Windows 7

TΟ ΒΡΗΚΑ καταραμένε Bill Gates!
απλά το έκανα εγκατάσταση πάλι, ΑΦΟΥ ήταν ήδη απενεργοποιημένο το UAC!
τώρα βέβαια δεν ξέρω, αν το ανοίξω πάλι, αν θα υπάρχει το ίδιο πρόβλημα…:-k


Now playing: Sinisthra - Ice Cube Sun
via FoxyTunes

Μμμμμ! Όπως ήταν αναμενόμενο το UAC δημιουργόυσε το πρόβλημα. Βέβαια καλό είναι που μάθαμε οτι κάνοντας install με κλειστό το UAC, λύνεται!

Θα κάνω κι εγώ μια προσομοίωση να δω τι θα γίνει!

Μ.

χο χο τσηερζ μσλε

ολα καλα σο φαρ με τα 7.

Μονο με τα Pinned apps στο taskbar εχω κατι προβς. Δηλαδη κανω πριν το itunes πχ και οταν ανοιξω το itunes, μου βγαζει αλλο ενα εικονιδιο. 2 δηλαδη itunes εικονιδια, ενω με το Chrome πχ που ειναι και αυτο Pinned δε μου βγαζει και αλλο οταν το ανοιγω.

Και με το μσν τα ιδια. 2 παραθυρα που δειχνει τη κεντρικη του μσν…

χμμμμ

autocad και Office μια χαρα ομως (ουφ)

εγω και τα 7 δεν καναμε καλη αρχη…αφου τα περασα κι ενω μου ειχε πει οτι θα κραταγε οτι ειχαν τα παλια windows σε αλλο φακελο μου διεγραψε καποια αρχεια απο τη μουσικη μου και τα υπολοιπα τα μπουρδουκλωσε…παλι καλα μου χε κοψει και ειχα κανει backup…αλλα δεν μπορω να πω οτι με εχουν ενθουσιασει προς το παρον…ελπιζω να με διαψευσουν στο μελλον

@ mr_whatsisname

Ωραίος, χαίρομαι!

Λίγο συνήθεια θέλει.

Μ.

τα εχουμε βαλει κι εμεις στο ενα Pc μας τρεχουν ολα πολυ καλα αυτο με το Usb μου κανει εντυπωση θα το ψαξω ομως προς το παρον στο δικο μας ολα μια χαρα ειναι και τα παιχνιδια και ολα.Σε σχεση με τα vista που ειχαμε βαλει πριν

Στο δικο μου Pc τωρα επειδη δουλευω καποια προγραμματα και πρεπει να γινει το ξεκαθαρισμα το χω αναβαλει το φορματ αλλα θελω πολυ να βαλω.Δεν ημουν fan των Vista ειχα xp μεχρι και περυσι τον Φεβρουαριο αλλα εβαλα vista τελικα υπεκυψα τι να κανα για ηλιθιο λογο πως και καλα δε θα μπορουσα να παιξω το crisis.Τελικα ουτε το crisis επαιξα και τωρα αντε να βρω ωρα να κανω φορματ

παντως οσοι φιλοι μου τα εβαλαν ειναι πολυ ευχαριστημενοι

τα εβαλα κ εγω κ το pc πεταει

αντε να δουμε :smiley:

Αγαπημένε, πήγαινε στο exe του προγράμματος που θες (πχ για το μσν, C:\Program Files\Windows Live\Messenger\msnmsgr.exe), δεξί κλικ->combatibility Τσέκαρε το run this program μπλα μπλα και διαλεξε βιστα. Και δες το αποτέλεσμα :!:
Γαμάει αυτό το κολπάκι, ναι.

