Μαδερφακιν star wars

μονο χαμογελα μουνελες.

Νεα εποχη στο saga…και ειναι τρομερη.

Πρόλαβα και spoilarιστηκα στο Facebook σε comment για άσχετο άρθρο, είχε πολλά likes και φαίνονταν πρώτο!

Sent from my Nexus 5 using Tapatalk

πο και γω εφαγα ενα μινι σποιλερ σε τι, σε κριτικη απο Ανδρεαδακη του περιοδικου ΣΙΝΕΜΑ, που προλογιζε οτι δεν υπαρχουν σποιλερς και διαβαστε αφοβα και παρτο, 10 σειρες πιο κατω…

τραγικοι μλκες

πειτε εσεις του εξωτερικου κανα ινφο παραπανω νον σποιλερ να γουσταρουμε

γνκ παντως η κοινη γραμμη των κριτικων ειναι προς το παρων οτι μιλαμε για

Γενικα οτι θελατε και περιμενατε απο πρωτη ταινια τριλογιας το εχει ( σε ολα τα επιπεδα!)…

Οι νεοι χαρακτηρες, περισσοτεροι Βρετανοι (Attack the block/Black Mirror), ΠΟΛΥ καλοι.
Τα γραφικα ανεβηκαν σε αλλο επιπεδο, σαν μιξ 3D animation και visual effects, και φαινονται γαματα.
Ειναι οτι περιμενατε και περισσοτερο.

πιο ηρεμα λοιπον…

Τα βαζω σε σποιλερ μπας και δε θελει κανεις να μαθει ουτε τιποτα για τον τονο της ταινιας κλπ

[SPOILER]
η ταινια ειναι ακρως διασκεδαστικη και πολυ πολυ πολυ πιο κοντα στο feel του τι σημαινει star wars απο οτιδηποτε εχει βγει απο το '83 και μετα.

οι νεοι χαρακτηρες/ηθοποιοι ειναι ΦΟΒΕΡΟΙ και με χαρα τους βλεπω να παιρνουν την σκυταλη και να συνεχιζουν το μυθο.

Ειναι φανερο πως υπηρχαν γραμμες ομως απο τη Disney. H ταινια χτυπησε πολλα ιδια beats με New Hope και αυτο σε στιγμες ισως σε εβγαζε λιγο απο τη φαση. Επρεπε ομως να γινει αυτο ετσι ωστε να θεμελιωθει στα κεφαλια μας πως oλοι αυτοι οι καινουργιοι ειναι οντως μερος του Star Wars Universe, γιατι ειναι οικειοι. Στις επομενες θαρρω θα παρουν μεγαλυτερα liberties για το πως θα παρουσιαστει η ιστορια.

Κατα ταλλα, κουκλος JJ. On spot humour, ωραιες σκηνες δρασης, αναμενομενα δακρυα εκει που χρειαζεται. Μονη παραφωνια που ακουσα απο αλλους - ενω εμενα δεν με πειραξε μια - ηταν τα one too many callbacks στην οριτζιναλ τριλογια (ασημαντα τα περισσοτερα, απλα για να πεις - ΧΕΗ ΤΟ ΞΕΡΩ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΡΑΜΑ, ΤΟΧΩ ΞΑΝΑΔΕΙ). Ξαναλεω, καθολου δεν με πειραξε, και μαλλον η αγαπημενη μου σκηνη αφορα ενα επικο call back που κυριολεκτικα φωναξα στην αιθουσα (ειναι στην αρχη να πουμε, μονο καυλες).

Πρακτικα εφφε και γαμω, τοσο γαμω που τα εφφε που δεν ειναι, ισως σε ξινισουν, αλλα αυτα ειναι πραματα να γκρινιαζουν οι γκρινιαρηδες. Προσωπικα πιστευω πως εγιναν ολα οσα επρεπε και ειμαι ενθουσιασμενος για τη συνεχεια.

Απο αποψη χαρακτηρων ξαναλεω πως ολοι οι καινουργιοι σημαντικοι ειναι ακρως ενδιαφεροντες και καλοι ηθοποιοι, και η ταινια - ενω απαντησε καποια ερωτηματα - στο τελος σε αφηνε με ακομα περισσοτερα, και ετσι πρεπει, γιατι ετσι χτιζεις τριλογια γαμωτο.

καυλες με καηλο ρεν, τι καλογραμμενος

[/SPOILER]

γαμω την Feelgood, θελω να σας μιλησω να πουμε

γνκ ο ξάδερφος μου Ολλανδία, star wars junkie σαν εμένα με άσβεστο επίσης μένος για αυτό το σκουπίδι που λέγεται prequel trilogy, απογοητεύτηκε από ότι μου είπε, γιατί
(το βαζω σε σποιλερ, δεν ειναι τπτ για την ταινια, μονο για το υφος της)

[SPOILER] μου ειπε οτι τον χαλασε παρα πολυ ομως το οτι του φανηκε σα rehash-remake της πρωτης ολη η ταινια… και ο ιδιος ηθελε απο οτι μου ειπε κατι old school old fashioned αλλα οχι ετσι + το τελικο σχολιο ηταν ‘‘star wars ηρθα να δω οχι avengers’’ :stuck_out_tongue: το οποιο η αληθεια ειναι με γαμησε λιγο ψυχολογικα :stuck_out_tongue: [/SPOILER]

κραταω μια επιφυλαξη δυνατη επομενως γτ γνκ εχουμε ιδιο γουστο και λατρεια για star wars αλλα γμτ απο τα τρεηλερ και μονο φαινεται ΚΑΛΗ ταινια, οχι αριστουργημα ή whatever, αλλα ΚΑΛΗ ταινια

7 μερες ακομα το κερατο μου

συγγενεις ε; δεν φαινεται καθολου.

[SPOILER]για το οτι χτυπαει πολλα κοινα σημεια με New Hope, ισχυει. Η μαλακια ειναι πως δεν χρειαζεται, θα ειχε το ιδιο ακριβως εφφεκτ ακομα κι αν δε χρησιμοποιοιυσαν εκεινο το ιδιο story driver (δε μπορω να πω παραπανω γαμωτο).

Απλα, ειναι αυτο που λεω. Θελαν να ειναι ηλιου φαεινοτερον πως τουτη εδω η ταινια ειναι star wars ταινια (λες και τα φωτοσπαθα δεν ειναι αρκετα να πουμε) και “ας την κανουμε οσο πιο γαμημενα οικεια γινεται”. Σε φασεις, το παρατραβηξαν, ναι, αλλα αυτο που το σωνει ειναι οι χαρακτηρες που ειναι γενικως διαφορετικοι και με περισσοτερο βαθος απο τους οριτζιναλ σε φασεις (κατ’εμε).

Το αβεντζερς υπερβολη ξεκαθαρα. Επισης υπερβολη να θεοποιουμε το storytelling της original τριλογιας. καποια πραματα ειναι αισχρα, ασχετα απο την αγαπη που μπορει να εχουμε.

αριστουργημα που θα αλλαξει το σινεμα δεν ειναι σιγουρα. Αλλα ειναι ΚΑΛΗ. μονο και μονο για τις καυλες που βγαζει (aka δεν προλαβαινεις να παρεις χαμπαρι τι γινεται ελεω στυσης) αξιζει

[/SPOILER]

ΩΠΑ, ΜΙΛΑ Η ΠΣΟΦΑ ΣΑ ΣΚΥΛΟΣ, ΤΙ ΘΕΣ ΝΑ ΠΕΙΣ ΤΣΟΥΤΣΕΚΙ;;

Αυτο ακριβως εννουσα λεγοντας οτι “οτι θελατε και περιμενατε απο πρωτη ταινια τριλογιας το εχει” … Πολλα στοιχεια απο New Hope αλλα τα προσπερνας γιατι τα εχουν εκτελεσει τοσο καλα.
Tελειες μαχες και μουσικη να ανατριχιαζεις.

Ενας χαρακτηρας δε μου αρεσε προς το παρον αλλα ελπιζω να βγω λαθος στην επομενη.
Στις λεπτομερειες , δν ειχε Cantina Song παρα ενα space reggea tune, η φωνη του 3PO μου φανηκε διαφορετικη και με χαλασε λιγο.

Καλα δεν εχει νοημα τωρα να σας λεμε ποσο γαματη ειναι… αντε δειτε τη να την μιλησουμε.

[SPOILER]ε τι να λεμε τωρα. ευκολες λυσεις, ενιοτε ρηχο character development, ΟΛΟΙ ΕΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΟ ΓΑΜΗΜΕΝΟ ΠΕΠΡΩΜΕΝΟ, ξεμπερδευουμε με τον εμπερορ σηκωνοντας τον σα μωρο και τον πεταμ’ στου χαντακ΄, 70ς καζουαλ ρατσισμος/σεξισμος κλπ κλπ

προσοχη, τιποτα απο τα παραπανω δεν μειωνει την αξια του star wars που θεωρω οτι ειναι ενα μαγευτικο συμπαν, αλλα ειναι λαθος τα fanboy goggles μας να λειτουργουν ως παρωπιδες σε καποιες αληθειες [/SPOILER]

φοβαμαι πως σε κανω να μπαινεις με ακομα πιο παππουδιστικη διαθεση στην ταινια =(

ΟΚ, δε θα σχολιασω κατι, αμπαλιαση και πσοφος μονο.-

(και γω βρισκω πολλα λαθη στη παλια τριλογια αλλα πχ αυτο με τον εμπερορ, μια απο τις πιο iconic και συναισθηματικα φορτισμενες σκηνες στην ιστορια του σινεμα + απορεια μιας συγκλονιστικης σεναριακης αλληλουχιας σκηνων και διαλογων/για τα δεδομενα ειδικα του ειδους -εξου και το STAR WARS ειναι σημειο αναφορας και οχι κανα τυχαρπαστο γαματο sci-fi epic, γτ διευρυνε τα στεγανα του ειδους- δεν νομιζω πως καν ειναι περαιτερω αξιο σχολιασμου, αμπαλε καγκουρα, αμε δες κανα αντμαν τωρα ή κανα χομπιτ, διαολε)

μονο παρωπιδα .

δεν διαφωνω με τιποτα απολα οσα ειπες σε σχεση με αλληλουχια σκηνων, συναισθηματικη φορτιση κλπ. επρεπε να γινει, το ξερουμε, ετσι επρεπε να τελειωσει η ιστορια. το πως εγινε ειναι το θεμα. δε μπορεις να χτιζεις την ΠΡΟΣΩΠΟΠΟΙΗΣΗ ΤΟΥ ΚΑΚΟΥ, τον απολυτο force user, τον αρχοντα του dark side που ΑΠΟ ΤΟ ΠΟΥΘΕΝΑ βγαζει κεραυνους απο τα χερια του και καυλωνει και σοκαρει ολον τον κοσμο, και να εχεις το πιο αντικλιμακτικο finishing move εβερ. Αυτο ειναι κακο story telling. -

Γιατί τα πάντα από adventurefantasyfamily από ΛούκαςΣπίλμπεργκ τα βλέπαμε για το αριστουργηματικό τους σενάριο και αλάνθαστο storytelling.

Σε άλλα νέα, η μισή κοσμική Αθήνα είδε την ταινία και κάνει λόγο για έπος. Την πιστεύω.

εννοεις που ο ακολουθος του, αποδυναμωμενος και αλλαγμενος τον σηκωνει με οτι δυναμη του εχει απομεινει, απορροφοντας τα παντα και τον ριχνει σε ενα απυθμενο βαθος;

αντι ας πουμε να του πεταξει το φωτοσπαθο εξω, να τις παιξουν λιγο και να του κοψει το κεφαλι ala one on one σε Mortal Combat, κοντρα στην κλασσικη τυπικη μονομαχια καλου/κακου;

ναι, ειναι κακο storytelling (y), καθολου πρωτότυπο, και αποδυναμώνει πληρως την δυναμική του Emperor και του Vader (y) (y)

εγω παλι, και ευτυχως δεν ειμαι ο μονος, νομιζω οτι η στιγμη που ο Vader κοιταζει τελευταια φορα τον Luke και μετα κανει αυτη τη κινηση με το κεφαλι προς τα πισω και πεφτει προς τον Emperor σηκωνοντας τον ειναι απο τις καλυτερες στιγμες ολου του saga…

και αν υπαρχουν λαθη και σφαλματα στην παλια τριλογια, ε αυτο δεν ειναι σιγουρα απο εκεινα :stuck_out_tongue: και χωρις παρωπιδες, μπορω να αναφερω απειρα αλλα γνκ το final duel δεν ειναι απο εκεινα.-

ευτυχως οκ, ειναι star wars, εχει στιγμες για ολους οποτε πασο (y)

αααργκ, δεν ειναι αυτο το ποηντ μου ρουφιαναραιοι.

α, ερωτηση για το καινουριο

χωρις σποιλερς παλι, μονολεκτικη απαντηση δε με χαλαει,απλα θα ηθελα να ξερω αν

[SPOILER]η ολη φαση να μην δειχνουν τον Λουκ πουθενα, λειτουργησε τλκ θετικα;[/SPOILER]

σου απανταω αργοτερα στο κατεβατο. θα αρκεστω να πω πως χαιρομαι που πρεπει να ΠΡΟΣΒΑΛΩ ΤΑ ΘΕΙΑ για να κανεις argument της προκοπης :stuck_out_tongue:

προς απαντηση στο σποιλερ σου… μαλλον ναι. Εγινε οπως επρεπε πιστευω, για τη συνεχεια της τριλογιας that is.

Πεθανε επι οθονης ο Jar Jar Binks;
Αναφερθηκε τπτ σε midichlorians;
Γνκ αναφορα σε prequel trilogy events-people εγινε καμια;
(σε σποιλερ)

γιατι το κανεις αυτο στον εαυτο σου;

[SPOILER]προφανως, οχι σε ολα[/SPOILER]