Paradise Lost- Medusa (2017)

Παιδια υπαρχει το reign in blood υπαρχει κ το into the pandemonium αν καταλαβαινετε τι εννοω…

Greg, καλως ηρθες! Πως και μας κανεις τη τιμη; Ευχαριστουμε!

1 Like

Σωστός, τι να κλάσει το Draconian Times μπροστά στο Medusa.

H αλήθεια είναι ότι δίσκοι σαν το Plague Within, που είναι μέσα στους 10 κορυφαίους δίσκους όλων των εποχών στη μέταλ μουσική, είναι εξαιρετικά δύσκολο να τους ξεπεράσεις. Και όμως οι Lost τα κατάφεραν και με το τελευταίο τους πόνημα έγραψαν ακόμα καλύτερο δίσκο.

O τύπος μάς τρολάρει άγρια. Σε επόμενο ποστ θα μας λέει ότι το Medusa είναι εφάμιλλο του Master of Puppets! To ωραίο της υπόθεσης είναι ότι έχει πάρει και 3 like. Βέβαια τα 2 από τα 3 λάικς είναι από φανμπόυδες οπότε μικρή σημασία έχουν.

Μιχάλης Χατζηγιάννης πού χάθηκε αυτή η ψυχή; Περιμένω εναγωνίως καινούριο δίσκο. Μεγάλος καλλιτέχνης, καμία σχέση με πουθενάδες της μουσικής τύπου Pink Floyd.

1 Like

Εμ δεν είμαστε όλοι τσακάλια να πιάνουμε το νόημα με την πρώτη. Εγώ πάντως ακόμα απορώ γιατί ασχολείσαι με τους “πεθαμένους”

@separss ευχαριστούμε για το κομπλιμέντο, πρέπει να βρούμε και την δικιά σου αγαπημένη μπάντα να σε πειράξουμε λιγάκι.

Η πλάκα είναι ότι ορισμένοι δεν μπορείτε να δεχθείτε ότι σε κάποιους αρέσει ο δίσκος και ντε και καλά η δική σας άποψη μετράει παραπάνω… μαντέψτε, δεν μετράει

Καλα την εχει πει την αγαπημενη του μπαντα και ΓΑΜΑΕΙ!!!

Και οχι δεν μετραει η δικη μας γνωμη περισσοτερο αλλα στο συνολο των αποψεων δεν θα μεινει η τσουχτρα και σαν καμια υπερδισκαρα.

Τετοια υπερασπιση για ενα δισκο που ακομα και σε αυτους που αρεσει το αξιολογουν ως καλο δισκο και οχι τιποτα πραγματικα σπουδαιο , αληθεια με εντυπωσιαζει.
Δηλαδη δεν μπορει απλα να σας αρεσει ; Πρεπει να το βγαλουμε και υπερεπος ;

Ναι ρε φίλε βλέπεις μπροστά εσύ και ξέρεις τι θα γράψει η ιστορία… επιστήμονες πραγματικά. Εγώ ξέρω ότι όταν δεν σου αρέσει ένας δίσκος δεν ασχολείσαι, δεν μπαίνεις κάθε τρεις και λίγο να μας πεις ότι δεν σου αρέσει ενώ τον έχεις ακούσει μετρημένες στα δάχτυλα φορές. Να έκανες προσπάθειες και να μην σου βγαίνει να το δεχτώ και να το σεβαστώ αλλά αυτόν τον "πόλεμο " να μας αποδείξετε ότι πέθαναν οι paradise lost δεν τον δέχομαι
Μην πεις ότι δεν το έγραψες εσύ, όταν πατάς καρδούλα σε τέτοια ποστς είναι να σαν να συμφωνείς

συμφωνω γιατι ειναι πιο κοντα σε αυτο που πιστευω σε σχεση με τις υπερβολες τυπου : ξεπερασαν το πλαγκ (σπουδαιο κατορθωμα), απο το γκοθικ ειχαμε να τους χαρουμε ετσι κτλ

Δεν χρειαζεται να εισαι επιστημονας για να καταλαβεις οτι οκ δεν θα ανοιξουν και πολλα ρουθουνια εξαιτιας της μεδουσας (ουτε μαστερ ειναι , ουτε παουερσλειβ, ουτε ραστ ιν πις , ουτε επαναπροσδιοριζει καποιο ειδος , ουτε τιποτα. Ειτε καλος , ειτε μετριος , ειτε κακος δισκος ειναι . τιποτα παραπανω - τιποτα παρακατω).

