You Suffer vs Dead

You Suffer:

Dead:

Ποιο και γιατι.

Υ.Σ. Ηθελα να το κανω πολλ, μα βιαστηκα. Οπως και να εχει, σας ακουω!

Ε το You Suffer ειναι υπερκλασικο πλεον !
Αδικο πολλ :stuck_out_tongue:

you suffer γιατι το dead ειναι φλωρικο

O ντεθας ο Martian. 8)

Δεν ειναι ντεθ, οι ναπαλμ ντεθ :stuck_out_tongue:

Ε νταξει, σιγα τωρα…

Σε αυτο το topic θα μιλαμε ΜΟΝΟ για progressive/open minded grind 8)

To dead φυσικά και δεν νομίζω πως χρειάζεται να το δικαιολογήσω με τέτοιο νικ που έχω 8)

το you suffer γιατι δινει ρεστα με τις ριφφαρες του:lol::lol::lol:

τεραστια ημιμαθεια να μη γνωριζεις τη δευτερη πιο σημαντικη μπαντα στο γκραηντ.

ώπα, ποιά είναι η πρώτη? :-k

Aυτο θα ρωταγα κι εγω…

δεν ειναι οι nasum;

Mε ασχοληθει με grind, θεωρω τους napalm death σημαντικοτερους… Μαλλον, επειδη στα δυο πρωτα παιξανε αυτο που εγω θελω να ακουω στο grind, υπερ-ακραιο hardcore δηλαδη.

Οι Nasum πιο σημαντικοί από τους Napalm Death ξέρω γω;

Μέχρι κι εγώ ο φλώρος δεν πετάω τέτοια, Νομίστερ :!:

ουτε εγω εχω ασχοληθει εκτενεστα με το ειδος και μαλλον δεν το εθεσα σωστα αλλα ουτε και λαθος, απλα αυτο λεω, οι n.death [U]ΜΑΖΙ[/U] με τους nasum θεωρουνται τοπ.

τώρα το’σωσες.

Εννοείται προσκυνάμε και Νάσουμ αλλά Ναπάλμ είναι οι πατέρες, η πρώτη φανέλα που βλέπεις όταν μπαίνεις στο χωλοφέημ. Tων Νάσουμ είναι αμέσως δίπλα.

Από κει και πέρα βέβαια, όσο αλήθεια και να’ναι οι ναπάλμ, κι εμένα με ενοχλεί λίγο η ισοπέδωση grind=napalm death. :\

Το ‘‘You suffer’’ κλασικούρα, σημαίνει πολλά για όλους μας, αλλά ψήφισα ‘‘Dead’’. Κι ας είναι ‘‘δεύτερο’’. Είναι πιο βίαιο και τρομαχτικό, ναι.

Το You Suffer το εχω δει live με guest Lee Dorrian στα φωνητικα οποτε καταλαβαινετε πως οτι επιχειρηματα κι αν υπηρχαν για το αντιθετο, αυτο θα ψηφιζα οπως και να χει.

Αναρωτιεμαι ποσες προβες χρειαστηκαν για να το βγαλουν.

[B]YOU SUFFER:[/B]

[ul]
[li]Aπό το κλασσικότερο άλμπουμ των ND.[/li][li]Πιάνουν δύο τονικότητες (ακούω) σε 1 δευτερο, χαμηλής συχνότητας. Είναι κάπως σα γροθιά.[/li][li]Στίχοι: (you suffer) but why?[/li][li]To παίζουν μέχρι και σήμερα, πάντα live[/li][li]Kαι το ίδιο επειχείρημα με του Angmar :wink:[SPOILER]

[/SPOILER][/li][/ul]

[B]DEAD[/B]
[ul]
[li]Λιγότερο φέημους εν γένει.[/li][li]Μία τονικότητα σε δύο δεύτερα, υψηλής συχνότητας. Αυτό σημαίνει πως έχει συμπυκνωμένη λίγο περισσότερη ενέργεια και ένταση από το you suffer[/li][li]Στίχοι: die![/li][/ul]

Λοιπόν. Σαν κομμάτι με “αρπάζει από το σβέρκο” πιο πολύ το Dead, ως πιο βάρβαρο, η αλήθεια είναι.
Το You Suffer σαγηνεύει αλλιώς: ψαγμένοι στίχοι (ΝΑΙ ΡΕ!) και ομορφούλης μπασαριστός ήχος. Πιο classy. Α, και επίσης μου δίνει και αφορμή να κομπάσω για τις γαμάτες συναυλίες που έχω δει:p