Paradise Lost

Ξέθαψα “Believe in nothing”, μετά από πολλά χρόνια. Είχα ξεχάσει πόσο δισκάρα είναι και απορώ με το θάψιμο που έχει φάει από μπάντα και οπαδούς. Δε στέκομαι σε μεμονωμένα κομμάτια, γιατί αν το κάνω θα γίνω γραφικός και θα τα αναφέρω όλα. Θα αρκεστώ να πω ότι τότε ο Holmes ΤΡΑΓΟΥΔΟΥΣΕ ακόμα (άσχετο, αλλά πάντα το είχα απορία: ποιος, άραγε, έγραφε τις φωνητικές γραμμές, ο Mackintosh ή ο Holmes;). Τότε έγραφε ΣΤΙΧΑΡΕΣ ακόμα (πόσο, μα ΠΟΣΟ μαλακισμένα φέρθηκαν και δεν έβαλαν τους στίχους στο booklet;). Και η μουσική κατεύθυνση, by the way, είναι μια χαρά εστιασμένη, δεν καταλαβαίνω τα παράπονα του Mackintosh. Alternative rock, θλιμμένο, με σωστά μπίτια εκεί που πρέπει και σωστά έγχορδα εκεί που τα απαιτεί. Η παραγωγή; Μια χαρά, ούτε εκεί καταλαβαίνω τα παράπονα. Anyway, μάλλον οι ίδιοι ήταν σε μπερδεγουέι κατάσταση τότε και όλο αυτό παίρνει μπάλα και το δίσκο.

Το ζήτημα είναι πότε θα κάνουν μία περιοδεία που θα είναι αφιερωμένη στην “One second”-“Host”-“Believe in nothing”-“Symbol of life” περίοδο (κι εδώ μπαίνει ο Quintom στη συζήτηση για να κάνει τις αντίστοιχες 20-άδες). Και δεν το γράφω προβοκατόρικα αυτό, εννοείται θεωρώ κορυφή τα “Icon” και “Draconian times”, αλλά πόσα κιλά έμπνευσης κρύβονται στα πειραματικά τους albums;

3 Likes

Οι Paradise Lost αποτελεσαν για παρα πολλα χρονια τη νουμερο 1 αγαπημενη μου μπαντα, ειδικα εφοσον οι Metaplyta περνουσαν τη χειροτερη εποχη της ιστοριας τους (και εδω που τα λεμε καλυτερα να ειχαν μπει σε hiatus). Αυτο περιλαμβανει ενασχοληση σε τετοιο επιπεδο που εχω γνωρισει fans της μπαντας απο Αγγλια, Αυστρια, Σουηδια και αλλες χωρες in person, καθως οι ωρες που περασα στο Weeping Words (το επισημο τους φορουμ πριν το κλεισουν το 2013 γιατι ηταν αλλεργικοι σε αρνητικες αποψεις, αν ειναι δυνατον…) απο το 2000 εως το 2008 περιπου ειναι αμετρητες.

Αρα αμα θελεις τοπ 20αδα, μπορω στο λεπτο να την κανω :stuck_out_tongue: Η ουσια ειναι πως συμφωνω απολυτα μαζι σου για το Believe In Nothing, και μπορω να πω οτι το εχει παρει σιγουρα η μπαλα γιατι οι ιδιοι οι Paradise Lost δεν ηταν ποτε καλοι στο να διαχειριζονται την αρνητικη κριτικη. Μπορει να εκαναν οτι γουσταραν και να περασαν μια περιοδο μεγαλειοτητας οσον αφορα το One Second και το Host και το γεγονος οτι τα εβγαλαν και σταρχιδια τους τι θα πει ο κοσμος, αλλα απο το BIN και μετα παρουσιαζονται παρα πολυ ευαισθητοι και ευαλωτοι, και με την παραμικρη υποψια του να πει κατι αρνητικο καποιος για αυτους, αντιδρουν με τη μια, με κυριοτερο εκφραστη τον Nick Holmes.

Οσον αφορα τραγουδια, ολως τυχαιως εβαλα μετα απο πολλα χρονια να ακουσω κι εγω το ΒΙΝ πριν κατι εβδομαδες… και ειναι μεσα γεματο διαμαντια. Mouth, Something Real, Fader, Illumination, Divided, Never Again… και ολα τα τραγουδια δηλαδη. Και ποσο φοβερα b-sides! Leave This Alone, Gone, Waiting For God, Sway, 4/4 γαμω τα τραγουδια.

Παρε και την 20αδα για τη φαση. τιποτα απο τα πρωτα 3 εννοειται, ουτε καν το As I Die αν και γαμαει. Και φυσικα τιποτα απο το Plague Within, αν ειναι δυνατον…

Widow
Sweetness
True Belief
Once Solemn
Enchantment
One Second
Say Just Words
Year Of Summer
Permanent Solution
Mouth
Perfect Mask
No Celebration
Grey
Redshift
Praise Lamented Shade
Requiem
As Horizons End
First Light
In This We Dwell
Tragic Idol

Θα μπορουσα αυριο να φτιαξω μια 20αδα και τα 10 να ειναι διαφορετικα :sunglasses::joy:
Εχουν τοσο πολυ πραγμα και τοσο διαφορετικα τραγουδια, που θα ταιριαζε περισσοτερο μια 20αδα μεχρι και το One Second και μετα αλλα 20 απο κει και μετα

3 Likes

Νομίζω πως το πρόβλημα με το Believe in Nothing είναι ότι η κατεύθυνση του δίσκου ήταν κατά καποιο τρόπο εντολή της EMI. Κατά τα άλλα φυσικά είναι αξιοπρεπεστατος, έτσι κι αλλιώς κακό δίσκο δεν έβγαλαν ποτέ, απλά σαν σύνολο είναι μάλλον ο λιγότερο καλός τους.

Το Believe In Nothing μια χαρα ειναι, εχει μεσα πολυ ωραια κομματια, το Host ομως ειναι μια μαλακια και μιση… Το εχω ξαναπει πολλες φορες αλλα θα το επαναλαμβανω.

1 Like

Προσωπικά το Host μου αρέσει απείρως περισσότερο από το Believe In Nothing. Γούστα είναι αυτά.

Κι εμένα.

Κακογουστια ειναι αυτο… :yum:

1 Like

Εννοείται για σένα . Αυτές οι προκλητικές παπαριές σε ενοχλούν αλλά τις κάνεις και εσύ σχεδόν πάντα, ξεκόλλα λέμε, τις χριστοπαναγίες θες να αρχίσουμε δλδ?

Paradise Lost και κακογουστιά δεν πάνε μαζί ψηλέ.

1 Like

Host 10αρακι ακατεβατο

Κάθε πραγματικός οπαδός των Lost γουστάρει το Host…

μπα ; σοβαρα ; το λες και για αλλες μπαντες αυτο ;

@QuintomScenario ελεος με τα 10αρακια σου !

Σε μένα πήγαινε αυτό; Αν ναι, κοίτα στις 3 αγαπημένες μου μπάντες πχ όλοι τους οι δίσκοι μου αρέσουν με εξαίρεση το St. Anger(που μου αρέσει αλλά λιγότερο), το Believe In Nothing και τα Virtual XI & Final Frontier που σε γενικές γραμμές δεν τα λες για πέταμα απλά τα ακούω λιγότερο.
Οκ το Virtual XI από το 98 και το FF από το 11??

ναι μωρε… να σε πειραξω ηθελα! Απλα επειδη μιιλαμε για το Host το οποιο ειναι σχετικα μια αμφιλεγομενη δουλεια της μπαντας (εγω ειμαι οκ δεν μπορω να το ακουσω ολοκληρο πλεον αλλα δεν με χαλαει. Για αυτο που ειναι ειναι πολυ καλο) και ειπες οτι καθε πραγματικος οπαδος της μπαντας το γουσταρει.

Ισχυει και για αλλες “αμφιλεγομενες” δουλειες αλλων καλλιτεχνων η αντιστοιχη προσεγγιση ;

Γιατί όχι; Θεωρώ ότι ένας οπαδός που ξέρει τι του γίνεται και μεγαλώνει με τη μπάντα καταλαβαίνει που το πάνε. Φυσικά δεν λέω ότι πέταξα την σκούφια μου όταν βγήκε το Host, είπα όμως να μην ξανακάνω το λάθος που έκανα με το Load και του έδωσα τις ευκαιρίες του και τελικά με αποζημίωσε.

Ακριβώς την ίδια λογική ακολουθώ και με τους In Flames πχ

2 Likes

συμφωνω ρε… Αν και μεταξυ μας θεωρω πολυ μεγαλυτερο διαμαντι το Load απο οτι το Host.

ο quintom μαλλον θα διαφωνει αφου λεει οτι το Host ειναι 10αρι αρα μαλλον τα θεωρει κατα μια εννοια ισαξια.

Επισης το Believe in Nothing δεν μου φαινεται κακο ουτε καν μετριο. Ισα ισα που μου αρεσει παρα πολυ. Αλλα δεν θα το βαλω διπλα στο draconian, Icon , One Second.

Και κατι τελευταιο. δεν χρειαζεται να εισαι οπαδος των Paradise Lost για να εκτιμησεις το Host (οπως αντιστοιχα οπαδος των Metallica για να εκτιμησεις το Load). Χρειαζεται απλα να εχεις αυτια.

Υ.Γ. το χιουμορακι ομως του @angus7pl ειναι πετυχημενο [quote=“angus7pl, post:1547, topic:3675”]
Κακογουστια ειναι αυτο… :yum:
[/quote] ασχετα αν διαφωνω μαζι του.

Ούτε εγώ το βάζω δίπλα σε αυτά ρε απλά έχει κομματάρες μέσα, In All Honesty! Φυσικά οι Metallica το πήγαν πιο κοντά στις ρίζες τους με το Load, οι Paradise Lost το πήγαν πολύ μακριά. Παρόλα αυτά το έκαναν επιτυχημένα, στα αφτιά μου τουλάχιστον.

2 Likes

Δε φαντάζομαι να εννοούσε ότι μιλάει για τον εαυτό του σε δικό του post. Ευτυχώς όμως, υπάρχει και η αστυνομία της άποψης και δεν ξέφυγε από το strong arm of the law. Χριστοπαναγίες μέχρι να σβήσει ο ήλιος!

2 Likes

20άδα, πολύ δύσκολο…

Enchatntment
Hallowed Land (πάντα μαζί αυτά τα δύο)
Τrue Belief
Widow
Embers Fire
Gothic
Eternal
Daylight Torn
As I Die
Mortals Watch The Day
Sweetness
Our Savior
Pity Thre Sadness
One Second
Say Just Words
Dissapear
Ιt’s Too Late
Pray Nightfall
Over The Madness
Requiem
Tragic Idol
Beneath Broken Earth
Silent In Heart

TI 20 ΜΩΡΕ ΜΑΛΑΚΕΣ???

2 Likes

Ενώ άλλες φορές όταν εκφράζουμε άποψη σε πόστ μας, μεταφράζεται σε προσπάθεια επιβολής αντικειμενικής αλήθειας. Κούνα λίγο την κεφάλα και βλέπε γύρω σου πρίν κάνεις τζάμπα δικηγορική παράσταση. Τα troll που σας ενοχλούν εσείς τα δημιουργείτε, wake up.