White Stripes

Για μενα get behind me satan. Τωρα περιμενουμε κατι καλυτερο απο το icky thumb…

Με το Elephant πιστευω επιασαν κορυφη… μετα, ταπεινη μου αποψη, αρχισε η κατρακυλα

Αν και δεν μου αρέσουν ιδιαίτερα οι Λευκές Ρίγες, δεν πιστεύω ότι το Ίκι Θαμπ ήταν κακό. Ούτε καν μέτριο. Μερικές συνθέσεις ήταν πραγματικά αξιόλογες. Συγκεκριμένο άλμπουμ δεν μπορώ να επιλέξω γιατί μου αρέσουν σκόρπια τραγούδια τους. Ίσως το Έλεφαντ λόγω Σεβεν Νέισον Άρμι.

Κανένα αλμπουμ τους δεν θα το έλεγα μέτριο, αυτό πάντως που νομίζω ότι ξεχωρίζει είναι το Elephant…

Οκ εχω ακούσει μονο το elephant το οποίο πραγματικά ακούγεται σαν να παίζει ενα seven nation army…Για τα υπολοιπα επιφυλάσσομαι ακομα…

Αν και είναι προκλητικά υπερεκτιμημένοι, το De Stijl μαζί με το Elephant είναι ωραία αλμπουμάκια. Ειδικά το πρώτο.

Το Elephant. Πολυ πολυ αγαπημενο. Saven Nation Army, There’s No Home For You Here, Hypnotize… Απο τα καλυτερα τους.:smiley:

Θα μπορούσα να πω De Stijl μόνο και μόνο για την υπερκομματάρα Truth Doesnt Make A Noise, όμως το Elephant μου αρέσει περισσότερο σαν σύνολο και έχει μέσα και το απίστευτο Ball And Biscuit. Γενικά πάντως θεωρώ τους Stripes φοβερή μπάντα, χωρίς μέτριο album.

white blood cells uber alles !

second : elephant

ΦΦΦΦΦΦΦΦΦΦΦΦΦ, δυσκολα μου βαζετε…
το 1ο ειναι λιγο καλτ για να ειναι το καλυτερο, μετα ειναι τα De Stijl kai White Blood Cells που ειναι κοντα το ενα στο αλλο μετα εχουμε το ΕΛΕΦΑΝΤ που ειναι ενας ΕΛΕΦΑΝΤΑΣ στη ροκ ιστορια και μετα απο αυτο εδειξε ποσο μαγκας ειναι ο Τζακ που ηξερε πως δε θα μπορουσε να μιμηθει τον εαυτο του ξανα και εβγαλε 2 “εξυπνους” δισκους που τα σπασαν.

Επειδη εχει μεσα το Χιπνοταιζ θα ψηφισω Ελεφαντ.

παρενθεση: το ελεφαντ ειναι απτα λιγα συγχρονα αλμπουμ που εχει μπει στις περιβοητες λιστες “τα 10 καλυτερα αλμπουμ ολων των εποχων”. Συνηθως δε συμφωνω μαυτες τις λιστες αλλα παντα υπαρχουν και εξαιρεσεις.

Δεν βρηκα θρεντ για τους stripes.Αρεσουν σε κανενα?

Πολυ! Ο Jack ειχε ανταλλαξει κιθαρες με τον Jimmy Page! Το elephant ειναι ο καλυτερος τους δισκος γα μενα ( περιλαμβανει και seven nation army! ). Θεεικος στιχος : ‘’ there’s no home for you here girl go away ‘’ … :roll:

το πρωτο μπορεις να το πεις καλο.
προτιμαμε wolfmother.

Για μενα ειναι απτους ηγετες της ροκ αυτη την εποχη… αν εξαιρεσεις τα 1α 2 που ειναι καλα τα υπολοιπα ειναι αριστουργηματα με καλυτερο ολων το ελεφαντ που εχει ηδη αφησει ιστορια. ειχα την τυχη να τους δω λαιβ στη θεσσαλονικη το 2005 και ειναι ενα απτα καλυτερα λαιβ που χω δει! με λιγα λογια τα σπανε

Μετά το φιάσκο-live (ο θεός να το κάνει) του 2005 δεν έχω και πολύ καλές αναμνήσεις από αυτούς. Τους παρακολουθώ από το White Blood Cells και μετά. Αυτό και το Elephant ήταν δισκάρες αλλά τα Get Behind Me Satan και Icky Thump αν και είχαν κάνα-δυο κομματάρες στο συνολό τους ήταν μέτρια. Τα δύο πρώτα τους δεν τα έχω ακούσει καν.

To elephant ειναι χαλαρα μια απο τις κορυφαιες δισκαρες που εχω ακουσει τα τελευταια χρονια.Στο live τους ημουν κι εγω,κριμα που εγινε ετσι.

Μεχρι το Elephant φοβεροι… κριμα που πηγαν ολα στραβα στο live του 2005, γιατι ειχε ξεκινησει με πολυ καλες προυποθεσεις

Για πείτε τι έγινε στο live 2005,και εξελίχτηκε σε χάλια?

http://www.rocking.gr/article2530.php

Ωραιοι οι Stripes αλλα το και καλά side project του Jack, oi Raconteurs μάλλον μου αρέσουν περισσότερο…