Wintersun

Εχω φαει τρελο κολλημα μ’αυτους εδω…:smiley:

Δημιουργηθηκαν απο τον πρωην frontman των Ensiferum,Jari Mäenpää:bow2:
Παιζουν melodic-folk death(ξερω και γω πως να το πω:p )
Εχουν βγαλει μολις ενα αλμπουμ το 2004,το ομωνυμο “Wintersun”:bow2:
Στις αρχες του 2008 αναμενεται να βγει το 2ο αλμπουμ τους που θα ακουει στο ονομα “Time”…

Γαμαει ο συγκεκριμενος δισκος!!Πραγματικη εκπληξη για εκεινη τη χρονια απο το πουθενα…

ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ συγκροτημα !!!

Πολυ εμπνευσμενη μουσικη, συνδυαζουν power,folk, death, atmospheric, και το αποτελεσμα ειναι εκπληκτικο !!!

Επισης γουσταρω τρελα τους στιχους τους περι αστρων, συμπαντος, ψυχους !
Ενδεικτικα μερικοι τιτλοι τραγουδιων ειναι: Beyond the dark sun, Sleeping stars, Starchild, Winter madness, Battle against time…

Το ακουσα το καλοκαιρακι κανα 2 φορες και δεν θυμαμαι να ενθουσιαστηκα.
Πρεπει να το ξανακουσω ομως μιας και ακουω καλα σχολια απο πολλα ατομα για τους κυριους.

Έχω ακούσει το ομότιτλο album τους καλό.

Ξεχωρισα το Death And The Healing το οποίο και άκουγα ασταμάτητα.

Ο πρωτος δισκος αυτου του συγκροτηματος υποσχεται πολλα!Δειχνουν παρα πολυ καλα στοιχεια και τωρα αναμενουμε συντομα το καινουριο δισκακι τους.

Αυτοι και οι insomnium υποσχονται πολλα στη μελοντεθ

Μπαντάρα οι Wintersun, έχουν περάσει τόσα χρόνια κ ακόμα δεν μπορώ να διαγράψω από το MP3 μου τραγούδια όπως “Beautiful Death” k “Starchild”. Το γεγονός ότι υπέγραψαν δισκογραφικό με την Nuclear Blast απο τον πρώτο τους δίσκο λέει πολλά…Melo-death at its finest !!!

θα τους χαρακτηριζα power / melodic death / folk metal, εμενα πρωσοπικα μου θυμιζουν τους Norther και Children of Bodom με πιο folk ισως.

Οι Wintersun παίζουν Extreme Majestic Technical Epic Melodic Death Metal…:slight_smile:

Wintersun ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ!!!

Εχει καταντησει αηδια η φαση με το νεο αλμπουμ,no excuses…Θα ξεχασουμε οτι υπαρχουν στο τελος.

Πλάκα πλάκα κι εγώ στον πρώτο δίσκο είχα μείνει, που αν και μου αρέσουν οι ensiferum, δεν κόλλησα τόσο. Πρέπει μάλλον να το ακούσω πάλι, αν σκοπεύουν να βγάλουν και συνέχεια :stuck_out_tongue:

Λιγα με Wintersun εε!! :smiley:

Αλλωστε ακυρωθηκαν τα λαιβ τους μηπως και κυκλοφορησει το καινουριο 8)

αυτο εγινε περσι,φαντασου…

Δεν πειραζει, εμεις ακομα πιστευουμε :smiley: :smiley:

Το πρώτο album(και μοναδικό) τους είναι από τα αγαπημένα μου. Ο Jari είναι φοβερος και τα album που κυκλοφόρησαν με τους ensiferum και αυτά γαμάτα.

Τελευτέα ημερομινία που άκουσα για το Time είναι 31 Δεκεμβρίου 2010

To πρώτο τους άλμπουμ είναι τρομερό και ανήκει αντικειμενικά στα καλύτερα της δεκαετίας που μας πέρασε.
Πότε επιτέλους θα βγεί το Time ? Μας τα έχει κάνει zeppelin ο Jari. Λογικά θα είναι( αν βγει ) τρομερός δίσκαρος. :frowning:

Χαχαχα που ξεθαύτηκε αυτό?
Τρομερό άλμπουμ πραγματικά, δυστυχως ακόμη περιμένουμε κάτι καινούριο τους…

Καλα αυτο δε θα βγει ποτε,το χω παρει αποφαση.

Το τελευταιο σημειο ζωης απ’αυτους: http://www.youtube.com/watch?v=e0_r-AtlpMg

Hahto παιχτουρα…

Wintersun has finally shown a sign of life. Drummer Kai Hahto posted the following short announcement on his personal Facebook page:

“Wintersun will be playing 4 shows at least next year: 3 Metalfest shows in May 2011 and also Metalcamp 2011. That´s good news.”

Some overly optimistic fan made the assumption that perhaps the long overdue album Time would be done by then… to which Hahto responded:

“Time has progressed very well and [I]we hope that we can start mixing in December[/I]. But the shows are confirmed and after the new album is out, we start playing more actively. Let´s see what happens next year.”

The Wintersun drummer also promised there would be “some updates” somewhere next week at the band’s official website. Stay tuned.