Whitesnake new DVD

Έρχεται η οργή της Χριστίνας

ha exw kanei o idios bootleg apo glaskwbh. Tzami htan. an exei balei xeri sto studio milame gia diorthwseis - oxi gia ksanagrapsimo.

bfd. s aresei auto pou blepeis ? emena NAI !
alla bghke telika re paidia ? den htan gia 6 feb ?

Εμένα όχι απλώς μου αρέσει, εκσπερματώνω… Ο Coverdale ρε παιδιά είναι μύθος ότι και να λέμε… Άσε που είχαν και γαμάτη σκηνοθεσία και εικόνα… Σε αντιθεση με τους λούστρους τους δικούς μου…
:stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:

Αντικειμενικά είναι γραμμένα τα φωνητικά όλα από επάνω. Εντάξει, δεν μπορεί να τραγουδίσει πια… Ε, δεν είναι και το πρώτο live που είναι ξαναγραμμένα… Τα περισσότερα, κυρίως τα φωνητικά, είναι ξανα γραμμένα από πάνω…Αφού εκεί ήμασταν και τον ακούσαμε ρε λούστρο, και στο dvd που μου έδωσες από το εδώ live, χάλια είναι ο κακομοίρης… η μπάντα σκοτώνει, αλλά ο Coverdale ήταν τραγικός…

Δεν είναι κακό να τα ξαναγράφουν.
Σε ποιον θα άρεσε να πάρει ένα live που ο τραγουδιστής φαλτσάρει εκείνο το βράδυ (για οποιοδήποτε λόγο), ή που κάνει λάθη η μπάντα εκείνο το βράδυ κλπ? Πληρώνεις 20 ? και έχεις απαιτήσεις για κάτι πολύ καλό ηχητικά και οπτικά, όχι κάτι που είναι λίγο καλύτερο από bootleg…
Απλά στην περίπτωση των Whitesnake παρα έγινε το κακό.
Δεν βγάλανε live αλλά video clip.

XALIA…skinothetika itan para poly kalo…alla apo tous whitesnake perimena perissotera,enoontas ligotera apo afta pou ekanan…ego tha protimousa na akouso faltsa kai lathi,para na pathaino deja vu kathe fora pou to vlepo…“eisai sto texas kai vlepeis video clip!ksafnika ola kinountai pio grigora stin othoni,protrexoun!alla leei to stoma tou tragousisti kai alla akous!mprrrrr…mipos ta xeis xamena?”
kai sto telos,giati na vgaloun dvd?na mou xalasoun tin fantasiosi?oraiopiimeni katastasi?sa na alifis merenda pano sta skata?o anthropos gernaei kai den mporei na tragoudisei,ego pou eimai poromeni mazi tou,etsi ton goustaro…gero kai afono!GAMOTO!

Δηλαδή γουστάρεις όλους του γέρους κι άφωνους;
:stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:
Το DVD είναι προϊοντα, που ενδεχομένως σε λίγα χρόνια ακόμα και να αντικαταστήσουν πλήρως τα cd… Όπως λέει κι ο Πέτρος σημασία έχει να σεβαστούν και το εικοσάρικο που δίνω… Και νομίζω ότι η παραγωγή του όλου πακέτου δείχνει ότι μας σεβάστηκαν… Κι επειδή γίνεται πολύς λόγος, προσωπικά στο Live του Λυκαβηττού νομίζω ότι ο Coverdale γάμησε, έχοντας βέβαια λίγα φάλτσα, αλλά γάμησε…
Να πω και κάτι άλλο… Rock n’ roll δεν είναι η πιστή απόδωση του cd στο live… Rock n’ roll είναι και αυτοσχεδιασμός για όσους βέβαια το κατέχουν το άθλημα (δε μιλάω για μανάβηδες)…
Το μόνο που με χάλασε λίγο ήταν πως η όλη η αισθητική σε παρέπεμπε στην περίοδο μετά το 87’, ενώ εμένα μου αρέσουν περισσότερο τα παλιά τους…

o kathenas exei tin apopsi tou…ego de thelo tin joan collins tou hard rock! dexomai afto pou mou prosferei o kathe kallitexnis stin ilikia pou vrisketai! apogoitevomai otan ton exo dei idi live kai ksero tis ikanotites tou kai ksafnika ola ginontai sxedon teleia s afto to dvd…mporei sxedon ola ta sygrotimata na “grafoun” tis synavlies tous,alla ego eimai fanatiki me ton coverdale kai ton protimo me ta psegadia tou…
tous gerous par ola afta ksereis oti tous protimo…to kako omos einai oti tora teleftaia exo kanei kai mia strofi pros tous neoterous mou… :smiley:

Πίπες λες εσύ… Στο Λονδίνο ο Norum αυτοσχεδίαζε ανελέητα…

Ευτυχώς που βγήκε σε dvd, και μπορούν να δουν, αν αυτοσχεδίαζε.
Οι φωτιές, τα πυροτεχνήματα, τα φώτα ήταν μέρος του αυτοσχεδιασμού?

