Post Rock/Metal κυκλοφορίες (+μπάντες)

Giants Will Fall - A State of Nervous Excitement(2006)…post-rock με αρκετα ηλεκτρονικα στοιχεια…


Tunturia - Maps(2007)…

Όσοι γουστάρετε τσεκάρετε τα ποστς #1 μέχρι #55

Πρόκειται για τα ποστς από ένα παλιο θρεντ ονόματι Red Sparowes/Pelican που στην ουσία γινόταν συζητηση εφ’ όλης της ύλης επί ποστ ροκ, το οποίο συγχωνεύτηκε με τούτο δω. :slight_smile:

Grails (us) - 2008 Take refuge in clean living

Τα άτομα έχουν ξεφύγει. Χρήση ηλεκτρακουστικής, banjo, vibraphone, μπουζούκι κα. Ανατολίτικες νύξεις και ψυχεδελικά περάσματα. Ακούστε το “Take refuge” και θα καταλάβετε…

edit: Τον τοποθετώ εδώ γιατί τουλάχιστον στην αρχή της καριέρας τους που ήταν στη Neurot rec. ως ποστ-ροκ συγκρότημα λογίζονταν.

Ναι όντως, πολύ όμορφος δίσκος :smiley:

Έχει ποσταριστεί και στο alternative κυκλοφορίες

http://earacheshop.com/store/cultofluna.html :smiley:

Θελω να παρω και το καινουριο των sigur ros σε limited αλλα εχει 75€ :frowning:

http://www.sigurros.com/main/AlbumList.asp?ArID=1&AID=62&lng=EN

Aντιγραφω απο κλειδωμενο τοπικ

Βγηκε το καινουργιο αλμπουμ των Made Out Of Babies.Η τραγουδιστρια τους κεντριζει με την
πρωτη το ενδιαφερον.Εξαιρετικο αλμπουμ και εχει εκθειαστει οπως του αρμοζει στα φορα!

The Ruiner ο τιτλος του.
Ειναι λιγο πιο ηρεμοι σε σχεση με το παρελθον μου φαινεται.

Kαλοκαιρακι εχουμε τι καλυτερο απο το να ακους Jesu !
Ο κυριος Broadrick εχει αποφασισει να μας εφοδιαζει με αρκετο υλικο καθε
χρονο.Νεο Split με Envy.Οι Jesu συνεχιζουν απο εκει που εμειναν με το Lifeline EP.
To κομματι των Envy δεν το ακουσα να πω την αληθεια.Θα το ακουσω βεβαια.

Nα και το εξωφυλλο!Επιτελους!

Ego exo akousei kalytera logia gia Envy. Den to exo akousei akoma.

Episis exoume neo yliko apo Laura kai Made Out Of Babies. Einai sto programma ki ayta.

Το ακριβως προηγουμενο ποστ μου ειναι για το τελευταιο Made Out Of Babies.Eχω ενα αλμπουμ
των Envy το οποιο ειναι εξαιρετικο.Απλα δεν εχω ακουσει τι παιζουν σε αυτο εδω το split. :stuck_out_tongue:

Sorry deathster alla den tsekara afou postara grigora. Gia Envy ennoousa sto sygkekrimeno split exo akousei kalytera logia (to diko tous part).

No problem mate!Το εβαλα και το ακουω τωρα!Οποτε θα επανελθω αργοτερα με την αποψη μου.

Ξαναεβαλα το Made Out Of Babies.H τυπισσα πισω απο το μικροφωνο παραληρει!
Η αποδοση της μπορει να ενοχλησει μερικους που δεν εχουν επαφη με το ιδιωμα κατα
τα αλλα ομως ειναι φοβερη!
Οι Envy παιζανε post-hardcore με screamo στοιχεια παλιοτερα.Τωρα τι παιχτηκε ? Πολυ ελαφρια
τραγουδια τα οποια ομως ειναι πολυ καλα και σιγουρα ενδεικνυνται (deathster φιλολογος)
για την εποχη αυτη.

Omorfies…8)

Mouth of the architect - Quietly

πολυ δυνατο album, εχουμε παρα πολλες ωραιες κυκλοφοριες φετος. Δεν ξερω τι να πρωτοακουσω.

Edit: επισης

Red Sparowes - Aphorisms

Ώπα…red sparowes βλέπω…! Άψογα!

Δεν ήξερα που να το βάλω ρε παιδιά και είπα να μπεί εδώ, μιας και ανήκει στο ευρύτερο φάσμα του Post το εν λόγω συγκρότημα. Αν και εδώ που τα λέμε έχουν ξεφύγει απο τα στεγανά του ιδιώματος και πλέον πετάνε σε ύψη δυσθεώρητα για τον οποιονδήποτε.

κυρίες και κύριοι

sigur ros - með suð í eyrum við spilum endalaust

Ο,τι και να γράψω το αδικεί. Μόνο αυτοι θα μπορούσαν να γράψουν κάτι τόσο φωτεινό, εύθραυστο και τόσο γλυκά μελαγχολικό!

Sorry Sokin alla pera apo to festival pou einai sta gnosta tous standard kai as poume 3 tragoudia akoma apo tin mesi kai meta tou album pou kapoia apo ayta einai san na akous Coldplay me akatalabistikous lyrics den mporo na po oti me enepneyse na to ksanaakouso. Gia soundtrack kalo tha itan opos panta.

Ase pou exoun fygei apo tin mousiki tou topic teleios (an itan pote) kai exoun ginei xlidatoi pleon me high amoibes kai panakriba concert tickets. An bgaloun ki allo album se ayto to epipedo emena me xasane…

Tο γεγονός οτι πληρώνονται αδρά και ότι έχουν πανάκριβα εισιτήρια δεν μου λέει κάτι… υπάρχουν ένα σωρό σκουπίδια που πληρώνονται περισσότερα και δίνεις και ένα σκασμό λεφτά για να τους δεις. Αλλο θέμα όμως αυτό που δεν αφορά μόνο στις μπάντες και ας το αφήσουμε καλύτερα.

Σε μουσικό επίπεδο σαφώς και δεν αναφέρονται στο μέσο post-rockά, πότε το έκαναν αυτό άλλωστε; Είναι πολλά περισσότερα απο ένα απλο Post rock οι Sigur ros.
Όποιος περιμένει να ακούσει κιθαρες που εναλλάσσονται απο ήρεμες σε άγριες τότε ας ψάξει σε σχήματα τύπου Mono, this will destroy you, παλιούς Mogwai κλτ κτλ.

Προσωπικα τους βγάζω το καπέλο. Καταφέρνουν με τόσο απλοϊκό τρόπο και φτιάχνουν κομματάρες γεμάτες συναίσθημα, ειλικρίνεια και με μια αθωότητα. Εγώ αυτό εισπράττω. Σε μουσικό επίπεδο πάντα.

Προσωπικά το καταφχαριστιέμαι το νέο album και φυσικά δεν έχω την απάιτηση να συμφωνουμε όλοι με αυτό.

Τη σύγκριση με coldplay που κάνεις φίλε daz ομολογώ οτι δεν την πολύ πιάνω. Δε βρίσκω τίποτα το κοινό σαν ήχο και νοοτροπία.

File Sokin ayta einai dika mou kollimata (exoume kai meis ti na kanoume). Goustaro to eyrytero eidos na einai underground. Otan arxizei na ginetai trendy opos oi Sigur ros tote koitao pio aystira.

H proti akroasi den itan promising alla mou exei symbei polles fores na anatheoriso, den leei tipota ayto…

Mporei kaneis na pei tipota gia to festival? Einai megaleiodes kai exei ki alla opos, 6, 7, 9 (min mou zitas titlous giati einai ponokefalia :lol: ). Meta apo ayta omos? Eleipsi empneysis. Gia Sigur ros panta. Gnomi mou.

To avatar sou mou eixe kanei megalyteri entyposi stin proti akroasi. Oso gia Coldplay den to eipa gia kako afou mou aresei i mousiki tous. Den sygkrinoume, gia feeling milame.

Ayta gia tora. Tha ton ksanakouso otan drosisei ligo giati piano pio poly tetoia mousiki. Episis tha epidiokso na tous do ton Oktobrio gia na do ti paizetai live giati apo konta den exo dei akoma.

βγαινει νεο αλμπουμιδι απο mouth of the architect

quietly λεγεται

εψαξα στο νετ να δω αν υπαρχει καμια παρομοια συμμετοχη οπως στο προηγουμενο του μπρεντ χιντς
αλλα δεν βρηκα τιποτα

το ακουσα…ωραιο μου φανηκε…