Watchmen

Γενικώς απο το play.com μπορείς να αγοράσεις κόμικς στα αγγλικά, έχει αρκετά καλές τιμές και τα μεταφορικά είναι δωρεάν.

__A! Βάλαν και κόμιξ?! Ευχαριστώ! :slight_smile:

__Ναι το γνωρίζω το play.com, είμαι χρόνια πελάτης και είναι πολύ αξιόπιστο site. 8)

__Οποιος ξέρει κάτι συγκεκριμένο, ή κάτι για το ελληνικό (π.χ. υπάρχει στα βιβλιοπωλεία όπως είχαν βγει και οι 300;), ευπρόσδεκτη κάθε πληροφορία. :slight_smile:

Shadowcaster εγώ το αγόρασα από το Solaris (κομιξάδικο στα Εξάρχεια σε ένα στενό κοντά στο Πολυτεχνείο) στα ελληνικά. Πενήντα ευρώ έκανε… Μπορεί να φαίνονται κάπως πολλά αλλά όταν δεις την έκδοση θα καταλάβεις ότι αξίζει τα λεφτά του…

__Thanx man! 8)

__Φαντάζομαι θα είναι αυτή με το hardcover ε? Δεν υπάρχει σε πιο απλή /οικονομική…?

__Εχω υποσχεθεί στον εαυτό μου να μη τα ξαναχώσω χοντρά σε κόμιξ…! :-k Αν ήταν η αυθεντική αγγλική και είχε τόσο… αλλά ίσως πρέπει να την δω κι από κοντά (αν και έχω φάει αρκετό κωλόπιασμα από κομιξάδικα -μεγαλύτερη απόδειξη όταν εκεί που σου πουλούσαν ΥΠΕΡσπάνια τεύχη που “ούτε οι ίδιοι δεν ξέρουν πως κατάφεραν να σου εξασφαλήσουν”, μετά, ακόμη κι αν ήταν σε υπερτέλεια κατάσταση, δεν τα αγόραζαν πίσω για κανένα ποσό… :lol: #-o :lightsabre:).

παρε την αμερικανικη εκδοση

το χα βρει στο public μονο 16 ευρω

και στανταρ το αμερικανικο ειναι ανωτερο του μεταφρασμενου

:wink:

__Μάλλον αυτό θα κάνω (μου έχεις ανοίξει την όρεξη με το avatar σου! :smiley: :wink: τώρα διαβάζω κάτι ιστορικά μυθιστορήματα αλλά μάλλον θα πάρει σειρά ο κυριούλης πάνω αριστερά μου! 8) ), και Manson, πού ξέρεις, μπορεί να μου ανοίξει η όρεξη και για την πενηνταρού! …κάπως έτσι δεν την πατάμε πάντα?! :stuck_out_tongue:

Το βρήκα στο internet και δεν άντεξα στον πειρασμό, το κατέβασα. Η ποιότητα είναι ψιλοχάλια αλλά θα την δω το βράδυ που θα πάω σπίτι ώστε να πάρω μια γεύση προτού την δω και στο σινεμά.

Πως μπορείς? :frowning:

Εγώ θα το δω αύριο στον κινηματογράφο :smiley:

