Yaris VS Corsa

ή

Παίδες βρισκόμαστε σε δίλλημα αυτές τις μέρες καθώς πρόκειται να αγοράσει αυτοκίνητο η αδερφή μου και είναι ανάμεσα σε αυτά τα 2.
Αν ξέρετε κάτι επάνω σε αυτά, θα το εκτιμούσα αφάνταστα.

Παναγιώτη…
Δεν θα έπαιρνα κανένα από τα δύο.
Πες της να περιμένει να δει και το Mazda 2, που είναι της φιλοσοφίας ZOOM-ZOOM…Δεν θα αργήσει να έρθει…Μιλάμε ότι είναι κουκλί.
Παρόλα αυτά, θα προτιμούσα το Lancia Ypsilon. Για γυναίκα είναι το απόλυτο μικρό.

Αν και φιλος της Toyota στη συγκεκριμενη περιπτωση θα προτεινα το Corsa.Eπειδη κι εγω ειμαι στη διαδικασια για να παρω αυτοκινητο τσεκαρε το Toyota Auris.Πραγματικα απιστευτο αυτοκινητο και σε design και σε λειτουργειες.Το 1.400 ξεκιναει απο 15.000 ευρα

Το Mazda 2 λογικά θα κοστίζει, ή μήπως όχι;

Το είδα και το Auris αλλά παραείναι ακριβό…
Δεν υπάρχει 2-θέσιο;

3θεσιο 1400 κυβικα.Για τι χρηματα μιλαμε? (αν επιτρεπεται βεβαια)

Γύρω στα 10-13.000 το πολύ και θα μας βγει ο κώλος!!!

Τώρα αν είναι να πάρει κάτι καλύτερο και να μην κλαίει τα λεφτά της (όπως με το Seicento που της στοίχισε τελικά τα 4-πλάσια) ίσως κάτι να μπορέσει να γίνει.

Tσέκαρε το εδώ… http://www.mazda.gr/company/mazda_news/prelease_mazda2_2007_gallery.htm
Για τιμές πάρε τηλ να ρωτήσεις πόσο περίπου θα βγει. Είναι ένα πολυ φρεσκο αμαξι, ενω τα αλλα εχουν ηδη 1 χρονο και στην πλάτη τους.
Επισημαίνω ότι με την τελευταία έρευνα που έγινε στην Αμερική και σε δείγμα 320.000 οδηγών περίπου, η Mazda βγήκε πρωτη σε αξιοπιστία με το χαμηλότερο δείκτη βλαβών…

Εγω λεω το Corsa, αλλα Gigatron προσεξε εγω ειμαι τελειως αμπαλος απο αμαξια…:lol: :lol: :lol: 8)

Γαμάτο φαίνεται αυτό Μάκη!
Πόσο πάει πρπ το 3-θέσιο;

Δεν ξέρω ποσο θα βγει, αλλα γενικα η Mazda τώρα τελευταία κρατάει συντηρητικές τιμές, πολύ προσιτές. Δηλαδή, το 3αρι το MPS με τα 260 αλόγατα, κανει 27.000 με κλειδι στο χερι και ειναι μακραν το καλυτερο της κατηγορίας του. Δεν το συγκρινω με αυτα που συζηταμε, απλα το αναφερω σαν παραδειγμα.
Πες της να παρει ενα RX8 μωρε…να βαλει κ λιγα γραμματια και οκ!!! :smiley: :smiley: :smiley: :smiley:

:lol: Θα πάθει εγκεφαλικό αν της το πω!!! :lol:

Δεν ασχολουμε γενικα με αυτοκινητα, μεταξυ ρων δυο επιλεγω Yarris γιατι μου αρεσει περισσοτερο. Αλλα και το Corsa καλο ειναι.

Δεν σκέφτεστε καθόλου για μεταχειρισμένο? θέλει αρκετό ψάξιμο και υπομονή αλλά καμιά φορά μπορείς να βρεις πολύ καλές ευκαιρίες. Τώρα αν έχετε κατλήξει σε αυτά τα δύο με μια πολύ μικρή διαφορά ίσως το Yaris. Αν και είμαι αρκετά γερμανόφιλος στα αυτοκίνητα πιστεύω ότι το Yaris ίσως να κρατάει καλύτερη αξία μεταπώλησης…

Εγώ είμαι κατά των μεταχειρισμένων. Ποτέ δε ξέρεις τι ζημιά έχει κάνει ο άλλος στο αυτοκίνητο. Γενικά, όμως αν πάρεις μεταχειρισμένο, εγώ σου προτείνω να πάτε να αγοράσετε την πιο βασική έκδοση του αυτοκινήτου που σας ενδιαφέρει. Ακόμα και αν το ηχοσύστημα που έχει πάνω το μεταχειρισμένο, είναι κάτι το ξεχωριστό και διαφορετικό από αυτό που έδινε η κατασκευάστρια, τότε ο παλιός ιδιοκτήτης κατά πάσα πιθανότητα ήταν πωρωμένος με τα αυτοκίνητα και θα του έχει αλλάξει τα φώτα…

Τώρα από τα 2 που έχετε στο δίλημμα, το Corsa είναι αναμφίβολα πολύ καλό, αλλά αφού σας ενδιαφέρει (όπως όλο τον κόσμο εξάλλου) και το οικονομικό σκέλος της επιλογής σας, εγώ σου λέω να πάτε για το Yaris, που έχει και 5-6 χρόνια εγγύηση και service (αν θυμάμαι σωστά). Και τα 2 λίγο καίνε μεν και είναι και τα 2 αξιόπιστα, αλλά το service και η εγγύηση δεν είναι αμελητέα ποσά. Μέσα σε όλα, το Yaris έχει 5 αστεράκια ασφαλείας στα ncaap και το corsa νομίζω 4.

ΥΓ. Γενικά τα ncaap όμως μη τα παίρνεις και πολύ σοβαρά… Γαλλική παράγκα είναι:wink:

Βασικά φίλε Death_By_Stone είναι πολύ δύσκολο να ψάξεις για μεταχειρισμένο αυτοκίνητο και να είναι καλό.
Άσε που ειδικά τώρα μετά την πατάτα (όπως αποδείχτηκε) Seicento, δεν υπάρχουν περιθώρια για λάθη.
Και δεν είμαστε και οι πιο ειδικοί…

Γιατι δεν παιρνετε πατινι???:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :stuck_out_tongue:

:cold:

Αυτά με την εγγύηση και το service είναι πολύ σημαντικές λεπτομέρειες που ανέφερες.
Θα προσπαθήσω να τα ελέγξω λεπτομερώς.

Είναι σίγουρο αυτό;
Έχει κάποιος γνωστός σου;

Δεν καταλαβα, δεν σου αρεσε το αστειο μου???:smiley: :smiley: :smiley: :smiley: :stuck_out_tongue:

Για την ακρίβεια γελάω τώρα με το πόσο μαλακία ήταν!!! :lol:

Εγω φταιω που πηγα να βοηθησω…:frowning: :frowning: :frowning: