Watchmen

Mα και να μην μου αρέσει δεν μου τα έφαγες εσύ. Το Solaris μου τα έφαγε…:stuck_out_tongue:

ε,παρακινησα ομως…

Μέσα σε μια δεκαετία θα δούμε σχεδόν όλα τη δουλειά του Allan Moore του '80 σε ταινίες.

Το περιμένω πως και πως.

Άσχετο αλλά αυτή τη βδομάδα διαβάζω Elektra Assasin (του Frank Miller)

εχοντας διαβασει τηναμερικανικη εκδοση μπορω να πω οτι το κομικ ειναι ΕΠΟΣ.σεναριο απαραμιλλης αισθητικης και υψηλοτατου γουστου.προτιμηστε την αμερικανικη εκδοση γιατι οσο καλη και να ειναι η ελληνικη μεταφραση,θα χανει ποντους απο το οριτζιναλ κειμενο

στα + οτι το αμερικανικο τοχα βρει στο public μολις 16 ευρω(και δεν το εχω παρει ακομα ο μαλακας #-o)

για τη ταινια δεν περιμενω τιποτα,στη τελικη το βιβλιο-κομικ ειναι ολα τα λεφτα

η ταινια ειναι απλα για να μαζεψουν το χαρτι απο τους πιτσιρικαδες(και οχι μονο)

θα τη δουμε αλλα αμα κοτζαμ gilliam (μεγαλος οραματιστης και ‘καμμενο’ μυαλο) σηκωσε τα χερια ψηλα αυτο κατι λεει

επισης δεν πιστευω οτι χωρανε μεσα σε 2-2,5 ωρες τα πραγματα του βιβλιου

υγ : οσοι εχετε διαβασει το κομικ και σας αρεσε διαβαστε οπωςδηποτε αυτο εδω


transmetropolitan

warren ellis αλλος μεγαλος θεος.

αυτο και το watchmen ειναι τα μονα κομικ που πραγματικα προσκυνω στο ακουσμα τους.και αυτο ειναι πιο ‘καμμενο’ σε οραμα απο το watchmen.(οταν δειτε την διαφημιση για παπουτσι ‘air jesus’ που εχει κανει το ατομο,θα με θυμηθειτε…)

lupin λογικα σε κοβω να το εχεις διαβασει.αν οχι,παρτο αυριο κιολας οπως εισαι.θα καεις,θα γουσταρεις,θα εκτιμησεις.

και αν το βρει καποιος στην αμερικανικη εκδοση ας μου στειλει pm που το τσιμπησε γιατι ψηνομαι να το αγορασω.τετοια κομικ ειναι εργα τεχνης…

χαχα,πολλα ρησπεκτ ρε awake,ειχα καιρο να αχοληθω με τον Spider Jerusalem…θεικο κομικ,ειδικα για φανς του cyberpunk και του Hunter S. Thompson(φοβος και παρανοια στο λας βεγκας κτλ…),μιας και αποτελει ισως μια εναλακτικη μορφη του στο μελλον…οντως,αξιζει πολλα…με watchmen,μοιραζονται πολυ εντονα τη σαπιλα στον κοσμο και τη διαφθορα…(τελος του οφτοπικ εδω,για οτιδηποτε αλλο,στο τοπικ ‘‘9η τεχνη’’)…ποο awake,ρησπεκτ κ παλι,ειχα πορωθει ασχημα οταν ειχα πρωτοδιαβασει κ τωρα τρεχω παλι για ενα review!!!..
Για watchmen παλι,πρωτα reviews απο totalfilm νομιζω κ ενα αλλο που εριξα μια ματια,ειναι πολυ καλα,καθως το ανεβαζουν και το κατεβαζουν αριστουργημα πανω κατω…ειπαν πως εχει κρατησει,οπως κα στο 300 κ sin city,αυτο το κομιξιστικο στυλ,και οχι οπως πχ στη Βεντετα,που ηταν πιο πολυ ‘‘ταινια’’,χωρις ομως λεει να ενοχλει,η ιστορια δεν εχει αλλαγες(πλην ενος μερους του φιναλε,που και παλι λενε πως λειτουργει καλυτερα ετσι,για σινεμα-αυτο οντως θα ηθελα πολυ να το πιστεψω,αλλα ιδωμεν…-),ενω ενθαρρυντικο ειναι το γεγονος,πως διαβασα οτι την χαρακτηρισαν ‘‘ισως την πιο βιαιη κομιξοταινια εβερ’’,καθως απο οτι καταλαβα,ολα τα καφρικα σκηνικα του κομικ,τα δειχνει κανονικα…αυτο ειναι σιγουρα ενα καλο σημαδι…κατι που με ξενερωσε,ειναι οτι η διαρκεια θα ειναι 2 ωρες και 40 λεπτα μαλλον,ενω σε dvd,θα βγει το director’s cut που θα ειναι 4 ωρες!!!ε ρε π@#$τη μου,αφηστε τις κωλοταινιες να βγαινουν οση διαρκεια θελει ο δημιουργος τους…και με Lotr ετσι κανανε τα ζωα,και οποιος εχει δει τα extended,σιγουρα θα εχει διαπιστωσει,ποσο πιο γαματες ταινιες φαινοντε με τις extra σκηνες…

