Iron Maiden, 20 Ιουλίου, Rockwave Festival

τους θεωρω σχετικά καλή μπάντα, εχουν μερικα καλα κομματια και εχουν αρκετα μεγαλη απηχηση. Τους ακους ευχαριστα και εχουν καλη παρ αλλα ειχα μεγαλες ενστασεις στην επιλογη τους ως Headliners επι 2 χρονιές στο Graspop, ισως το μεγαλυτερο μεταλ φεστιβαλ στον πλανητη αυτη τη στιγμη! Αυτο και μονο λεει παρα πολλά και νομιζω ειναι σημαντικότατη μπαντα για support στους Maiden.

1 Like

Επίσης, είναι πολύ πιθανό ο ακροατής της Lady Gaga να περάσει ένα βράδυ ακούγοντας το Whiplash και το Puppets σε ένα live των Metallica.

Οι συγκρίσεις Volbeat με ποπ και Mainstream Rock με σκοτώνουν πραγματικά. Δεν ξέρω πόσο δύσκολο είναι τελικά να διαφοροποιησει κάνεις το catchy και ευκολομνημονευτο από το ποπ

3 Likes

Δεν θα έλεγα ότι οι περισσότεροι οπαδοί των Μεταλλικα δεν είναι μεταλλάδες αλλά απλά ότι έχουν περισσότερους μη μεταλλάδες ακροατές . Αν βγάζει νόημα έτσι όπως το γράφω

Δεν καταλαβαίνω γιατί το mainstream ηχεί τόσο άσχημα. Μια mainstream μπάντα είναι οι Volbeat και μάλιστα απ τις καλύτερες εκεί έξω .

Εκτός κι αν φάνηκε άσχημο το “ροκ” που οκ, προφανώς οι τυπάρες παίζουν “σκληρά” και λόγω της μίξης πολλών στοιχείων απ το χαρντ ροκ κι απ το μεταλ έχουν φτάσει να τους γουστάρουν τόσοι πολλοί

1 Like

Pop Metal είναι οι Ghost, όχι οι Volbeat. Δεύτερον, δεν θεωρώ ότι οι Iron Maiden έχουν αναλογικά περισσότερους metal ακροατές σε σχέση με τους Metallica. Εκτός αν αυτοί που ακούνε αποκλειστικά τα Nothing Else Matters και Unforgiven (άντε και το Enter Sandman) πιάνονται ως metal οπαδοί.

οχι πιανονται σαν μη μεταλ οπαδοι, γι αυτο και το σχολιο οτι οι Metallica αναλογικα εχουν πιο πολλους απο τους maiden.
Τι δεν καταλαβαινεις?

Ρε εδω επιβιωσαμε απο τους Dragonforce, οι Volbeat θα μας πειραξουν?

επίσης είναι πολύ πιθανό να τα ακούσει και σε ένα live της Lady Gaga :stuck_out_tongue:

3 Likes

Και θα δώσουν όλοι αυτοί 70-80-90 ευρώ να πάνε να ακουσουν ενα τραγούδι. Η θα δώσουν τα αντίστοιχα στους Maiden να ακούσουν το FOTD.

Το θέμα είναι πως οι Metallica άνοιξαν για τους Stones πριν κάποια χρόνια και το (ροκ) κοινό τους ήξερε…ένα τραγούδι.
Έπαιξαν και στο φιλανθρωπικό Global Citizen στη ΝΥ με ποπ, RnB κλπ καλλιτέχνες και το κοινό δεν ήξερε ούτε αυτό το ένα τραγούδι.
Δε χρειάζεται να κάνουμε υποθέσεις, υπάρχει προηγούμενο.

Στο τοπικ μας όμως, ελπίζω να μην πάει κανείς στους Volbeat με το σκεπτικό ότι θα ακουσει ποπ η έστω ροκ, ροκαμπιλι, country κλπ… η μαλλον μακάρι να παει με τέτοιο σκεπτικό, η έκπληξη θα είναι μεγάλη.

Βασικά, παλιά ότι μας άρεσε το βαφτιζαμε μεταλ. Πλέον ότι δεν αρέσει το βαφτιζουμε ποπ.

2 Likes

Οι Volbeat τα σπανε, ο συνδυασμος των τοσο διαφορετικων επιρροων τους εχει πολυ ενδιαφερον και ειναι πολυ ταλαντουχοι συνθετικα. Ναι γραφουν catchy ευκολομνημονευτες κομματαρες, ποιο ειναι το προβλημα με αυτο?

6 Likes

Μεγάλη αλήθεια, συν ότι ο Έλληνας μεταλλάς μεγαλωμένος με όλα τα γνωστά κλισέ ότι είναι ξεχωριστός, έξυπνος, όμορφος, αλλά ταυτόχρονα περιθωριοποιημένος δε δέχεται να ακούσει (και να θεωρήσει metal) κάτι που είναι ευκολομνημόνευτο και και ευκολοάκουστο όπως είναι για παράδειγμα η pop, γιατί μπορεί αυτό το κάτι να αρέσει και σε κάποιον που ακούει pop. Δε γίνεται να αρέσουν και στους 2 τα ίδια.

1 Like

Πράγματι από τις πιο επαγγελματικές μπάντες. Εμένα μου αρέσει αυτό.
Δεν μπορώ να πάω να ακούσω συναυλία μόνο για το όνομα. Θέλω να έχω και καλό ήχο-απόδοση.
Οπως μου αρέσει που δεν χαιδεύουν τα αυτιά του κοινού και δεν θέλουν καπνογόνα στις συναυλίες.
¨
Blue Oyster Cult, Therion, Heaven and Hell μου είχαν αφήσει καλές εντυπώσεις σε αυτό το ζήτημα. Οπως επίσης ο Chick Corea σε ένα διαφορετικό ύφος jazz .

Αντιθέτως βλέπεις πολλά μεγάλα ονόματα που παίζουν με χάλια ήχο… και μετά κατηγορούν τους ηχολήπτες.

Ισως γι’ αυτό και δεν ακούω πολύ πανκ, είναι ο ορισμός του μη επαγγελματισμού και κλαις τα λεφτά σου συνήθως σε συναυλίες. Τραγούδια αγνώριστα σε σχέση με το studio.

Έλα ντε :joy:…!

καλά αν ακούς πανκ για να ακούσεις την ίδια εκτέλεση επί σκηνής και όλα ‘‘με το γράμμα’’, μάλλον δεν έχεις καταλάβει τι θα πεί πανκ ακριβώς και τι είναι η μουσική αυτή στον πυρήνα της…

δε ξέρω κάποιον φίλο της σκηνής πάντως που να έκλαψε λεφτά σε καμία συναυλία ποτέ των ποτών (εκτός από τίποτα αρπαχτές τύπου DK ή reunion της πλάκας τύπου Pistols), πολλούς άσχετους με το χώρο όμως που βρέθηκαν σαν τουρίστες σε ένα live πχ των Γενιά του Χάους ή Deux Ex και ζορίστηκαν, ναι.

4 Likes

πολύ σωστά τα έθεσες για το πανκ. απλά ήθελα να σημειώσω πως στη συναυλία των pistols στο λυόμενο μια χαρά τα είχα περάσει και χαίρομαι που έχω τικάρει και αυτό στη λίστα μου, έστω και αν ξέρω πως ήταν αρπαχτάρα (βέβαια είχα μπει με πρόσκληση, οπότε αυτοαναιρούμαι)!

Η διαφορα ειναι οτι μια μπαντα οπως οι Pistols δεν εχει καμια σχεση με την DIY λογικη οποτε μια χαρα μπορεις να εχεις ενα μινιμουμ απαιτησεων απο την παραγωγη. Τωρα οκ, αμα πας σε DIY live στο Πολυτεχνειο τσαμπα προφανως δεν πας για να ακουσεις αψεγαδιαστο ηχο…

1 Like

Είναι σαν να μου λες ότι απευθύνονται σε οπαδούς της κακής μουσικής και του κακού ήχου…

Εφόσον ο χάλια ήχος είναι μέρος της πανκ γιατί δεν τον αναπαράγουν και στο στούντιο;

Δεν είπα ούτε ότι οι volbeat είναι ποπ ούτε ότι οι οπαδοί των Metallica δεν είναι μεταλλαδες κ.λ.π. Τις έννοιες ποπ, ροκ τις έφερα σαν γενικά παραδείγματα και αυτό που είπα είναι ότι το κοινό των Metallica ειδικά στην Αμερική δεν είναι όλο μέταλ κοινό ενώ το κοινό των Maiden , κατά την γνώμη μου , είναι 99% μέταλ κοινό.

Ακόμα και μπάντες που σχεδόν κάποιοι τις κοροϊδεύουν η τις έχουν βαρεθεί , όπως οι iced earth. θα άρεσαν πολύ περισσότερο σαν Σαπόρτ στους Maiden από τους volbeat , αυτη είναι η γνώμη μου και δεν την αλλάζω.

1 Like

φαντάζομαι κανένα μιας και δεν πρόσεξα να γράφεται κάτι κακό εδώ μέσα

Δεν συμφωνώ. Έχουν αλλάξει η γενιές . Θεωρώ ότι πάλιωσε αυτό το στερεότυπο

Εγώ και Muse & Kings of Leon ακούω και ο Μιχαλάκης ο Τζάκσον μ αρέσει και στα κρυφά ακούω και λίγο 80’ς Μαντόνα άμα λάχει . Prince θεούλης και κιθαρισταράς

Θέλω να πιστεύω το ότι δεν μ αρέσουν οι Artic Monkeys και οι Ghost π.χ. δε με κάνουν κολλημένο χατζημέταλλο. Όχι ότι με ενοχλεί ο όρος . Ίσα ίσα με τόσο κράξιμο προς τους μεταλλάδες , μάλλον για παράσημο θα το παίρνω πλέον . Πριν λίγους μήνες με ενοχλούσε πλάκα πλάκα αλλά τώρα έχει παραγίνει το κακό

έχουν κάτι υπερκομματάρες που φέρνουν πολύ σε ροκαμπιλι & country . Και τραγουδάει και σαν τον Ελβις ο θεούλης ώρες ώρες . Δλδ βλέπω το σετλιστ και οι ΜΑΓΚΕΣ ξεκινάνε δυναμικά , το γυρνάνε σε λίγο ροκ ν ρολ φάση και μετά σου σκάνε κάτι Slaytan ξέρω γω . Κανονικό παρτυ

6 Likes

Ναι βρε, σεβαστή η άποψη σου, απλά σου παρέθεσα κάποια συγκεκριμένα παραδείγματα που αποδείχτηκε πως η γνώμη σου δεν είναι απαραίτητα σωστή (ούτε και απαραίτητα λάθος).

Οι Metallica, Maiden, Sabbath, Ozzy και δευτερευόντως Priest που είναι μεγάλα ονόματα στις ΗΠΑ έχουν σχεδόν αποκλειστικά hard rock/metal κοινό. Γενικά, το μεταλ είναι μεγάλη αγορά συναυλιακά, μην το υποτιμάτε.

Oι Volbeat νομίζω πως θα σε διαψεύσουν και εννοώ για το κοινό το οποίο θέλει να τους δει, σαν απόδοση το θεωρώ δεδομένο ότι λίγες μπάντες στον πλανήτη μπορούν να τους ακολουθήσουν.

Ναι προφανώς φέρνουν γιατί είναι η φωνή του Poulsen τέτοια. Για πότε θα τραγουδάς το Ring of Fire χαμπάρι δε θα πάρεις. Αλλά σαν μουσική, σαν ύφος, πέρα από επιρροές η μουσική τους είναι μεταλ. Όταν συνοδεύει τα τραγούδια τους κανάς KD ή κανάς Barney το καταλαβαίνεις για τα καλά.

3 Likes

Γιατί στα κρυφά ωρε?

2 Likes