Watchmen

Μολις την ειδα. Πριν πω οτιδηποτε για την ταινια θα κανω μια ευχη.

ΝΑ ΣΤΗΛΕΙ Ο ΘΕΟΣ ΚΑΡΚΙΝΟ ΣΕ ΚΑΘΕ ΜΑΛΑΚΙΣΜΕΝΟ 15ΧΡΟΝΟ Η ΣΕ ΚΑΘΕ ΜΑΛΑΚΙΣΜΕΝΟ ΜΕ ΜΥΑΛΟ 15ΧΡΟΝΟΥ ΠΟΥ ΒΛΕΠΕΙ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΒΥΖΙ ΣΤΗ ΖΩΗ ΤΟΥ ΚΑΙ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ ΤΑ ΑΡΧΙΔΙΑ ΤΣΟΥΡΕΚΙΑ ΕΙΔΙΚΑ ΤΗΝ ΩΡΑ ΠΟΥ ΠΑΙΖΕΙ ΤO ΓΑΜΜΗΜΕΝΟ HALLELUJAH.

Σε ηρεμο τονο, η ταινια ηταν πολυ καλη, δεν περιμενα να ειναι τοσο πιστη στο κομικ, ουτε περιμενα να εχει τοσο μεγαλη διαρκεια (πραγμα καλο για μενα, κακο για τους καημενους που πηρα μαζι μου στο σινεμα).

Αλλα…

Θα την ευχαριστηθει μονο καποιος που εχει διαβασει το κομικ η ξερει τι να περιμενει πανω κατω. Πιστευω οτι μια τετοια ταινια η την διασκευαζεις και την φερνεις στα μετρα σου για να προσπαθησεις να περασεις καποια απο τα μηνυματα της ταινιας αλλα να γινουν κατανοητα απο αυτους που δεν εχουν διαβασει το κομικ/βιβλιο (αλλα μπορει να φας κραξιμο επειδη παραποιησες το κομικ), οπως εχει γινει με αλλες ταινιες ή κανεις αυτο που εκανε ο συγκεκριμενος σκηνοθετης, δηλαδη ακολουθεις απλα το κομικ με καποιες μικροαλλαγες και η ταινια λειτουργει περισσοτερο για αυτους που ξερουν τι βλεπουν. Δηλαδη νομιζω οτι ειναι αδυνατο να περασει ενα εστω 30% απο τα νοηματα του κομικ σε καποιον ανυποψιαστο (χωρις βεβαια να κανει κατι λαθος η να ειναι κακη ταινια). Καταλαβα αυτο που ειπωθηκε (ο Gilliam το πε?), οτι ειναι αδυνατο να κινηματογραφηθει. Οπως ειπαν και καποιοι εδω μεσα, λειτουργει ωραια σαν συνοδευτικο του κομικ.

Το σαουντρακ τα σπασε.

Παντως θα ηθελα πολυ να την δω εστω και διασκευασμενη απο Gilliam η Aronofsky, αλλα και ετσι εμεινα ικανοποιημενος.

Άμα δεν κάνω λάθος μιας και αναφέρθηκαν τα 15χρονα είναι ακατάλληλη για ανηλίκους, αλλά στην Ελλάδα προφανώς δεν εφαρμόζονται αυτά.

ε ηταν σκοταδι δεν εβλεπα, οποτε μαλλον δεν ηταν 15χρονα, αλλα στην Ελλαδα εχουμε αρκετους που εχουν μεινει εκει.

Καλα,το ειχα πει και γω,ελεος ομως με τα νιανιαρα που βλεπουν ενα βυζι και γελανε 2 ωρες…κατα τα αλλα συμφωνω με ολα τα παραπανω του Vangelis…

Καλά και εγώ χθες που πήγα να την δω ήταν από πίσω μου μια παρέα που μιλούσε συνέχεια και έκανε κάτι σχόλια παιδικού χαβαλέ και μόλις τελείωσε η ταινία και γύρισα με μίσος να δω τα πρόσωπα που θα ήθελα να πέσουν στα χέρια του Ρόρσαχ να τελειώνουμε, είδα κάτι τύπους γύρω στην ηλικία μου. Δυστηχώς έκανα το λάθος να την δω στα Village γιατί ήταν τα μοναδικά που την έπαιζαν τόσο αργά όσο μπορούσα να την δω και όπως έχουμε πει υπάρχει μια συγκεκριμένη νοοτροπία στα άτομα που πηγαίνουν εκεί. Νοοτροπία για σφαλιάρες.