lupin

παρε αυτα τα βιβλια ρε φιλε

εισαι απο τα ελαχιστα ατομα εδω που κερδιζουν το σεβασμο μου

philip dick - the 3 stigmata of palmer eldritch , valis , do androids dream of electric sheep ?

hunter thompson - fear and loathing in las vegas

robert anton wilson - the illuminatus ! trilogy

εχω τα μαυρισμενα και απο illuminatus,εχω το the eye in the pyramid,αλλα δεν το εχω διαβασει ακομα,λογικα συντομα…κ προφανως τα σπανε τα bolded,ειδικα το dadoes,το εχω διαβασει απειρες φορες!!

λοιπον εισαι μια χαρα(αλλα αυτο το ξεραμε)

παρε τον ελντριτς που ειναι βιβλιο-lsd (κανονικα…) και παρε και το illuminatus ολο γιατι το ενα βιβλιο ειναι λειψο,ειναι τριλογια και καλα αλλα ειναι ενα βιβλιο στη πραγματικοτητα

πλεον εισαι υπο παρακολουθηση η αποψη σου μετραει γιατι εχεις φυγει απο τις ‘παιδικες’ αντιληψεις της μαζας.ευγε.

Το κόμικ, το οποίο τελείωσα σήμερα είναι τέλειο από πλευράς πλοκής. Δεν καταλαβαίνω για ποιο λόγο όμως έχει κριθεί μη κινηματογραφίσημο. Νομίζω πως είναι κομμένο και ραμμένο για την μεγάλη οθόνη. Τώρα το αν θα το αποτυπώσουν καλά είναι άλλο θέμα. Πάντως τις βίαιες σκηνές πεθαίνω να τις δω στο σινεμά. Και ελπίζω οι αλλαγές του φινάλε να έχουν να κάνουν με λεπτομέρειες διαφορετικά όσο καλά και να αποτυπωθεί η ιστορία θα πρόκειται για μεγάλο σπάσιμο. Ξέρουμε πότε βγαίνει η ταινία στην Ελλάδα; Lupin;

εγω μολις διαβασα τα 5 πρωτα τευχη του trasmetropolitan και γ-α-μ-α-ε-ι

μπαραβο ρε συ.το βρηκες στο νετ ως cbr ή to αγορασες και αν ναι απο που και ποσο ? με ενδιαφερει να το εχω και σαν κανονικο βιβλιο…

update : επειδη ειχα pm απο τον Manson 21 για τευχη του transemotropolitan και θα του τα στειλω τσακαμπαμ οποιος αλλος ενδιαφερεται να καει με ενα κομικ απο αλλο γαλαξια ας με pm.θα χαρω να βοηθησω.

