Windows 7

Βασικά παίζει να κάνουν αυτοί που έχεις. Αλλά στο λέω με κάθε επιφύλαξη…:wink:

Ευχαριστώ για όλα!Με κατατόπισες αρκετά!να σε καλά!


Now playing: In Flames - Discover Me Like Emptiness
via FoxyTunes

Έχουν ωραίο interface απ’ ότι είδα. Περιμένω να τα δοκιμάσει φίλος για να δω και επιδόσεις. Με τα XP βολεύομαι μια χαρά προς το παρών, οπότε δε σκοπεύω να τα αλλάξω σύντομα.

Πολύ ωραίο περιβάλλον, αν και μερικά usb δεν τα αναγνωρίζει καθόλου.:-k
Πχ ένα Usb Kingston 8GB.
Είδα κάπου είναι ασύμβατο με τα 7, γιατί όμως.

εεε μαν έχω ένα Kingston 8gb και όλα είναι μια χαρά…:-k

Τα 'χω βάλει στο παλιό μου PC και τρέχουν ικανοποιητικά, οπότε μάλλον θα κάνω την μετάβαση και σε τούτο.

Άπο software όλα καλά. Τα προγράμματα που θέλω, τρέχουν. Αν θέλετε να μάθετε γιά κάποιο συγκεκριμένο πρόγραμμα ρωτήστε με. Αν δεν το’χω βάλει μπορώ να το βάλω και να σας πώ τ’αποτελεσματα…Αρκεί βέβαια να μην είναι πολύ μεγάλο/βαρύ.
Τα Office 2007 τρέχουν μια χαρά και απ’οσο ξέρω και τα 2003 το ίδιο.

Κι άπο hardware όμως όλα μια χαρά. nVidia - γραφικών, Creative - ήχου. Μου κατέβασε αυτόματα ολα τα driver που χρειαζόμουν και πραγματικά έχω εκπλαγεί!!

Επίσεις το Windows Update είναι πολύ λειτουργικά.

Απο γραφικά δεν ψάχτηκα πολύ ακόμα, αλλα μου φαίνονται οκ.

Τέλος δεν είχα πρόβλημα με κανένα flash drive, Kingston κιόλας!

Αυτα!

Αν θέλετε να με ρωτήσετε κάτι ευχαρίστως!

M.

Αν σε ρωτησω ενα n00b’s Guide για το πως να τα βαλει; :stuck_out_tongue:

Και οταν λεω n00b, εννοω 100% βαρεμενο, αστοιχειωτο n00b

Είναι πραγματικά εύκολο :p. Δεν έχει πια το περιβάλλον στυλ DOS. Είναι πολύ user friendly!

Αρχικά, βάλε το DVD μέσα και κάνε restart.

Μπες στο setup του PC πατώντας ‘delete’ οταν ξεκινάει να φορτώνει. Πήγαινε εκεί που λέει ‘boot device priority’ και επέλεξε ως ‘first boot device’ το DVD-ROM. Ύστερα κάνε ξανά restart. Θα σε βάλει στο περιβάλλον της εγκατάστασης. Εκεί θα σου εμφανίσει τους σκλήρους και τα partitions τους, ανάλογα με το τι έχεις μέσα.

Θα σου πρότεινα να κάνεις delete τα υπάρχοντα partitions αν έχεις. Επίσης μπορείς να κάνεις και format πριν την εγκατάσταση, πράγμα που δεν παίρνει πολλή ώρα. Αν θες κάνε create new partition και επέλεξε το επιθυμητό μέγεθος. Θα πρότεινα να αφήσεις καμιά πενηνταριά Giga για Windows και προγράμματα, ίσως και περισσότερα αν θες να βάλεις πολλά παιχνίδια. Αν δεν θες να κάνεις partition απλά συνέχισε παρακάτω!

Επέλεξε το partition/σκληρό και κάνε install τα Windows. Περίμενε αρκετή ώρα και μετα θα σε καθοδηγήσει για το τι να κάνεις. Η δουλειά σου έχει ουσιαστικά τελειωσει.

