Windows 7

Για πειτε γνωμες οσοι τα εχετε περασει.
Τα δικαιουμαι και τζαμπα μεσω της σχολης μου και αρχισαν απο σημερα να μας τα παρεχουν,αρα λεω να τα δοκιμασω.

ιδεα δεν εχω ακομα για αυτα. αλλα αφου σαςε τα παρεχουν μηπως να τα δοκιμαζες εσυ να μας πεις!!! :smiley:
παντως αν θυμαμαι καλαμ λεγανε οτι σε αυτη την εκδοση εχουνε παρει ατομα απο την apple για να τους ελευθερωσει resources που ως γνωστον τα windows τρωνε για πλακα…

Εγω αυτο που άκουσα στη δουλειά, είναι οτι τα 7, θα είναι κορυφαία, δυνατότητες κ.α. σαν τα Βιστα, αλλά ελαφριά σαν τα xp. Κάπως έτσι τα φαντάζομαι, θα μου τα δώσουν και μένα σύντομα, και λεώ να τα βάλω να ειδώ.

Ο ιδιοκτητης του μαγαζιου που αγοραζω software και κανα hardware ενιοτε μου ειπε οτι
εχουν σχεδον σβησει τις αδυναμιες που ειχαν τα Σβηστα.Εκανε η microsoft πριν κανα 3μηνο επιδειξη
στους επαγγελματιες και εντυπωσιαστηκαν οι περισσοτεροι.Tο μηχανημα που ειχανε ειχε επεξεργαστη
Sempron και 1 giga μνημη κατι που μονο ως θετικο το βλεπω ! Το pc ανοιγε σε 30 δευτερολεπτα και εσβηνε
σε 10 !

windows είναι. /Δεν μπορεί να είναι καλά. Νομίζω το είχα ξαναγράψει

Computers are like air conditioners
They can’t operate right if you open windows

Έχω τα 7 εδώ και κάνα δίμηνο (RC edition, την έδινε δωρεάν η Microsoft) και είναι όντως πολύ καλύτερα, σε θέματα διαχείρισης πόρων, από τα Vista. Στο laptop μου, που μάλλον θεωρείται αρκετά παλιό και είχε φορτωμένα Vista, είδα μεγάλη διαφορά και αν και RC, δεν έχουν δημιουργήσει το παραμικρό πρόβλημα. Αυτό βέβαια που με εντυπωσίασε είναι το ότι βρήκαν τους drivers αμέσως και εκτός από το reader για την κάρτα της κάμερας δε χρειάστηκε να κατεβάσω τίποτα. Και όταν μιλάμε για ένα παλιό laptop, που καλά καλά δεν έβρισκες drivers για xp, είναι μεγάλη υπόθεση!

Βέβαια με RAM μικρότερη από 1,5-2GB αργά ή γρήγορα θα αρχίσουν να επιβραδύνουν κι αυτά (εκτός κι αν κάνεις format κάθε μήνα :p), αλλά όντως υπάρχουν διαφορές προς το καλύτερο.

Προφανώς τα Win7 είναι τα Vista, όπως θα ήθελαν οι της Microsoft να είναι τα Vista αλλά πιέστηκαν και έβγαλαν την πατάτα που τρώμε στη μούρη τόσα χρόνια…

Εγω παντως που τα εβαλα σε παρτισιον του λαπτοπ δεν αναγνωριζει την καρτα γραφικωνε
Καταλαβατε…?

linux…

καλά ρε tolkki,ποια κάρτα γραφικών έχεις και δεν την αναγνωρίζει?!

I will laugh you.
Εχω το acer 5633

Κάρτα γραφικών: Intel GMA 950 εώς 224MB χρησιμοποιώντας την μνήμη του συστήματος.

ε,οκ.οταν εχεις του κουτρούλη την κάρτα,δεν φταινε τα windows:roll:

αλλα η aman teleshoping,έχει βρει την λύση της

http://support.acer-euro.com/drivers/downloads_gd.html

E τι καρτα περιμενες σε λαπτοπ 3ετιας??? :lol:

υπερβολικά αξιόπιστα για windows φένονται .:roll: Για να δούμε .

ενας φιλος μου που τα προτιμησε με ειπε οτι ειναι πολυ καλυτερα απο τα (σ)vista.ειναι πιο αποδοτικα επειδη δεν δεσμευουν μεγαλη μνημη.κ εγω που θελω να τα δοκιμασω δεν εχω βρει τα περισσοτερα drivers για τα 7

Τα δοκίμασα σε virtual machine και πραγματικά είδα διαφορά.Απλά τώρα πρέπει να βρω χρόνο και χώρο, ώστε να κάνω το back up και να τα περάσω.

Σε αυτό που έπαθα πλάκα είναι το πόσο γρήγορα ανοίγουν και κλείνουν.πραγματικά έμεινα βλάκας.

Και έτρεχαν με 512 ram, οπότε φαντάζομαι θα είναι ακόμα καλύτερα αν χρησιμοποιούν και τα 2 gb ram.

Αν και κάτι άλλο, δεν μπορώ να βάλω τo aero theme…μου λέει πως πρέπει να κάνω update την κάρτα γραφικών, αλλά όταν το κάνω μου λέει πως δεν χρειάζεται.
Βέβαια στα vista που έχω το aero theme δεν παίζει κανένα πρόβλημα.
Μήπως ξέρει κάποιος τι παίζει???
έχω ένα vaio cr29xn/b.


Now playing: In Flames - Goliaths Disarm Their Davids
via FoxyTunes

Το vmware δεν κάνει προσομοίωση τα Aero themes . Άμα τα βάλεις κανονικά θα είναι κομπλε :D.

Απλα να βρείς πρώτα τους drivers που θες για τα 7. Καθώς στη vm το emulation mode Vista-7 είναι 100%.

αχα ευχαριστώ πολύ, οπότε κάνω back up και windows 7!!!
αα επίσης προγράμματα των vista τα δέχονται κανονικά ???
και ποια office πέρνουν???το 2007???


Now playing: In Flames - Dial 595-Escape
via FoxyTunes

Αναλόγως το πρόγραμμα που θα βάλεις, πάντως αγγίζει το απόλυτο. Αλλά κυρίως για τους driver σου, δες αν έχει βγάλει η εταιρία ανάλογο λογισμικο.

Για office περίμενε να βγουν τα 10.

αα οπότε καλύτερα να περιμένω τη sony να βγάλει drivers για τα 7 και μετά θα τα κάνω install…μάλλον έτσι θα γίνει…


Now playing: In Flames - Dial 595-Escape
via FoxyTunes