World Cup - Qatar 2022 (Μουντιάλ)

Γενικά έχουν ήδη γίνει γίνει πολλά σε αυτο το μουντιάλ που προκαλούν αηδία. Το ποδόσφαιρο ενώνει και μαλακίες…
Και ακόμα έχουμε να δούμε πολλά.

1 Like

Δευτερα σημερα και πολλη δουλεια, οποτε το μονο που προλαβα να δω ειναι το δευτερο ημιχρονο του Πορτογαλια - Ουρουγουαη. Εκλαψα με Κριστιανο Ροναλντο που πανηγυριζε το γκολ για να πουλησει οτι το εβαλε αυτος, χωρις να ακουμπησει καν την μπαλα :smiling_face_with_tear: Ευτυχως το χρεωσαν στον Μπρουνο Φερναντες, οπως ακριβως επρεπε. Ολοσωστη η αποφαση και για το πεναλτι. Δυστυχως ο αμυντικος δεν εχει προθεση να κανει χερι και χρησιμοποιει το χερι του για να στηριχθει στο εδαφος, αλλα κοβει την μπαλα απο ξεκαθαρο τετ α τετ, οποτε επρεπε να το δωσει.

Ειδα ολα τα highlights απο τους αλλους 3 αγωνες. Οι δυο πρωινοι πρεπει να ηταν ματσαρες, απειρες φασεις και πολλα γκολ. Στηριζω με παθος Αφρικανικες ομαδες σε αυτο το Μουντιαλ, οποτε η νικη της Γκανας ηταν καλοδεχουμενη, η οποια σιγουρα αδικηθηκε απο το αποτελεσμα στον πρωτο αγωνα με την Πορτογαλια. Κριμα βεβαια για την Νοτια Κορεα, καθως αυτες οι δυο ειναι και οι ομαδες που θα ηθελα να περασουν απο αυτον τον ομιλο, που προφανως ειναι πλεον αδυνατον. Ελπιζω η Γκανα να κρατησει εστω την ισοπαλια με Ουρουγουαη στον τελευταιο αγωνα και να περασει στον επομενο γυρο. Την Κορεα με 1 βαθμο δεν την βλεπω πλεον, εκτος αν χωσει καμια τριαρα στην Πορτογαλια και περασει σε καποια περιεργη ισοβαθμια.

Χαμος στο Καμερουν - Σερβια, δυστυχως ισοπαλια κι οχι νικη του Καμερουν, αλλα ετσι οπως ηρθε μαλλον παλι καλα πρεπει να λενε οι Καμερουνεζοι. Τωρα βεβαια πρεπει να ελπιζουν σε νικη επι της Βραζιλιας, το οποιο μαλλον δεν προκειται να συμβει. Απιθανη γκολαρα απο τον Αμπουμπακαρ. Θα εχει πλακα ομως να δουμε κορμια να πεφτουν στο Σερβια - Ελβετια τελευταια αγωνιστικη.

Και όμως την ακούμπησε με το τζελ που είχε βάλει στο μαλλί :sweat_smile:

3 Likes

ααχχαχαχα κλαιω αλλα ναι, οκ, σκατα στα μαλλια του (και στα μουτρα του) :stuck_out_tongue:

1 Like

Χτες απείλησε το Μέσι ότι αν τον πετύχει πουθενά θα του σπάσει τα μούτρα (επειδή θεωρεί ότι πρόσβαλε τη σημαία του Μεξικού).

Κριστιάνο θεε, έλα στον Θρύλο και σου υπόσχομαι θα βάζεις γκολ από τα αποδυτήρια

Μπορεί να μου επιβεβαιώσει κάποιος, γιατί το διαβάζω στη wiki και μου φαίνεται αδιανόητο;

Αν η Ουαλία κερδίσει την Αγγλία και το Ιράν - ΗΠΑ δεν έρθει Χ, τότε στην ισοβαθμία Αγγλίας & Ουαλίας προκρίνεται η πρώτη, λόγω “διαφοράς τερμάτων” κι ενώ στο μεταξύ τους θα έχει χάσει;

1ο κριτήριο σε ισοβαθμία είναι η διαφορά τερμάτων

Καταπληκτικό πραγματικά :exclamation:

2 Likes

το μεταξυ τους δεν ειναι ουτε 2ο αλλα 3ο. Μετα ειναι ποιος εβαλε τα περισσοτερα γκολ

Πιστεύω θα έπρεπε να είναι 4ο και 3ο να είναι ποιος έχει τα καλύτερα τατουάζ.

8 Likes

Αν η Ουαλία κερδίσει με 4-0 τότε περνάει αυτή :stuck_out_tongue_closed_eyes:

Αν μια ομάδα δεν έχει κανένας παίχτης τατουάζ τότε τι γίνεται; Πχ στο Ιράν δεν έχουν τατουάζ.

Εν τω μεταξύ μάλλον είμαι ο μόνος που θεωρεί ότι σωστά το πρώτο κριτήριο είναι η διαφορά των γκολ.

1 Like

Κι εμένα μου αρέσει περισσότερο έτσι. Αλλιώς μπορεί μια ομάδα να είχε ένα κακό ματς ή μια άτυχη ήττα, και να “τιμωρηθεί” στην ισοβαθμία εξαιτίας αυτής. Και δίνει κίνητρο στις ομάδες να παίζουν πιο επιθετικά. Όσο κι αν αντιπαθώ τους Άγγλους, θα μου φαινόταν λίγο άδικο να αποκλειστούν αν χάσουν με κανα σάπιο και πλασματικό 1-0 από την Ουαλία για παράδειγμα.

2 Likes

Συμπαθητικη ομαδα ποδοσφαιρικα οι ΗΠΑ, εχουν καλη ομαδα για πρωτη φορα ισως, αξιζε την προκριση, κριμα για το Ιραν αλλα σημερα ηταν δικαιο το αποτελεσμα.

Οπως γραφτηκε και καπου αλλου παντως πρωτη φορα που τελευταια αγωνιστικη και ολοι οι ομιλοι εχουν ενδιαφερον, ποδοσφαιρικα το συγκεκριμενο Μουντιαλ ειναι απο τα καλυτερα που θυμαμαι μαλλον.

Πολύ λογικό θα έλεγα. Από τη στιγμή που οι αγώνες δεν είναι διπλοί (μέσα έξω σαν το Champions league πχ). Αυτό είναι το στάτους εδώ και χρόνια

Υπάρχουν επιχειρήματα υπέρ και κατά και για τα δύο κριτήρια για τις ισοβαθμίες (ας μην ξεχνάμε άλλωστε ότι πρόκειται για ομίλους με μόλις τρεις αγώνες), ας σημειωθεί όμως ότι η καλύτερη διαφορά τερμάτων σαν πρωτεύον κριτήριο ισχύει για τις διοργανώσεις της ΦΙΦΑ. Στις διοργανώσεις της ΟΥΕΦΑ, το πιο ισχυρό κριτήριο στις ισοβαθμίες είναι το/τα αποτέλεσμα/τα στους μεταξύ των ισοβαθμούντων ομάδων αγώνες!

1 Like

Παμε ρε Socceroos

1 Like

Έλεος να δίνονται τέτοια πέναλτι…έλεος.

5 Likes

ευτυχώς δεν μπήκε αυτό το γελοίο πέναλτι

5 Likes