Ουφ,πριν λιγο γυρισα…σαν ταινια επιστημονικης φαντασιας,ηταν πολυ καλο κατ εμε…ηταν σκοτεινο,απαισιοδοξο,με καλες ερμηνειες,πολυ ωραια μουσικη και τραγουδια καθως και αρκετα ‘‘καφρικο’’…περναγε μια σκεψη,μια τεσπα δικη του φιλοσοφια για την υπαρξη μας,το μελλον μας,το ρολο μας σαν ανθρωποι,καθως και εκανε αρκετους ευστοχους σχολιασμους,πανω στο αμερικανικο ονειρο και τα παιχνιδια εξουσιας…απο την αλλη,την γενικοτερη φιλοσοφια και προβληματισμο του κομικ,δεν τα αγγιζε,αν και προσπαθησε…εκανε μια κοιλια,απο τη μεση και μετα,εχοντας μια-δυο χαζες σκηνες,αλλα εστρωσε παλι,ομως το πρωτο μισο της ταινιας ηταν και το καλυτερο μερος…ο σναυντερ ακολουθησε την αλα 300 τακτικη,αντεγραφε πλανο πλανο και διαλογο απο το πρωτοτυπο κομικ,πραγμα που λειτουργουσε ανα διαστηματα και ανα αλλα οχι…γενικα,δεν μπορουσε ιδιαιτερα να χειριστει ολο το ογκο του κομικ,καταντωντας σε σημεια λιγο κουραστικο και χαωτικο…οι ηθοποιοι μου αρεσαν ολοι,με αποκορυφωμα τον Ρορσακ,που ηταν ανατριχιαστικα πιστος με τον χαρακτηρα στο χαρτι και κατ εμε ξεχωριζει σαν τη μυγα μες το γαλα στη ταινια…τρομερη ερμηνεια,παρολο που φοραγε μασκα στο 90% που ηταν στην οθονη,υποδειγματικος και καθυλωτικος…κλασσικος στο μελλον ο ρολος αυτος…
Συνοψιζοντας,ηταν πολυ καλη ταινια,χωρις ομως να στεκεται καν διπλα στο κομικ…λειτουργει ως ωραιο συνοδευτικο,σε καποιον που το εχει διαβασει και το εχει αγαπησει…αλλαγες υπηρχαν αρκετες,οπως και το φιναλε,που οκ,δεν με πειραξε τοσο,ισως γιατι δεν ειχα και μεγαλες απαιτησεις…οποιος θελει να δει μια σκοτεινη ταινια,με πολυπλοκα για το στυλ της ερωτηματα και αμφιλεγομενη φιλοσοφια,να το τσεκαρει…αλλα συμβουλη μου,να διαβασει το κομικ καλυτερα και μετα να το δει…

Υ.Γ.καλος ο σναυντερ,δειχνει πως το αγαπαει αυτο που κανει,αλλα ελεος με το σλοου μοσιον ωρες ωρες…καταντα βαρετο…
Υ.Γ.2.Για να εβγαινε ενα σωστο και ικανοποιητικοτερο αποτελεσμα,η ταινια θα επρεπε να ηταν 10 ωρες,δλδ καλυτερα τηλεοπτικη σειρα,και με εναν σκηνοθετη,με δικο του στιγμα και μεγαλη προσωπικοτητα…καλος ο σναυντερ,αλλα ισως να ειναι μικρος ακομα για τετοια ευθυνη…
Υ.Γ.3το περιμενα πααααρααα πολυ χειροτερο…πιστευω πως η 4ωρη εκδοση του dvd που θα βγει,θα μπαλωνει πολλα κενα,που αφηνε ανα διαστηματα η ταινια και θα ειναι καλυτερα ετσι…
Υ.Γ.4οποιος εχει στο μυαλο του spiderman,fantastic four,δραση ξυο κτλ,να μην δοκιμασει καν…εχει δραση και αιμα,αλλα καμια σχεση με τα παραπανω,αλλο στυλ τελειως…
Υ.Γ.5ελεος και με το μεσο ορο των ηλιθιων που πανε σινεμα,και πρεπει να γελανε καθε φορα που βλεπουν γυμνο ή βυζια κτλ…λες και ειναι 5 χρονων δλδ και δεν εχουν ξαναδει τπτ…οχι ηλιθιοι,μ@λ@κες βασικα,μου σπασαν τα νευρα…οκ,γελας μια,σκασε μετα!!!

Και εγω την ειδα χθες . Μου αρεσε πολυ γενικα, και μ αρεσε που κρατησε την επαφη με το κομικ. Να πω την αληθεια η μουσικη με ξενερωσε σε καποιες φασεις … θα προτιμουσα ενα original OST παρα χιτακια κοματακια.
Καλα το στορυ δεν συγκρινεται , οπως κ ο Δρ Μανχαταν …
Απλα συνεισητοποιησα ενα πραγμα και το πειρα αποφαση…
Δε ξανα παταω σε mutliplex-village ποτε ποτε ξανα … απλα τους σιχαινομαι αυους τους κινηματογραφους καθως ο κοσμος του μου χαλαει τη διαθεση απλα… και αS πηγα στις 00:45

Ποο,τραγικη εμπειρια φανταζομαι σε multiplex,χειροτερη και απο τη δικη μου…απλα δλδ,ποση βλακεια μπορει να κυκλοφορει αναμεσα μας…η μουσικη οντως,ειχε 1-2 ακυρα,αλλα και μερικα κομματια κολαγαν τρελα…θα προτιμουσα και γω,ενα οριτζινα σκορ παρ’ολα αυτα,κρατωντας μερικα κομματια απο πριν…

το χα επισημάνει και εγώ αυτό με τη μουσική…τελικά δεν ήταν μόνο η ιδέα μου…πάντως στην αρχή με το times they are a changin’ είναι έπος:!:

καλα ναι,οι τιτλοι αρχης γ@μησαν και εδειραν…

Μόλις γύρισα από το σινεμά και άρχισα ήδη να το διαβάζω. Το’χα κατεβάσει και βαριόμουν, καθόταν εκεί και περίμενε, τώρα ήρθε η σειρά του.
Για την ταινία:
-οι τίτλοι αρχής θεϊκοί, το τραγούδι θεϊκότερο
-το σάουντρακ γενικώς όλα τα λεφτά, και τα τραγούδια και το σκορ
-απ’ ό,τι βλέπω μέχρι τώρα, στο σενάριο του κόμικ έχουν κρατηθεί
-Δρ. Μανχάτταν και Ρόρσαχ μορφάρες
-καφρίλα… αλλά περιέργως δεν αηδίασα
Αυτά… Άνετα το ξαναβλέπω.

ναι ναι, οταν ομως κραζετε τους MCR ειναι ωραια [-X

:γλωσσιτσα:

αυτό βρε κρέας είναι στο τέλος, το οποίο βέβαια είναι καλό αλλά δεν λέμε για αυτό:p αντέ τσιφούτη, τράβα βρες λέφτα να το δεις αντί να πετάς βλακείες που δεν ξέρεις!

Εγώ πάλι δεν το χω δει ακόμα, αλλά έχω ξεκινήσει να το διαβάζω. Δεν με έχει εντυπωσιάσει ιδαίτερα σαν κομικ ως τώρα. Την άλλη βδομάδα θα τω δω και στο σινεμα και θα πω εντυπώσεις.

Θα το δω σήμερα το βράδυ στις 00:45 στο σίνεμα. Βασικά το είχα κατεβάσει αλλά η εικόνα ήταν χάλια,ξενέρωσα και δεν το είδα. Ωστόσο το κρυφοχάζεψα λιγουλάκι και η εντύπωσή μου είναι πως αν και το πνεύμα του κόμικ έχει παραμείνει άτοφιο (στα θετικά αυτό σίγουρα) έχει προστεθεί εφετζίδικη δράση (αυτό στα αρνητικά). Η αλήθεια είναι πως όσον αφορά τα μνματα που περνάει, το Watchmen μπορεί εύκολα να εξελιχθεί σε νέο Matrix. Ολοκληρωμένες εντυπώσεις από την ταινία αύριο.

ε?
που το κολας αυτο ακριβως

το δα και γω χθες…
πολυ καλο!εχει τυχει να διαβασω και το βιβλιο…πολλα παρελειψε και βασικα.ελπιζω το ντιβιντακι με ην μια ωρα ε3τρα να ειναι καλυτερο.
παντως δεν το μετανοιωσα.