Xειρότερο πρώτο άλμπουμ

Opeth - Orchid

οχι οτι ειναι ασχημο αλλα ειναι πραματι “κουλο” , μεχρι και που ο Akerfeldt εχει παραδεχτει τις “black metal” “ανοησιες” του

κατι ασχετο , δεν εχω ακουσει ποτε ( και ισως να μην το κανω) τα πρωτα γκλαμαδικα των Pantera…

Η αλήθεια είναι οτι 2-3 από τα άλμπουμς που αναφέρονται δεν τα έχω ακούσει. Θα ψηφίσω το Obssessed By Cruelty. Γουστάρω κάργα αλλά είναι πολύ κουλό βρε παιδί μου. Βέβαια το In The Sign Of Evil είναι πολύ πιο κουλό. Ευτυχώς που το επανηχογράφησαν τόσα χρόνια μετά κρατώντας τον σάπιο ήχο αλλά με πολύ πιο σωστές εκτελέσεις και έτσι αναδεικνύεται περισσότερο η αξία του.

To πρωτο των Symphony X…

Τις επιλογές του poll δεν τις έχω ακούσει πλην του “Lost Paradise” οπότε δεν ψηφίζω. Θέλω όμως να σταθώ σε γνώμες περί χαλιοσύνης του “Rocka Rolla” που ακούστηκαν κ να πω πως στα δικά μου αυτιά ο δίσκος είναι πολύ καλός! Απλά κινείται σε άλλα μονοπάτια από τους Priest του μέλλοντος αλλά αυτό δε μου λέει κάτι… Χάλια Priest δίσκος για μένα είναι π.χ. το “Turbo” που ποτέ δε χώνεψα… Αλλά το “Rocka Rolla” έχει κομματάρες! :wink:

…και για να μην είμαι εντελώς off-topic, να πω πως το “Lost Paradise” δε μ’άρεσε καθόλου. Στο ύφος του πιστεύω είναι κλάσεις ανώτερο το follow-up “Gothic”.

Θα γίνω φλωρούμπας και θα πω Kill Em All. Χειρότερο όχι, αλλά εγώ δε το μπορώ καθόλου…

Μανα ηταν αυτο.

+666 ξύλο πολύ στον φρίντομ

lost paradise, offspring μου έρχονται πρόχειρα…

Τo Offspring γαμουσε ρε αντιχριστε!

Και η Παραγκα δεν υπηρξε ποτε!!

το Lost Paradise δεν υπαρχει
η δισκογραφια των Paradise Lost αρχιζει με το Gothic

μπα μια χαρά αρχίζει και με το λοστ παραντάις. εγώ τουλάχιστον μέχρι να βγει το draconian times από αυτό τους ήξερα.

Ρε, κι εγώ το πρώτο album που αγόρασα από τους θεούς το ‘‘Lost paradise’’ ήταν. Θεϊκό album εννοείται.

ναι ρε… τα φωνητικά και οι κραυγές του Νικολάκη αναδίδουν μία πυορροούσα σήψη στην ατμόσφαιρα. Να υπενθυμίσω ότι ο σκοπός του thread δεν είναι τόσο να θάφτούν αυτά τα άλμπουμ, όσο να υπενθυμίσουμε την εξέλιξη που είχαν αυτά τα γκρουπ σε σχέση με το ντεμπούτό τους.

To πρωτο voivod αν και το σεπουλτουρα μου ακουγεται το ιδιο φασαριοζικο…Παντως για να λεμε και του στραβου το δικιο οι βοιβοντ ειχαν λογικη νομιζω εξελιξη μετα απο αυτο.Δηλαδη φαινεται οτι ηταν genious!8)

το piper at the gates of down των pink floyd…

Εκεί εσύ… :stuck_out_tongue:

‘‘The piper at the gates of dawn’’ είναι.

μα οσο κ να το ακουω δεν μ αρεσει με τιποτα…[-X
πολυ σημαντικη διορθωση:p thanx8)