Pearl Jam!

Aυτό που λέει ο από πάνω… Για πολλά χρόνια άκουγα από διάφορους πως οι Pearl Jam είναι τα πνευματικά παιδιά του Neil Young και αυτό φαίνεται από τα τραγούδια τους και εγώ έλεγα: “Τι λέτε ρε παιδιά. Καμία σχέση”. Όταν όμως τους είδα στο OAKA όπως έπαιζαν τον Rockin in a free world κατάλαβα τι εννοούσαν και μάλλον είχαν δίκιο…

Χμμμ ενδιαφερουσες πληροφοριες. Το mirrorball κατεβαινει :stuck_out_tongue:

Πωπω… :bow2: Όπως το είπες… Αυτό είναι ροκ… Χωρίς πολλές-πολλές ταμπέλες. Απλά ΡΟΚ!

ακουγοντας κατι τρομερα bootlegs απο 1995 αρχιζω να πιστευω οτι πιθανοτατα η τριλογια τους ten/vs/vitalogy ειναι η κορυφαια τριλογια δισκων απο συγκροτημα στα 90’s

βρισκεις αδυναμο κομματι με το σταγονομετρο.

επισης αν ενδιαφερεστε για συναυλιες τους τρομερο site με απειρα dvd τους σε torrents

http://tracker.jam-river.com/index.php

μολις κατεβασα μια συναυλια τους απο 1995 και ειναι παρα πολυ καλη σε ηχο και εικονα.

τσεκαρετε το.

και ο vedder ηταν μεγαλο ψυχακι και τρομερος performer/φωνη.

ωραια περιοδος…

Ω ναι!!!:slight_smile:

  1. Kατα πασα πιθανοτητα μιλαμε για την μεγαλυτερη μπαντα των 90s, στον σκληρο ηχο γενικα.

  2. Τι grunge και παπαριες, η μετουσιωση του hard rock στη νεα εποχη. Δισκοι σαν τα Ten / VS ειναι κατα τη γνωμη μου αγνο hard rock των 90s. Δεν ξερω αλλη υποτιθεμενη grunge μπαντα να εκτιμουσε τοσο πολυ τα solos στη κιθαρα.

Τι hard rock, Grunge και μαλ…κιες και ότι αλλη ταμπέλα μπαίνει. Το γκρουπ αυτό είναι feeling. Οποιος έιχε πάει στο λαιβ, ξέρει…

για τους Pearl Jam έχω εκφράσει πολλάκις την ταπεινή μου γνώμη.

όσον αφορά σε αυτό που λες.

ε υπάρχουν και τα Badmotorfinger/Superunknown/ Down On The Upside που κοντράρουν στα ίσα.

υπάρχει και η 3αδα των Paradise Lost Icon/Draconian Times/One Second

των Megadeth Rust In Piece/Countdown/Youthanasia (μη σου πω 4αδα με Cryptic)

είναι οι Savatage…

θα είναι και άλλοι…

Α ναι, οι Pearl Jam είναι στις 5 καλύτερες μπάντες που έχω δει live.

Αυτό ακριβώς! Δεν χρειάζεται να βάλει μια ταμπέλα η οποιαδήποτε μπάντα για να καταφέρει να εκφραστεί. Και, δόξα στο δωδεκάθεο, οι Pearl Jam τα καταφέρνουν και με το παραπάνω.

οι Pearl Jam δεν ειναι grunge ηχητικα… στο grunge συγκαταλεγονται (σωστα) λογω της καταγωγης τους, της περιοδου που ξεκινησαν και της θεματολογιας τους στα τραγουδια, οχι λογω της μουσικης τους. Το ιδιο και οι Alice In Chains και οι Soundgarden. Οι Nirvana ειναι πιο grunge απο τους προαναφερθεντες στον ηχο, ειδικα στο Bleach. Για καθαροαιμες grunge μπαντες ακουστε Mudhoney και Green River.

Eκει που θελω να καταληξω ειναι οτι το grunge δεν ειναι ο ηχος, αλλα η φαση στην οποια κινηθηκαν τα τοτε συγκροτηματα

Ρε παιδιά λέγοντας grunge κανείς δεν εννοεί ένα ηχητικό είδος μουσικής. Το grunge ήταν κίνημα. Ήταν αυτά τα τέσσερα-πέντε μεγάλα γκρουπ από το Σιάτλ που στις αρχές της δεκαετίας του 90 έκαναν επιτυχία. Νirvana, Pearl Jam, Soundgarden,Alice in chains και Screaming trees (δεν ξέρω αν ξεχνάω κανένα άλλο γκρουπ, τα μεγαλύτερα αυτά ήταν πάντως) έκαναν μαζικά επιτυχία και καθότι ήταν όλοι τους από το Σιάτλ έφτιαξαν μια φήμη για το εν λόγω μέρος. Όλοι μαζί ονομάστηκαν Grunge. Hχητικά όμως δεν είχαν καμία σχέση μεταξύ τους. Ηχητικά τους εντάσει ο καθένας όπου θέλει. Grunge θεωρούνται γιατί ήταν μέλη της φημησμένης σκηνής του Σιάτλ (την οποία οι ίδιοι έκαναν φημησμένη). Είδος μουσικής Grunge δεν υπάρχει…

Βασικά οι Pearl Jam είναι ένα πράγμα. ΡΟΚ. Απλό, καθαρόαιμο, ανένταχτο ως προς τις διάφορες υποκατηγορίες, ΡΟΚ.-

αλήθεια, γιατί είναι υποτιμημένο το No Code από οπαδούς τους και μη?
χαρακτηριστικό δείγμα δημιουργικής εσωστρέφειας.
Τραγούδια σαν το Smile ή το Off he goes είναι κορυφαία ακόμα και για τα δικά τους standards.

καθολου υποτιμημενο…
ισα ισα που εκτος απο αυτα που αναφερεις εχει κι αλλες φοβερες στιγμες οι οποιες ειναι και πολυ fan-favorites για τα λαιβ τους…

ειδικα και εκεινο το in my tree προσωπικο μεγαλο κολλημα…

Bασικά το Smile είναι στο Yield. Και δεν νομίζω το Νο code να είναι υποτιμημένο. Η αλήθεια είναι πως οι Pearl Jam μετά τις απίστευτες δισκάρες Ten και VS, που είναι μακράν τα καλύτερά τους έγιναν πιο… δύσκολοι. Τα Vitalogy, No code και Yield είναι εξαιρετικά αλλά και δύσκολα άλμπουμ, δεν καταλαβαίνει κάποιος την αξία τους αμέσως. Πιστεύω πως ειδικά οι οπαδοί τους τα θεωρούν ύμνους. Μέχρι και το Υield πιστεύω πως οι PJ έβγαλαν πέντε δίσκους τρόμερους. Τα δύο πρώτα τους είναι του δέκα, τα άλλα τρία του εννιά. Δυστηχώς όμως τα Binaural, Riot Act, και Pearl Jam είναι μέτρια.

Θα συμφωνήσω για την μετριοτητα του Binaural…Το Pearl Jam μου αρεσε παρολαυτα

Kαι το Riot Act αρκετά καλό και αξιοπρεπέστατο ήταν. Μονο το Binaural ήταν όντως ψιλομέτριο…

Όχι.
Είναι στο No Code.

Προσωπικά όντως βρίσκω τα binaural και riot act λιγότερα καλά των προκατόχων τους, αλλά σε καμια περίπτωση κακά. Το Pearl Jam ήταν αρκετά δυνατό καλύτερο των 2 προηγουμένων.

Το No Code έχει άλλη υφή, άλλη υπόσταση σαν δίσκος. Είναι για πολύ πιο down καταστάσεις, όχι κατάθλιψης, αλλά μελαγχολίας. Present Tense, Around The Bend, Sometimes. Τραγούδια που δεν πολυμνημονεύονται και για αυτό αναφέρω το δίσκο ως κάπως υποτιμημένο.

Στο No Code ειναι:)
Εχει και το No Code τις κομματαρες του, απλα δεν εχει χιτακια μεσα, αλλα αυτο δεν νοιαζει τους fans:p . Present Tense, In My Tree, Red Mosquito, Sometimes, Off He Goes… κομματαρες ολα
Τα πρωτα 5 των Pearl Jam ειναι αλμπουμαρες ασυζητητι. Tα Binaural, Riot Act, Pearl Jam ειναι κατωτερα οντως, αλλα σε καμμια περιπτωση δεν ειναι ασχημα.
Το Τen παντως χρειαζεται ενα remastering, η παραγωγη του δεν ειναι καλη, κατι που παραδεχεται και το συγκροτημα. Ακουστε πχ τα Black, Alive. Once απο το Best Of και θα καταλαβετε τι εννοω.

Nαι, στο Νο Code είναι… Το μπέρδεψα με το Wishlist…