Whitesnake: The Purple Album

Ο… καινούριος δίσκος των Whitesnake θα βγει στις 15 Μαΐου και όπως εύκολα καταλαβαίνει κανείς από τον τίτλο, πρόκειται για tribute σε τραγούδια των Deep Purple, την εποχή που ο DC βρισκόταν πίσω από το μικρόφωνο.

Το tracklist έχει ως εξής:

  1. Burn
  2. You Fool No One (interpolating Itchy Fingers)
  3. Love Child
  4. Sail Away
  5. The Gypsy
  6. Lady Double Dealer
  7. Mistreated
  8. Holy Man
  9. Might Just Take Your Life
  10. You Keep On Moving
  11. Soldier Of Fortune
  12. Lay Down Stay Down
  13. Stormbringer
  14. Lady Luck (Deluxe edition bonus track)
  15. Comin’ Home (Deluxe edition bonus track)

Έχει ήδη κυκλοφορήσει το video για το Stormbringer:

Αν ένα πράγμα είναι προφανές από το παραπάνω video, είναι ότι φυσικά ο Coverdale δεν μπορεί να τραγουδήσει όπως τότε. Επίσης, το τραγούδι είναι (όσο γίνεται) προσαρμοσμένο στην τωρινή φωνή του DC, αλλά και στον ήχο των Whitesnake - μην περιμένετε να ακούσετε πλήκτρα δηλαδή, το οποίο θα μπορούσε κανείς να δεχτεί σαν ένα δικό του tribute στον μεγάλο μαέστρο.

Επομένως, ποιος ο λόγος; Μάλλον αρπαχτή μου μυρίζει. Ντροπή και κρίμα…

Αρπαχτη,αδιαφορη και προβλεψιμη κινηση εκ μερους του coverdale,μαλλον δεν μπορει ακομα να χωνεψει πως εχει φαει τα ψωμια του.Τραγικο το video του strormbringer.

εντελως αχρειαστο αλμπουμ…

απλα νοσταλγει και εχει λεφτα να το κανει…

To πρωτο δειγμα πραγματικα δεν ακουγεται αλλα ουτε και βλεπεται!!!

Και κανουν ολοι αυτες τις σπαστικες γκριματσες στο video clip !!!

Ο καινούριος κιθαρίστας δε μοιάζει εκνευριστικά πολύ με τον Sebastian Bach τώρα που είναι 40φεύγα? Άσε που βάζουν και οι δυο τους από 5 τόνους eyeliner. Ναι αυτό είναι το μόνο άξιο σχολιασμού για την αρπαχτή της γριάς.

Γιατι τον κράζετε ρε ;
Φωνητικά την παλεύει η θα κλαίμε με μαύρο δάκρυ αν αγοράσουμε το δισκο ;

Μπορείς να ακούσεις αν την παλεύει στο βίντεο του Stormbringer που έχει ήδη κυκλοφορήσει.

Προσωπικά, νομίζω ότι ΔΕΝ την παλεύει.

Θα το ακούσω το απογευματάκι .

Αγαπάμε DC!!

πλεον μονο παραμυθια μπορει να απαγγελει με τη φωνη του.

Δε ξερω γιατι εμμενει σε τραγουδια με τοσο ψηλα στανταρντς…

ας παρει παραδειγμα απο τον Πλαντ και να βγαζει πλεον κομματια στα κυβικα του…οι μερες της δοξας περασανε.

Eιναι απολυτως κατανοητο να μην εχει κανεις τις ιδιες φωνητικες επιδοσεις οπως 40 χρονια πριν.
Αλλα το παραδοξο ειναι ,γιατι αυτο το θα θεωρειται το 12ο στουντιο αλμπουμ τους,απο τη στιγμη που ειναι ενα απλο tribute και μαλιστα μονο με τα τραγουδια που εχει πει ο Coverdale( εγωιστικη κινηση θεωρω).;

Αnyway,nonsense αρπαχτη ειναι…

Χειροτερεύει και πάει…

Sent from my Nexus 10 using Tapatalk

Συμφωνώ…από την άλλη πήγε να το κάνει στο Into The Light και πραγματικά δεν θυμάμαι ούτε ένα τραγούδι.
Του λείπει ένας καλός συνεργάτης/συνθέτης για να γράψει καλά τραγούδια ( είτε slow, είτε hard rock) .
Πάντως πολύ άκυρη επιλογή το Purple Album (αν το έκανε στα 80’s , ίσως να είχε ένα ενδιαφέρον). Πως του ήρθε στο μυαλό αυτό το πράγμα ?

Oλα εδω εξηγουνται…:!:

‘That Metal Show’ host Eddie Trunk backs singer David Coverdale’s tribute to his former band.

Coverdale was ready to abandon the idea of revisiting his past until his wife, Cindy, made a suggestion. “She said, ‘Why don’t you look upon it as a Whitesnake album?,’ and[B] it really started to resonate with me, especially after a couple of glasses of wine,” he recalls. "[/B]

“And I called my musicians, and they were absolutely thrilled about the idea.” After talking to Frontiers, the band started working on the project. "Everyone did their homework, and every performance is done respectfully in honor of [Deep Purple’s] musicians.

“Well, you know, I’m going to be 64 in September,” he jokes. “But we’re planning a world tour, and I’m feeling as fit as a fiddle.”

http://www.billboard.com/articles/rock/6509305/whitesnake-recasts-deep-purple-tracks-for-the-purple-album

Ρε 'σεις πάει τον όρο “γελοίο” και “απαράδεκτο” σε νέα ανεξερεύνητα εδάφη. Μόνο το ότι ήταν πιωμένος που λέει στις δηλώσεις που πόσταρε ο ΚΙΜΙ μπορώ να δεχτώ ως δικαιολογία κι αυτό αν και μόνο αν είμαι στις καλές μου. Λέει και ότι του το πρότεινε η γυναίκα του. Εμ πες το ντε ότι έχουμε να κάνουμε με περίπτωση Αντρέα-Μιμής. :stuck_out_tongue:

Και Ρίτσις-Καντις

[I]it really started to resonate with me, especially after a couple of glasses of wine…[/I]
#-o [-X

Προσωπικά, το Σ/Κ θα βάλω κι εγώ το ?κρασάκι μου, θ’αράξω και θα απολαύσω (για μία ακόμα φορά) το real deal στο αξεπέραστο California Jam… 8)

Πάμε γερά!!!

Lay Down, Stay Down

καλο!!!

φαντάζομαι ποστ του Cov στο fb, από αυτά τα κλασικά μεμε που ποστάρει με διαφήμιση jumbo “κράζεις? θαυμάζεις.” σαν απάντηση στη γιούχα που παίζει

Το δικό μου ποστ ήταν ειρωνικό!

Sent from my Nexus 10 using Tapatalk