Σε άλλα νέα, πιο γενικά, τα γουιντος εφτα γαμάνε πολύ και το ινστολ τους μου πηρε γυρω στη μιση ωρα, και δε χρειαστηκε να εγκαταστησω drivers κλπ μετα.
Αγάπη (Λ)

Α, επίσης, στον WMP (τον 12 νομίζω φοράνε τα 7), δε μου εμφανίζει τα ελληνικά tags. Το έχει αντιμετωπίσει κανένας άλλος;

Η στανταρ αντιμετωπιση γι’αυτο(του wmp θεμα ειναι δηλαδη,δε νομιζω να χει να κανει με τα 7)ειναι (στο wmp) options–>preferences–>πατας playlist απ την αριστερη λιστα–>unclick το “use skin or laguage pack font” αν ειναι τσεκαρισμενο και “use font” κλασικα Arial.Για τσεκαρε…

Edit

Για την αλλη λυση ξεχασα σα μαλακας οτι θα χουν διαφορετικο πανελ προφανως.Στα 7 το αντιστοιχο απο οτι ειδα(δε τα χω βαλει εγω ακομα)ειναι Control Panel–>Region and anguage–>Administrative–>Change System Locale και κει λογικα θα χει την αντιστοιχη λιστα με τις unicode γλωσσες(τσεκαρεις ελληνικα)

(Α ρωτησα κι ενα φιλαρακι τωρα που ειναι πιο σχετικος και μου πε οτι μπορει απλα οι τιτλοι των τραγουδιων σου να μην ειναι σε unicode που υποστηριζει το winamp.Οποτε με καποιον προγραμμα encoding τα αλλαζεις σε τετοιο)

τα 7 παραδόξως είναι αρκετά καλά, αν και παρατηρείται μια στροφή της microsoft στην φιλοσοφία των mac. Αν δεν κάνω λάθος και ένα στέλεχός τhς πρόσφατα δεν είπε ότι ψιλοαντογράψαμε τα leopard της apple???:-k:-k

δεν ξέρω αν ζεί ακόμα…

Οσοι εχετε δοκιμασει τα Windows 7, μεινατε ευχαριστημενοι γενικα? Εχουν πολλα προβληματα? Γιατι θα κανω format απο βδομαδα και σκεφτομαι να βαλω τα 7…

Κανένα πρόβλημα μαν. Ότι πρόγραμμα εγκαταστήσω το δέχεται, εκτός αν είναι κανά παλιό παιχνίδι που λογικό να μην μπορώ. Ειδικά αν έχει και καλό μηχάνημα, θα πετάει.


Now playing: Ensiferum - By The Dividing Stream
via FoxyTunes

Λογικα θα τα δοκιμασω… Για να δουμε… Σε ευχαριστω πολυ…

angel εχεις αυθεντικα ή σπασμενα?

πάντα σπασμένα:roll::roll::roll:
ποτέ αυθεντικά ο τον Gates:wink:


Now playing: Dark Tranquillity - Dream Oblivion
via FoxyTunes

θα σε κλεισω μεσα ρε… :lol:

Θα φαίνομαι οφ τόπικ, αλλά στην πραγματικότητα θα είμαι ον τόπικ.

Πριν από λίγο καιρό έδωσε μια συνέντευξη ο Gates και τον ρώτησαν αν ενοχλείται που τόσα εκατομμύρια Κινέζοι κατεβάζουν τα Windows και τα χρησιμοποιούν δίχως να τα πληρώνουν. Η απάντηση του ήταν αφοπλιστική: “Δε με πειράζει γιατί ξέρω πως το 90% από όλους αυτούς, έστω μία φορά στη ζωή τους θα αγοράσουν ένα από τα προϊόντα μου”

Ειλικρινά παιδιά. Windows πλέον έχει νόημα να έχετε στο PC σας μόνο για 2 λόγους. Α) χρησιμοποιείτε προγράμματα που δουλεύουν μόνο σε Windows, Β) χρωστάτε λεφτά στον Gates

Τα Linux είναι απείρως καλύτερα. Είναι μικρότερα σε όγκο δεδομένων, δε σου τρώνε μνήμη και resources, δε συνδέονται κάθε 20 λεπτά με τους server της Microsoft για να σου κάνουν download υλικό που δε θες (ναι, αυτό γίνεται στον υπολογιστή σας ίσως και αυτή τη στιγμή και αυτός είναι ο λόγος που μετά από 1 χρόνο ένα λειτουργικό Windows χρειάζεται format για να μη σέρνεται), δε χρειάζονται μισή ώρα για να ανοίξουν, έχουν τα πάντα σε εφαρμογές και σχεδόν πάντα οι εφαρμογές αυτές είναι και καλύτερες και πιο εύχρηστες. Μόνο μειονέκτημα τους πως εσύ ο χρήστης Microsoft δε τις ξέρεις γιατί ποτέ κανείς δε σου τις διαφήμισε όπως τα κακοσχεδιασμένα προϊόντα Microsoft. Και στο θέμα της ασφάλειας δε το συζητάμε. Τα Windows είναι λειτουργικό σύστημα επίτηδες τόσο επικίνδυνο για να πωλούνται και τα antivirus της εταιρείας.

Γιατί είμαι ον τόπικ;
Καθότι κι εγώ ήμουν για χρόνια χρήστης Windows (και παραμένω εν μέρη), βρέθηκα στο δίλημμα Vista ή 7; Το τελευταίο μου λάπτοπ είχε μέσα τα Vista και τώρα μου δόθηκε από τη δουλειά η ευκαιρία να κάνω upgrade σε 7 δωρεάν. Μελέτησα το πράγμα και τελικά αποφάσισα να βάλω Linux και να τελειώνω και να βρω την υγειά μου. Δε χρειάζονται ιδιαίτερες γνώσεις για να κάνεις την εγκατάσταση και ούτε για να τα χρησιμοποιείς. Βασικά στη χρήση είναι εξαιρετικά εύκολα. Αν ξέρεις να χρησιμοποιείς Windows ξέρεις να χρησιμοποιείς και Linux. Και αν αρχίσεις να χρησιμοποιείς Linux θα ανακαλύψεις μεθόδους που θα σου επιτρέπουν να κάνεις τα πάντα πιο γρήγορα και πιο εύκολα. Και εννοείται μπορείς να έχεις και Windows αν το θες σε ένα δεύτερο σκληρό του υπολογιστή και όποτε θες μόνο Windows (π.χ. για κάποιο παιχνίδι) τότε να τρέχεις Windows.

Τα Windows 7 είναι καλύτερα από τα Vista (εφόσον τους κάνεις κάμποσες διορθώσεις στα settings) αλλά συνολικά τα Windows 7 είναι ένα λειτουργικό σύστημα που και πάλι απλά σου λέει "κορόιδο εγώ θα σου κλέβω τα λεφτά κάνοντας σε δέσμιο μου και εσύ θα νομίζεις πως κάτι κέρδισες που δεν πλήρωσες για όλα μου τα προϊόντα και κατέβασες 4-5-100 από torrents). Εγώ σας προτείνω να κατεβάσετε κάποια Linux (εγώ έχω Suse αν και όλοι λένε πως το Ubuntu είναι καλύτερο πακέτο) και να καθήσετε ένα απόγευμα και να το εγκαταστήσετε. Αν το θέλετε μόνο για gaming το PC, τότε συνεχίστε με Windows. Μέχρι και το openOffice είναι καλύτερο από το MS Office σε μερικούς τομείς (και περιμένουμε τις νέες του διορθώσεις που θα τις έχουμε δωρεάν κι όχι για 200$)

Σωστός σε κάθε λέξη και δυστυχώς είμαι εν μέρη αναγκασμένος να χρησιμοποιώ, γιατί κάτι simulators, emulators και άλλα προγράμματα που χρησιμοποιώ στην σχολή, είναι μόνο για windows. Που ουσιαστικά είναι το μόνο πράγμα που με κρατάει ώστε να μην εγκαταστήσω μόνιμα μια διανομή linux. Μακάρι οι εταιρίες να έβγαζαν και εκδόσεις για linux λειτουργικό:( Εδώ στη σχολή έχουμε και μάθημα Linux, φαντάσου και αρκετά εργαστήρια χρησιμοποιούν μόνο linux.

Τέσπα για να μην βγαίνουμε και τελείως off topic, τα windows 7 είναι τα vista που ήθελα να βγάλει η microsoft, πριν 4 χρόνια. Το 2012 θα έχουμε τα 8 και το 2015 τα 9. Τα 7 είναι πολύ καλύτερα από τα vista σαφώς, δεν καταναλώνουν τόσο πολύ μνήμη κλπ κλπ.
Επίσης όποιος δεν θέλει ενημερώσεις και βλακείες απλά τις απενεργοποιεί και τουλάχιστον δεν σου σπάνε τα νεύρα.


Now playing: Dark Tranquillity - Shadow In Our Blood
via FoxyTunes

είναι το Linux