Windows/Linux/MacOs ... Τι OS Χρισιμοποιειτε?

χμμμμμμμ…εχω να μπουταρω ubuntu αρκετο καιρο, χρησιμοποιω το Suse με KDE4 απ’οπου και γραφω τωρα…δεν παει το μυαλο μου πως ρυθμιζεις colour/brightness κλπ sto gnome (το γραφικο περιβαλλον του ubuntu) αν και ξερω πως πειραζοντας το xorg.conf μπορεις να ρυθμισεις τα παντα στον Xserver… beware - μην επειχειρεις αν δεν ξερεις τι να κανεις…θα χασεις τη μπαλα…

ασε να το κοιταξω αυριο σε κανα παλιοπισο και θα σου πω…

edit: απ’οτι ειδα colour/brightness/contrast options δεν υπαρχουν πουθενα στο gnome.

εριξα μια ματια στο ubuntu forum και δεν βρηκα τπτ το ενδιαφερον εκτος του

Some graphics cards do just have crap colour and contrast. It’s not as extreme as your seems to be, but ome of my video cards comes out very dark for fullscreen things.

Also, the NVidia driver that I’ve installed lets me adjust Brightness, Contrast and Gamma.

To clarify - I’m using the NVidia proprietary driver, and I’ve installed something called nvidia-settings that lets me fiddle with these things. I don’t know if other drivers have something similar, because I haven’t used them.
οποτε αν εχεις nvidia καρτα γραφικων κατεβασε τους drivers και το nvidia-settings με apt-get η μεσω του synaptics και παιξε απο’κει…

Windows XP και Ubuntu κυριως, αλλα εχω και ενα λαιβ σιντι του Backtrack

Windows για απλή χρήση και Linux Slackware για αρχή σπό τσ πολύ βασικά… χεχεχεχε, με αυτό μαθαίνεις τα πάντα κ φέρνεις τα πάντα στα μέτρα σου. Το ubuntu παραείναι user-friendly windows style

Eδω και λιγες μερες περασα και γω λινουξ (ως dual boot αρχικα μαζι με τα Windows XP)…Συγκεκριμενα την διανομη Ubuntu 7.10, την πιο προσφατη…πανευκολο στη χρηση, υπερβολικα ελαφρυ, μεσω του wine τρεχω και τα απαραιτητα windows προγραμματα που χρειαζομαι για την σχολη μου…

Δυστυχως δεν τιθενται θεμα ψηφοφοριας οταν το 80% του κοσμου που εχει η/υ χρισημοποιει windows στη σχολη χρισημοποιουμε πολυ linux και θελω να τα εγκαταστησω και στο pc μου

Εγώ έχω Μακ κι είμαι ικανοποιημένος.

hahaha…

molis teleiwsa to installation tou MacOsX leopard sto laptop mou.

Episima pia to HP mou egine Hackintosh.

YEAH!!!

sorry gia ta greeklish alla to MacOsX FTW…

Yeah!!!

Αν και άργησα, χρησιμοποιώ Linux εδώ και ένα χρόνο. Στο φορητό ,μετά την αγορά του, εγκαταστάθηκαν τα Kubuntu 6.10 Edgy Eft τα οποία αίσίως (μετά από upgrades) έχουν γίνει 7.10 Gutsy. Ο σταθερός έχει openSuse 10.3 , τα οποία μάλλον θα αλλαχθούν σε Fedora…

οι apple υπολογιστες ειναι απλα απιστευτοι απο καθε αποψη…αλλα πανακριβοι

γιαυτο συμβιβαζομαστε με windows

το linux το εχω χρησιμοποιησει πολυ κ ειναι ωραιο…αλλα δεν θα βαζα ποτε στο pc μου…

και γω γουιντοους…βεβαια μια φορα στη σχολη δοκιμασα και με λινουξ στο εργαστηριο και μπορω να πω οτι με δυσκολεψαν στην αρχη,αλλα δεν ειναι καθολου ασχημο λογισμικο…

Windows … δεν εχω δοκιμασει ποτε αλλο λογισμικο , αλλα εχω ακουσει πολυ καλα λογια και για Mac και για Linux…

Οσο και αν την βριζω την microsoft δεν μπορω μακρια της… Εμεις μαζι δεν κανουμε και χωρια δεν μπορουμε…

Windows

Ήμουν σε έναν υπολογιστή στη σχολή τις προάλλες και σέρφαρα. Μου φαινόταν λίγο περίεργος. Μετά μου είπαν ότι είναι Linux. :roll:
Φάση είχαν

Αποκλειστικά Linux σε desktop και laptop (κι επειδή το desktop έχει μείενι απο τροφοδοτικό πλέον μόνο στο λάπτοπ).

