Witchcraft

τι εχετε να πειτε για αυτην την τρισμεγιστη μπαντα;
Για οσους δεν γνωριζουνε ειναι Σουηδοι εχουνε βγαλει 3 αλμπουμς και παιζουνε λες και βγηκανε απο τα 70s…vintage αισθητικη και μεγαλες κομματαρες…
σε οσους αρεσαν οι wolfmother δεν υπαρχει περιπτωση να μην γουσταρουνε τουτους δω…τουλαχιστον οι withchcraft δεν εχουνε τοσο επιφανιακη σχεση με τον συγκεκριμενο ηχο που πρεσβευουν οπως φανηκε οτι εχουνε οι wolfmother, που και διαττοντες ‘‘αστερες’’ ητανε μαλλον

δε καταλαβαινω τη συσχετιση με Wolfmother.
παντως, το ομοτιτλο Witchcraft ειναι απλα υπεροχο και ανηκει στα καλυτερα της δεκαετιας.

Σίγουρα στις κορυφαίες με ρετρό αισθητική μπάντες που έχουν ξεπεταχτεί τα τελευταία χρόνια κυρίως από Σουηδία μεριά. Το ομώνυμο δεν το έχω ακούσει, τα άλλα 2 όμως είναι εξαιρετικά.

Στα καλύτερα ναι. Ποιάς δεκαετίας όμως? ο_Ο

τι εννοεις; Ο_ο

Ότι δε θα έβαζα στα καλύτερα αυτής της δεκαετίας κάτι που είναι τόσο “κόπια” παλιότερου ήχου.
Το συμβολάκι ειλικρινά δεν ξέρω τι συμβολίζει, πρώτη φορά το χρησιμοποιώ.

ειναι λαθος να το βλεπεις ετσι.
τα πρωτα που μου ερχονται στο μυαλο ειναι τα Crippled Black Phoenix, σαφης η “κοπια” σε pink floyd, δεν το βαζουμε στη 10αδα γι’ αυτον το λογο;

To κλειδί βρίσκεται στη λέξη “τόσο”.

Το να έχεις σαφέστατες φλουντ αναφορές αλλά ταυτόχρονα ποστ ροκ και έμπιεντ μέσα, μέχρι και κομμάτι τομ γουεητς, ε μια χαρά “μοντέρνο” μπορείς να το πεις το μπόλιασμα, αλλά και τον ήχο που προκύπτει γενικότερα. Μοντέρνο από την άποψη ότι δε θα μπορούσε να είχε βγει αυτός δίσκος στα 70s ή στα 80s.

Από την άλλη, στα ουιτσκραφτ δεν ισχύουν τα παραπάνω (χωρίς να είναι κακό ε).

Ενηγουεη, μικρό το ζήτημα. Οι ουιτσκραφτ ειν ωραίοι και αυτό είναι που μετράει -όσον αφορά αυτό το θρεντ τουλάχιστον.

εννοω οτι αλλη μια μπαντα που προσπαθησε να φανει 70ιζ ηταν οι wolfmother…απλα δεν το καταφεραν οσο οι witchcraft οι οποιοι ειναι μαλλον πιο ‘‘αυθεντικοι’’ σε αυτο που κανουν…

Καλά ας μην κάνουμε τη σύγκριση γουλφμαδερ ουιτσκραφτ. Οι μεν έχουν πιο μοντέρνο και εμπορικό ήχο, με μια αισθητική που προσεγγίζει ας πούμε ακόμα και κουινς οφ δε στοουν εητζ (από πολύ μακριά βέβαια, για να μην παρεξηγηθώ). Επίσης τα παλικάρια δεν ακούνε μερικά από κλασικά χαρντ ροκ συγκροτήματα και πριν λίγα χρόνια ένας κλασικός χαμερικός θεούλης είχε γράψει ότι “κάτι του λέει ότι αυτοί δεν είναι του συναφιού μας”. Aς τα προσπεράσουμε αυτά. Πιο σημαντικό κριτήριο για να μην τους ακούσω είναι ότι δεν αρέσουν στον Πάττον. Χε.

Τέλος πάντων, οι ουιτσκραφτ είναι τίμιοι σε αυτό που κάνουν, σε έναν ήχο που φοριέται αρκετά στο αντεργκράου τα τελευταία χρόνια. Οι συνθέσεις σφίζουν από έμπνευση, έμπνευση που πηγάζει από τους μάστερς του είδους. Και έχουν και αυτό το δε άλκεμιστ, ναι αυτό με τα παρτς, που είναι μεγάλη μαγκιά κομμάτι γενικότερα.

Πωπω, νταξει, γυρνάω απο διακοπές και βρίσκω θρεντ γουιτσκραφτ και προσκυνάω λέμε. Μέσα στις 5 καλύτερες μπάντες των τελευταίων ετών για τα γούστα μου. Μπάσταρδα των πρώιμων σάμπαθ και πένταγκραμ. Κάποιος μπορεί να πει οτι αντιγράφουν ελεεινά αλλά στα φρύδια μας, οι τύποι το 'χουν. Οι 3 δίσκοι τους είναι μνημεία ανυπέρβλητα αλλά προσωπικά προτιμώ τον πρώτο που είναι ακόμα πιο καμένος, απλός, ντούμυ και ρετρό.

χαχα οντως δικιο εχεις…εψαξα και βρηκα το συγκεκριμενο τευχος και οντως το διαβασα…μαλιστα εκανε και συγκριση με τους witchcraft… βεβια εγραφε οντως αρκετς υπερβολες…τεσπα…

Η καλύτερη μπάντα της δεκαετίας που διανύουμε. Απλά.

Και πριν το 2000 ο Magnus έκανε παρέα με τους μετέπειτα Graveyard δημιουργώντας λιχουδιές σαν αυτό

http://www.youtube.com/watch?v=jHL4hO_ZuzE

Σε προσκυνάω. Απλά.

Συμφώνω στην καλύτερη μπάντα της δεκαετίας που διανύουμε-κι αν όχι, μέσα στο τοπ 3.

Η σύγκριση με Wolfmother εντελώς άκυρη κατά την άποψη μου. Οι Witchcraft έχουν άλλο ήχο (πιο folk/Sabbath/Tull/Pentagram), άλλη αισθητική και άλλο κοινό. Επομένως, προς τι η σύγκριση; Στο ότι αρχίζουν από W;

Να μου έλεγες για Burning Saviours, Norrsken, November (τους θυμάται κανείς;), Svarte Pan ή Abramis Brama, ναι.

“Queen Of Bees”, live (2004) στο τότε Texas Club:

“YOU WERE MY HIGH, you were my everything
Now we both died I stand here with nothing”

Μεγάλες στιγμές…

Αχ αγάπη μου…

Και όπως σοφά μίλησε ο από πάνου, ακούστε ρε ρεμάλια και τους Troubled Horse με μέλη (πρώην & νυν) των Witchcraft στο www.myspace.com/troubledshoes

και δη, το ανυπέρβλητο “Bring My Horses Home”.

Για να μην πούμε και για τους Great Mammoth… www.myspace.com/greatmammoth

Υπέροχο γκρουπ οι Witchcraft, και τα 3 δισκάκια του καταπληκτικά, με έμφαση στο Alchemist.

Η Rise Above, όμως, μου μοιάζει λίγο μικρή για αυτούς. :-k

Ίσως και καλύτερα.

Πιστεύω ότι η Rise Above τους είναι ταμάμ. Την έχει και ο σωστός και μερακλής άνθρωπος, κι όχι κανένας λαχαναγορίτης.

Αφού πιάσατε κουβέντα για Rise Above , Witchcraft & Norrsken ας πω και γω τη βλακεία μου. Είχα διαβάσει στο Χάμερ νομίζω ότι η Rise Above είχε συζητήσεις με μέλη των Norrsken (ή μόνο τον Pelander? ποιος θυμάται τώρα…) για να κυκλοφορήσει τα ακυκλοφόρητα. Demos , Singles και λοιπά από Norrsken. Αυτό είχε δημοσιευθεί 2006-2007… Από τότε δεν έχω ακούσει τίποτ’ άλλο και είναι κρίμα.

Επίσης ένα tribute στους Sabbath είναι και το τραγούδι : Chylde Of Fire.

Δεν ξέρω κάτι σχετικό με επανακυκλοφορίες Norrsken. Μόνο να προσεύχομαι γι’αυτό μπορώ-έχοντας ακούσει το υλικό.