Στις ποσες προσπαθειες μπορω να πω οτι δεν μου αρεσε , ενω εχω ευχαριστηθει στο παρελθον και τις πιο μετριες δουλειες τους ; Οι υπολοιποι στις ποσες φορες θα το συγκρινουν με τους Metallica Και θα παρουν καρδουλα , αλλα μη αντικειμενικος και ψιλογραφικος θα θεωρηθει αυτος που γουσταρει μια απο τις μεγαλυτερες μπαντες και τις περισσοτερες φορες δεν θα αναφερει καν αυτη την μπαντα σε αλλα θρεντς ;

Οσο για τις καρδουλες… απλοχερα σε ολους . Προσπαθω να μην ειμαι κομπλεξικος, αλλοι τις δινουν με το σταγονομετρο.

1 Like

Στα ανόητα προσβλητικά σχόλια δεν απαντάω. Απλώς απορώ που υπάρχουν άνθρωποι που εκπλήσσονται με το γεγονός ότι σε πολλούς η death/doom περίοδος των paradise lost αρέσει πολύ περισσότερο από την Gothic metal περίοδο τους . Όσο για το medussa ναι το θεωρώ κλάσεις ανώτερο, ούτε καν στην ίδια στρατόσφαιρα , με άλμπουμ τύπου icon και draconian times, και ένα εκπληκτικό άλμπουμ γενικά και φυσικά υπάρχουν χιλιάδες που συμφωνούν μαζί μου, βάση αυτών που βλέπω εγώ στο Ίντερνετ (όχι πάντως σε ελληνικά φόρουμ , ο μικρόκοσμος του ελληνικού μέταλ κοινού μου είναι αδιάφορος γενικά , μιλάμε για το κοινό που πέταγε μπουκάλια στους emperor όταν είχαν έρθει στην Ελλάδα και που έχει αναγάγει το κάθε eurometal γκρουπάκι σε μπανταρα) .Αυτα…

1 Like

Άρα μου λες ότι είσαι πιο κοντά στο “πέθαναν οι Paradise Lost” από το “ξεπέρασαν το Plague Within” μάλιστα, τι να σχολιάσω εδώ τώρα αλήθεια; Ο @fulcizombie είπε απλά την γνώμη του, η οποία είναι υπερβολική μεν αλλά είναι το γούστο του, αν ο άνθρωπος γουστάρει doom/death ποιο ακριβώς είναι το πρόβλημα; Και πέσατε να τον φάτε, μετά απορούμε γιατί γράφουν 3 και ο κούκος εδώ μέσα.

Ενώ το Master όταν βγήκε όλοι είπαν “αυτόν τον δίσκο σε 30 χρόνια θα τον ψηφίζουν όλοι σαν τον καλύτερο μεταλ δίσκο εβερ” . Καταλαβαίνεις ότι βιάζεσαι έτσι;

Δεν σε υποχρέωσε κανένας μα κανένας να σου αρέσει, δεν μου αρέσει όμως η επιμονή σου να με πείσεις ότι δεν είναι καλός δίσκος, καταλαβαίνεις την διαφορά έτσι; BTW είπα εγώ ποτέ ότι είναι υπερέπος;; Το μόνο που σου έχω πει είναι να του δώσεις ευκαιρίες γιατί είναι δύσκολος δίσκος. Δεν θέλεις να το καταλάβεις, αλλά από κει και πέρα δεν μπορώ να κάνω κάτι.

Διακρίνω μια μομφή ως προς τις καρδούλες που βάζω… μάλιστα. ΟΚ.

A @separss βλέπω στο βιντεο του Until The Grave 1000 likes και 40 dislikes, μάλλον από φανμποηδες θα είναι οπότε δεν μετράει η γνώμη τους…μαλακία θα είναι το κομμάτι

2 Likes

τις καρδουλες εσυ τις ανεφερες οχι εγω . να πηρες απο τον Παντελη , που μετα κανει και παραπονα και αυτος (την καρδουλα εσυ την εβαλες στον ανθρωπο που ειπε οτι το μεδουσα ειναι τεραστιος δισκος, απο εκει ξεκινησε και εσυ το ανεφερες . το τι θα κανεις κατα τα αλλα νομιζω οτι με ξερεις και δεν υπαρχει ουτε καν υποψια παρεξηγησης)

Οχι ρε @shadowking69 δεν ειναι δυσκολος δισκος . Σιγα την δυσκολια δηλαδη .

