Xαμογελάω αναιδώς

Ένα ανεπαίσχυντο χαμόγελο προς όλους σας. Ειρωνικό, δηκτικό και ενίοτε σαρκαστικό στα όρια του καγχασμού.

Καλωσορίσατε αγαπητά τέκνα της μούσας. Καλωσορίσατε στον κόσμο του μικροφώνου και του κιθαριστικού μανιχαϊσμού. Εσείς, οι άρτιοι γνώστες της αληθείας. Εσείς που αφειδώς έχετε ξοδεύσει το χρόνο σας στην τέχνη των ήχων. Εσείς που σχεδόν παγανιστικά έχετε λατρέψει την κορυφή του παγόβουνου. Εσείς, οι γνώστες του τι μου αρέσει.

Μια συγχώρεση εκ των προτέρων ζητάω όταν σας πετώ το γάντι κατάμουτρα φίλτατοι.

Ω πόσο βοοειδώς θα πιστεύσετε ένα εξώφυλλο. Θα ακολουθήσετε το κοπάδι.
Ω πόσο βοοειδώς θα παραστρατήσετε από αυτό. Και πόσο έξυπνοι θα αισθανθείτε μετά. Πόσο ανώτεροι.
Πόσο βοοειδώς θα εμπιστευθείτε το αυτί σας. Και θα κατακρίνετε το δικό μου. Και θα πιστεύσετε ότι είστε κάτι πέρα από τις εμπειρίες σας. Πέρα από το απλοϊκό νανούρισμα που έπαιζε ένα μωρουδίστικο παιχνίδι πάνω από την κούνια σας. Αλήθεια πόσο την αγαπούσατε αυτήν τη μελωδία. Ίσως αυτά που αισθανόσασταν ήταν πολύ πιο βαθιά από τις ακροάσεις που κάνετε πια. Τις ακροάσεις αυτές που τις κάνετε προς ανακάλυψη ψεγαδιών.

Γι’ αυτό λοιπόν, διδάξτε με. Διορθώστε με. Εμένα που η μουσική μου είναι κάτι το προσωπικό. Που δεν είναι νότες. Που δεν είναι τσαμπουκάς. Που δεν είναι σαβούρα. Παρά μόνο ένα σφίξιμο στη καρδιά, μια σπίθα χαράς, ένας κυκεώνας οργής, μια μοναχική στιγμή στο σκοτάδι… Μια ανάμνηση…

Μη στέκεστε. Πηγαίνετε να ακούσετε δίσκους. Πηγαίνετε να κάνετε το ξεσκαρτάρισμα για μένα. Ίσως αυτό το ξεσκαρτάρισμα γίνει πιο εύκολο όταν μάθουμε τι ακούν και οι υπόλοιποι. Τι ακούν οι πολλοί.

Συμπαθάτε με που είμαι ικανοποιημένος με τον εαυτό μου. Που δε με νοιάζει τι είναι καλό.

Διδάξτε με ηλιθιότητα

Pardon me…Μάλλον έχω φαει πολύ κ δεν καταλαβαίνω το θέμα του τοπικ…Μια παράφραση???:-k

Χμμμμμ…
Ναι!

Έλα τώρα[-X δεν το βλέπεις,αχνοφένεται ανάμεσα στις λέξεις:lol: :stuck_out_tongue:

:lol2: #-o :lock:

Το ίδιο φάγαμε ή το ίδιο ήπιαμε ΟΥΤΕ ΕΓΩ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ :-s :-s :-s

Χαχα ρε Κρισπ η μια σου ευχή βγήκε. Τι λέει ρε Τζόϋ Αλλάνη, ολα καλά;

Τώρα που το σκέφτομαι περισσότερο, ίσως δεν είσαι αυτός!

Aντε,καλή χρονιά να έχουμε…:lol:

Χμμ,πρεπει να ναι καποια ινδικη διαλλεκτος

Παμε και για τις επομενες ευχες!

φόρτσουν τέλλερ, συμφωνώ με τα περισσότερα που λες, φαίνεται πλέον ότι πολλοί χάνουν συχνά το πραγματικό νόημα της ακρόασης, όλο και λιγότερο συνδέουμε προσωπικές εμπειρίες με τις ακροάσεις ενόες δίσκου και κολλάμε σε θεωρητικές αναζητήσεις περί μουσικής, ο μπαμπάς μου είναι δυνατότερος από τον δικό σου κ.λπ. χαριτωμένα. όχι ότι δεν έχει κι αυτό την πλάκα του, αλλά όταν γίνεται αυτοσκοπός, περνάμε σε αρρωστημένες καταστάσεις. τι να κάνεις όμως, η αυταρέσκεια και η αυτοπροβολή είναι γλυκό πράγμα και όλοι υποκύπτουμε λίγο ή πολύ.

fortune-teller δες μήπως αυτό το τόπικ : ( http://www.rocking.gr/modules/forum/showthread.php?t=3945&highlight=��+�����+��� ) αφορά το θέμα που θίγεις, για να το κλειδώσουμε αυτό.

Αν απλά είναι ένα τόπικ μανιφέστο, επίσης πες το, για να το κλειδώσω…

μου άρεσε που μέρα που είναι ήλπιζα να μη χρειάζεται να κάνω moderating…

Γιεα. Σ’ αυτα κιε γω συμφωνω πανω κατω. Απο κει και περα, αν το παιρνει κανεις υπερβολικα σοβαρα, χανει επισης το πραγματικο νοημα. Η μουσικη ειναι μεσο απολαυσης, και οχι ανταγωνισμου (γενικα μιλωντας).

Χμ. Ξαναδιαβαζα το ποστ. Θα σταθω σε ενα - δυο σημεια.

Post Of The Year 2008. Ανετα στα πιο μετρημενα πραγματα που εχω ακουσει εβερ περι μουσικης, και οχι μονο.

[FONT=“Book Antiqua”][B]Σε αυτό το σημείο θα ευχαριστήσω από καρδιάς τους δύο χρήστες που αποφάσισαν να αφιερώσουν χρόνο να διαβάσουν σοβαρά το ποστ μου.

Φίλε Karvou ξέρω τι εννοείς. Διαφωνώ μολαταύτα… Ίσως η θέση των δυσερμήνευτων ασυναρτησιών που γράφω να είναι εδώ http://www.rocking.gr/modules/forum/showthread.php?t=3233&page=83 . Ίσως πάλι να προτιμώ να μη συμμετάσχω.

Όχι μην πάρεις το ρόλο του κλειδοκράτορα. Άσε ανοιχτό το θέμα. Ξέρω ότι ξέρεις, και φαντάζομαι ότι φαντάζεσαι τι ενοοώ. Άσε το ανοιχτό ως απόδειξη του ποιοι μπορούν να κάτσουν εκ δεξιών και ποιοι εξ αριστερών. Ως απόδειξη του ποιοι έχουν τη φαιά ουσία να κατανοήσουν κάτι παραπάνω από μια προσβολή ή έναν παιδαριώδη τσακωμό.

Και πάλι ευχαριστώ αυτούς τους δύο[/B].[/FONT]

Ο χρήστης Neue Regel λέει:
lol, euxaristei autos emas enw eprepe na ton euxaristoume emeis pou eipe osa eprepe na eipw8oun kai ta eipe kai poly omorfa

ας ελπίσουμε ότι θα τα λες και πιο συχνά :slight_smile:

Διάβασα το ποστ, είχε πολύ ενδιαφέρον, και προσωπικά δεν διέκρινα κάποια προσβολή, βρισιά, επίδειξη “μαγκιάς”, κάποιο spam, κάποιο off-topic, παρά μόνο μια - ας πούμε - ποιητική διάθεση, όσο αφορά το ύφος. Και η ουσία του, το να πάμε πίσω στις ρίζες της μουσικής δηλαδή και εκείνου του πρωταρχικού στοιχείου που μας κάνει να τη γουστάρουμε είναι πάρα πολύ σωστή. Γιατί να κλείσει λοιπόν ή να βιαστούμε να το χλευάσουμε? Επειδή είναι διαφορετικό? Γιατί όλοι πρέπει να λέμε τα ίδια, και με τον ίδιο τρόπο?

Όπως και να χει, συμφωνώ με το ποστ του fortune-teller, το θέμα που ανοίγεις φυσικά είναι μεγάλο, πάει πολύ πέραν της μουσικής και μας αφορά όλους.

Συμφωνώ με Ελλανορ , ουτε εγώ βρήκα υβριστικά στοιχεια στο εν λόγω ποστ! Μια κουβέντα είπε να κάνει ο ανθρωπος! Μην είμαστε όλοι “μαλώνεις γειτόνισα στα νυχια στεκομαι” ας ακουστεί και μια διαφορετική αποψη! Και σε αυτά που λεεί ο χρήστης Fortune-teller συμφωνώ!

όντως εκεί θα έπρεπε να είναι και να λες τις απόψεις σου, αλλά σε όλο αυτό το χαμό που έγινε σε αυτό το τόπικ αναγκάστηκες και εσύ να ανοίξεις το τόπικ για να ακουστείς.

Αύριο που θα είμαι πιο ξεκούραστος (ελπίζω), θα συμμαζέψω εκείνο το μπάχαλο στο τόπικ και θα μεταφέρω το ποστ σου (και τα σχόλια που έγιναν επί της ουσίας του κειμένου σου) στο σωστό τόπικ. (Θα έχει φύγει και η άσχετη με το θέμα συζήτηση που υπάρχει εκεί)

Προς τους υπόλοιπους. Το παιδί έχει δίκιο. Αντί να ποστάρετε ότι δεν καταλαβαίνετε τι λέει και να κάνετε πλάκα, θα μπορούσατε:
α) να το διαβάσετε 2η φορά το ποστ του
β) να ζητήσετε ευγενικά επεξήγηση του τι εννοεί
γ) να περιμένετε να καταλάβετε τι εννοεί από τη συζήτηση που θα επακολουθούσε

Γεμίσατε ένα τόπικ που άνοιξε για σοβαρό σκοπό (ακόμα και αν είχατε καταλάβει ότι δε θα μείνει για πολύ ως thread) με σπαμ και ποστς που δεν είχαν λόγο ύπαρξης. Αυτό λέγεται ένδειξη έλλειψης σεβασμού σε αυτόν που μιλάει, στους συμφορουμίτες και σε εμάς τους mods που θα κάνουμε την πολλαπλάσια δουλειά για να χαθεί το σπαμ σας. Όσοι το πρόλαβαν αυτό το ποστ, το πρόλαβαν… Ας ελπίσουμε ότι θα πέσουν μερικοί ρυθμοί ποσταρίσματος εδώ μέσα… Φόρουμ είναι, όχι chat room…

karvou, αν σβηστεί η συζήτηση στο άλλο θρεντ (αν κατάλαβα μιλάς για το θρεντ των καλύτερων κυκλοφοριών), ποιο το νόημα να μεταφερθεί αυτό το ποστ εκεί; κατά το μεγαλύτερο ποσοστό τους, αυτά που είπε το παιδί, αναφέρονταν στις ανοησίες που ειπώθηκαν εκεί. δε βλέπω κάποιο νόημα στην κίνηση αυτή, ούτε κάποιον λόγο να μην παραμείνει ανοιχτό το τόπικ αυτό.