Κατά τα άλλα η ταινία ήταν πιστή στο κόμιξ, το φινάλε είχε μία πολύ μικρή αλλαγή που κατά την γνώμη μου το έκανε και καλύτερο. Το σάουντρακ πιστεύω πως χάλασε την ταινία σε πολλά σημεία και δεν έβγαλε την σκοτεινιά που θα έπρεπε. Για παράδειγμα η κηδεία του Κωμικού ενώ οπτικά αποτυπώνεται πολύ καλά, το σάουντρακ την χαλάει. Και έγινε και σε άλλες σκηνές αυτό. Κατά τα άλλα η ταινία ήταν ότι περίμενα δηλαδή μια πιστή αντιγραφή του κόμιξ άρα μια πολύ καλή ταινία που υπό άλλο ύφος (καλύτερο σκηνοθέτη) θα μπορούσε να είναι ταινιάρα.

Πωπω, ευτυχώς που δεν έχετε δει εμένα και την παρέα μου σε σινεμά. Θα μας είχατε δολοφονήσει.
Αυτή τη φορά πάντως ήμαστε ασυνήθιστα ήσυχοι, εγώ ήθελα να σκοτώσω αυτούς που κάθονταν πίσω μας -παραήταν ανώριμοι.

Κατέβασα το κόμικ οπτικοποιημένο σε κινούμενα σχέδια… Αξίζει,ψάξτε το…

Στειλε πμ με λινκ ρε Αεκαρα αν μπορεις…
Πηγα να σου στειλω και λεει οτι εχεις γεματο χωρο μηνυματων…
Ευχαριστωωωω!

Την ειδα πριν κατι βδομαδες και αφου ειναι Alan Moore δεν μπορουσε να ειναι τιποτα αλλο παρά πάρα πολυ ωραια!Αν και ορισμενες σκηνες ηταν να ψωφας στα γελια,ευτυχως η αιθουσα ηταν σχεδον αδεια…Το μονο που μενει τωρα ειναι να παρω και το graphic novel και να αρχισω σιγα σιγα να μελεταω τον Αλαν καλυτερα…

Hello, το δανείστηκα από φίλο, μόλις έχω τελειώσει το τέταρτο κεφάλαιο με την ιστορία του Dr. Mahnattan - Watchmaker, κι έχω μόνο μία εντύπωση.

Μια που ανέσυρες το τόπικ της ταινίας, να πω πως κατανοώ απόλυτα την πέρα ως πέρα απορριπτική στάση του ίδιου του Moore απέναντι στις κινηματογραφικές μεταφορές των κόμικς του…

Το Watchmen ως κόμικ αποτελεί ένα απο τα μεγάλα ορόσημα του είδους, έχει χαράξει δρόμους και έχει αφήσει εποχή. Έχει ανεβάσει τον πήχη ποιότητας όσο αφορά τον χώρο της 9ης τέχνης και αποτελεί σημείο αναφοράς.

Το Watchmen ως μεταφορά σε ταινία είναι μία ακόμα ταινία μέσα στο σωρό των ταινιών που υπάρχουν. Καλή ή κακή δεν έχει σημασία. Δεν κάνει την διαφορά.

To ίδιο ισχύει για όλα λίγο πολύ τα κόμικς του Moore. Έγιναν για να διαβαστούν και να εικονογραφηθούν, όχι για να τα πάρει το Χόλλυγουντ.

Red Rum, όταν τελειώσεις με το καλό την ανάγνωση του, πέρνα και απο δω μία. 8)