Προσωπικά δεν πάω σε συναυλίες για πυροτεχνήματα… Τα βλέπω και κάθε Μάη που παίρνουμε το πρωτάθλημα… :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:
Ευτυχώς που βγήκε το dvd να δούμε όντως αν αυτοσχεδίαζε…

[size=1]Συνέχισε να διαφωνείς, μπορεί να πείσουμε κανέναν να το αγοράσει…[/size]

On topic Πέρα από την πλάκα το dvdάκι είναι κορυφή σε σχέση μ’ αυτά που κυκλοφορούν και αποτελεί μεγάλη μεμψοιμιρία να το θάβουμε επειδή διορθώθηκαν κάποια φωνητικά ενός τύπου που εξακολουθεί να μας μαγεύει και στα 55 του…

poios to thavei??? afto pou fovamai einai min parei to “kolaei” o coverdale,milisei kai me tous sympatriotes tou paradise lost kai vgei ki aftos play back stin epomeni synavlia tou…afto de tha to dexto me tipota,an kai nomizo oti den tha katalavo kai polla an ton do live ksana…tha me exei magepsei!!!

Ως οπαδός των Whitesnake περίμενα πολύ περισσότερα από το πρώτο επίσημο DVD τους:
1)Πολλά σημεία είναι ηχογραφημένα στο στούντιο. Έχω ακούσει πολλά bootlegs των τελευταίων δύο χρόνων και πουθενά η φωνή του Coverdale δεν είναι τόσο καλή. (Βέβαια ο ίδιος υπήρξε ειλικρινής στο θέμα αυτό, καθώς τόσα χρόνια στην ερώτηση γιατί δεν κυκλοφορεί live δίσκους η απάντησή του ήταν ότι κανένας live δίσκος δεν είναι απολύτως live, επομένως το θεωρεί άσκοπο). [Παρεμπιπτόντως πέρυσι είχε κυκλοφορήσει στο διαδίκτυο η φήμη ότι ο DC τραγουδάει play back, κάτι το οποίο ο ίδιος αρνήθηκε κατηγορηματικά).
2)Η συχνή εναλλαγή πλάνων και εικόνων (που προφανώς αποσκοπεί στο να μη γίνεται αντιληπτή η παρέμβαση στιο στούντιο) είναι κουραστική.
3)Λείπουν τα a capella κομμάτια (νομίζω πως ήταν τα “Only my soul”, “Time and again” kai “Soldier of fortune”).

Νομίζω πως για κάποιον που είναι οπαδός των Whitesnake το DVD αυτό είναι απαραίτητο. Όσοι σκοπεύουν να μυηθούν, ας κάνουν την αρχή με το “The Silver Anniversary Collection”

να προσθεσω κιεγω κατι ,

πριν απο την συναυλια του Λυκαβητου , οι γνωστοι-αγνωστοι ‘εγκυροι’ παντα κυκλοι ,
εβγαλαν φημη οτι ο Coverdake ειναι χαλια , πιο καλα τραγουδαει ο μπασιστας , κτλ
κτλ
πηγα με ψιλο-αρνητικη διαθεση , αλλα εκει διαπιστωσα οτι η φωνη του ηταν μια χαρα ,
σε γενικες γραμμες , ακομα και στα 2-3 αποσπασματα τραγουδιων χωρις την μπαντα ,

  • επισης πολυ καλο dvd ειναι το starkers in Tokyo , μια κιθαρα(Vandenberg) και
    φωνη ,που δειχνει γιατι ο συγκεκριμενος τραγουδιστης αφησε τετοιο ονομα .