Νομίζω ότι όποιος σκαμπάζει τα βασικά από υπολογιστές και δεν παίζει παιχνίδια ή δε χρειάζεται συγκεκριμένο λογισμικό δε χάνει τίποτα τουλάχιστον να δοκιμάσει. Στο λαπτοπ μου που είναι Toshiba παίζουν τα πάντα μέχρι και η webcam χωρίς drivers, Μοναδική εξαίρεση η κάρτα δικτύου μου που έπρεπε να φορτώσω ένα module αν και αυτό είναι η εξαίρεση της εξαίρεσης γιατί το 99% των καρτών δικτύου παίζουν αυτόματα. Ειδικά διανομές σαν το ubuntu που είναι η επιτομή της ευχρηστίας ακόμα και για κάποιον αρχάριο.

Στο γιατί χρησιμοποιώ μόνο linux ο βασικός λόγος είναι ένας: ασφάλεια. Έχω ησυχάσει από όλα τα anti (anti virus, anti spyware κλπ). Δε φοβάμαι για ιούς, spyware και όλα τα συναφή. Και firewall δε χρειάζεται να βάλω κάτι άλλο αφού έχει ενσωματωμένο στο λειτουργικό και πολύ αποδοτικό.

Υπάρχουν και άλλοι λόγοι όπως αποδοτικότητα (όσο κι αν ακούγεται ανέκδοτο υπάρχουν περιπτώσεις που η κονσόλα σώζει από πάρα πολλή δουλειά), σταθερότητα (δε μου έχει τύχει ποτέ να μην αποκρίνεται καθόλου το σύστημά μου και να πρέπει να κάνω cold reset - μέχρι τώρα όσο και να κολλήσει πάντα μπορώ να βγω σε μια κονσόλα και να λύσω το όποιο πρόβλημα) και privacy (έχει πλάκα να logaroun στο pc σου και να κάνεις τσατ μέσα εκεί και όχι από msn ή συνναφή προγράμματα).

Vista & Ubuntu dual boot στο σπίτι. Κυρίως λόγω παιχνιδιών, προφανώς. :stuck_out_tongue: Πριν λίγες μέρες έβαλα Kubuntu στη δουλειά γιατί βαρέθηκα τους άχρηστους package maintainers του Debian. So far, so good.

Windows λόγω παιχνιδιών και για διάφορα άλλα. Παρόλαυτά το Linux που χρησιμοποιούσα πολύ καλύτερο, αν κρεμάσει εφαρμογή κρεμάει μόνο αυτή, το Kill τη σφάζει όχι σαν το Task Manager που πρέπει να κάνεις προσευχές για να πιάσει το End Task, αν αλλάξεις υλικό στο σύστημα(π.χ) Motherboard απλά κάνεις ένα Compilation στο Kernel και αυτό ήταν όχι ολόκληρο Format, γενικά είναι απείρως ελαφρύτερο και δε χρειάζεται να αλλάζεις μηχάνημα κάθε φορά που βγαίνει καινούρια έκδοση(εδώ δε θέλει Format καλά καλά και πάλι ένα Compilation του Kernel σου κάνει δουλειά) και και και…

ρε μαγκες εγω στο λαπτοπ εχω linux.βασικα ειναι διαμορφωμενα Linux.λεγονται xandros.(εχω το eeepc 701)
και 8ελω να κανω μερικες ερωτησεις.στο αντιστοιχο μσν των xandros πως σκατα εμφανιζζεται ποτε μπαινει καποια επαφη σου??