Site για αγορες μεσω ιντερνετ!

Καποιος που θα ηταν στο εξωτερικο οπου ο ανεξαρτητος πωλητης δεν στελνει. Επισης στο εσωτερικο με αγορες ενος ποσο και πανω απο το ιδιο το αμαζον εχεις δωρεαν ντιλιβερι. Αυτο δεν ισχυει για αγορες απο τους αλλους σελλερς.:wink:

Τι διαβάζουν τα αμυγδαλωτά μου μάτια? #-o

Καλά ρε mano που ζεις στην Κούβα ή στην Ελλάδα? Τι θα πει γιατί είναι πιο φθηνό ή πιο ακριβό ένα cd/dvd? Οι άνθρωποι έξω είναι επαγγελματίες κάνουν τις προσφορές τους (ελεύθερη αγορά γαρ) κάποια cd ένας πωλητής τα έχει φθηνότερα κάποια ακριβότερα από αλλού προμηθεύεται ο ένας από αλλού ο άλλος κτλ. Δεν είναι ταρίφες σαν την Ελλάδα 15Ε και φεύγα!!!

Μερικές διορθώσεις : Οι κύριες επιλογές στο ebay είναι 2. “Auctions” (ουσιαστικά δημοπρασίες) όπου μπορείς να biddareis το ποσό που προτίθεται να καταβάλεις και “buy now” όπου αγοράζεις με το ποσό που σου προτείνει ο πωλητής.

Από εκεί και πέρα υπάρχουν διάφορες παραλλαγές. Μπορεί να υπάρχει σαν επιλογή να biddareis αλλά να υπάρχει και ποσό για να αγοράσεις κατευθείαν το προϊόν. Αν κάποιος Biddarei ένα ποσό η “buy it now” επιλογή εξαφανίζεται (στις περισσότερες περιπτώσεις). Υπάρχουν και περιπτώσεις (κυρίως σε ακριβά προϊόντα) όπου η επιλογή εξακολουθεί να υπάρχει δίνοντας ο πωλητής τη δυνατότητα σε κάποιον που θέλει πραγματικά να αγοράσει το προϊόν να το χτυπήσει γρήγορα αδιαφορόντας για τις μέχρι τότε προσφορές των αγοραστών. Επίσης σε συνδυασμό χρησιμοποιείται και η επιλογή του “Reserve” δηλαδή όταν ένας πωλητής βάζει σε δημοπρασία προϊόντα και παράλληλα έχει δηλώσει ένα επιθυμητό ποσό που θα ήθελε να πουλήσει το κάθε προϊόν. Αν οι bidders δεν φτάσουν το επιθυμητό για τον seller ποσό (αυτό φαίνεται καθώς κάτω από την τιμή του προϊόντος υπάρχει η ένδειξη “reserve not met”) o seller κρατά το δικαίωμα να ΜΗΝ πουλήσει το προϊόν του στον Bidder με το υψηλότερο ποσό. Μην με ρωτήσει κανείς γιατί δεν τα βάζει o πωλητής κατευθείαν “buy it now” τα προϊόντα, μάθετε τα βασικά πρώτα και θα μάθετε και τα advanced!!!

Τώρα για τους snippers. Άμα ένα προϊόν το έχει βάλει κάποιος συλλέκτης στο μάτι δεν πάτε να Biddarete και στο τελευταίο δευτερόλεπτο μέσω προγραμμάτων θα το χάσετε (πολύ πριν είναι η αλήθεια). Άμα πρόκειται για τίποτα κοινό έχετε ελπίδες έτσι και αλλιώς…

E ρε φίλε, σορρυ κιόλας αλλά είσαι στόκος να βάλεις το προϊόν σου 18 ευρώ όταν στο ίδιο σάιτ ακριβώς κάτω από σενα ο άλλος το έχει 14.

Ή ακόμα χειρότερα (όπως έχω δει) να βάλεις 18 ευρώ το μεταχειρισμένο όταν ακριβώς ο από κάτω το έχει 14 αυθεντικό.

Εκτός αν αυτοί τα πουλάνε και αλλού με διαφορετικούς τρόπους κ όχι μόνο από άμαζον, οπότε βρίσκουν τα κορόιδα :!:

Όπως επίσης μου μοιάζει εντελώς ανούσικο το ρηζερβ που λες. Μα αυτός ακριβώς είναι το opening bid. Η ελάχιστη τιμή που θα δεχόταν να το πουλήσει ο πωλητής. Απλή λογική δεν είναι, ή κάπου κάνω λάθος;

Μάνο είσαι πάνω από 18 ή τζάμπα μιλάω? Για το reserve άστο εσύ δεν πιάνεις ούτε τα βασικά.

  1. Είσαι σίγουρος ότι ο πωλητής (18Ε) έχει το ίδιο προϊόν?
  2. Είσαι σίγουρος ότι ο πωλητής με τα 14Ε δεν σου χρεώνει περισσότερα ταχυδρομικά σαν handling?
  3. Ξέρεις αν αυτός με τα 18Ε έχει αγοράσει το συγκεκριμένο προϊόν με τιμή κόστους μεγαλύτερη. Δηλαδή εσύ ρε μεγάλε αν είχες μαγαζί και ένα cd o προμηθευτής σου σου το πουλούσε 13Ε θα το άφηνες για να το πάρει ο πελάτης και εσύ θα έμενες με 1Ε κέρδος (όλα αυτά είναι ενδεικτικά δεν λέψ ότι ο πωλητής το παίρνει τόσο ούτε ότι έχει τόσο μικρά κέρδη.
  4. Γνωρίζεις αν αυτός με τα 18Ε έχει άλλα 1000 προιόντα πιο φθηνά από αυτόν με τα 14 και τους άλλους? Εκτός αν ενδιαφέρεσαι ΜΟΝΟ για το συγκεκριμένο προϊόν οπότε αγόρασέ το από τον φθηνότερο πωλητή και μη μας γανιάζεις!!!
  5. Ναι όλοι οι έξυπνοι μαζεύτηκαν στο amazon. Ωιμέ!

τι τακτ.

για να μαι κ οντοπικ, θα βγαλω κι εγω μια προπληρωμενη. οχι τπτ αλλο, δε βρισκω κ κανα σιντι εδω πλεον…

Κύριε έξυπνε, αν είναι να σε συγχύζουμε μην απαντάς και παθεις κανα εγκεφαλικό πάνω στο πληκτρολόγιο. :!:
ωχου μωρε τι κόσμος υπάρχει ώρες-ώρες αναρωτιέμαι.

τσηρζ, τα υπόλοιπα θα τα συζητήσω από μσν με αυτούς που καταδέχονται να απαντήσουν σε κάποιον με χαμηλό IQ όπως εγώ και να μην του το χτυπάνε κατάμουτρα. :slight_smile:

Βρε συζήτησέ το με όποιον θες δεν σε πίεσε κανένας. Δεν μίλησα για το iq σου για την ηλικία μίλησα. Ούτε μίλησα για εξυπνάδα επί προσωπικού. Εσύ αποκάλεσες στόκους τους πωλητές που έχουν ένα προϊόν πιο ακριβά! Και σου απάντησα σ’ αυτή την υπερβολή σου “Εκτός αν αυτοί τα πουλάνε και αλλού με διαφορετικούς τρόπους κ όχι μόνο από άμαζον, οπότε βρίσκουν τα κορόιδα” (απλή μετάφραση—> οι έξυπνοι αγοράζουν από amazon οι χαζοί από αλλού) ότι δεν ισχύει. Τώρα αν εσύ θίχτηκες δικό σου θέμα δεν φταίω εγώ.

Ναι αυτο το ειπα,αυτο που ειπα οτι δεν ξερω ειναι τι ακριβως κανουν αυτα τα addons και πώς λειτουργουν υπερ σου…Ξερω μονο οτι με αυτα μπορεις να προγραμματισεις τα bid σου για τελευταια δευτερολεπτα του auction…
Για τις επιλογες καλα τα λες απλα τη περιπτωση “και τα 2”(δηλαδη και bid και buyou)την ειπα για να μη το δει καποιος που πρωτοαγοραζει στο ebay και μπερδευτει αν πρεπει να bidαρει η αν μπορει να το παρει κατευθειαν…
Παντως δεν υπαρχει λογος για ειρωνειες,δεν ειναι υποχρεωμενος ο καθενας να τα ξερει τελεια,αλλιως δεν θ’ανοιγαμε και topic…

Και κατι αλλο εχει ψωνισει κανεις απο lionmetal.com η εχει ακουσει για την αξιοπιστια του?

Ναβουχοδονοσωρ, ηρεμησε λιγο αγορι μου, δεν σε ειπε και καμπουρη.

Δηλαδή αν διορθώσω αυτό που γράφεις και ξαναγράφεις σαν buyou ως buy now το θεωρείς ειρωνία? Φυσικά και δεν είναι κανείς υποχρεωμένος να τα ξέρει όλα γι’ αυτό και πόσταρα μερικές πληροφορίες για να ακουστούν μερικά πράγματα αλλά όχι ν’ ακούω και σάλια γιατί τα πόσταρα!

Ήρεμος είμαι και χαλαρός. 8)

@pumpkin : Δεν σου απάντησα για τα προγράμματα/σελίδες. Ουσιαστικά προγραμματίζεις το μέγιστο ποσό που θες να biddareis για κάθε προϊόν με το πλεόνεκτημα να μην μπορέσει κάποιος που θέλει πολύ ένα προϊον να ξαναbiddarei. Αν η δημοπρασία τελειώνει 18:15:25 βάζεις π.χ 18:15:24. Μην με ρωτήσεις τι γίνεται αν biddarei και άλλος την ΙΔΙΑ ώρα για το ΙΔΙΟ προϊόν μέσω του ΙΔΙΟΥ προγράμματος/σελίδας!
Το μειονέκτημα είπαμε πιο είναι. Μπορεί η δημοπρασία να έχει φτάσει 100Ε εσύ να έχεις πάει για ψώνια έχοντας biddarei 15E και η τύχη σου… δουλεύει…:stuck_out_tongue: Εναλλακτικά αν ήσουν online θα μπορούσες να αφήσεις το συγκεκριμένο προϊόν (λόγω της υψηλής τιμής) και να χτυπήσεις κάποιο άλλο που μπορεί να τελειώνει την ίδια ώρα. Πάνω-κάτω αυτά.

Το κακό με το ebay πλέον είναι ότι τα ονόματα των χρηστών είναι κρυφά γιατί γινότανε διάφορα στο παρελθόν αλλά θα έλεγα ότι μάλλον είναι χειρότερα γιατί τώρα δεν ξέρεις ποιος έχει biddarei (παλαιότερα έβλεπες ότι ο τάδε biddare τσέκαρες στα γρήγορα το feedback του έβλεπες ότι αγοράζει πολύ ακριβά πράγματα και την έκανες με… ελαφρά πηδηματάκια. Αν τα κέρδιζε με λίγα λεφτά έλεγες “αυτός είναι τσίπης δεν θα biddarei πολλά” χτυπούσες το προϊον και τουλάχιστον εγώ έβγαινα πάντα κερδισμένος) και γενικά από που θα σου έρθει!

edit—> απλά biddaροντας προς το τέλος ΣΕ ΓΕΝΙΚΕΣ ΓΡΑΜΜΕΣ κερδίζεις το να μην αυξηθεί/εκτοξευθεί η τιμή ενός προϊόντος χωρίς λόγο διότι πολλοί newbies μέσα στο άγχος και την αγωνία τους να κάνουν τις πρώτες τους αγορές biddaroun π.χ μια φορά. Αν biddarw εγώ ξαναbiddaroun! αν μετά biddarei άλλος ξαναbiddaroun και ξανά και ξανά για να είναι “κάθε στιγμή” αυτοί οι high bidders έχοντας την ψευδαίσθηση ότι έτσι βρίσκονται πιο κοντά στην απόκτηση του προϊόντος.

Buyout εγραφα,στο τελευταιο post μονο ξεχασα το t.Αλλα οκ οντως buy now ειναι στο ebay(το buy out μου χει κολλησει απο αλλου αν και στις δημοπρασιες νομιζω οτι εχει κι αυτο την εννοια της κατευθειαν αγορας…).Και δεν εννουσα αυτο ειρωνεια,αλλα τα “εισαι πανω απο 18?” κι αυτα στη στιχομυθια με το Μανο…
Θα ειχε διαφορα αν απλα εγραφες αυτα που ξερεις χωρις να αναφερθεις στον αλλον?

Anyway κανω bump και την ερωτηση για το lionmetal.com γιατι σκοπευω να αγορασω πολυ πραμα απο κει και θελω να ξερω αν ειναι σοβαρο site…

thx για το info,τωρα το δα;P

Aυτο.

@pumpkin : Έκανα και edit προσθέτοντας κάποια λίγα. Από Lionmusic δεν έχω αγοράσει. Θα ρίξω μια ματιά.

Νομίζω είναι ακριβούτσικο αρκετά, τα μόνα νορμάλ είναι τα μεταφορικά και ότι δεν έχει fees αν πληρώσεις με Paypal (Γερμανοί γαρ!)

lionmetal.com οχι lionmusic:p (το .com το τονιζω επειδη αν πατησεις στο google lionmetal σου βγαζει νομιζω πρωτα το γερμανικο που δε κανει shipping εκτος Γερμανιας)

Παντως το ebay ειναι gg,οτι εχω αγορασει και απο individual sellers και απο εταιρειες εχει ερθει και σε ψιλοσυντομο χρονικο διαστημα…
Α στα feedback προσοχη,ειναι ο μονος τροπος να κρινει απο πριν ο αγοραστης.Εγω κατω απο 95% δεν ακουμπαω παντως…

edit:οκ ρε thanks;P

Ναι αυτό το Lion τελος πάντων…

Το ίδιο μαγαζί είναι ρε συ αν επιλέξεις την επιλογή με την σημαία της ΕΕ και την Αγγλική σε οδηγεί στην “international” έκδοση του site. Εννοείται ότι οι Γερμανοί στέλνουν και εκτός. Έχουν θησαυρίσει οι κερατάδες…

Εχει αγορασει κανεις απο τα αμερικανικα (κυριως) ebay stores ?
Αυτα που λενε οτι δεν δηλωνουν τα cd τους ως δωρο στο τελωνειο ?
Γιατι εχω βρει απιστευτα πραγματα εκει και φοβαμαι μην φαω κανα καπελο απο το
τελωνειο μετα.