Πως αντέδρασαν οι γονείς σας όταν αρχίσατε να ακούτε rock/metal?

Ψιλοκλασσική αντίδραση από την μάνα: τι είναι αυτά που ακούς; Αυτοί τι είναι; Σατανιστές; και άλλα τέτοια παεμφερή κλισέ πραγματάκια. Βλέπετε είχε δει το εξώφυλλο του “Τhe Number of the Beast”.

Βέβαια μετά από κάποιες εξηγήσεις και μπλα μπλα κατάλαβε ότι η αρρώστια είναι ανίατη και πλέον δεν ασχολείται. Πάντως κάθε μεσημέρι που γυρνάμε από τη δουλειά δε τη χαλάει που ακούει από Clapton μέχρι King Diamond ξέρω γω!! :lol:

Τί μου θύμισες τώρα… Βασικά, δεν το πήραν και πολύ καλά, ειδικά ο πατέρας μου,
και έκτοτε (όχι βέβαια εξαιτίας αυτού και μόνο) οι σχέσεις μας δυστυχώς, δεν ήταν ποτέ πως να το πω…ιδιαίτερα στενές!

Ναι, κάποια ειναι πιασάρικα, όντως:p

Αλλά το να ακουω το Geronimo’s Cadillac και το YMCA, και κάτι άλλα περίεργα πολλές φορές την ημέρα, και στο σπίτι, και στο αυτοκίνητο όταν με πηγαινοέφερνε η μάνα μου από το σχολείο, κάπως μου την έδινε.
Ειδικά οι Modern Talking, έρωτας μεγαλος για τη μάνα μου…

Ποσο με τσαντιζει αυτη η ΥΠΕΡΚΛΙΣΕ!!! εκφραση “Ρε!!!Πως αντεχεις και τα ακους αυτα!!!” “ΡΕ!!!Αυτο δεν ακουγετε πως το ακους” Ειμαι ο μονος που ακουει μεταλ στην παρεα μου και συνεχεια μου πετανε κατι τετοια!!!

:frowning: Μου θυμίζει τη μάνα μου, που όποτε ακούω κάποιο σόλο από κιθάρα σε ένα τραγούδι με πολύ συναίσθημα, θα νομίζει ή ότι κάποιος κλαίει, ή ότι υπάρχει μια μύγα στο δωμάτιο, λόγω του “περίεργου” για αυτή, ήχου.

Μα να ακούω Pink Floyd ή King Crimson μαζί με τους γονεις μου, ας πούμε, και να λιώνω, να κλαίω, να έχω εντρυφήσει τόσο πολύ στο νόημα των στίχων, πώρωση μεγάλη και αυτοί τίποτα. Ατάραχοι. Απογοητευτικό.

Το καλό με μένα σύμφωνα με αυτους, ήταν ότι ποτέ δε σταμάτησα να ακουω Ξυλούρη,Λοϊζο και παραδοσιακά τραγούδια, με την ίδια συχνότητα που ακούω ροκ/μέταλ.

Κατ? αρχήν ? και επειδή το βλέπω συχνά αυτό το σχόλιο ? ειλικρινά μην γίνεστε εξωγήινοι. Σε όποιον μη λοβοτομημένο και να δείξεις αυτό το εξώφυλλο προφανέστατα η πρώτη ερώτηση θα είναι αυτή. Σύμφωνοι είναι ενοχλητικό να σε πρήζουν για τη μουσική που ακούς, αλλά όσο να ?ναι ? και μην το πάρεις στραβά δηλαδή ? έχεις αφίσα στον τοίχο τον Βελζεβούλη, ακούς θορυβώδη (και αποκρουστική για τον μη μυημένο) μουσική και ντύνεσαι «κάπως». Γονείς είναι, τι να κάνουν, να μην νοιαστούν; Μου θυμίζουν μερικοί τη μουζουκόβια που διαμαρτύρεται γιατί ο μπαμπάκας της «νομίζει» ότι είναι ξέκωλο.

Τοπ 3 αντιδράσεων των γονιών μου:

Ο πατέρας μπαίνει στο δωμάτιο ενώ εγώ ατάραχος ακούω το ?Terrible Certainty? των Kreator. Στέκεται, με κοιτάει, κουνάει το κεφάλι και λέει: «Μπράβο μελωδία!».

Ο πατέρας μου ζητάει να του γράψω μια κασσέτα για το αμάξι «αφού έχω τόσους δίσκους». Του γράφω το ?Wish You Were Here? των Pink Floyd. Την επόμενη μέρα μου επιστρέφει την κασσέτα λέγοντας: «Δεν λέω, πολύ καλή μουσική. Αλλά, βρε παιδί μου, κόντεψε να με πάρει ο ύπνος και είναι επικίνδυνο όταν οδηγώ.»

Μόλις έχω αγοράσει το ?Hot Rats? του Frank Zappa. Μπαίνω στο αμάξι και το βάζω στο κασσετόφωνο. Μετά από ένα λεπτό, η μητέρα με ρωτάει: «Τι είναι αυτό; Μουσική για ασανσέρ;»

:lol2: :lol2: :lol2:

κ που να άκουγε αυτό δηλαδη …

Πάντως αυτό το θρεντ θα μπορούσε να είναι η στήλη της αλληλογραφίας στο Χάμμερ ε.

Και προφανώς δεν αναφέρομαι στα δύο τελευταία ποστ.

μμμμ οι δικοι μου δε νομιζω να τους ενοιαξε ποτε τι ειδος τραγουδια ακουω… και απο τη στιγμη που η εμφανιση μου δεν αντιπροσωπευει την μουσικη που ακουω ακομα δε παιζει να εχουν καταλαβει… αν γνωριζαν βεβαια το πρωην αγορι μου, τωρα που το σκεφτομαι, ισως και να ειχαν…:-k:-k
τεσπα…

ναι φιλε μ.χανιωλης ειμαι.:pεσυ???

παρατηρω πως ειμαστε αρκετοι κρητικοι και συγκεκριμενα χανιωτες εδω μεσα!!! τελειο!!!:):slight_smile:

μου γάμησαν.

Το μόνο φρικάρισμα που τράβηξαν ποτέ οι γονείς μου ήταν όταν ανακάλυψε η μητέρα μου ότι έπαιρνα cd από ένα μέρος που το λέγανε Dark Side. Το βρήκε, που λέτε, και έτυχε εκείνη την εποχή να έχει φάει ο Βέλγος μολότωφ. Ρώτησε λοιπόν τι εστί το μαγαζί, έμαθε τα γνωστά που ακούγονται και τώρα, και για ένα διάστημα με ψάρευε έντρομη να δει αν έχω μπει σε καμιά ακροδεξιά οργάνωση :lol:

Ποτέ δεν έχω ακούσει ωστόσο μουσική δυνατά στο σπίτι, ούτε έχω δώσει δικαίωμα, ούτε έχω εμφανίσει περίεργα εξώφυλλα. Μία χαρά. Νομίζω πως αν άκουγα Βίσση θα με αποκλήρωναν:p

Έχω γράψει πολλές φορές συλλογές για το αυτοκίνητο, στις οποίες έχω χώσει μέσα από Kreator (endorama πράματα) και Mayhem (το “bloodsword and a colder sun”) έως bon jovi, soad, queen και metallica, με αρκετή επιτυχία. O πατέρας μου δεν συγκινήθηκε, η μητέρα μου ωστόσο παθιάζεται με floyd, queen και metallica πιο πολύ από μένα αυτή τη στιγμή!

Εγω παλι ειμαι σιγουρος πως δεν εχουν καταλαβει τι ακους. Απ τα συμφραζομενα δλδ.

Edit: Καλα, το κοβω. ;p

ετσ φαινεται.ασχετο με το thread.θα πας chania rock festival/??

εννοειται!! ελπιζω μονο να βρω εισιτηριο γιατι ειμαι και λιγο της τελευταιας στιγμης!! εσυ θα πας?? (Σορρυ για το off topic! :D)

Μια χαρά το είχαν πάρει, θυμάμαι μάλιστα ο πατέρας μου όταν είχε βγει το Load μου είχε πει " τα παλιά τους είναι καλύτερα".

R.I.P dad :frowning:

ο πατέρας μου πήγε fnm με φίλους του, λέει πολλά :stuck_out_tongue:

Αγκαλίτσα στο γειτονάκι. :frowning:

Να σαι καλά ρε Γράκχε, με συγκίνησες…

η μανα μου ειπε οτι ειναι ψυχεδελεια οκαι σατανικα πραγματα και επρεπε να δω καποιον…μετα νομιζε οτι αρχισα τα ναρκωτικα ,γενικα ακομα να το χωνεψει…ο πατερας μεταλας οποτε χαλαρος ,αυτος με μεγαλωσε με μεταλ και και ροκ κ ειχε και μπαντα στα νιατα του και χαιρεται καπως ,η μανα μου φρικαρει βεβαια με death,black και γενικα μεταλ και παθαινει κατι οταν ακουει

Καμία αντίδραση. Είμαστε μουσικόφιλη οικογένεια, και υπήρχαν και μέταλ βινύλια στη συλλογή μας :slight_smile:
Χάρηκαν που δεν το έριξα στις αηδίες που μας πασάρονται καθημερινά από το ράδιο και το χαζοκούτι.