Για το Master τι ακριβως δεν καταλαβαινεις ; Ηταν Leaders και στα ντουζενια τους (Οτι ηταν και οι Lost στο Icon και στο draconian και μετα. ) . Δεν μπορουσες να πεις οτι ειναι κακος δισκος και να ειναι σοβαρη αυτη η γνωμη . Αν θες να τα βαλεις ολα στο ιδιο τσουβαλι , ελευθερα. Στο εχω ξαναπει , δες το και λιγο καλλιτεχνικα.
Που εχω προσπαθησει να σε πεισω ; Διαλεγεις να κρατας ενα μερος απο το καθε ποστ μου και μετα προχωρας απο εκει και κατω. Εγω δεχομαι τι ειναι αυτο που σου αρεσει και απλα μου κανει εντυπωση . Νομιζω οτι δεν ειναι και τοοοοοοοοοσο παραλογο αν πει καποιος οτι δεν του αρεσει η μεδουσα , ουτε φυσικα οτι του αρεσει .

Εσυ προσαθεις να ακυρωσεις οποιοδηποτε σχολιο γινεται για τα οποια στραβα βλεπουν καποιοι σε αυτη την τελευταια/ες δουλεια/ες .
Μια γιατι ασχολησε αφου ειπες οτι δεν σου αρεσει , μια κοιτα κατι επιστημονες , την αλλη οι Metallica εκαναν το ιδιο , μετα αφου εχει γραψει ριφφαρες ο Γρηγορης. παρακατω μια χαρα ωραια ειναι τα μπρουταλ φωνητικα του Χο(λ)μς , τι σχεση εχουν τα2 τελευταια με τα προσωπικα τους προτζεκτς κτλ αρα ; Ολα καλα ειναι . τι να κουβεντιασουμε ;

YΓ να θυμισω στον @fulcizombie οτι οι Entombed Μετα το Clandestine , Που ειναι καταπληκτικος death metal δισκος , εβγαλαν τοπ Wolverine Blues Και επεσαν ακομα περισσοτερο τα τσιμεντα. Τωρα γιατι καποιος θα θελει να ξαναγυρισουν σε εκεινο το υφος αποκλειστικα , ενω η μπαντα εφτιαξε μονη το death n’ roll δεν το ξερω και δεν το καταννοω. Απο τετοιες μπαντες που εχουν περασει και τα χρονια περιμενεις να ενσωματωσουν τα δικα τους στοιχεια - υφος τις οποιες εμφανεις επιρροες εχουν δειξει στο παρελθον , χωρις να μπαινουν στο ζυγι.

1 Like

Εμένα μου κάνει εντύπωση ότι σου κάνει εντύπωση ότι μου αρέσει ο δίσκος. Δεν έχω κανένα πρόβλημα, στο έχω πει πολλές φορές ότι δεν έχω πρόβλημα με το να μην σου αρέσει ο δίσκος και πάμε παρακάτω.

Απαντάω σε υπερβολές που γράφονται, δεν προσπαθώ να πείσω κανέναν ωστόσο να του αρέσει ο δίσκος. Ίσα ίσα που εμένα δεν μου κάνει καμιά εντύπωση να μην αρέσει σε κάποιον ο δίσκος, το δέχομαι.

Και συνεχίζω να το λέω, αφού δεν σου αρέσει γιατί ασχολείσαι;; Αφού η μπάντα πέθανε και δεν σου κάνει και το έχουμε καταλάβει γιατί το συνεχίζεις; Ναι για μένα μια χαρά ριφφ έχει και lead και τα φωνητικά δεν με χαλάνε επειδή είναι μπρουταλ. Οι Metallica έκαναν το ίδιο γιατί γύρισαν κι αυτοί στις ρίζες τους, που είναι το κακό;
Και ναι τι σχέση, εκτός από τα μπρουταλ φωνητικά και κάποια lead του Γρηγόρη, έχουν τα τελευταία Vallenfyre (που είναι death, crust, doom metal δίσκος) ή το Bloodbath (που είναι σουηδικό death metal) με το Μedusa; Τι να σου πω κάτσε και άκουσε τα.

με ολη αυτη την κουβεντα μου θυμιζεις παλιοτερα που επρεπε να βαζουμε ταμπελες σε ολα τα παρακλαδια του μεταλ ακομα και αν αλλαζαν κουρδισμα ή για λιγο τις ταχυτητες για να μην υπαρχουν παρεξηγησεις . ΟΚ καμια σχεση δεν εχουν, δικιο εχεις , κουφος ειμαι.

