Windows/Linux/MacOs ... Τι OS Χρισιμοποιειτε?

Ενα poll που λειπει…προσωπικα χρισιμοποιω μονο Suse linux, αν και πειραματιζομαι με διαφορα distos (fedora,ubuntu/kubuntu/damn small linux, k.a.). Τα winblows τα εχω για κανα παιχνιδι και πολυ τους ειναι…lol

Μπορείς λίγο να με διαφωτίσεις για το τι εστί Linux και τη λειτουργικότητά του;

Windows εννοείται, τα Linux εξυπηρετούν περισσότερο εταιρείες.

Τώρα έχω Windows, ο επόμενος όμως θα έχει και Linux

Linux…χμμμμμμ…λοιπον…σε γενικες γραμμες το linux ειναι η εξελιξη του unix ενος ειδους λειτουργικου συστηματος που χρισιμοποιειται κυριως σε servers η workstations. Βασιζεται στιν φιλοσοφια του ανοιχτου λογισμικου (κυριως) πραγμα που σου επιτρεπει τη νομιμη μετατροπη/αντιγραφη/διανομη/whatever του λογισμικου, αρκει οταν το βγαλεις στον αερα να μιν το πουλας ως δικο σου προιον. (πολυ φτωχη εξηγηση,αλλα τι να κανω…θα πρεπει να γραψω ολοκληρη εκθεση αν ειναι να τα πω ολλα) . τιν τελευταια 5ετια εχουν κυκλοφορισει παρα πολλες διανομες (distibutions) απο διαφορους οικους παραγωγης software οπως Red Hat Linux (=fedora project), Suse Linux (Novell), ubuntu και αλλα. Ενα ψαξιμο στο δικτυο ειναι αρκετο για να μαθεις περισσοτερα.
Οσο για τη λειτουργικοτητα του, παραθετω μερικα απο τα πλεονεκτηματα.

  • ειναι free… δηλαδη δεν πληρωνεις καμια μαμα Micro$oft για χαζοwindows
  • ειναι πιο ασφαλες. δεν εχεις προβληματα με ιους spyware και οτι κερατα βγαινουν για τα windows
  • ειναι modular…παιρνεις το kernel, το window manager που θες (KDE/Gnome/κ.α.) και τα κομματια που χρειαζεσα, compile them together and voila!!! ενα λειτουργικο στα μετρα σου.
  • διαφορες διανομες οπως το suse ερχονται με built-in λογισμικο σχεδον γα οτι χρειαζεται ενας μεσος χρηστης, δηλαδη δεν χρειαζεται να αγορασεις πχ dvd software, development εργαλεια και αλλα. (the benefits of open source)
  • θα μπορουσα να συνεχισω forever, γι’αυτο παραθετω links


http://distrowatch.com

http://www.ubuntu.com/

oxi re sy min to ksanapeis ayto…exw 3 mixanakia sto spiti pou trexoun 3 diaforetika distributions kai ola me eksipiretoun se oti xreiazomai…oi servers sto 1, workstation to 2o kai to 3o genikis xrisis (kai apo ton aderfo mou pou den exei idea ti esti linux/windows) ta kanoun aloa kai symferoun…lol…tha sou proteinw na katevaseis to kubuntu (livecd-to vazeis kai bootarei xwris egkatastasi) na deis poso leitourgiko einai

http://ftp.ticklers.org/releases.ubuntu.org/releases/kubuntu/feisty/kubuntu-7.04-desktop-i386.iso

Θα κρατησω τα Windows μουφα ξεμουφα εγω αυτα ξερω και δεν μπλεκω με αλλα!

Το Linux είναι για

  1. Προγραμματιστές. Έχει πολλά εργαλεία που σε βοηθάνε στον προγραμματισμό, είναι open source δηλαδή μπορείς να δεις τον κώδικα από οποιοδήποτε πρόγραμμα και απο οποιοδήποτε λειτουργικό και αν κάτι δεν σου αρέσει να το αλλάξεις και να το φέρεις στα μέτρα σου κτλ κτλ. Γενικά ο προγραμματισμός σε linux μηχανάκι ενδείκνεται.

  2. Δικτυάδες. Τα linux είναι πιο σταθερά και εξυπηρετούν πολύ περισσότερο για servers.

  3. Πορωμένους με την πληροφορική που δεν θέλουν απλά να surfaroun αλλά θέλουν να την ψάξουν πιο πολύ με τους υπολογιστές.

Μειονεκτήματα

1)Δεν υποστηρίζονται drivers πολλών περιφερειακών.
2) Η πιο απλή διαδικασία των Windows στα Linux μπορεί να φαντάζει μέχρι και ακατόρθωτη. Από ανάλυση οθόνης, λειτουργία ποντικιού, λειτουργία wireless κτλ κτλ. Θέλει πολύ ψάξιμο και σε μερικές περιπτώσεις ούτε αυτό είναι αρκετό. π.χ. εγώ ακόμα δεν έχω καταφέρει να setάρω την EMU κάρτα ήχου μου στο Debian μου.
3) Δεν υπάρχουν πολλά προγράμματα τα οποία σε κάποιους είναι απαραίτητα και στα linux δεν υπάρχουν αντίστοιχα. Καλά όποιος σκέφτεται για παιχνίδια καλύτερα να το ξεχάσει.
4) Το open office αν και κάνει φιλότιμες προσπάθειες δεν καταφέρνει να φτάσει με τίποτα το Windows Office. Eπίσης τι γίνεται αν κάποιος θέλει να χρησιμοποιήσει ένα DAW της προκοπής όπως π.χ. το Cubase ; Υπάρχει κάτι αντίστοιχο στα Linux? Δεν νομίζω.