οσο για το dvd Εurope ,αν μιλαμε για το start from the dark , για μενα ειναι απο τα
καλυτερα που εχω δει , ενω στο instrumental κομματι , ο Νοrum , κανει ενα δυο
'ψιλολαθακια ’ , πταισματα φυσικα , οι περισσοτεροι κανουν ειδικα αν παιζει και
πραγματα της στιγμης σε καποια σημεια ,οποτε μαλλον live ειναι .Φυσικα ειναι πολυ μεγαλος κιθαριστας , και με πολυ καλη αποδοση εκεινη την βραδυα .
επεξεργασια μπορει να εχει γινει ,

aor

Πήγες σίγουρα στο Λυκαβητό? Γιατί εκεί ήταν τραγικός… Υπάρχει και video από το Λυκαβητό, δεν μιλάω με προσωπικό κριτήριο.
Εντάξει, έχει μια ιστορία, είναι πια 55άρης, αλλά αν αυτός δεν σέβεται την ιστορία του, εγώ που πληρώνω το εισητήριο στο live του, τα cd, τα dvd κλπ, πρέπει να κάνω “εκπτώσεις” στην κριτική μου και να πω “ε, καλός ήταν για την ηλικία του”?
Με συγχωρείς, αλλα 55άρης είναι και ο Hughes αλλά live είναι πολύ καλός. Και o Gillan είναι γέρος, αλλά στα live είναι αξιοπρεπής στην ερμηνεία των κομματιών.

Όσο για το dvd δεν υπάρχουν διορθώσεις.
Είναι όλο γραμμένο από πάνω. ΟΛΟΚΛΗΡΟ. Ούτε νότα δεν είναι live.

Ενδεχομένως τα φωνητικά να είναι γραμμένα όλα από πάνω, ωστόσο δε νομίζω να έχει γίνει το ίδιο και στη μουσική… Όσο για τον Gillan νομίζω ότι στο Brighton που είχαμε πάει παρέα ήταν πολύ χειρότερος απ’ ότι ο Coverdale στο Λυκαβηττό… Όσο για τα υπόλοιπα που λές έχεις δίκιο… Γι’ αυτό και έγραψαν τα φωνητικά εκ νέου…

ΕΕΕΕ!!! Σοβαρέψου :wink: !! O Gillan βρίσκεται σε πολύ καλύτερη κατάσταση από τον αγαπητό David. Όπως και βρισκόταν σε καλύτερη κατάσταση και το 2004…(εγώ τους είχα δει στο Λονδίνο :smiley: )
Και υπάρχουν και τα bootlegs προς απόδειξη των λόγων μου!! 8)
Και επίσης ο Gillan ποτέ δε χρησιμοποίησε delay… [-X

Και όμως, όλα ειναι γραμμένα ξανά. Ούτε τύμπανα, ούτε κιθάρες κράτησαν,τίποτα.Μέχρι και που ψευδίζει ο Coverdale λόγο της νέας οδοντοστοιχίας, ακούγεται. Σε live δεν θα μπορούσες να ξεχωρίσεις τέτοιες λεπτομέριες. Τα τύμπανα δεν είναι συγχρονισμένα με τον ήχο. Ρώτα κανα drummer να σου πει.
Διαφορά βέβαια,για κάποιον που δεν παίζει μουσική, δεν υπάρχει, αλλά είναι ξαναγραμμένο όλο, σίγουρα.

Όσο για τον Gillan νομίζω ότι στο Brighton που είχαμε πάει παρέα ήταν πολύ χειρότερος απ’ ότι ο Coverdale στο Λυκαβηττό…

Χωρίς να είναι ο Gillan που ακούμε στους δίσκους, παρόλα αυτά δεν ήταν κακός. Και το κυριότερο ελιναι ότι δεν το “τραβαγε εκεί που δεν το έπαιρνε”. Ξέρει ότι δεν μπορεί να τραγουδίσει τόσο ψηλά όσο παλιά, και αλλάζει το τρόπο που τα τραγουδάει, ώστε χωρίς να ακούγεται το κομμάτι άσχημο, να βγαίνει και αυτός καλά.
Πως κάνει για παράδειγμα ο Coverdale? Ε, ακριβώς το αντίθετο…χαχαχα

Οποιος μπορει και θαβει εναν ανθρωπο που π****σε την TAWNY KITAEN είναι φαιδρός.

Χαχ, Πέτρο μπορώ να φανταστώ το επόμενο αφιέρωμα στο Rock Hard…
…με τιτλο “David Coverdale, Α fool for your pussy no more - Μέρος 1: Τα γκομενάκια”

ΟΕΟ!