Anathema

άμα ήταν ο duncan patterson τώρα στους αναθεμα θα ήταν από τις ποιό γνωστές μπάντες. οι αναθεμα μ’αρέσουν περισσότερο σαν γκοθικ μπάντα όπως ήταν στην αρχή στα pentecost III, serenades, crestfallen και the silent enigma. αγαπημένα και θα ήθελα να τα ακούσω live. ένα ριουνιον να γίνει ρε :stuck_out_tongue:

http://www.hit-channel.com/sinenteuxeis/xenoi-kallitexnes/item/1318-duncan-patterson-ionex-anathemaantimatter

Έχεις αποκαλύψει ότι θέλεις να κάνεις ένα πιο ηλεκτρικό album που θα λέγεται ?Alternative4?.Έχεις ολοκληρώσει τις συνθέσεις αυτών των τραγουδιών;Ποια άλλοι θα συμμετέχουν σ?αυτό;

Είναι τα πάντα γραμμένα,απλά περιμένω νέα από κάποιες εταιρίες για να κανονίσω πώς και ποιος θα το κυκλοφορήσει.Θα μιλήσω περισσότερο γι?αυτό όταν τα πράγματα μπουν στη σειρά τους.

WTF???:-k:!::roll:

Δεν έχω ακούσει ποτέ Ion… οι Antimatter μου άρεσουν…
Όπως και να έχει, ας επικεντρωθούν στο έργο τους τα αδέλφια και ας κάνει ό,τι θέλει ο Duncan… Τους περιμένουμε φέτος πάλι. :wink:

ακου αυτο αφου σου αρεσουν αυτες οι εποχες των Anathema(κολλητοι του Duncan)
Enchantment - Dance the Marble Naked

νέες εκδόσεις…
[B][B][B]We’re Here Because We’re Here [/B] CD/DVD 5.1 surround version of the album

  • deluxe edition cd/dvd/7 inch with two unreleased tracks[/B]
    +Ltd Presale Bundle (signed booklet, exclusive shirt design (100% cotton anvil brand charcoal color), and Special Edition Gatefold limited to 2000 Copies. Contains 7-Inch with 2 Unreleased Tracks, DVDA 5.1 Surround Sound Mixed by Steve Wilson of Porcupine Tree, Full Length CD with 3 Bonus Tracks and a Download Card with a 6th Exclusive Track)
    [/B]
    [B]+Special Edition (Contains 7-Inch with 2 Unreleased Tracks, DVDA 5.1 Surround Sound Mixed by Steve Wilson of Porcupine Tree, Full Length CD with 3 Bonus Tracks and a Download Card with a 6th Exclusive Track)[/B]


http://www.theomegaorder.com/ANATHEMA-Were-Here-Because-Were-Here-Special-Edition-T-shirt-Signed-Booklet-Bundle?sc=16&category=348003
http://www.theomegaorder.com/ANATHEMA-Were-Here-Because-Were-Here-Special-Edition?sc=16&category=348003

καλές οι τιμές αλλά πρέπει να έχει κάμποσα έξοδα αποστολής
*ούτε οι metallica λέμε…

Και για όσους δεν το έχουν
[B]The Silent Enigma (2cd+dvd)
£10.28[/B]

Μου αρέσουν πολύ και οι Αnathema και οι Katatonia. Και οι Katatonia είναι το συγκρότημα που με εκανε να ψάξω περισσότερο την μέταλ. Το 1ο τους ήταν το 1ο εξτρειμ μεταλ αλμπουμ που άκουσα και με σόκαρε αρχικά γιατί μέχρι τότε άκουγα Λινκιν Παρκ και Ραμμσταιν :lol:
Τώρα όμως ελιναι απ’ τα αγαπημένα μου έβερ.

a dying wish ΡΕΕΕΕΕΕΕΕ και τα μυαλα στα καγκελα!:slight_smile:

Ας αναφερω την γνωμη μου για τους Anathema
Anathema=Duncan Patterson,ΑΥΤΟΣ ηταν η ψυχη.Μπορει το μυαλο να εμεινε αλλα η μαγεια χαθηκε το 1998.Καλυτεροι δισκοι Anathema:
1.Eternity 2.The Silent Enigma 3.Alternative 4 (οι πρωτες δυο θεσεις αλλαζουν θεση ανετα)

Η αρχη των αλλαγων.Καλυτερη παραγωγη,καθαροτερα φωνητικα,λιγοτερη παραμορφωση στην κιθαρα.Διαβαζω τους στιχους πριν βαλω το cd να ξεκινησει.Κουφιες λεξεις,ψυχρα γραμματα.Οταν ομως τα συνδυασεις με την μουσικη ολα αποκτουν νοημα,δημιουργουνται ατελειωτα ηχοχρωματα με τις κιθαρες να δημιουργουν τις μελωδιες και τα πληκτρα να ακολουθουν και οχι το αντιθετο.Angelica,The Beloved,Eternity,Suicide Veil,Cries on the Wind.Δισκος χωρις μετρια στιγμη,χωρις χιτακι για κλαμπ.Και ποιο θα μπορουσε να γινει χιτακι???Το ομωνυμο,που οταν αναρωτιεται '‘Do you Feel we’re forever’'σου σηκωνεται η τριχα καγκελο και νιωθεις να πνιγεσαι παρακαλωντας να τελειωσει ο δισκος οσο το δυνατον λιγοτερο επιπονα.Επι της ευκαιριας μονο στο ομωνυμο,part I και στοSuicide Veil ακους την φωνη που αγαπησες στον προηγουμενο τους δισκο.Νιωθεις στο πετσι σου την Λεξη Αναθεμα,οπως αρμοζει σε ενα συγκροτημα με ενα τετοιο ονομα,να παιζει.Εποχες που δεν ντρεποντουσαν να πουν οτι παιζουν και ακουνε Metal.Τελος,μια αναφορα στην διασκευη που εχουν κανει,το Hope του Roy Harper,που απο μονο του ειναι τελειο με την προσθηκη μελαγχολικομεταλλικων στοιχειων και μιας εκφραστικοτατης φωνης.

Μας έχουν λείψει απίστευτα τα τραγούδια του Eternity στα λάιβ… (ίσα που προλάβαμε 2-3 απ’αυτά κάποιοι απο μας, καμιά δεκαριά χρόνια πριν - με μοναδική εξαίρεση το Angelica που το θυμούνται που και που)

Συμφωνώ ότι τo Εternity είναι το απόλυτο album τους.

Εγω δε μπορω να το ακουσω καν, γιατι τραγουδαει φαλτσα ο Βινσεντ, ειναι πριν μαθει να τραγουδαει σωστα.
Judgement το αγαπημενο μου και Alternative4/Natural Disaster στη δευτερη θεση για μενα.

Φάλτσα?? Προφανώς ακόμα δεν είχαν βρει τον κατάλληλο τρόπο να εναρμονίσουν τη μουσική τους με τη χροιά του Vincent (το στυλ θύμιζε ακόμα Darren White), αλλά ποτέ άλλοτε δεν ακούσαμε τον Vincent να έχει τέτοια μπάσα και βαθειά χροιά, όσο στο Eternity. Προσωπικά τη γούσταρα πολύ τη φωνή του στον δίσκο.

Nιώστε ρε γαμώτο!

Same here. προσωπικά αγαπώ,λατρεύω,προσκυνώ eternity. για μένα το αγαπημένο album. Η γέφυρα μεταξύ των “παλιών” και των “καινούργιων” Anathema, έτσι βλέπω το δίσκο. Στα του album πιστεύω ότι τη μεγαλύτερη διαφορά κάνουν οι στίχοι που κάθε φορά ανατριχιάζω. Μουσικά δεν πάει πίσω για να μην παρεξηγηθώ, απλά οι στίχοι μου κάνουν πάντα την πρώτη καλή εντύπωση, ειδικά στα πρώτα ακούσματα. Ένα eternity part 1 να ακούσω ζωντανά και ας ψοφήσω αμέσως. Η φωνή του vinnie είναι πάρα πολύ καλή και δένει άψογα με το ύφος των anathema, τα κατάφεραν άψογα και σε αυτό το κομμάτι.

πάρτε και αγαπημένο κομμάτι από δίσκο.
http://www.youtube.com/watch?v=E3I-HQHFQSI&feature=related

Συμφωνω με ellanor & angeldeath.

αυτο ακριβως ειναι. η “γεφυρα” :slight_smile:

Αααααααχ. Ε ρε να το ακούγαμε λάιβ μια φορά [U]αυτό[/U] έστω. Μια φορά. Τι να λέμε τώρα…

[I]A sacrifice in the flight of dawn… [/I]

Δεκατόσα χρόνια απο τότε που το πρωτοάκουσα, ακόμα ανατριχιάζω.

Ευτυχως το αγαπημενο μου κομματι απο αυτο τον δισκο, το Angelica,το εχω ακουσει ζωντανα 8)

[B]Silent Enigma[/B] ρε άπιστοι

http://www.youtube.com/watch?v=dffMSufw5dc :metal:

:respect::thumbup:

αν και απ τα αγαπημενα συγκροτηματα της εφηβειας, τα πρωτα τους πλεον δεν μπορω να μπω στο κλιμα να τ’ακουσω ρε γαμωτο.