Για τι 3 κατηγορίες χρηστών που ανέφερα στην αρχή καλό είναι να έχουν ένα dual boot μηχάνημα με Linux και Windows. Οι υπόλοιποι καλά θα κάνουν να αράξουν στα Windows τους

Windows XP Proffesional Version 2002

mia xara ta les kollite…i kallyteri lysi gia ena neoferto sto linux einai to dual boot…kai nai, prepei na kaneis polles fores alximeies kai dehseis gia na sou katsei kapoio periferiako, H kapoia syskevi pou den ypostirizetai…exei akoma mellon…oso gia to 4 …to openoffice.org den paei na ftasei to ms office…prosferei enallaktiki lysi kyriws se etairies me pollaples egkatastasis office xwris to ksezoumisma gia corporate licence tis microsoft…kai gia ton ixo…have a look @ http://www.musix.org.ar/en/index.html
ena distro gia mousiki paragwgi…

i rest my case…

Ένας συνδυασμός Windows και Linux είναι το καλύτερο πράγμα πιστεύω. Και φυσικά Windows XP, γιατί τα βρίζουμε τα βρίζουμε, αλλά δε συγκρίνονται με καμία άλλη έκδοση. Γι’ αυτό και κράτησαν περισσότερο απ’ ότι όλες οι νεότερες εκδόσεις Windows.

Για προγραμματισμό πάντως ενδείκνυεται linuxάκι με τα 1000. Και άμα σκαμπάζεις και λίγοοο από εντολές ακόμα καλύτερα.

PS: Ξέρει κανείς τι έγινε με εκείνα τα Lindows που ήταν να κάνουν πριν 4-5 χρόνια;

+1…Aυτά ξέρουμε,αυτά εμπιστευόμαστε…

:lol:

Ta lindows afou den traviksan katholou stin arxi kai logw mias agwgis tis microsoft eginan linspire,opou afou ksana den traviksan eksagorastikan ap’oti kserw apo ton dimiourgo tou ubuntu kai simera einai oti itan kai stin arxi…ena disto pou prepei na plirwseis gia na to apoktiseis vasismeno pia sto ubuntu (debian related) kai pou den kanei gia tipota…lol…

http://www.linspire.com/

Aυτο

Τα προγραμματα που χρησιμοποιω δεν υποστηριζονται απο αλλο λειτουργικο εκτος απο Windows (νταβατζιλικι) κι ετσι αναγκαστικα δεν χρησιμοποιω κατι αλλο προς το παρον.Τον χειμωνα σκεφτομαι να χτυπησω εναν Imac και να ψαχτω περαιτερω τοτενες

Χρησιμοποιω windows και εχω και τα linux σε cd σε περιπτωση που ο υπολογιστης μου λογο ιου δεν μπορει να μπει στα windows, τοτε βαζεις τα linux και εχεις κανονικη προσβαση στα αρχεια σου κ δεν υπαρχει περιπτωση να τα χασεις…

Σε αυτό το PC τα Windows ΧP με SP1.
Aλλά στο παλιό μου Pcάκι έχω περασμένα τα Linux (fendora) μου αρέσουν περισσότερο, 10 φορές καλύτερη υποστήριξη για δίκτυα (πράμα του θέλω για την σχολή).
Αλλά πόθος μου μεγάλος τα MacOs. :roll:

Έχω και τα δύο στο pc αλλά κατά κόρον χρησιμοποιώ Debian 64-bitο :slight_smile:

Xrhsimopoiw Windows XP, apo linux se ena filaraki poy eixe ta ubuntu den katalava APOLYTWS TIPOTA. Pantws sxediazw na na apotamievw liga liga fraga gia na parw kana mhxanhma 8hrio se 5-6 xronia. Tote sigoyra 8a katsw na 4a3w ta linux, mias kai apo thn fetinh, nhpiakh vevaia, epafh poy exw me programmatismo moy fainetai AKRWS endiaferoysa asxolia.

Τρέχω XP και επειδή δν είχα ποτέ χρόνο να ψάξω τα Linux,δεν το έκανα ποτέ.
Μάλλον το καλοκαίρι θα σεττάρω dual boot με ΧP Essential (ψάξτε τα στο net,πολύ ωραία) και Linux…
Κια εμένα πόθος μου στην τελική είναι ένας Mac διπλοπύρηνος με Mac OS…
Προς Elusive_Cure:και ποιος σου είπε ότι πληρώνουμε στην μαμά Microsoft :smiley: