Paradise Lost- Medusa (2017)

@Rebel @plex27 . Δεν κάνετε κάνα συγκρότημα ρε παιδιά εσείς οι δύο ;

Rebel πάρε τον αδερφό σου στα ντραμς .
Κάτι μου λέει ότι θα γαμαει άπειρα η μπάντα σας .

:wink:

1 Like

εγώ μέσα. Ξεκινάμε με διασκευές που θα είναι καλύτερες απ τα οριτζιναλ, εννοείται

2 Likes

Τελικά από αυτό thread ξεκινάει η αναγέννηση του rocking ως πολιτιστικού φορέα της χώρας

4 Likes

Όχι μωρέ. Μου έκαναν και οι δυο like στο ποστ με την φώτο με τις μέδουσες σχεδόν αμέσως και βλέπω έναν Anselmo και έναν dimebag .

2 Likes

Οκ . Μην ξεχνάμε και τη καταιγίδα μέδουσα πριν από λίγες εβδομάδες

3 Likes

Ας μην τις βγαλουμε εξω να τις μετρησουμε σε παρακαλω τωρα για τον Holmes και τι ατομο ειναι, αλλα ενδεικτικα χωρις πολλες φανφαρες, περα απο ιστοριες που εχω ακουσει απο κολλητο που τους εχει γνωρισει απο κοντα και εχει πιασει διαφορες κουβεντες μαζι τους, θα σου πω (που το εχω ξαναπει) οτι την περιοδο 2000-2010 εζησα απο σχετικα κοντα την online παρουσια του Holmes στο επισημο φορουμ των Paradise Lost, και οσο μπορει κανεις να βγαλει συμπερασματα απο κατι τετοιο (οχι παρα πολυ ομολογουμενως), ο Nick Holmes δεν ειναι και ο πιο φιλικος ανθρωπος στον κοσμο.

Συγκεκριμενα, εχει δειξει παμπολλες φορες στο παρελθον να ενοχλειται απο την κριτικη στο ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ εχει να κανει με τους Paradise Lost. Mην κοιτας που ο ογκος της πληροφοριας που μπορουσες να μαθεις για μια μπαντα το 1997-1999 δεν ειχε την παραμικρη σχεση με αυτο που ειναι τωρα, και δεν μαθαιναμε απο πρωτο χερι πως αντεδρασε στις κριτικες για το One Second, το Host, κ. ο. κ.

Εγω αυτο που ξερω ειναι οτι στα επισημα φορουμς της μπαντας οταν βγηκε το ΒΙΝ δεν υπηρχε ουτε ενα ατομο που να μην ΚΩΛΟΓΟΥΣΤΑΡΕΙ, και αυτο ηταν ακομα πιο εντονο οταν βγηκε φυσικα το πολυ καλυτερο SOL 2 χρονια μετα, αλλα και στα Paradise Lost - In Requiem. Στο Faith Divides Us, Death Unites Us αρχισαν τα πρωτα παραπονα, ενω στο Tragic Idol παιχτηκε πολυ ασχημη φαση, με τον Adrian Erlandsson να αρχιζει να ειρωνευται οποιονδηποτε χρηστη του φορουμ τολμουσε να πει το οτιδηποτε αρνητικο για το drumming του στους Paradise Lost (και λιγα του ελεγαν, ηταν μακραν ο χειροτερος ντραμερ που ειχαν ποτε, ακομα και οι sessionαδες Peter Damin και Jeff Singer - ξεκινησε ως σεσσιονας, συνεχισε ως ντραμερ - πολυ καλυτεροι ηταν). Ολο αυτο το πακετο συνοδευμενο με χρονια ερωτησεων και απαντησεων μεταξυ των μελων της μπαντας και των φανς των Paradise Lost στο Questions & Answers section του forum, στο οποιο ο Holmes απαντουσε μονιμως σαν μαλακας, δε δειχνουν ακριβως την ανοσια που ισχυριζεσαι. Συν το οτι το 2012 ΕΚΛΕΙΣΑΝ τα φορουμς γιατι δε μπορουσαν να δεχθουν ΤΙΠΟΤΑ αρνητικο για το δισκο (φαντασου οτι τοτε ημουν φανατικος υπερασπιστης του Tragic Idol και ολων των τραγουδιων, αλλα καταλαβαινα πληρως οσους ξενερωσαν που οι Paradise Lost ακολουθησαν την ευκολη λυση του να παιξουν κατι πολυ γνωριμο).

Δε θα μου εκανε εντυπωση αν ολη η αλλαγη στη μουσικη τους και τη συμπεριφορα τους εχει συμβει λογω Nuclear Blast, Νομιζω πως πλεον οι PL παιζουν το PR παιχνιδι με πολυ μεγαλυτερη προσοχη στο πως θα πουλησουν περισσοτερο και πως δε θα υπαρχει καμια αρνητικη κριτικη πουθενα. Σορρυ, αλλα τους προτιμουσα οταν φαινομενικα τα εγραφαν λιγο περισσοτερο σταρχιδια τους ολα αυτα, και οταν σε συνεντευξεις ο Mackintosh τους ελεγε κουφους που δεν ακουνε κιθαρες στο Host (γιατι περι κουφαμαρας προκειται).

^Αυτο εδω ειναι ενα ολοσωστο ποστ, το οποιο λεει μαλιστα και το αυτονοητο, οτι κοιτα να δεις ρε παιδι μου, αλλα δικαιωμα στην αποψη εχει ακομα και καποιος που δεν του αρεσε το αλμπουμ. Δηλαδη αυτο το πραγμα του να μειωνεται η αξια της αρνητικης αποψης επειδη “το ξερανε καποιοι απο πριν οτι θα ειναι αρνητικη” ειναι φοβερο. Στην τελικη, οταν ακουσα το Longest Winter θεωρησα οτι μπορει να εχει κι αλλα τετοια τραγουδια μεσα ο δισκος. Ε δεν εχει, πως να γινει τωρα. Ολα τα υπολοιπα τραγουδια εκτος απο το ομωνυμο μου ακουγονται ακριβως οπως τα περιγραφει ο ματια.

Δε θα τον ακουγα το δισκο με τετοια φωνητικα ακομα κι αν ειχε ωραιες συνθεσεις, θα τον παρατουσα στον καδο απορριματων οπως εκανα και τωρα, αλλα απλα θα ελεγα πως πλεον οι Paradise Lost παιζουν ενα ενδιαφερον ειδος για καποιους που ισως εχει κατι να δωσει, αλλα δεν ειναι για μενα. Ε τωρα λεω αυτο, συν το οτι πραγματικα αυτο που ακουω δεν εχει κανενα βαθος, καμια ουσια, και τιποτα να προσφερει γενικα απο τη στιγμη που το εχουν ξανακανει και οι ιδιοι και αλλοι, και πολυ καλυτερα.

2 Likes

Μετα απο τοσα χρονια, καταφεραν να γινουν Μεταλλικα!

2 Likes

Από ότι έχω καταλάβει λοιπόν μιλάμε για δίσκο παντόφλα που θα φάει τρέλο σπρώξιμο από τη BLAST και θα αποθεωθεί στα θεσμικά metal περιοδικά. . Όχι μεγάλες προσδοκίες λοιπόν. Ευτυχώς που σε αυτό το -
κατά άλλα συμπαθέστατο -forum έχουν πέσει έξω και για το tragic και για το plague ώστε να έχω ένα μέτρο σύγκρισης. Που θα πάει θα έρθει ο γαμωσεπτέμβρης:stuck_out_tongue:

Χαρά στο κουράγιο σου κι εσένα!

1 Like

Άσε με …

1 Like

Θα σου αρέσει, μην σκας …

2 Likes

Τον βοηθάς βλέπω :grin:!

2 Likes

Έλεγα να του πω λεπτομέρειες για κάθε τραγούδι ξεχωριστά, αλλά ας μην τον καψω τον άνθρωπο

1 Like

Χαχα ! οτι κ να μου πει το εχω παρει αποφαση. Βοηθαει κ η φαση Αυγουστος μηνας …αλλιως με εβλεπα με mp3 στη παραλία με medusa. Tο μονο που κολαγε θα ηταν οι μέδουσες στη θαλασσα που απο οτι φανεται εχουν γεμισει τις θαλασσες. Ε δεν ακους ετσι το καινούργιο lost !

1 Like

ΠΩΠΩ ΔΙΚΕ ΜΟΥ ΕΙΣΑΙ ΤΟΣΟ ΠΣΑΓΜΕΝΟΣ ΚΑΙ ΑΝΟΙΧΤΟΜΥΑΛΟΣ ΣΕ ΖΗΛΕΥΩ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ

Εντωμεταξυ το οτι το στυλ του ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΥ δισκου ειναι safe και το κανουν για να πουλησουν ειναι ξεκαρδιστικο. Δεν λεω αν ειναι καλος η οχι (μιση ακροαση, σημερα το πηρα χαμπαρι οτι βγηκε ο βλαμμενος) αλλα οχι και safe. Ποσο πιο αντιεμπορικα μπορουν να κινηθουν εν’ετει 2017? Ποσοι οπαδοι των 3-4 πρωτων εχουν μεινει οταν στο Ροκγουειβ επαιζαν Once Solem καΙ απο κατω δεν κουνιοταν φυλλο (στο Enemy της πουτανας ομως). Αυτο γουσταρουν αυτο παιζουν, καλο η κακο, σας αρεσει η οχι, να το μειωνετε μιλωντας για ξεπουληματα ειναι χαζο.

Τα μπρουταλ του Νικολακη μια χαρα τα βρισκω εντωμεταξυ, δεν την πιανω την υστερια αλλα τεσπα…

3 Likes

Πάντως το souvenirs είναι μακραν ο χειρότερος δίσκος των gathering.To δε τραγουδάκι των chelsea wolf το οποίο στη κεντρική σελίδα χαρακτηρίστηκε και εντυπωσιακό…μπορώ να πω, πως δεν “εντυπωσιάστηκα” καθόλου. Για leprous τα είπα και πιο πάνω : δεν ακούγονται ! Το νέο μετάλλικα όμως μου άρεσε και πολύ μάλιστα :sunglasses:

2 Likes

Για να είμαι ειλικρινής λόγω hype το άκουσα κι εγώ το Chelsea Wolf και δεν μου έκανε κουκου.
Αγαπημένο Gathering το Nighttime Birds btw και μετά το Mandylion.

Μα μιλαμε για μεχρι shades . Τα επιχειρηματα περι εμπορικοτητας κ μαλιστα επιτηδευμενης ειναι αστεία εντελως αστεία . Απλα η blast θα τους βγαλτε οτι θελετε …το θελω ομως νωρις το αργότερο μεχρι 01.09. Το ειπε ο γρηγορης σε συνέντευξη

Θεωρώ το Souvenirs εξαιρετική δουλειά, μαζί με το How to measure… . Μαγεία κ τα 2 άλμπουμ. Τώρα για Chelsea δεν εντυπωσιάστηκα με το κομματι, βέβαια δεν την παρακολουθώ κιόλας, μ’αρέσουν καποια σκόρπια κομματια της, δύσκολη περιπτωση, θέλει υπομονή κ κατάλληλο μουντ για να την ακούσεις.

Που να το καταλαβετε το Σουβενιρς ρε κακομοιρηδεεεεεεες! Μιλαμε ισως για τον καλυτερο δισκο των Γκαδερινγκ. Μαζι με το Χαου Του Μεζουρ.

2 Likes