Windows/Linux/MacOs ... Τι OS Χρισιμοποιειτε?

LOL…ok, kata kyrio logo oi perissoteroi vazoun spasmena win/office, alla gia pigaine pare kainourgio (tou koutiou) pc stathero H laptop ta win ta plirwneis (estw tin OEM version gyrw sto 40evro)…

Άμα πάρω καινούριο θα τον πάρω χωρίς λειτουργικό…BTΟ φυσικά αν και όπως έγραψα όταν θα έχω τα λεφτά για να το κάνω θα πάρω Mac μάλλον…

Computers are like air conditioners - They can’t do their job properly if you open windows

:lol: :lol: Γαματο!

Once you go Mac, you never go back…:bow: Για αρκετό καιρό πριν πάρω το Mac μου είχα Linux (σε dual boot για παιχνίδια) αλλά όσο κι αν το συμπαθώ δεν άντεξα άλλο τις ιδιοτροπίες του[-X Παρά τις μεγάλες προόδους του (το πρωτοδοκίμασα πριν από πολλά χρόνια) δεν είναι ακόμα φιλικό για το μέσο χρήστη… Όταν γίνει πρώτος θα σπάσω τα “δεσμά” της μαμάς Apple που ώρες-ώρες είναι ακόμα χειρότερη από τη μαμά Microsoft. Ως τότε όμως…:oops:

+100.000.000 :smiley:

Πως βρήκατε MacOS; Όσο ξέρω δεν πωλείται ξεχωριστά αλλά πάει πακέτο με μηχάνημα Apple. Έχει αρχίσει να κυκλοφορεί για PC;

Ένας φίλος μου κατέβασε μία έκδοση του OS-X που ήταν πατσαρισμένη (και δεν γινόταν έλεγχος αν είναι Apple PC) από έναν ρώσσο και έπαιζε στο PC του. Πολύ γαμάτο πάντως σαν feel.

MacosX mono me mac filarako…to port tou macos pou eixe ginei persi apo kapoio trelo coder gia ta koina pcia den ekane kai polla pragmata…ase pou to pc sou eprepe na einai stimeno analoga me ta mixanakia tis apple…
stin agglia douleva se macs sxediastiko kylwmatwn kai simulation, ta macs petagan ta antistoixa kai pio isxyra pcia me win sernontan…
Vevaia, to olo concept tis apple (kleisto hardware-software vasismeno sto BSD) den me kalyptei logo open source ideologias alla tespa…

P.S. visit http://www.wewantapplegreece.com/index.php/site/comments/online_petition

Kαι η αλήθεια είναι ότι το κάθε Μac είναι και μια μικρή αφαίμαξη…:-# Ας είναι καλά τα low-end Μac Mini γιατί αλλιώς ούτε στα όνειρά μου:roll:

loipon…opws arketoi gnwrizete to MacOsX vasizetai stin platforma tou bsd…peiramatizomai twra se ena arxaio p3 600ri me 256 ram me to PC-BSD, mia pio filiki ston windows xristi distro pou stin kyrioleksia petaei…

Pigainontas sto PBIDirectory, vriskeis ti eidous programma thes apo arketes katigories, katevazeis to .pbi file kai to kaneis install sto ftero…opws sta xazowindows…

http://www.pbidir.com/

Deite kai to guide me arketa screenshots

http://docs.pcbsd.org/guide/

…to be updated

P.S.

  1. Sorry gia ta greeklish…
  2. Didi music fuck off and die (offtopic)

Αν και κάπως καθυστερημένα μπήκα κι εγώ από σήμερα στο club των linuxάδων με Kubuntu.
Αν και πολλά πράγματα έχουν δουλέψει, υπάρχουν ακόμα μερικά που με ταλαιπωρούνε, αλλά όσο να 'ναι, άλλη χάρη :smiley:

ελπιζω να εχεις ηδη χρησιμοποιησει το automatix για ενημερωση/εγκατασταση του os…αν οχι τσεκαρε το ειναι η καλλυτερη all in one updating εφαρμογη για το ubu…

http://www.getautomatix.com/

επισης, χτενισε το φορουμ, θα λυθουν αρκετες αποριες/τεχνικες δυσκολιες/ασυμβατοτητες για το setup σου…

http://kubuntuforums.net/

Windows: Where do you want to go today?
Linux: Where do you want to go tomorrow?
FreeBSD: Are you guys coming or what?
:stuck_out_tongue:

Μία φοβερή ατάκα που άκουσα… Είχε ο πατέρας μου μία ημερίδα στο εξωτερικό και ένας Γάλλος είχε ετοιμάσει μία παρουσίαση στο Macintosh με animation. Τα animation όμως κατά ανεξήγητο τρόπο δεν μπορούσαν να τα παίξουν τα windows και δημιουργήθηκε πρόβλημα στην παρουσίαση του. Τότε εκστόμισε τη φοβερή ατάκα “This never happens in a real computer”…

Κατι παρομοιο μου εχει τυχει και σε μενα…ημουν σε ενα Linux/Open source software conferance στο Λονδινο, και ενας αρχισε παρουσιαση για embedded linux applications (linux σε μικρη κλιμακα για φορητες συσκευες) σε powerpoint presentation απο windows…περιτο να πω πως τον εκραξε το μισο και παραπανω αμφιθεατρο…που πας ρε καραμητρο…windows σε linux ημεριδα…

περασα το νεο opensuse 10.3 στο λαπιτοπι…φωτια και λαβρα…γαμει…τι να πω…ολα εκατσαν χαρτι, wireless, monitor, sound, the whole fuckin 9 yards…το compiz κανει τα χαζοΣβιστα να φαινονται παιδικα παραθυρια σε κομπιουτερακι του ψιλικατζιδικου (γραφουλα κι’ετσι…)

One more for linux. Μετά από δοκιμές διάφορων διανομών έχω κολλήσει σε Ubuntu. Η αλήθεια είναι ότι από το 2005 που άρχισα να ασχολούμαι τα πράγματα έχουν βελτιωθεί σε μεγάλο βαθμό. Πρακτικά, πλην ειδκών συνθηκών(λογιστικά προγράμματα π.χ.) η δύναμη της συνήθειας είναι αυτή που αποτρέπει τους περισσότερους να ασχοληθούν. Στο μικρό μου ξαδερφάκι π.χ. που του έστησα σε ένα παλιό pentium II το Damn Small Linux ίσα ίσα για να βλέπει κάνα βιντεάκι, να ακούει κάνα mp3 ή ogg (όταν του τα ριπάρω εγώ) και να γράφει στο abiword καμιά εργασία του φάνηκε εύκολο το περιβάλλον και προσαρμόστηκε σχεδόν αμέσως. Ειδικά με την ευκολία του dual boot ο καθένας μπορεί να δοκιμάσει έχοντας και το σίγουρο των windows ή mac. Βέβαια, ένα καλό router και μια adsl σύνδεση βοηθούν τον αρχάριο και μέσο χρήστη τόσο για κατέβασμα εγκατάσταση πρόσθετων (codecs μέσω synaptic π.χ. στο ubuntu ) όσο κυρίως για εύρεση βοήθειας σε οτιδήποτε χρειαστεί.

κι εγω τωρα τελευταια χρησημοποιω linux…(μας τα προτειναν στο πανεπηστημιο)…εβαλα το ubuntu…και πλεον χρησημοποιω μονο αυτο…κολλημα…αν και χρειαζομαι πολυ εξοικειωση ακομα…(αυτα τα taz.gz δε μορω να τα εγκαταστησω με τπτ,)

tar.gz ----> τα tarballs ειναι σαν τα zip αλλα συνηθως εξυπηρετουν διαφορετικο σκοπο…συνηθως περιεχουν source code εν αναμονη επεξεργασιας/compile… περισσοτερες πληροφοριες εδω

για το πως κανεις compile source code πληροφοριες εδω

αλλα εσυ στο ubuntu θα κοιτας να βρισκεις οτι χρειαζεσαι σε .deb precompiled αρχεια, που ειναι κατι σαν τα .exe installation files στα windows.

χτες καταφερα να εγκαταστησω το πρωτο tar.gz αρχειο!!!:smiley:
τα ψαχνω συνεχεια!!!εχω εγκαταστησει και ενα .deb…
παντως οσο το μαθαινεις αυτο το λειτουργικο τοσο πιο ελκιστικο γινεται…
μηπως ξερεις πως μπορω να αλλαξω το contrast,και γενικα τα χρωματα στο ubuntu γιατι ειναι τρομερα εντωνα και μου βγαζουν τα ματια…
Thx για τις πληροφοριες…