Να σημειώσω ότι όλα τα παραπάνω προϋποθέτουν οτι έχεις κάνει backup σε κάποιο άλλο σκληρό στον οποίον δεν θα γίνει format. Η διαδικασία που παρέθεσα σβήνει τα πάντα απο τον σκληρό στον όποιον γίνεται το format και η εγκατάσταση των Windows. Λέγεται clean install. Επίσης δεν σου εγγυόμαι οτι τα λέει όλα όπως τα διατύπωσα, αλλά μεγάλο παιδί είσαι θα τα καταλάβεις :). Αν δεν την παλέψεις, θα ανοίξω το PC αύριο (γιατί τώρα είναι αργά) να τα γράψω ξανά όπως ακριβώς τα έχει!
Ελπίζω να μη χρειαστεί βέβαια :D. Επίσης, ίσως το setup της μητρικής σου να είναι κι αυτό σε διαφορετικό στυλ. Πίστευω οτι θα το βρείς όμως, το πως κάνεις boot άπο το DVD.

Κάνε κι ένα search στο Google, θα σε βοηθήσει πολύ!

Ελπίζω να εξυπηρέτησα!

Καληνύχτα

Μ.

Cheers mate!

Κατανοητικοτατος :smiley:

τωρα μενει απλα να βρω τα windows 7 :expressionless:

εύκολο και απλό.
@msle
Εγώ φίλε μου έχω άλλο πρόβλημα αν μπορείς να με βοηθήσεις.
δες αυτό που γράφω εδώ->http://www.rocking.gr/modules/forum/showpost.php?p=750158&postcount=904

Επίσης είναι ενεργοποιημένο το UAC για το μτορρεντ και δεν μπορώ να το βγάλω.για πες τι ξέρεις περί αυτού…


Now playing: Red Hot Chili Peppers - Around the World
via FoxyTunes

@Angel_Death

Περίεργο, το κοιτάω σήμερα και επανέρχομαι!

ευχαριστώ μαν και ελπίζω να βρεις κάτι, γιατί μου έχει σπάσει τα νεύρα.

Φίλε Angel_Death έβαλα την τελευταία έκδοση του μTorrent (1.8.5) και λειτουργούσε μιά χαρα το παράθυρο στο οποίο αναφέρεσαι. Ήταν by default επιλεγμένο άλλωστε!

Πρώτα τσέκαρε αν έχεις την πιο πρόσφατη έκδοση. Αν όχι, βάλτην! Αν την ήδη έχεις, δοκίμασες να την βγάλεις και να την ξαναβάλεις; Μπορεί να σου λύσει το πρόβλημα!

Τσέκαρε και πες μου!

Μ.

To έχω κάνει και γω δεν ξέρω πόσες φορές.
Και δεν μπορώ να καταλάβω τι φταίει.
Επίσης στην επιφάνεια εργασίας, και στο εικονίδιο του μtorrent μου έχει μια ασπιδούλα κάτω δεξία, και κάθε φορά που το τρέχω μου εμφανίζει το μήνυμα του UAC…

πάρε εδώ και 2 φωτογραφίες με τις ρυθμίσεις μου έχω μπας κιαι βρεις άκρη…αλλά πραγματικά δεν ξέρω τι φταίει.



Now playing: Angel Dust - Never
via FoxyTunes

Είμαι σχεδόν σίγουρος ότι φταίει το UAC. Μπες Control Panel και ψάξε εκεί που λέει ‘Change User Account Control Settings’. Δες τις επιλογές και βάλε αρχικά Never Notify’ επιλογή για να δούμε αν αλλάξει κάτι.

Παίζει να σου μπλοκάρει τα pop-up παράθυρα και γι’ αυτό σου εμφανίζει και την ασπιδούλα στο εικονίδιο.

Ψάξε λίγο στο Control Panel τις επιλογές του UAC και πες μου αν άλλαξε κάτι!

Μ.

θα το ψάξω αυτό και θα ποστάρω να σου πω.

Πολυ βελτιωμενα σε σχεση με τα vista. Στην ουσια ειναι windows XP με το interface των vista. Τα δοκιμασα στο λαπτοπακι και δεν εχω κανενα παραπονο.
Οταν σταματησω να βαριεμαι θα τα περασω και στο desktop. Προς το παρον ειμαι ακομα αρκετα δεμενος με τα ΧP για να τα βγαλω :roll:

Well said!

Θα τα βάλει και ένας φίλος και θα τσεκάρω κι εγω τι παίζει. Αλλά δε βλέπω να τα βάζω στο κοντινό μέλλον:p

δεν βρήκα κάτι, δεν μπορώ να καταλάβω τι έχει πάθει πραγματικά…:(:(:frowning:
είναι άπειρα σπαστικό να μη μπορείς να διαλέγεις τα αρχεία που θες…
τώρα πραγματικά δεν ξέρω τι άλλο να κάνω, αν έχεις καμιά ακόμα ιδέα, πες την μπας και βρω άκρη

κατεβασε αλλο τορρεντοπραμα =/