Sons of Anarchy [TV]

έχει χαθεί η μπάλα μου φαίνεται μετά και από το 2ο επ… σεναριακά μπάζει πιο πολύ από ποτέ η σειρά.

με χάλασε ιδιαίτερα το παρακάτω:

[SPOILER]μου φαίνεται τεράστια σεναριακή ευκολία (για μένα η χειρότερη όλων) το ότι ο Τζούρι για δικούς του λόγους δεν ανέφερε ότι ο ένας από την ομάδα που θα βοηθούσε τους sons ήταν δικό του πρόσωπο…και σα να μην έφτανε αυτό, φορτώνει ολόκληρο το φονικό σε αυτούς ακριβώς τους τυπάδες και έτσι βλάπτει έμμεσα μέλος αδελφικού παραρτήματος#-o
(μάλιστα άφησε τη συγκεκριμένη καραμπίνα, τη μόνη από τα δεκάδες όπλα που είχε κάποιο ας πουμε ιδιαίτερο χαρακτηριστικό και η μόνη που θα αναγνώριζε ο Τζούρι #-o).

Ακόμη περισσότερο με χάλασε που όλο το σκηνικό αποσκοπεί μόνο και μόνο για να ξεσπάσει κι άλλο μακελειό και μάλιστα μεταξύ “αδερφών”[/SPOILER]

Γενικά όλα μπάχαλο πάνε (και θα πάνε) σ’ αυτή τη σεζόν. Ειλικρινά προβλέπω ότι δε θα μείνει κανείς μέχρι το τελευτάιο επεισόδιο

Και για να μη παρεξηγηθώ

[SPOILER]Δε με χαλάει καθόλου το πως εξελίσσεται το πράμα, λατρεύω το γεγονός ότι το καλό παιδί, που έβάζε τις πλάτες του για να προστατέψει κλάμπ και τα μέλη του κατάντησε ο πιο αδίστακτος ψυχάκιας villain που δε δίνει δεκάρα ούτε για τα “αδέρφια” του και το μόνο που θέλει είναι να αφανιστούν όλοι από το χάρτη πάση θυσία. Αυτό που μου την σπάει είναι οι σεναριακές ευκολίες που οδηγούν στην εξέλιξη της πλοκής [/SPOILER]

τζηηηηηζας κραηστ
Ε! Σαττερ…'πρησιεητ δατ

[SPOILER]γαμηθηκαν τα παντα. αλλα ρε μαλακες, τετοιες γενικευμενες σφαγες, οντως συνηθιζονται, εστω και σε ‘‘μικρογραφιες’’, στον κοσμο του υποκοσμου στο Αμερικα;; καταλαβαινω οτι προκειται για μυθογραφια, απλα ρωταω

επισης, παλι σαν πολυ μικρος δεν ειναι ο κοσμος; ειπαμε σεναριακαι ευκολιαι, αλλα μηπως τον παραμικρυναμε φετος;;;[/SPOILER]

Τελικά όλες οι θεωρίες για την κατάληξη της σειράς τέλειωσαν στο 4ο επεισόδιο

[SPOILER]Δεν θα ζήσει ούτε ένας :stuck_out_tongue:
Τέρμα ο “ψυχρός πόλεμος”…Ο πόλεμος ξεκινάει [B]και[/B] επίσημα[/SPOILER]

Απολυτο χαος,εχει χαθει εντελως η μπαλα. Δεν μ’αρεσει η φαση, συνεχιζεται το πουτανα ολα με την υπερβολικη βια να ειναι το μονο που ξεχωριζει.

:frowning:

[SPOILER][/SPOILER]

:frowning:

[SPOILER][/SPOILER]

μεγάλη απώλεια όντως

[SPOILER]στανταρ τους “έδωσε” ο τύπος από το Ιντιαν χιλ που του φάγανε τον πιτσιρίκο … αλλά ναι … πουτάνα όλα για την μαλακία της τζέμα…δεν μαζεύεται με τίποτα πλέον…όλοι στο χώμα

άντε να γαμήσει και λίγο ο τσίμπς…δεν θυμάμαι να τον έχει βουτήξει καθόλου στις 6 σεζόν[/SPOILER]

[SPOILER]Και απο μια άλλη άποψη. RIP Colette, θα συνεχίσω να την απολαμβάνω 3η και 4η σεζόν του Treme


[/SPOILER]

[SPOILER]Κάτι μου λέει πως θα ψοφήσει στα χέρια της Σερίφισσας…Καλή μιλφοπηδούκλω κι αυτή στο The Bridge:

[/SPOILER]

Κατρακυλα, εχει γινει πιο κωμωδια και απο το Following στο ποσο υπερβολικο ειναι πια, αλλα θα παρακολουθησουμε τιμης ενεκεν και αυτη τη σεζον και ας γνωριζουμε απο τωρα το τελος που δεν μπορει να ειναι αλλο ετσι οπως παει

Εγω αυτο που δν καταλαβαινω ειναι γτ δν τελειωσε η σειρα στη προηγουμενη σεζον…
Αν θυμαμαι καλα οι περισσοτερες εκκρεμοτητες - αν οχι ολες- ειχαν κλεισει αλλα ο shutter οχι…εκει…
Θεωρω πολυ αχρειαστο αυτο που συνεβη στο φινις της προηγουμενης σεζον κ τωρα η σειρα εχει χασει το δρομο της

^ Θεωρώ πως έχεις δίκιο στην άποψη σου
θα ήταν μια χαρά τέλος άλλα ίσως και γλυκανάλατο από την άλλη…

Ένα από τα πολλά κακά της 7ης σεζόν είναι ότι (αν δεν γίνει κάτι μη αναμενόμενο) προδιαγράφεται η κατάληξη της από την αρχή και απλά περιμένεις να δεις το πως

Το τελευταίο ήταν το καλύτερο έως τώρα αλλά:

[SPOILER]έπρεπε να δείξει σπλατεριές την ώρα που γίνονταν η σφαγή στο τσοντοκτίριο.
Η σερίφης προφανώς κάτι κρύβει αλλά αν δούμε ειδύλλιο Chibs με αυτή θα είναι πολύ fail.
[/SPOILER]

Κατά τ’άλλα οι μουσικάρες παραμένουν και ίσως σε υψηλότερα επίπεδα από κάθε άλλη φορά.

[SPOILER]Λετε να εχει επιλεξει να την τελειωσει ετσι την Τζεμα ο Σαττερ?
Δε θα μου φαινοταν καθολου λαθος, μ αρεσει βασικα η ιδεα να την ΕΚΤΕΛΕΣΕΙ ΕΝ ΨΥΧΡΩ το σαλεμενο, ουτως ή αλλως καταλαβε οτι η Τζεμα τον θεωρει απειλη και τον θελει νεκρο. Ο Τζους αποδεδειγμενα κανει τα παντα για να επιβιωσει πλεον. Ευκολα της σκαει μια στο κεφαλι,παιρνει τηλ τους μπατσους και λεει που ειναι κρυμμενο το σφαχτηρι με το οποιο δολοφονηθηκε η Ταρα, τα δακτυλικα της Τζεμα ειναι πανω, και γινεται της καριολας μετα.

Νομιζω οτι μας εχει αποδειξει ο Σαττερ οτι δε συμβαδιζει καθολου με τα προβλεψιμα, οποτε το να γινει αυτο που ολοι περιμενουμε, ο Τζαξ να μαθει οτι το εκανε η Τζεμα και να την σκοτωσει και γιουπι δεν το κοβω να γινεται.
Αλλα απο την αλλη, θα το χε δειξει στο τελος του επεισοδιου αν ηταν να τη φαει ο Τζους, για την κορυφωση και μονο. Αρα μαλλον τρωω ακυρο.
[/SPOILER]

[SPOILER]Και εγώ παρακαλούσα να την φάει την καριόλα αλλά όπως λες λογικά θα το είχε δείξει. ή το πολύ πολύ να ακουγόταν κανάς πυροβολισμός, οπότε και εγώ χλωμό το βλέπω. [/SPOILER]

[SPOILER]Δε νομιζω η Jemma να πεθανει απο τα χερια του Juice. Aλλωστε ειναι πολυ νωρις για να φυγει απο το προσκηνιο. Το πιο πιθανο ειναι να την εκβιασει ο Juice για το συμφερον του. Το μονο σιγουρο,υποθετω,ειναι πως δε θα μεινει ατιμωρητη και πως καποια στιγμη(μαλλον προς το τελος της σειρας) θα μαθει ο Jax την αληθεια.[/SPOILER]

Ναι,αυτο λεμε οτι ειναι αυτο που περιμενουμε ολοι.Και αμφιβαλλω πολυ οτι ο Σαττερ δεν θα μας πεταξει κουλα τουιστς στη μαπα.

Άκυρο σου έριξε η Μαμά Τζέμα πριν λίγο καιρό. Παραθέτω το σημαντικότερο σημείο της συνέντευξης της:

[SPOILER]

[I][B]Από όσο ξέρω κάνετε τα γυρίσματα του τελευταίου κύκλου της σειράς, οπότε πριν σας αποδεσμεύσω μια σημαντική ερώτηση: Θα σας δούμε και στο τελευταίο επεισόδιο[/B];[/I]

[I]Οπωσδήποτε ναι![/I]

Επίσης, τι φάση να παίξει άραγε με την άστεγη τύπισσα που σκάει σε ανύποπτες αλλά σημαντικές στιγμές και μιλάει μόνο με Τζέμα & Υιό;


[url=http://postimg.org/image/5a2jlre1h/full/]
[url=http://postimage.org/]
[url=http://postimage.org/]

Μέχρι και στο Μπέλφαστ έχει σκάσει, με τελευταία εμφάνιση, στο τέλος του προηγούμενου κύκλου την ώρα που πέταγε ο Τζους το μαχαίρι στον κάδο.
:-k[/SPOILER]

εξαιρετικά ενδιάφερουσα περίπτωση η συγκεκριμένη. Το background της γυναίκας έχει εξηγηθεί πάντως, δίχως να ερμηνεύεται η ουσιαστική ύπαρξη της

[SPOILER]σε κάποιο επεισόδιο, νομίζω εκείνο που ένα έφηβο κορίτσι σπάει τη τζαμαρία του παγωτατζίδικου του κλάμπ, ο Τζαξ ψάχνωντας την συναντά τον πατέρας της και βρίσκει τη φωτογραφία της άστεγης. Εκεί μαθαίνει πως ήταν θύμα του τροχαίου από το οποίο πέθανε και ο John Teller. Το ότι εμφανίστηκε σε μια σκηνή στο μπέλφαστ επιβεβαίωσε-επικύρωσε την άποψη ότι δεν είναι “ζωντανό” πρόσωπο. Ο λόγος που υπάρχει σα χαρακτήρας στη σειρά είναι άγνωστος. Παρόλα αυτά, οι εμφανίσεις της συνδιάζονται με πολύ σοβαρές/τραγικές εξελίξεις της πλοκής…Φύλακας άγγελος, άγγελος θανάτου, απλή πινελιά του Σάττερ;;; [/SPOILER]

[SPOILER]Παίζει, αλλά εκεί που έχω σκαλώσει είναι στα λόγια της προς την Τζέμα στον πρώτο κύκλο, λίγο πριν την κηδεία της Ντόνα, στην φάση που της δίνει λεφτά:

“Abel will help my little boys” και κόκκαλο η Τζέμα. Αν δεν εξυπηρετήσουν κάτι σεναριακά, τότε τι; Ή έχουν ήδη εξυπηρετήσει και δεν το πήραμε χαμπάρι;[/SPOILER]