Paradise Lost

δηλαδη ή χριστοπαναγιες ή τρολλ. Να μιλησει καποιος σαν ανθρωπος ή να κανει κανα χιουμορακι της προκοπης δεν γινεται ,ε ;

Εγώ σπάνια εκφράζομαι πλέον γιατί φοβάμαι οτι θα παρερμηνευτώ από την αστυνομία της αντικειμενικής αλήθειας και μετά θα φάω μπάν λόγω χριστοπαναγίας που θα ρίξω. Αν δεν αντέχει ο οποιοσδήποτε το βλάκ χιούμορ στο βλάκ άλμπουμ ή στους μετάλλικα ή στον παντελίδη ε ούτε εγώ αντέχω τα παπατζιλίκια στύλ “εννοείται” του αγαπητού Quintom που γουστάρει ειρωνία+χιούμορ, πικάρισμα κλπ αλλά επ ουδενί δεν τα δέχεται κιόλας. Αφού ξέρεις πολύ καλά τι εννοώ drenie είναι περιττό να γράφεις λόγια του αέρα σαν τον αποπάνω δικηγόρο.
Δεν προχωράει έτσι καμία κουβέντα για κανένα θέμα, εκτός κι αν θέλετε να μιλάτε 5 άτομα private σε κανένα private υποφόρουμ.

Τα troll φωνάζουν απ΄έξω:

Μη ξανακούσω τπτ για τα τρία πρώτα, ΤΑ ΤΡΙΑ ΠΡΩΤΑ :stuck_out_tongue:

αληθεια δεν ξερω. Τι μια γραφεις οτι να μην κραζει κανεις το γουστο του αλλου ειναι χυδαιο και συμφωνω και μετα εχουμε αραδιασει σεντονια για το βλακ αλμπουμ και ποσο μακρυα το πηγαν απο εκει που νομιζες εσυ οτι θα το πηγαιναν.

Μπορεις να γουσταρεις οτι θες και πολυ καλα κανεις αλλα το να χλευαζει καποιος το απολυτο Metal δισκο που ειναι πιο μεγαλος και απο το ιδιο το ειδος γιατι στα 12 - 15 του , του χαλασε η μαγεια να νιωθει ξεχωριστος επειδη ακουει μεταλ και Metallica το βρισκω λιγο κουτο.

Οπως εχω παρεξηγησει εγω γελακια (οχι απο σενα) και λοιπα πραγματα ετσι θελω εγω τουλαχιστον να προσεχω πως εκφραζομαι ειδικα απεναντι σε παιδια που δεν τα ξερω καθολου .

1 Like
1 Like

On topic,

(…ετοιμαστείτε)

…το Shades of God, ΕΞΑΙΡΟΥΜΕΝΟΥ ΦΥΣΙΚΑ του As I Die, το βάζω πολύ χαμηλά σε επίπεδα έμπνευσης. Ποτέ δεν κατάλαβα το υποτιθέμενο μεγαλείο του και του έχω δώσει πολλές ευκαιρίες.

Κατά τα άλλα, Paradise Lost μεγάλη μπάντα, με λίγες αδύναμες στιγμές, προσωπικά δε με τρελαίνει και το Lost Paradise - το θεωρώ πολύ άγουρο, είναι λογικό όταν μιλάμε για ένα ντεμπούτο. Μετά το Faith Divides us δεν τους πολυπαρακολουθώ, αλλά πχ το ομώνυμο του Tragic Idol είναι μεγάλο κομμάτι.

2 Likes

Μια φορά είχα κάνει ένα best-of για ένα φίλο μου, που ήθελε να γνωρίσει τους Lost. Τελικά κατέληξα με δύο δισκάκια, ένα της πρώτης περιόδου, ένα της δεύτερης, έτσι υπήρχε και μεγαλύτερη συνοχή στο αποτέλεσμα. Anyway, σήμερα κάθισα κι έκαψα άλλο ένα CD-R για το αμάξι και συνειδητοποίησα το εξής: ότι όπως όλες οι μεγάλες μπάντες, έτσι και οι Lost σε κάθε δίσκο, για κάθε hit-άκι έχουν και την “κρυφή αδυναμία”, διαφορετική για τον καθένα μας, υποθέτω. Π.χ. πώς εννοούμε για τους Metallica την αντιδιαστολή “One”-“Harvester of sorrow” (για μένα), “The unforgiven”-“The god tha failed”, “Master of puppets”-“Leper messiah” κλπ; Ας πούμε για το “Draconian times” ξέρουμε όλοι ότι οι αιώνιοι ύμνοι θα είναι το “Forever failure” και το “Enchantment”. Αλλά εγώ γιατί κρατάω μία ξεχωριστή θέση για αυτόν τον ύμνο που ακούει στο όνομα “Hands of reason”; ΠΟΣΟ υποτιμημένο κομμάτι; Ή στο “Icon”, όλα τα φώτα είναι πάνω στα “Embers fire” και “True belief”, δυστυχώς κανένα στο “Weeping words” ή το “Shallow seasons”. Πάμε στο “Host”; Να πάνε στο διάολο τα “So much is lost” και “Permanent solution”, η αλήθεια κρύβεται στο ΑΔΙΑΝΟΗΤΟ refrain του “Deep” (“του ποιού;;;”, θα πούνε κάποιοι). Θα μπορούσα να συνεχίσω για κάθε δίσκο…

Δεν πιάνω καν το θέμα b-sides που έθιξε ο quintom. Έχω ήδη μία τέτοια συλλογή στο αμάξι.

Σκατά, μπήκα σε Lost mood.

3 Likes

+1000 se ola, alla vazo kai to Pity The Sadness, kommatara

Na eixa na sou doso 30 kardoules. Den uparxei kan metrio tragoudi se Icon, Draconian, One Second, Host.

1 Like

Ρε μάγκες, ειλικρινά τώρα που το θυμήθηκα χάρη στο από πάνω post, πώς αφήνεις έξω από δίσκο το Sweetness? Πώς αφήνεις έξω από δίσκο το Silent in Heart? Τα παιδιά δεν πάνε καλά.

2 Likes

ENA PRAGMA THA AFHSO EDO PERA

Η επανεκτέλεση του Gothic (2013) δε σου αρέσει θες να μου πεις?

Και τι διασκευές κάνουν οι πούστηδες? Το Missing ρε μαλάκα, το Missing…

2 Likes

Δε βαριέσαι, όλα τρόπος είναι. Δικηγορική παράσταση έκανα εγώ υπέρ του Κουίντομ, δικηγορική παράσταση έκανες εσύ υπέρ των τριών πρώτων PiElO, με πτυχίο θα βγούμε όλοι από εδώ μέσα :laughing:. Τα trolls έχουν προδιάθεση να τρολλάρουν, απλώς το θέμα είναι το κατά πόσο τους παρέχεται τροφή. Άμα το troll δε βρει να βοσκήσει, θα φύγει. Οι ακραίες και προκλητικές εκφράσεις είναι βούτυρο στο ψωμί τους.

Κανονικά αυτό πρέπει να το πεις μετά από χριστοπαναγία ρε μλκ :stuck_out_tongue:!

Προς εσάς τους γνώστες/μυημένους που τους έχετε δει πολλές φορές: πάντα έτσι άχρηστοι ήταν στα live; Ρωτάω γιατί δεν είναι ο Hammett ο μεγαλύτερος ΔΥ στο metal μου φαίνεται.

1 Like

Ενώ το small town boy , ε ;

Τέτοια κομμάτια τα κάνουν δικά τους πολύ εύκολα .

@pantelis79 πάντα έτσι για τον πούτσο ήταν στα live εκτός απο πρώτες φορές που είχαν έρθει Ελλάδα, βέβαια τότε υπήρχε και το "συναισθηματικο " στη μέση .

1 Like

Drenie ούτε καν. Πότε τους είδες?

Όσες φορές τους έχω δει, σίγουρα 4-5, μια χαρά γαμάτοι ήταν στα live, απλά παίζανε λίγο (που στο εξωτερικό το “λιγο” που λέμε, πολλές φορές είναι το κανονικό ωράριο μιας μπάντας). Και συνήθως δείχνει να βαριέται ο Holmes, αλλά αποδίδει οκ. Βέβαια, πάνε αρκετά χρόνια από την τελευταία φορά που τους είχα δει, τώρα δεν ξέρω τι κάνουν…

Το κακό των Paradise Lost, και αυτό που νομίζω τους κόστισε στο να γίνουν ΜΕΓΑΛΟΙ, είναι ότι πάντα (απ’ ό,τι έχω διαβάσει) παίζανε 1:30 ώρα με το ρολόι, ενώ άλλοι μεγάλοι παίζανε 2ωρα και 3ωρα. Όλα είναι σχετικά βέβαια…

Oute kan omos. Tous eida 6 fores sto diastima 2002-2007 kai itan OLES gamates, apla se kana dyo den eixan poly kalo ixo. H mpanta omos itan porotiki, eidika stin SOL tour (2002-2003)

1 Like

Symbol of Life δισκάρα.

1 Like

Με τα χρόνια έπεσαν . Τους είχα δει και την δεκαετία του 90 . Ήταν καλοί αλλά όχι πχ machine Head το 2004 που σου μένει μια μια ζωή το live .

Ποτέ δεν ήταν κορυφαίοι. Καλοί , μέτριοι και ψιλοχοντροχαλια !

Καλά τώρα τι συγκρίνεις… Άλλη φάση οι μεν, άλλη οι δε.
Σε αυτό που κάνανε/κάνουν σε όσα live τους είδα ήταν κορυφαίοι. Απλά η μουσική τους δεν είναι για moshpits.

1 Like

Δεν το συγκρίνω από θέμα πορωσης. Το συγκρίνω σαν live. Το έβαλα ως παράδειγμα γιατί του 2004 ήταν μνημειώδες live ( είδες δεν είπα καν Metallica 1993 ή κάτι αντίστοιχο που live είναι πολύ μπροστά από τους περισσότερους ) .

Πχ και soulfly έχω δει και ήταν και γαμω και τους έχω δει και έχω νιώσει άδειος .

Είναι ψυχρός ο Holmes και για αυτό δεν με κέρδισαν και απόλυτα .
Αξιοπρεπεστατοι ήταν αλλά μέχρι εκεί . Καυλα live δεν θα το έλεγα για τους lost , δυστυχώς .
Με τα χρόνια ναι έχουν γίνει μέτριοι πολύ ρε γαμωτο.

Στο Ρόδον τότες με το As I Die πρωτοπιάστηκε άσχημα ο λαιμός μου καθώς προσπαθούσα να κάνω 360…και χωρίς μαλλί !! Ούτε που θυμάμε πάντως αν ήταν καλοί ή όχι, στα πρώτα live απλά κοιτάς να σωθείς :stuck_out_tongue:

1 Like

Από το 97 πρέπει να τους έχω χάσει 2-3 φορές συνολικά, όλες πέρασα καλά. Ποτέ δεν ήταν χάλια εκτός από το rockwave του 12 που έπαιζαν μερα μεσημέρι με κόντρα ήλιο. Μεγάλη μπάντα δεν έγιναν για 2 λόγους κατά την γνώμη μου. Ο πρώτος είναι οι συναυλίες που απλά δεν μπορούν να δώσουν το κάτι παραπάνω και ο δεύτερος η τεράστια αλλαγή στον ήχο τον καιρό που άρχισαν να πουλάνε καλά. Πήραν μεγάλο ρίσκο και χάσανε

1 Like