Xαμογελάω αναιδώς

Χμμμ, αν λάβουμε υπόψη το τι γράφεται στο rocking και ειδικά τις τελευταίες μέρες, κάθε άλλο παρά προφανές είναι :wink:
Ακόμα κι εγώ έχω φρήξει με αυτό που συμβαίνει

Όντως! Κοιτα εδω!

:!:

:stuck_out_tongue: :lol:

Εγω συμφωνω με Defix…

Kαι τα spambot έχουν ψυχή τελικά…:lol: :stuck_out_tongue:

εσύ μάλλον δε διάβασες ότι το να ποστάρετε πράγματα που δε χρειάζονται απλά κάνουν τη δικιά μου δουλειά πιο δύσκολη… Σταματήστε το σπαμ στα μουσικά θέματα ΟΛΟΙ ανεξαιρέτως…

Καλή Χρονιά

Οχι το διαβασα.Καλη χρονια και σε σενα. :slight_smile:

Πολλοί διατυπώσατε πολύ ωραία σκέψεις επί του θέματος… Αλλά θα σταθώ στην ανάλυση του ellanor:

Πολύ καλή νομίζω. Όσο για το ερώτημα που τίθεται, μάλλον και πάλι η απάντηση είναι υποκειμενική(!) Η δική μου λοιπόν, είναι οτι ναι, υπάρχουν κριτήρια να κατατάξουμε τη μουσική ποιοτικά… Αλλά -για μενα παντα- δεν είναι απαραίτητο να το κάνουμε (χωρις να το αποκλειω για λογους συζητησης). Ετσι ερμήνευσα το πρώτο ποστ: υπάρχει λόγος να κατατάσουμε τη μουσική σε καλή και κακή όταν είναι καθαρά θέμα συναισθηματικό; Όσο για το τι θεωρουμε μουσικη, και παλι, μπαίνουν στη μέση τα κριτηρια ποιοτητας. Οπότε δηλωνω κ εγώ οτι παρα την αποψη που διατυπωσα, δεν μπορω παρα να απορριπτω καποια ειδη ως αξια να αποκαλουνται μουσικη! Ισως γιατι δε μπορω να φανταστω να αγγιζουν και να εκφραζουν οντως καποιον. Αρα πιθανότατα είμαι κ εγώ λάθος κι έχω δουλειά…

Καλή Χρονιά σε όλους σας.

Να παραθέσω απλά μερικές επισημάνσεις.

Πρώτον, πρέπει να υπάρξει ένας διαχωρισμός μεταξύ του internet και της πραγματικής ζωής. Επίσης, πρέπει να υπάρξει ένας διαχωρισμός μεταξύ της μουσικής που ακούει ένας άνθρωπος και της προσωπικότητάς του. Η λεπτή διαχωριστική γραμμή που διαχωρίζει το ανεκτό από το μη ανεκτό είναι όταν ο άλλος προσπαθεί να θίξει την προσωπικότητά σου. Μια προσπάθεια που μέσω της ανωνυμίας του internet είναι χωρίς νόημα και υποδεικνύει άνθρωπους ανεύθυνους, αφού κρυμμένοι πίσω από την ανωνυμία τους αποφεύγουν να έρθουν αντιμέτωποι με τις ευθύνες τους.

Παράλληλα δε θυμάμαι ποτέ κάποιον να θίχτηκε ή να τσακώθηκε σοβαρά με κάποιον άλλο επειδή του έκρινε το μουσικό γούστο και μόνο. Κάτι που δείχνει τη “βαρύτητα” που έχουν τα γραφόμενα περι μουσικής. Ελάχιστοι είναι αυτοί που προσπαθούν να επιβάλουν απόψεις ή να δημιοθργήσουν αλήθειες στη μουσική. Συζητάμε για μουσική κάπως οπαδικά, επειδή μας αρέσει. Όπως όμως και στα αθλητικά, κράζουμε και κοροϊδεύουμε ο ένας την ομάδα του άλλου, μερικές φορές το κάνουμε και στη μουσική. Φυσικά και αυτό έχει όρια, απο τα οποία ξεφεύγει μερικές φορές. Όμως, μιιλάμε για διασκέδαση, δεν μιλάμε ούτε για δουλειά, ούτε για συμφέροντα (η μεγάλη πλειοψηφία). Γιατί να χαραμίσουμε την ευχαρίστηση? Αν δεν το ευχαριστιέται κάποιος και τον χαλάει, ας το αφήσει καλύτερα.

Υπάρχει τεράστια διαφορά μεταξύ του κρίνω το μουσικό σου γούστο, και γενικότερα την στάση σου απέναντι στη μουσική, από το κρίνω την ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΑ σου.

Όπως αναφέρθηκα προηγουμένως στην ανωνυμία θα το κάνω και πάλι. Αν νομίζει κάποιος ότι κατέχει μια ανώτερη αλήθεια περι μουσικής, αντικειμενικότητας και αντίληψης των πραγμάτων ας την εκφράσει επώνυμα. Πολλώ δε περισσότερο, αν θέλει να θίξει και να υποβιβάσει κάποιον, ας το κάνει επώνυμα και ας αναλογιστεί τα λεγόμενά του.

Εγώ νομίζω πως είναι καλύτερα να ανταλλάξουμε απόψεις περι μουσικής, να στμφωνήσουμε και να διαφωνήσουμε και να είμαστε καλά ιδιαίτερα με αυτούς που μπορεί να διαφωνούμε κάποια στιγμή να γνωριστούμε και να κεραστούμε μια μπύρα.

Από την άλλη μπορούμε να τη δούμε intellectual, να διδαχτούμε και να διδάξουμε, αντικειμενικότητα, ηλιθιότητα, καθωσπρεπισμό και ότι κάνει στον καθένα ευχαρίστηση.

το δικο μου κριτηριο ποιοτητας στη μουσικη ειναι η διαχρονικοτητα…αυτο και μονο…και ισως το πιο σημαντικο για εναν μουσικο…να γραψεις ενα τραγουδι να αγαπηθει απο μια μεριδα ανθρωπων και μετα απο 10 χρονια να ακουγεται το ιδιο φρεσκο…

για αυτο και τα περισσοτερα group που συζηταμε εδω μεσα ειναι ποιοτικα ειδικα του classic rock/classic heavy metal…

ολα τα αλλα καλυτερος/χειροτερος και οι υπολοιπες διαμαχες ειναι εντελως υποκειμενικα…

+1
όταν εκθέτεις τις απόψεις σου και τις ΚΡΙΣΕΙΣ σου οπούδηποτε,ακόμα και σε ένα μουσικό forum,τότε θα κριθείς και απ΄οποιονδήποτε το θελήσει να ΚΡΙΝΕΙ αυτά που λες…αλλίως τα κρατάς για πάρτη σου και δεν δείχνεις τις κρυφές σου σκέψεις πουθενά και σε κανένα…

ο angmar με αυτο το post τα είπε ΟΛΑ όσα μου έβγαιναν να πω όλες αυτές τις μέρες με το…μετα συγχορήσεως…μπάχαλο που έγινε στο forum…

ΑΚΡΙΒΩΣ!!!συμφωνώ απόλυτα μαζί σου φίλε lunatic!!!επαναλαμβάνετε το αυτονόητο…όντος…πολύ κακό για το τίποτα!!!

Καλη χρονια Outshined. Θα σταθω σε δυο σημεια που θεωρω σημαντικα.

Γιατι να ‘‘κρινει’’ κανεις το γουστο καποιου; Γιατι να κρινεις καποιον για τις προτιμησεις του εφ οσον δεν επεμβαινει στις δικες σου; Το γουστο δεν ειναι απροσωπο, καποιος κρυβεται απο πισω. Δινω ακραιο παραδειγμα:

α) Το γουστο σου ειναι χαλια.
β) Γενικα εισαι χαλια.

Και τα δυο προσβαλλουν θα ελεγα. Η ελλειψη σεβασμου στο ατομο ειναι εμφανης. Φαινομενικα μπορει να δειχνει ακυρο, αλλα αυτο βλεπαμε αυτες τις μερες στο φορουμ. Όπως όμως και να το χρησιμοποιησεις, ο αλλος θιγεται σε διαφορετικο επιπεδο.

Όπως όμως και στα αθλητικά, κράζουμε και κοροϊδεύουμε ο ένας την ομάδα του άλλου, μερικές φορές το κάνουμε και στη μουσική.

Προσωπικα για να πιασουμε τα αθλητικα, αυτο που περιγραφεις ειναι ο οπαδος και οχι ο φιλαθλος. Και προσωπικα θεωρω τον εαυτο μου φιλομουσο και οχι ‘‘οπαδο μιας αλφα τασης’’. Σε πιανω τι εννοεις, το κατανοω, αλλα δε το ασπαζομαι.

Αυτα από μενα φιλικα. Ευπροσδεκτα καθε ειδους σχολια.

Nαι αλλά στην ουσία δε δέχθηκε κριτική από όλους. Δέχθηκε κριτική (θετική ή αρνητική) μόνο από συγκεκριμένους χρήστες που διαβάζουν σοβαρά το φόρουμ. Δε θέλω να δώσω αντιπαραδείγματα, αλλά μάλλον φαντάζομαι ποιους εννοεί ο φόρτσουν-τέλλερ όταν λέει ότι δεν απευθύνεται σε όλους. :wink:

Δε λέω ότι συμφωνώ ή όχι, αλλά με απλά λόγια, ChrisP, πιστεύω ότι με αυτά που γράφει για παράδειγμα μιλάει σε σένα, αλλά όχι στον κοστή ήμο-κίλλα.

Και στην τελική, όπως είπε και ένας σωστός αρειανός μοδεράτορας, έχουμε μπερδέψει το φόρουμ με τσάτρουμ. Όποιος γράφει με γλώσσα πέραν της κάφρικης-καθημερινής τον χλευάζουμε. Όποιος κάνει μεγάλα ποστς τον χλευάζουμε, ενώ αυτή είναι η ουσία του φόρουμ.
Πως να το πω, ας πούμε το quote δεν είναι για να δείξουμε σε ποιον απευθυνόμαστε. Αλλά για να πάρουμε απόσπασμα από το ποστ ενός άλλου γιούζερ. Αν όλα τα ποστς είναι 1-2 γραμμές είτε γιατί δεν έχουμε κάτι να πούμε, είτε γιατί ξέρουμε ότι ξέρουμε, αλλά γιατί να το δείξουμε, τότε μάλλον έχουμε χάσει την έννοια :wink:

Εντίτ: Καλό το τελευταίο. Πάω να το βάλω στο κουτί των παραπόνων :lol:

Συμφωνώ πέρα για πέρα. Προσωπικά αποφεύγω να γράφω συνέχεια στο φόρουμ όπως θα μίλαγα στο μσν για παράδειγμα, και κοιτάω όσο γίνεται να σέβομαι τον συνομιλητή μου (εκτός αν με προκαλέσει)… Και γενικά ο καθένας απο μας έχει το δικό του ύφος και τον δικό του ξεχωριστό τρόπο έκφρασης, άλλος γράφει πολύ, άλλος λίγο, άλλος “σοβαρά”, άλλος κάνει συνέχεια πλάκες, καλό είναι να γίνεται αποδεκτή αυτή η ποικιλομορφία και να μην προσπαθούμε να καταπιέσουμε κάποιον να εκφράζεται μόνο με τον τρόπο που εμείς επιθυμούμε… Ποιός είπε πως το φόρουμ πρέπει να έχει μόνο έναν χαρακτήρα, μία μονάχα μορφή?

επειδη εγω σπουδασα ηλεκτρολογος
και αντι να ασχοληθω με τον εμπλουτισμο της γλωσσας μου
ασχοληθηκα με τις φορες των ηλεκτρονιων και τις διαφορες δυναμικου
γι’αυτο λοιπον θα τα πω απλα (οχι οτι κανετε κακο οσοι το κατεχετε)

εγω την μουσικη την βλεπω ετσι

χορευα και εκανα “τρενακια” με φιλους στο no name, υπο τους ηχους των bon jovi και λοιπων συγκροτηματων

με πηραν τα δακρυα οταν ακουγα και διαβαζα τους στιχους του trace of blood των pain of salvation (μιλαει για μια κοπελα που πηγε στο νοσοκομειο για να γεννησει και τελικα απεβαλε) καθως με εκανε να νιωσω οτι γνωριζω τον χαρακτηρα του τραγουδιου και μοιραζομαι τον πονο του!

χτυπηθηκα μεχρι εσχατων στους metallica,στους sabbath κλπ καθως ειναι τα γκρουπς με τα οποια πρωτακουσα αυτη την μουσικη,αλλα το ιδιο χτυπηθηκα στους alabama thunderpussy,chimaira και αλλα νεωτερα γκρουπς καθως καταφερανε να με πορωσουν οπως το κανανε τοτε που μουν πιτσιρικας τα παλια συγκροτηματα

επαθα πλακα οταν πρωτακουσα τους dillinger escape plan! το ειδος που πρεσβευαν!το νεο τροπο αντιληψης της μουσικης και τον νεο τροπο που μπορουσα να ακουσω τεχνικη μουσικη στο “ροκ”

καραγουσταρα την διασκευη στο Thor απο το τελευταιο λαιβ των Therion εδω, παρολο που οι manowar δεν ειναι στα αγαπημενα μου κλασσικα γκρουπς

συνεχιζω ακομα να κλαιγομαι για ενα απο τα αγαπημενα μου γκρουπς, τους paradise lost,αλλα τους στηριζω σε καθε τους προσπαθεια!

ακουγα *Shels στο φυλακιο και διαβαζα τα Βουνα Της Τρελας, και ΕΚΕΙΝΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΓΗ νομιζα οτι ακουω την καλυτερη υποκρουση για το συγκεκριμενο βιβλιο καθως και την καλυτερη μπαντα τους ειδους της!

και ενα σωρο αλλες εμπειριες που περιλαμβανουν μουσικη απο ολα τα ειδη!!

ας με πει ο καθενας οπως θελει!
δικαιωμα του,αρκει να μην με προσβαλει!

οπως προειπαν καποιοι
υπαρχει καλη και κακη μουσικη
σιγουρα χρειαζεται μια γνωση για να μπορουμε να κρινουμε ορθοτερα
αλλα υπαρχουν και γουστα
κανεις δεν μπορει να υπαγορευσει στον καθενα τι να ακουει
τι ειναι καλο και τι δεν ειναι
μπορουμε να πουμε τη γνωμη μας με επιχειρηματα, ελπιζωντας να κανουμε τον αλλον να καταλαβει τι θελουμε να πουμε
μερικες φορες θα το παρακανουμε,γιατι ειμαστε ανθρωποι
μια,δυο,τρεις αν το συνεχισουμε θα καταλαβουμε οτι αντι να ψαχνουμε να βρουμε τροπο να αντιμαχωμαστε
θα πρεπει να βρουμε τροπο να “συμβιωσουμε” με τον αλλο,να ψαξουμε να βρουμε κοινα στοιχεια ωστε να μπορεσουμε να κανουμε επικερδη διαλογο!
αν αυτο δεν γινεται αντιληπτο,τοτε υπαρχει προβλημα δυστυχως.
τεσπα
ελπιζω να γινα κατανοητος καθως απο το πρωι καθομαι και κανω προμετρησεις σε σχεδια που τα γραμματα εχουν χρωμα ανοιχτο πρασινο και κιτρινο και με εχει πιασει πονοκεφαλος!!!

Καλή χρονιά φίλε Angmar.

Με λίγα λόγια, να σου πω πως δεν θεωρώ καλό να την λες στον άλλον για οποιοδήποτε λόγο. Νομίζω πως εξαρχής έχω εκφράσει την άποψη ότι όλες οι απόψεις είναι σεβαστές…

Από την άλλη υπάρχει σημαντική διαφορά μεταξύ του να σου πω “ρε τι βλακεία το τάδε νέο album” μιλώντας με το χαλαρό ύφος που μπορούν να μιλήσουν 2 άνθρωποι για μουσική και διαφορετικό να σε κρίνω ως άνθρωπο, απειλώντας ή θίγοντάς ή μειώνοντας σε.

Επίσης, ξαναλέω. Ακούω μουσική και βλέπω ποδόσφαιρο για ψυχαγωγία, για να περνάω καλά. Ως εκ τούτου σηκώνω και κάποια πλάκα. Σε άλλα θέματα πάλι όχι. Δεν έχουν για εμένα όλα την ίδια βαρύτητα.