τα κατεβασα σε cbr

ας καψουμε λιγο τον κοσμο

http://rapidshare.com/files/129944682/Transmetropolitan_1-7.rar

τα πρωτα 7 επεισοδια του transmetropolitan

το ξαναδιαβαζω 2 χρονια μετα την 1η φορα, ο τυπος ειναι fucking genius…

Σκεφτόμουν τι θα κάνω στα γεννέθλιά μου τα οποία είναι 12 Μαρτίου και το αν θα βγω ή όχι. Σήμερα έμαθα πως το WATCHMEN βγαίνει εκείνη την ημέρα στις αίθουσες και τελικά αποφάσισα τι θα κάνω…:smiley:

σε λίγες ώρες πάω να το δω…cant wait:!:

Ριξτε μονο,φιλικα ετσι,τον ενθουσιασμο,οσοι το εχετε διαβασει κιολας,γτ ακουω συνεχως αναμικτα σχολια,απο αποθεωτικα μεχρι απογοητευτικα καθε μερα και ξενερωνω λιγο…αλλα και γω,ντακς,can’t wait,την αλλη βδομαδα…
ks9,σαν καλος συντροφος ροκας που εισαι:D,γραψε κανα σχολιο με την πρωτη ευκαιρια που θα μπορεσεις,μιας και θα το δεις πρωτος απο ολους εδω…

Λοιπόν έχουμε και λέμε…

ναι όπως το περιμέναμε ήταν καλό, δεν ήταν σαν το κόμικ αλλά ήταν πολύ καλό…οχι αριστούργημα αλλά ένα 8/10(έγινα και κριτικός τρομάρα μου:p)

αυτό που λέγαν ότι ήταν δύσκολα κινηματογραφισιμό είναι αλήθεια και σε ορισμένα σημεία φαίνεται, επίσης δεν ξέρω πως θα φανεί σε άτομα που δεν έχουν διαβάσει το κόμικ, γιατί εγώ το βρήκα ως το τέλειο συμπλήρωμα του κόμικ, αλλά δεν ξέρω τι νόημα βγάζει αυτούσιο. Αυτό που μού έκανε εντύπωση ήταν η μουσική μιας και είχε πολλά αγαπημένα και γνωστά τραγούδια μέσα και πολλές φορές άφηνε τα πλάνα μόνο με μουσική…μερικες φορές έδενε τέλεια με το σενάριο και άλλες μου φάνηκε ότι το παράκανε λίγο. Ήταν αρκετά πιστό στο κόμικ το μόνο σίγουρο αν και έλειπαν κάποιες λεπτομεριες αλλά δεν μπορούσαν να μπουν και όλα.

Γενικά πολύ καλό, δηλαδή δεν παίζει να απογοητευτείτε αλλά δεν είναι αριστούργημα ούτε προσεγγίζει το επίπεδο του κόμικ…αλλά αυτό νομίζω όλοι λίγο πολύ το φανταζόμασταν…τίμια μεταφορά αν μη τι άλλο που σίγουρα αξίζει τα λεφτά της:)

ks9,ωραιος ρε,θενκς,nice review,εχουμε ενα πρωτο μπουσουλα τωρα…θα παω απο βδομαδα,μολις βγει μαλλον,αλλα σαν τελειωμενο junkie του κομικ,δυσυχως θα παω αρκετα αρνητικα προκατειλλημενος,ελπιζω να αλλαξει η γνωμη μου μετα…

btw αυτό που ξέχασα να πω είναι ότι η βία υπάρχει και δεν συμβιβάστηκαν σε κάτι λιγότερο βίαιο προκείμενου να απευθύνεται και στους νεότερους…σίγουρα τους τιμάει γιατί η βία και η ωμότητα του κόμικ είναι ένα απο τα κύρια χαρακτηριστικά του…οπότε thumbs up για αυτό :slight_smile:

__Πού μπορούμε να βρούμε το hard cover; Στα ελληνικά ειναι ε; Αξίζει η ελληνική έκδοση ώστε να τα στάξω για hard cover (50ού διάβασα ε;), ή να πάρω την απλή (αν υπάρχει);

__Για αγγλική φαντάζομαι θα πρέπει να στάξω πολλά περισσότερο και επειδή το έχω παρατήσει το άθλημα (αφού έχω στάξει γερά φράγκα για first print σε κάτι Wolverine #50, #100 -best εξώφυλλο /ολόγραμμα ever!- Sandman #1, Preacher #1, Darkness #1-έως 20 περίπου, Tombraider #1 κάτι παλιά What if με wolverine VS hulk κλπ…), αφού θα έχω αγοράσει το ελληνικό, θεωρώ πως έχω κάθε δικαίωμα να καταβάσω το αγγλικό (εκτός κι αν υπάρχει κάπου για 5 - 10 ευρώ). :slight_smile: