Yaris VS Corsa

Οι φήμες λένε ότι τα αυτοκίνητα από την Ασία και συγκεκριμένα από την Ιαπωνία, είναι τόσο αξιόπιστα που σχεδόν ξεχνάς πώς ανοίγει το καπό. Εμείς είχαμε ένα Toyota για ένα χρόνο (βέβαια, όχι αξιόπιστο δείγμα χρόνου) και πράγματι, δε το ανοίξαμε ποτέ!!!:stuck_out_tongue:

Ότι και τα 2 είναι αξιόπιστα, δε το ξέρω από προσωπική εμπειρία, αλλά από ότι έχω ακούσει και από τις ενδείξεις που βλέπω. Και τα 2 είναι παλιά μοντέλα (το Yaris πρωτοβγήκε το 1998 αν θυμάμαι σωστά και το Corsa ακόμα πιο παλιά), το οποίο δείχνει ότι ο κόσμος τα εμπιστεύεται. Έχουν καλή μεταπωλητική αξία που επίσης είναι δείγμα αυτοκινήτου που αντέχει στο χρόνο και όσο για το Yaris, όλοι οι δάσκαλοι οδήγησης Yaris πάνε και παίρνουν. Άρα τα πιστεύουν και έχουν αντέξει τόσους και τόσους αρχάριους οδηγούς!!! :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:

Την αξιοπιστία των Toyota την πιστεύω απόλυτα. Όπως εμπιστεύομαι και τα Γερμανικά αυτοκίνητα, και καθότι το Corsa είναι γερμανικό…:wink:

Κανενα απο τα δυο. Με τα ποδια ρε τεμπεληδες.

Δηλαδή προτείνεις πεζό?:lol: :lol: :lol: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:

:lol3: :lol3: :lol3:

Εγραψες!!!

Εδώ να κάνω μια διόρθωση, γύρω στα 15-16.000? κάνουν τα αμάξια.
Όπότε σε αυτές τις τιμές κυμαινόμαστε.

Κι εγώ είμαι κατά των μεταχειρισμένων φουλ…Απλά οι καιροί μας είναι δύσκολοι…Το είπα με την προοπτική του αν ξέρετε(καλά) εσείς ή κύκλος σας κάποιον μαντρά ο οποίος να μπορεί να σας προτείνει κάτι δικό του ή τι θα έπρεπε να προσέξετε στα συγκεκριμένα μοντέλα…

Πολύ σημαντικό (όπως προαναφέρθηκε) και τα σέρβις καθώς πολύς κόσμος έχει φάει περιουσίες εκεί, και οι μεταξύ άλλων ιαπωνικές αντιπροσωπείες απ΄οτι ξέρω βαράνε αλύπητα (έχω ακούσει για την Honda μόνο, αν και πιστεύω οτι γενικά οι αντιπροσωπείες σοβαρών αυτοκινητοβιομηχανιών έχουν κουτάκια βαζελίνης στην είσοδο τους για να “απαλύνουν λίγο τον πόνο”):wink:

Δεν το λέω με την έννοια του να πάρεις αυτό που έχει φθηνότερο σέρβις γιατί θα μπορούσες να πάρεις ανετότα ένα Daewoo ( εχμ, μπερδεύτηκα, τώρα έιναι Chevrolet:lol: :lol: :lol: καλό…) απλά η αναλογία σύχνότητα επίισκεψης σερβις/κόστος σέρβις (χοντρικά) πρέπει να ληφθεί υπόψιν

Μα κι εσείς Fiat?? Seicento??? xaxa:p :stuck_out_tongue:

Στις ίδιες τιμές, τότε, έχω να σου προτείνω ακόμα τα εξής:

α) το Peugeot 207 που είναι κουκλί και χλιδάτο (παρουσιάζουν τα γαλλικά μικροπροβληματάκια μεν, αλλά αφού Peugeot μου έσωσε τη ζωή τις προάλλες, να πέσει φωτιά να με κάψει αν ξαναπώ κακό λόγο για αυτά:p ). Ακόμα η Peugeot σε θέματα τεχνολογίας είναι πάντα πρωτοπόρος και ας κάνει συχνά πυκνά μπουρδίτσες…

β) Το Ford Focus, για το οποίο υπάρχουν διθυραμβικά σχόλια και μπορείς να βρεις επίσης για πολλά χρόνια service και εγγύηση (γνωστός μας είχε βρει μέχρι και 10 χρόνια (!))

γ) Το Grande Punto της Fiat. Είναι βέβαια Fiat όπως το Seicento σας#-o αλλά έχει μεγάλη εγγύηση και πολύ καλή φήμη…

και δ) το πλέον κλασικό αυτοκίνητο των ελληνικών δρόμων, το Volkswagen Golf. Τεράστια γκάμα για να επιλέξεις πιο σου αρέσει και σου ταιριάζει… Βέβαια, είναι εκνευριστικά λιτά μέσα…

Αυτά μου έρχονται για την ώρα στο μυαλό. Ψάξτε το λίγο πάντως. Σε αυτές τις τιμές υπάρχουν πολλές επιλογές. Προσέξτε επίσης το μέγεθος (αν είναι μακρύ παρκάρεται πιο δύσκολα), θέματα ασφάλειας (το πιο σημαντικό εννοείται), κατανάλωση βενζίνης (αν και δεν έχουν μεγάλες διαφορές), τι υπηρεσίες σας προσφέρουν με την αγορά (εγγύηση κλπ) και κατά πόσο καλύπτουν τις ανάγκες σας… Και το καλύτερο από όλα: το Test Drive είναι η χαρά του έλεγχου αγοράς νέου αυτοκινήτου, κυνηγήστε τα!!!:stuck_out_tongue:

Εννοείται φίλε μου, τώρα που καήκαμε στο χυλό φυσάμε και το γιαούρτι!

:oops: Λάθη είμαστε, ανθρώπους κάνουμε!!! 8O

Αν δεν κανω λαθος, η Honda συγκεκριμενα, σε νεα μοντελα δινει εγγυηση και δωρεαν Service για 7 χρονια…

Alfa Romeo 147 ΡΕ.

Ti alfa του λες?
Αφου δινουν μεχρι 15.000 οι ανθρωποι…

Μεταχειρισμενο κανει 11000-12000.
8)

α) Είναι γαμάτο αμάξι, αλλά το έψαξε και δεν το θέλει νομίζω.
β) Πανάκριβο…
γ) Πλάκα κάνεις;;; Ούτε να ξανακούσει δε θέλει για FIAT!!! :lol:
δ) Πανάκριβο…

Πάντως έχεις απόλυτο δίκιο για τα Test Drive, πρέπει να τα κυνηγήσουμε!

Δε μπαίνουμε σε διαδικασία με μεταχειρισμένα…

Τoτε Yaris.
Εχω ακουσει οτι ειναι πολυ ευκολο στην οδηγηση στην πολη(εξαλλου οι περισσοτερες σχολες οδηγων αυτο παιρνουν πια),αρα οτι πρεπει για γυναικα(χωρις παρεξηγηση :-s ).
Και αμα εχει κ τοσα χρονια service κ τοσο μεγαλη ασφαλεια οσο λενει,τοτε αξιζει.
Κ πρεπει να ειναι πιο φθηνο.

παλιες καλες μερες!

[SIZE=“6”] ΚΑΝΕΝΑ [/SIZE]:stuck_out_tongue:

Ου ρε!!! Αυτοκίνητο uber alles!!! Να παίρνετε αυτοκίνητα, για να έχουν δουλειές οι Μηχανολόγοι…:stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:

Πάντως, δεν είναι τυχαίο που οι 2 που είπαν να μην πάρεις αυτοκίνητο, ήταν και οι 2 Θεσσαλονικείς! Η συμπρωτεύουσα δεν έχει το μέγεθος της Αθήνας και έχει εκνευριστικά πολύ κίνηση… Στην Αθήνα όμως το αυτοκίνητο είναι ανάγκη…:frowning: :frowning:

Κοιτάξτε και το 107 της Peugeot… Από τα υπερ-μίνι εμένα μου αρέσει αρκετά και καθότι η τιμή του ξεκινά από τα 8,900 ευρώ μπορείτε να εξοικονομήσετε πολλά και να τα δώσετε σε gadgetακια… Πχ GPS, ηλιοροφή,κλπ…

Η Αθήνα έτσι όπως έχει γίνει μόνο το μηχανάκι βολεύει πια… :frowning:

Θυμάσαι ποιας χρονιάς μοντέλο είναι;

βασικά, το μηχανάκι κατ’εμέ είναι βολικό μεν, αλλά είναι τέρμα επικίνδυνο. Καλύτερα να έχει μέταλλο γύρω γύρω και να σε προστατεύει από τους άσχετους…

Το 107 νομίζω βγήκε το 2006 ή το 2005, δε θυμάμαι για να είμαι ειλικρινής. Δεν είναι παλιό μοντέλο πάντως και είναι πολύ νεανικό στη σχεδιάση… Για να αντικαταστήσει το 106 το έφτιαξαν (καλά, εννοείται ότι το 106 δε μπορεί να αντικατασταθεί τόσο εύκολα γιατί ήταν κορυφή το αμάξι) αλλά τσέκαρε το καλά, γιατί ακόμα δε ξέρω κάτι για αυτό το μοντέλο…

Nαι ρε το 106 το παλιό γαμούσε κι έδερνε μιλάμε.
Απλά η αδερφή μου έχει απορρίψει τα Peugeot, δεν της αρέσουν…
Γυναίκες…!

TOYOTA = Ποιοτητα σε ολους τους τομεις…Τα λεφτα που θα δοσεις για ενα Τοyota αξιζουν μεχρι το τελευταιο ευρω…Δεν εχω ακουσει κανεναν που να αγορασε Τoyota να το εχει μετανειωσει.

Παντως εγω που εχω ιταλικο(lancia) προτεινω μακρια απο ιταλικα…Τα ιταλικα ειναι μονο design και τιποτα αλλο…