What Is This...That Stands Before Me... (Favourite Black Sabbath Albums)

Και ένα κλασικό thread για να μας πάει καλά η χρονιά :wink: Εδώ θα ψηφίζουμε τους δύο αγαπημένους μας δίσκους των Black Sabbath. Δεν συμπεριέλαβα όλη τη δισκογραφία, αφενός γιατί δεν χωράει, αφετέρου γιατί λίγο πολύ γνωρίζουμε όλοι ποιά είναι τα αριστουργήματα τους… μένει να δούμε τώρα και ποιά είναι τα προσωπικά αγαπημένα μας! Αυτά που θα παίρναμε μαζί μας στο περιβόητο νησί βρε παιδί μου.

Εκτός έμειναν τα 2 τελευταία studio album της Ozzy era, και τα άλμπουμ απο το Born Again και μετά. Ειδικά οι δίσκοι με τον Tony Martin είναι κορυφαίοι, αλλά δεν τους έβαλα και στη θέση τους έβαλα την επιλογή “άλλο”.

ΠΡΟΣΟΧΗ, ΔΥΟ άλμπουμ θα ψηφίζει ο καθένας! Τα αγαπάμε όλα, σωστό, αλλά στο να επιλέξουμε βρίσκεται το ζουμί! Για πάμε :wink:




Sabbath bloody Sabbath και Heaven and Hell…:slight_smile:

heaven and hell και black sabath pour moi:wink:

To Ιδιο…

Black Sabbath & Sabbath Bloody Sabbath 4 me

Paranoid και Sabbath Bloody Sabbath.

Αν και μου αρεσουν ολα με Ozzy (πλην Technical Ecstasy), μου αρεσουν τα δυο με Dio, ειμαι ψυχακιας και μου αρεσει και το Born Again, επισης το Seventh Star, καθως και τα Eternal Idol/Headless Cross. Ολα βασικα! :stuck_out_tongue: :lol:

ΥΓ. Ελλανορ βαλε τα εξωφυλλα το ενα κατω απο το αλλο γιατι παραμορφωνεται η σελιδα.

heaven kai hell

master of reality

Το Born Again αν και δισκάρα,είναι ισως το πιο άτυχο album στην ιστορία της ανθρωπότητας…

Ellanor, εχεις κανει λαθος στον τιτλο του πολλ. Αντι για Paranoid εβαλες War Pigs. Καντο ενα εντιτ καλυτερα.:slight_smile:

Ον Τοπικ, δαγκωτο Black Sabbath. Για δευτερο ισως ελεγα Masters Of Reality. Επισης λατρευω παραφορα το Headless Cross, αλλα δε θα το επελεγα ως τοπ φειβοριτ.

Sabbath bloody sabbath κ Heaven & Hell για μένα

Εντιτ: Χαίρομαι που επεκτείνεται η ιδέα μου για τα 2 αγαπημένα άλμπουμς :stuck_out_tongue:

Χμ, οχι τοσο λαθος. Απλα εβαλε τον τιτλο που ηθελαν να βαλουν και οι Sabbath πριν τους υποχρεωσει η δισκογραφικη να τον αλλαξουν. :wink:

Να και κατι που δε ξεραμε. Θενκς φορ δε ινφο:!:

Επειδη ειμαι μικρουλης και αμαθος, και μολις χθες αγορασα αυθεντικα τα Sabotage, Volume 4 και Master of Sabbath Bloody Sabbath θα απαντησω αφου τα εχω απολαυσει με booklet κλπ

(τα εχω ηδη απολαυσει σε mp3 τα συγκεκριμενα, οχι και τοσο αμαθος! :stuck_out_tongue: :lol: )

Παντως οσο καλα και να ειναι το Black Sabbath δεν το βγαζω απτις επιλογες μου!

Black Sabbath γιατι ειναι το αγαπημενο μου και Paranoid για το ριφφ του Electric Funeral. Απο κει και περα τι να ξεχωρισεις αναμεσα στα αριστουργηματα.

Headless Cross & Tyr

Paranoid γιατί ήταν ο δίσκος που με εισήγαγε στους Sabbath και έχω δεθεί συναισθηματικά με αυτόν και Heaven & Hell αφού μιλάμε για έναν από τους λίγους δίσκους που μου είναι αδύνατο να πω ότι δεν μου αρέσει κάποιο τραγούδι και από τα λίγα CD που δεν με πειράζει να τα ακούσω πολλές φορές συνεχόμενα…

Masters Of Reality και Vol.4 οπωσδήποτε.
Ιδιαίτερα το Vol.4.

Eιναι αληθεια οτι το paranoid το τραγουδι ειναι filler song ?Eιχα διαβασει καπου οτι το γραψανε σε 2-3 ωρες για να συμπληρωθει το βινυλιο.

Bασικά δεν αρεσε στην εταιρεία,αλλα τελικά μπηκε στον δσκο και ολοι ξερουμε τις συνεπειες…

αυτα και για μενα