Xαμογελάω αναιδώς

Συμφωνώ με το προλαλήσαντα. Ας μείνει αυτό το πόστ ώς “αφύπνιση” για όλους μας ώστε να καταλάβουμε ότι μερικές φορές χάνουμε το νόημα κάποιων πραγμάτων και δεν τα ευχαριστιόμαστε!

Θα ήθελα να ζητήσω συγγνώμη από τον fortune-teller, μιας και επηρεασμένος από την ολη φάση με τον Denander, νόμιζα οτι και αυτός ήταν άλλο ένα τέτοιο account. Αδίκως απ’ οτι φαίνεται, γιατί ο fortune-teller εξέθεσε από την αρχή τη γνώμη του με σοβαρότητα και επιχειρήματα. Και πάλι συγγνώμη.

Το ρολο του Θεου ποιος τον παιζει?

έχω την εντύπωση ότι το παιδί, δεν αναφέρετε στη συζήτηση για το μπαν του denader, αλλά γενικά στην ανάγκη για να βρούμε την καλύτερη μουσική. Για αυτό κι όλας πιστεύει ότι το τόπικ που του ταιριάζει καλύτερα είναι το τόπικ που λέγεται “καλύτερες κυκλοφορίες της χρονιάς”.

Τα ποστς σχετικά με το μπαν του denader και τα παράπονα-νύξεις προς το rocking θα πάνε σε άλλο τόπικ πιο ταιριαστό με το θέμα για το οποίο μιλάνε. Επίσης θα πω και εγώ 2 λογάκια γιατί πολλοί χρήστες έχουν μπερδευτεί με το εκεί θέμα και νομίζουν ότι το μπαν δόθηκε αναίτια.

Όπως και να έχει, αν είναι θα καθυστερήσω τη μεταφορά του ποστ του fortune-teller μέχρι να μας πει αν μπορεί που θέλει ακριβώς να μεταφερθεί, για να είμαστε σίγουροι (μπορεί να θέλει να τον μεταφέρω και σε κάποια πιο θεωρητική συζήτηση όπως αυτές που ανέφερα). Το θέμα ενδιαφέρει πολύ κόσμο και θα είναι κρίμα να μην είναι μαζί με τις υπόλοιπες απόψεις χρηστών επί του θέματος.

Μόνο του ως τόπικ, δε θα μείνει γιατί υπάρχει ήδη μία σχετική συζήτηση ανοικτή. Μην ξεχνάμε ότι είμαστε φόρουμ (αν και όπως έγιναν όλα σήμερα, δε μοιάζουμε και πολύ) και όχι blogs :wink: Εννοείται ότι και όλα τα σοβαρά ποστς που επακολούθησαν θα μεταφερθούν… Δε θα χαθούν τα σοβαρά ποστς :wink:

Εγω που θεωρω εκφρασεις του τυπου “ποιος θα κατσει εκ δεξιων και εξ αριστερων” και “διδαξτε με ηλιθιοτητα” ακρως ελιτιστικες μπορω να εχω αντιθετη γνωμη? :dunno:

βεβαιότατα, άλλωστε ένα από τα πιο δυνατά πόιντς του ποστ, έτσι όπως το εξέλαβα εγώ τουλάχιστον, είναι το να μπορεί καθείς να έχει την δικιά του άποψη. η (σκληρή) κριτική, παρόλα αυτά, κάποιες φορές είναι απαραίτητη για να ξυπνήσει κάποιους κι όταν είναι αυτός ο σκοπός της, μιλάμε για καλοπροαίρετη κριτική κι όχι για ελιτισμό.

Χαιρετίζω τον συγγραφέα του πανέμορφου κειμένου. Θαυμάζω όσους ντύνουν με την κατάλληλη σειρά λέξεων τα μαθηματικά της φαιάς ουσίας, κι ας γίνεται το «αντιλαβού;» δύσκολη ερώτηση.

Δέχομαι με χαμόγελο την εκλεπτυσμένη αφόδευση σου, στα στόματα όσων «γνωρίζουν τί σου αρέσει».

Ναι! Είμαστε όλοι Μανιχαίοι, με μια περισπωμένη να! Αγαπάμε και μισούμε ήχους, που αποτυπωθήκαν σε κλείσεις του πλαστικού, πιθανόν (και κυρίως) πριν ακόμη γεννηθούμε. Αλλά μην δεχτείς. Σκέψου. Σκέψου πώς θα γινόταν εσύ, να υποψιαστείς την ύπαρξη της «ηλεκτρικής γυναικοχώρας» του Χένδρακος ή την «επιστροφή στο μαύρο» των Αυστραλών δεινοσαύρων, αν δεν είχες χρωματιστά έντυπα, τηλεόραση, πρόσβαση στο διαδίκτυο, συνανθρώπους με γνώμη. Η πληροφορία είναι πολλή κι εμείς είμαστε μονάδες. Δύο χέρια, δύο πόδια, αλλά ένα μόνο κεφάλι και μία μόνο καρδιά (ασχέτως αν στην αντίληψη της τέχνης η βιολογία μας λέει πως η καρδιά χρησιμοποιείται ποιητική αδεία).

Κάποιος πρέπει να κρατάει το φίλτρο, κάποιος πρέπει να βάλει το δείκτη του πάνω στο εξώφυλλο, που αρχικά φαίνεται κατάμαυρο, έστω κι αν αχνά λαμπιρίζει στο φώς ένα φίδι, κάτω δεξιά. Η ομορφιά του πράγματος είναι πως η ευθύνη της εκάστοτε επιλογής του φιλτροκτήτορος είναι δική σου. Μόνο δική σου. Ούτε απολυταρχία υπάρχει, ούτε πενία επιλογών. Υπάρχει μια κάποια οχλοκρατία, που χαλιναγωγεί την παραγωγή μουσικής, αλλά για αυτό δεν υπάρχει λύση, ειδεμή θα επιστρέφαμε στις κατάρες της προηγούμενης πρότασης.

Το σημαντικό πρόβλημα είναι ο τρόπος ιδιοποίησης του εκάστοτε φίλτρου. Αν τον κάτοχο του φίλτρου τον ονόμασες εσύ, τότε δεν μπορεί να φταίξει, παρά μόνον αν δεν είναι ειλικρινής. Αν διάλεξες λάθος πηγή, δεν είναι κακό της δικής του κεφαλής. Ποιός μπορεί να επιβάλλει ένα άκουσμα βιαίως;

Το δεύτερο πρόβλημα είναι η ισορροπία των γνωμών. Όλες οι γνώμες είναι ίσες αλλά μερικές είναι πιο… ηλίθιες από τις άλλες. Πώς θα απαγορεύσεις στους άνοες να πιστεύουν πως η δική τους γνώμη υπερισχύει της δικής σου, αν δεν πονέσει η μύτη τους από το κλείσιμο της (νοητής) πόρτας;

Σ-ε-β-α-σ-μ-ό-ς, πηγή αλήθειας. Ελευθερία και τολμώ να πω ομόνοια (:wink:

Και εγω θα συμφωνησω πολύ με τον chris…Tετοιες εκφρασεις είναι κατι παραπάνω απο ελιτιστικες…Προς fortune-teller λοιπόν:Φίλε, επειδη δεν πιστευω οτι οι κοινότητες εν ειδη forumπροσφερονται για τόσο πομπωδες υφος σε ενα θέμα το οποιο αν οχι αφορά όλους,τους πρισσότερους…κ επειδη δεν εχουν ολοι ουτε τη δυνατότητα ,ουτε τη διαθεση να διαβασουν ενα μακροσκελές ποστ για να δουν between the lines…Κ ι προσωπικά το δευτερο απαξιωτικό-αφοριστικό ποστ τύπου “οι καημένοι οι αδαείς” με έκανε να χαίρομαι που δεν πήρα σοβαρα το πρώτο σου ποστ…Πραγματικά κατα την ταπεινή μου γνώμη μιας και μάλλον καθομαι εξ αριστερών σου(δε με ενδιεφερε αλλωστε η εκ δεξιων σου θέση ) είναι οτι οταν ζητας την αποψη ή οταν περιγραφεις την αποψη σου σε μια ετερόκλιτη κοινότητα για ενα τόσο απλά ομορφο θεμα ,φροντισε να είσαι άμεσος,χωρις διφορούμενες κ μπερδεμένες εκφρασεις…Η μουσική είναι ίσως η πιο κοινή κ κατανοητη γλώσσα, δε χρειαζεται να τη στολίζουμε με λογια ελιτισμου κ υπεροψίας…και είναι απο μόνη της λυρική…οπότε επιπλέον λυρισμός είναι απλά υπερβάλλων…Ζητώ συγγνώμη για το καυστικό υφος ,χαιρομαι που βρεθηκαν ατομα που ειδαν, την ουσια πέρα απο τις λέξεις σου κ απάντησαν…και θυμήσου οτι οι φορτωμένες λέξεις είναι ο πιο ευκολος τρόπος να λες τόσα χωρις στην ουσία να λες τίποτα…γιατί κ τα 2 ποστ σου αυτην την αισθηση μου αφησαν:wink:

[FONT=“Book Antiqua”][B]Ως fortune-teller σαφώς και απεχθάνομαι να κάνω επεξηγήσεις των λεγομένων μου. Αλλά για μία και μοναδική φορά θα το κάνω με αυτό το τρίτο και τελευταίο μου κείμενο επί του θέματος.

ChrisP μην απογυμνώνεις μία φράση από τη συστάδα αοριστολογιών όπου ευθαρσώς την έχω τοποθετήσει. Όχι δεν υπονοώ την έννοια του θεού. Ειδαλλώς θα ερχόμουν σε αντίθεση με την αποκήρυξη κάθε αυθεντίας που πρεσβέυει όλο το κείμενο, όπως πολύ σωστά έχει αναφερθεί. Μην απογυμνώνεις τη φράση μου από την ειρωνία που από την πρώτη γραμμή σας προειδοποίησα ότι θα με διακατέχει. Το “εκ δεξιών και αριστερών” δε λέει κάτι καινούριο σε σχέση με το υπόλοιπο κείμενο. Δεν αφορά στο θείο. Αφορά στο πόσο λογικό βρίσκει κάποιος να διαχωρίσει τους καλούς ανθρώπους από τους κακούς. Τους έχοντες τη γνώση από τους αδαείς. Τη σωστή μουσική από τη σαβούρα. Διότι στην ουσία αυτοί που κάθονται εκ δεξιών και αριστερών είναι οι εκ διαμέτρου αντίθετοι αυτών που διαθέτουν τη φαιά ουσία.

Χρήστη Vic Vega κι εγώ είμαι της μέσης οδού. Του κατευνασμού. Στη φύση όμως, κάθε μέγεθος έχει μια κρίσιμη τιμή. Και μετά έχουμε εκτόνωση, αλλαγές. Η κρίσιμη τιμή σε μένα ξεπεράσθη και τα λεγόμενά μου είναι επιτηδευμένα -αλλά όχι αναίτια- σκληρά.

Και αφού υπεραμύνθηκα των κατηγοριών περί ελιτισμού, ήρθε η στιγμή να σας αποκαλύψω ότι πράγματι με δακατέχει ένας ιδιόμορφος ελιτισμός. Κάθε άλλο παρά γνώστης της ελληνικής γλώσσας είμαι. Μηδέ η ικανότητά μου στην ενόραση είναι μεγαύτερη ραδιοτηλεοπτικών μέντιουμ. Όμως -και αυτό είναι κάτι που δε γνωρίζω αν το έχετε ήδη καταλάβει- με τον ανούσιο τρόπο που έγραψα, αποφάσισα εγώ σε ποιους θα απευθυνθώ. Δε μίλησα σε όλους αλλά σε ορισμένους. Είτε αυτοί συμφωνούν μαζί μου, είτε με θεωρούν παράφρονα. Ναι είμαι ελιτιστής γιατί με τον τρόπο που γράφω απέκλεισα από τη συζήτηση αυτούς που δεν ήθελα. Συγνώμη.

Αν είναι να συνεχίσετε να συζητάτε επί του θέματος, θα προτιμούσα να απαντάτε στο πρωταρχικό κείμενο.

Μπορείτε τώρα πια αν θέλετε οι moderators και οι χρήστες να τα μεταφέρετε όπου επιθυμείτε. Το thread εξυπηρέτησε το σκοπό του.

Και ναι. Όποιος με διδάσκει τι κάνει την καρδιά μου να χτυπά πιο δυνατά με διδάσκει ηλιθιότητα.

Χαιρετισμοί[/B][/FONT]

Μονο εδω στεκομαι.

Απο τη στιγμη που ποσταρες το κειμενο σε αυτο εδω το φορουμ απευθυνθηκες (θελοντας και μη) σε ολους και το κειμενο θα δεχθει σχολιασμο απο ολους, οποιοσδηποτε κι αν ειναι αυτος…

Και ναι, στον δικο μου κοσμο υπαρχουν και καλοι ανθρωποι και κακοι (ασχετα με το τι τους οδηγησε στο να γινουν “κακοι”). Υπαρχουν ανθρωποι που γνωριζουν και υπαρχουν αδαεις. Υπαρχει ομορφη μουσικη, υπαρχει και σαβουρα που καποιοι την ονομαζουν μουσικη…

Sorry πεθαίνω να το πω αν κ δεν πρεπει…

Here comes the Messiah…#-o #-o #-o:lol: :lol: :lol:

:!: :!: :!: :!: Aς με bannarei καποιος…

Και ποιοι είμαστε εμείς που θα κρίνουμε ποιοι έχουν τη φαιά ουσία? :-k

Κατά τ’ άλλα λες μερικά σωστά πράγματα

on topic
πολυς λογος για το τπτ!
οπως ελεγε κ ο θεος John Lee Hooker
"Just go on with the music man"8)

Η όλη κατάσταση εδώ μου έφερε στο νου τον προφήτη στο Ζαρατούστρα του Νίτσε! :smiley:

Αν συνδυάσουμε τα όσα γράφτηκαν σε αυτό το τόπικ, με όσα γράφτηκαν τις τελευταίες 2 μέρες στο θέμα για τις καλύτερες κυκλοφορίες (συν κάποια γενικά πράγματα κατά καιρούς), η ουσία, κάτω απο το δικό μου τουλάχιστον ερμηνευτικό φίλτρο (το οποίο φυσικά είναι πρώτα απ’ όλα προσωπικό) είναι η εξής:

Οι άνθρωποι είμαστε τόσο βλήματα που μέχρι και τη μουσική, την αέναη εκείνη διονυσιακή και δημιουργική δύναμη, τη γλώσσα εκείνη που μιλάει διαφορετικά στον κάθε άνθρωπο, θα την χρησιμοποιήσουμε για να τσακωθούμε μεταξύ μας, να χωριστούμε σε ομάδες, να χλευάσουμε και να ειρωνευτούμε, να συγκρίνουμε ποιός είναι “καλύτερος” και ποιός όχι. Να τοποθετήσουμε τους “δικούς μας” πάνω απο τους άλλους. Να αμφισβητήσουμε το διαφορετικό, μόνο και μόνο γιατί δεν το έχουμε συνηθίσει. Πάνω στην προσπάθεια μας να βάλουμε σε κατηγορίες τον κόσμο γύρω μας (μια προσπάθεια ενταγμένη στη φύση του ανθρώπου), θα εντάξουμε και την μουσική, καθώς και εκείνους που την ακούνε, και θα τους βλέπουμε πρώτα ως ταμπέλες και μετά ως κάτι διαφορετικό. Τι πολεμοχαρές ζώα, μα την αλήθεια!

Θέλω εδώ να θέσω ένα ερώτημα πάντως. Υπάρχει τελικά “καλύτερη” και “χειρότερη” μουσική? Ή είναι όλα απλά υποκειμενικά? Ανέκαθεν θεωρούσα πως υπάρχουν διαβαθμίσεις ποιότητας, ωστόσο γνωρίζω πως αυτομάτως με αυτόν τον τρόπο υποβαθμίζω κάποια μουσικά είδη. Είπα μουσικά? Βασικά δεν θεωρώ το σκυλάδικο μουσική με τον τρόπο που θεωρώ την κλασική (χιλιοειπωμένο παράδειγμα, αλλά προσφέρεται στη συζήτηση), ωστόσο που μπορώ να στερεώσω τελικά αυτή την άνιση μετάξυ τους σχέση?

Mε αυτη την μικρη παραγραφο τα ειπες ολα κατ’εμε.Μπραβο σου και συγχαρητηρια για την πανεμορφη χρηση
των ελληνικων.

Για μενα ο διαχωρισμος καλη μουσικης απο τη΄"σαβουρα" ειναι πολυ ευκολος. Οταν κρινω οτι η μουσικη ειναι η εκφραση των συναισθηματων του καλλιτεχνη τα οποια θελει να μοιραστει με τον υπολοιπο κοσμο, τοτε εχουμε καλη μουσικη. Ασχετα αν μου αρεσει η οχι, εκει μπαινει το πρσωπικο γουστο.

Οταν διακρινω επιτηδευμενη μουσικη με σκοπο την εμπορικη επιτυχια, τοτε το θεωρω σαβουρα…

Βασικα αυτο εννοει. Οτι οι ανθρωποι που πιανουν το ενα ακρο την ‘‘χανουν’’, επειδη ακριβως κατακρινουν το αλλο. Μιλαμε για αυτογνωσία, σεβασμο στην προσωπικοτητα του αλλου, ταπεινοφροσυνη και αξιοπρεπεια. Δεν υπαρχει ‘‘σωστη’’ γνωση περι μουσικης, υπαρχει γενικα ‘‘γνωση’’ και ‘‘αμαθεια’’ περι της ζωης σε καθε της μορφη (για να το παμε και στο φιλοσοφικο:p ).

Αν π.χ. δειχνεις ασεβεια σε καποιον που για σενα ακουει ‘‘ψοφια’’ μουσικη, πρωτα απ’ όλα δειχνεις ασεβεια στον εαυτο σου, επειδη σιγουρα δε σου αρεσει να σου κανουν τα ιδια. Αν υποστηριζεις το αντιθετο ειτε λες ψεμματα, ειτε εισαι μαζοχιστης. Μετεπειτα, το θεμα επεκτεινεται περαν των καθε μορφων τεχνης στον καθημερινο βιο.

Αμαθης = ασεβης. Η κοινωνικότητα σημαίνει να σεβεσαι τον αλλον με τις ιδιαιτεροτητες και τα πιστευω του (ασχετως του αν ταιριαζετε ή οχι ως ατομα). Αν δε το σεβεσαι, σημαινει οτι δε το ξερεις, δεν ειναι κατανοητο στο κομματι της προσωπικοτητας σου. Εξ ου και η φαια ουσια, για να επιστρεψουμε στην αρχη.

Εδιτ: Και για να πιασω το αποπανω ποστ του ChrisP, ειναι παντα στο προσωπικο γουστο του καθενος το τι θεωρει σαβουρα. Αυτο ομως ειναι κατι εντελως υποκειμενικο, και αναφερεται στα δικα ΤΟΥ αυτια και οχι στα αυτια ΟΛΩΝ. Εχει μεγαλη διαφορα.

Γι αυτο δηλαδη και στα περισσοτερα κειμενα μου γραφω σε πρωτο προσωπο. Εκφραζω την καθαρα προσωπικη μου αποψη. Π.χ., οι περισσοτεροι δε θα την παλεψουν με το Deathspell Omega, ενω εγω παλι πιστευω οτι ειναι απ τους σημαντικοτερους black metal δισκους των 00’ς. Απο κει και περα, αν καποιος το ακουσει και γουσταρει, τοτε οκ. Αν οχι, τοτε παλι οκ.

Ναι μάλλον έχεις δίκιο Angmar.
Πάντως πιστεύω οτι αυτό το θρεντ πρέπει να μείνει ως έχει.

Γιεα. Ηδη συμφωνουμε τεσσερα ατομα. Αν μεταφερθει κανω πραξικοπημα:!:

:stuck_out_tongue:

Εγω ακομα αδυνατώ να καταλάβω το λόγο υπαρξης του κ περα απο τα οσα ειπώθηκαν τελικά το επιμύθιο είναι οτι η μουσική είναι προσωπική υποθεση κ αισθητική του καθενός???Καθώς επίσης οτι υπαρχει καλή κ κακή μουσική,ή οτι υπαρχουν αδαεις κ γνωστες…?Sorry αλλα πολύ φασαρία για το ηλίου φαεινότερο…