Ναι το πεθαναν ειναι υπερβολη αλλα να στο πω και αλλιως , καμια αισθηση δεν μου κανει να βαλω ουτε το πλαγκ , ουτε το μεδουσα . Αν θελω να ακουσω λοστ εχω πανω απο 10 δισκους να ακουσω που μου προκαλουν το ενδιαφερον. Αρα που ζουν για μενα δηλαδη ; σε ενα παραλληλο συμπαν που απλα δεν τους δινω σημασια (μουσικα. καλλιτεχνικα δηλαδη στο συνολο της μουσικης και του εργου τους , τους δινω και καθε φορα που θα βγαζουν νεο αλμπουμ θα το ακουω ειτε για να επιβεβαιωνω γιατι δεν μου αρεσουν , ειτε για να ανακαλυψω παλι καποια απο τα στοιχεια που με εκαναν να τους γουσταρω).

1 Like

Σου είπα το δέχομαι , δεν σου αρέσουν πλέον, πέθαναν για σένα (βλέπεις τι υποχώρηση κάνω) πάμε παρακάτω; Πάμε να βρούμε μια άλλη μπάντα που σου αρέσει βρε αδελφέ να τα πούμε εκεί; Μας τα είπες ότι δεν σου αρέσει, δεν θα μου αλλάξεις γνώμη, εμένα μου αρέσει και το βρίσκω ενδιαφέρον. Μπορώ να μην ξαναδιαβάσω ότι πέθαναν οι Lost γιατί με κούρασε, μα τον θεό;
Κάτσε άκουσε τα 10 δικά τους που σου αρέσουν δικαίωμα σου, και πάμε στο θέμα τους να τα αποθεώσουμε όλα, μπορούμε να μην μιλήσουμε άλλο για έναν δίσκο που δεν σου λέει τίποτα; Επίσης μου επιτρέπεις να απολαύσω έναν δίσκο που έβγαλε μια αγαπημένη μου μπάντα χωρίς να πρέπει να “ντρέπομαι” για αυτό;

2 Likes

Ρε μαλάκες, με τι ασχολείστε κυριακάτικα :stuck_out_tongue:;

2 Likes

Με μια από τις μεγαλύτερες μπάντες της δεκαετίας του '90 που ακόμα και σήμερα συνεχίζει να προκαλεί έναν μικρό χαμό όπως βλέπεις…

με το που ΔΕΝ δινεις καρδουλες ρε μπαγλαμα.

βρε αγορινα μου , ρε παλιο(;)φιλε @shadowking69 τις αντιθετες αποψεις παμε να σημειωσουμε εδω . δεν παω να σε πεισω. Οτι σου αρεσει προφανως και δεν μου κανει εντυπωση . το οτι λες εσυ ο ιδιος οτι ειναι οκ καλος δισκος αλλα ειναι γκροουερ , δηλαδη σε λιγο θα μας πεις οτι λεει και ο φιλος πιο πανω που τους περιμενε απο το 92 να γυρισουν , ειναι που με κανει λιγακι να γουρλωνω τα ματια μου .

Σου ειπα οτι ειναι σκατα ; Η’ ακομα και αν το λεω σου φαινεται τοοοοσο παραξενο ; επειδη ξερω εσενα κανω και περισσοτερη κουβεντα. Αν απο σενα ηξερα οτι σου αρεσει τοσο πολυ το ντεθοντουμ και ειναι το αγαπημενο σου ειδος και συχνα πυκνα γυρνας πισω και γυρω απο αυτο και δεν εχεις εκτιμησει ιδιαιτερα τις μεταγενεστερες δουλειες τους , δεν θα λεγαμε και πολλα, πιστεψε με.

Όταν πω ότι είναι ο καλύτερος τους δίσκος από την εποχή του Gothic έλα να το συζητήσουμε πάλι, είναι grower γιατί δεν είναι εύκολος δίσκος, δεν λέω ότι είναι progressive αλλά λόγω του ότι έχει ομορφιές που δεν κάνουν μπαμ με την μία.
Ναι έχεις πει ότι είναι και σκατά και σου έχω πει ότι οκ δικαίωμα σου πάμε παρακάτω, και στο λέω συνέχεια όπως βλέπεις, απλά πιστεύω πως δεν έχει νόημα να μιλάμε άλλο για αυτόν τον δίσκο από την στιγμή που και οι δύο έχουμε αποφασίσει αν μας αρέσει ή όχι. Αυτά από εμένα, καλό υπόλοιπο Κυριακής!

2 Likes

Σε αυτό μαζί σου με τα χίλια, σαν γενικότερο σχόλιο .

2 Likes

facebook λεγεται.

2 Likes

Σε κάθε περίπτωση δεν μιλάμε για ακόμη έναν “paradise lost δίσκο”. Δεν ξέρω ποιος είναι καλύτερος και δεν νομίζω ότι και τόσο σωστό να τα θέτουμε όλα καλύτερο - χειρότερο κλπ. Για εμένα σημασία έχει ότι βγήκε ένας δίσκος που προσεγγίζει το σκοτάδι των λοστ με ένα τρόπο που είχαμε να ακούσουμε πάρα πολύ καιρό. Και πάλι όμως είναι τόσα τα χρόνια που μας χωρίζουν από τους 3 πρώτους δίσκους που το αποτέλεσμα είναι αυτών δεν μπορεί να χαρακτηριστεί απλά ως συνέχεια αυτών εκτός και αν κάνεις πρόχειρες συγκρίσεις. Με αυτό το τρόπο η μπάντα φαντάζει -παρά τα 30 χρόνια - αναγενημμένη καλλιτεχνικά. Αστείες και οι συγκρίσεις με my dying bride.Οι λοστ είναι -και ήταν πάντοτε- περισσότερο “rock oriented” σε σχέση με τους bride κάτι που ισχύει ακόμη και όταν γράφουν τραγούδια των οκτώμησι λεπτών. Το εάν μπορούν να γράψουν άλλη μουσική δεν νομίζω ότι χρήζει καμία αμφισβήτησης. Οι λοστ είναι από τα έλαχιστα συγκροτήματα που μπορούν να κινηθούν σε πολλά μουσικά μονοπάτια (γεγονός που αποδεικνύεται από το σύνολο της δισκογραφίας τους αλλά και αυτό το ίδιο το “μονολοθικό” medusa). Ρωτήστε τους μοσχοπουλημένους amon amarth αν μπορούν να παίξουν κάτι διαφορετικό από ότι κάνουν σε όλη τη καριέρα τους. Δεν τίθεται λοιπόν θέμα “παίζουν έτσι διότι δεν μπορούν να παίξουν αλλιώς” διότι και αυτό διαβάσαμε κάπου εδω μέσα.
Ειδικότερα, για το δίσκο κάπου αναφέρθηκε από τον leper jesus ότι δεν μπορεί να καν να δεχθεί ότι αυτός ο δίσκος προκαλεί ανατριχίλες ακόμη όπως παλαιότερα. Ερώτηση : Το medusa το τραγούδι μήπως έγινε delete κατα λάθος από το σκληρό σου δίσκο ; διότι αλλιώς δεν εξηγείται αυτή άποψη. Μιλάμε για ένα ακόμη τραγούδι με τη λεγόμενη "μαγεία"¨των λοστ συναισθηματικό, μελαγχολικό, στιβαρό και μίλια μακριά από chessy καταστάσεις. Το blood and chaos ντάξει παιδιά γνήσιο rock n roll τραγούδι που του αξίζει περίοπτη θέση στα playlist στα κατα τόπους rockαδικα και φυσικά στο setlist της μπάντας. Δεν είναι καθόλου εύκολο να γραφεις τέτοια κομμάτια που είναι πιο εθιστικά και από τη νικοτίνη.
Πάμε στο πρώτο : αρχικά “αφιλόξενο” οκτώμησι λεπτά χωρίς πλήκτρα, χωρίς έγχορδα χωρίς γυναικεία vocals που ενδεχομένως να το έκαναν πιο προσιτό . O “πανκης” mackintosh δεν τα γουστάρει αυτά . Θέλει ακροάσεις (όχι ψυχαναγκασμό) για να ξεδιπλωθεί , όμως η αίσθηση σκοτεινού μεγαλείου δεν θα αργήσει να φανεί. Τα καθαρά φωνητικά του holmes δίνουν πόντους στο κομμάτι αν και τέτοια η φύση του που τα μπρούταλ έπρεπε (και ευτυχώς που) είναι κυρίαρχα. Η lead κιθάρα αν και ολίγον πίσω στη μίξη δείχνει να παλεύει να αντέξει ως ελπίδα στον όλεθρο των “τιμωρητικών” ριφσ του aaron, η εναλαγή στο ρυθμό στη μέση του κομματιού ομοίως πορωτική. Τραγούδι που διατηρεί τη παράδοση των εναρκτήριων τραγουδιών των λοστ. Gods of the ancient : αυρα τριών πρώτων δίσκων τείχος από ριφς συνθέτουν επειτείνουν την απειλητική ατμόσφαιρα . death metal αισθητική χωρίς ταχύτητες και τεχνικούρες ;όμως to the point. . Εξαιρετικά Φωντητικά Το be continued…