Μαδερφακιν star wars

οκ ηρέμησα :smiley:

τελος οι ερωτησεις

Το είδα. Καλούτσικο ήταν. Πολύ καλύτερο από εκείνη τη χλεπα, το episode 1.

λίγο κόψε ραψε οι σκηνές από την original τριλογία. Σα να βλέπεις remake ένα πράγμα, αλλά οκ δε με χάλασε.

Θα ξεχαστεί γρήγορα πάντως.

Sent from my XT1572 using Tapatalk

Στάλθηκε από το D5803 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

γαμησε. συγκινηση.

ανελπιστα καλο, γενικα τα εχουν πει οσοι το ειδαν πιο πριν.

αξια συνεχεια των κλασσικων και μαλλον το πιο προσβασιμο star wars απο καθε αποψη.

μπροστα του τα πρικουελ ειναι θλιβερα σκουπιδια.

ακομα εχω υπερενταση, θελω να το ξαναδω τωρα.

Ακολουθουν σποηλερ

[SPOILER] Πρωτα τα αρνητικα. Σε σημεια πολυ ενοχλητικο ρημεηκ του New Hope. Με στεναχωρησε οτι οι πιο δυνατες στιγμες ηταν βασισμενες στην συγκινηση που προκαλεσε η παρουσια των παλιων. Δεν ειχε δυνατα καινουργια πραματα. Επισης δεν μ αρεσε ο χαρακτηρας του Φιν. Το κονσεπτ του μετανιωμενου στορμτρουπερ θα μπορουσε να δωθει πολυ πιο ομορφα. Δεν βρηκα ουτε συνεπες, ουτε καν αστειο τον πρωην στορμτρουπερ, νυν γελοιο αφελες κομικ ρηλιφ. Προφανως προοριζεται για σημαντικα πραματα, αλλα η εκτελεση δεν μ αρεσε. Γενικως η αναγκη για κομικ ρηλιφς ειναι ενοχλητικη. Αρκουν τα ντροιντς κ οι εξυπνες ατακες, οπως του Χαν Σολο στα πρωτα. Επισης δεν μ αρεσε το cgi του Σνουκ. Πολυ Βολντεμορτ/ Γκολουμ. Τελος μ αφησε μια αισθηση ταινιας young adult. Πρωταγωνιστες τυπου Twilight, Hunger games, Harry Potter κτλ.

Στα θετικα μου φανηκε οτι ειχε καλυτερο μονταζ απο τα 3 προηγουμενα. Ηταν συμπαγες κ οχι αχταρμας. Μ αρεσε αρκετα ο Kylo Ren. Ευθραυστος χαρακτηρας με αμφιβολιες που προφανως τον ατσαλωνουν οι αποτυχιες του οσο δοκιμαζεται. Δυστυχως το ανφας του ηθοποιου που τον υποδυεται προκαλουσε γελιο στην αιθουσα οποτε εβγαζε την μασκα του. Κριμα.
Συμπαθητικη επισης μου φανηκε κ η Ray. Λιτη κ δυναμικη. Σταθερες αξιες τα droid. Κ τα 3 πλεον. Επισης μου αρεσαν πολυ τα μερη. Η ερημος με τα κατεστραμενα battleships, ο χιονισμενος πλανητης βαση της Αυτοκρατοριας, οι υποβλητικοι χωροι μεσα σ αυτην κτλ. Τελος πολυ επικη η παρουσια του Λιουκ με πολλες υποσχεσεις για την συνεχεια.
Γενικως ευχαριστο, αλλα ηταν τοσο κοντα στο να θεωρειται ρημεηκ που δεν μπορω να πω οτι θα με στιγματισει πχ. [/SPOILER]

συμφώνω 100% με τον red viper.

[SPOILER]σίγουρα πιο ταινία απο τα prequels ,αλλά σε τετοιο βαθμό ώστε να μοιάζει σαν φόρος τιμής στο New Hope…βέβαια απο την άλλη νομίζω οτι η παρουσία του Millenium Falcon έπαιξε μεγάλο ρόλο σε αυτό …μου άρεσαν πολύ οι αερομαχίες ,ήταν άψογες …ενω απο την άλλη δεν ήταν καθόλου καλές οι μαχες με τα lightsabers (εδω τα prequels έχουν προβάδισμα)…αλλά φαντάζομαι οτι ήταν επίτηδες “ερασιτεχνικές” μιας και όσοι τα κρατούσαν ηταν σχετικά νεοι στο άθλημα …περιμένω μεγαλες σκηνές με αυτά στα επόμενα …γενικα θετικό το πρόσημο ,με την προυπόθεση οτι η ουσία θα παιχτεί απο δω και περα …[/SPOILER]

Σε μια γρηγορη πρωτη αναλυση

τα pros

[SPOILER]1. Oλοι οι νεοι χαρακτηρες γαμανε… η Ρεη αν συνεχισει ετσι, μπορει να εξελιχθει στον αγαπημενο μου χαρακτηρα ισως και ολου του saga, πολυ μεγαλο potential και οφειλει το μισο της και βαλε charisma στην ηθοποιο που την ενσαρκωσε υποδειγματικα…ο Φιν, αν και λιγο εκνευριστικος ωρες ωρες σαν comic relief και χωρις τοσο επαρκες backstory μετανοιας, κερδιζει πολλους ποντους και απο την ερμηνεια αλλα κυριως απο τη χημεια με την Ρεη…λιρα 100 και οι δυο, τρομερο chemistry…Πο γαματος, chaotic good, χρειαζεται και ελπιζω σε περισσοτερο χρονο εμφανισης στα επομενα φιλμ…
2. Ξεχωριστο bulletpoint για Kylo Ren… ειχα πολλες αμφιβολιες + φοβομουν για το πως θα χειριστει η Disney εναν μεγαλο κακο, γιατι κρινοντας απο τις μαρβελοταινιες, δεν μπορει.-
Ευτυχως εκανα λαθος γτ ο Ρεν εχει επισης ολα α φοντα να αποτελεσει το καλυτερο κομματι αυτης της νεας τριλογιας…γκριζος χαρακτηρας, αδυναμος και συναμα πολυ δυνατος, ψυχολογικα πουτανα, μπερδεμενος και αδιστακτος, εν ολιγης ψυχακιας :stuck_out_tongue: επισης πολυ δυνατη ερμηνεια απο τον Driver
3. H εισαγωγη ολων των παλαιων χαρακτηρων ηταν τελεια, σε σημεια παιζει και να δακρυσα λιγο στο σινεμα :stuck_out_tongue:
4. Επιτελους lightsaber battle χωρις τις παπαριες των prequel, δλδ κωλοτουμπες, χορογραφιες και ΜΑΛΑΚΙΕΣ. Αγνο ανοθευτο ενστικτωδες ΞΥΛΟ
5. Τεχνικο επιπεδο απο αλλο συμπαν και αλλες εποχες. Δεν εχει νοημα να πω κατι παραπανω, απο τις οπτικα πιο ομορφες ταινιες που εχω δει προσφατα
6. Αν βγαλει κανεις εξω το rehash κομματι, το γενικο στορυ και σε κραταει και σε τραβαει και θες να δεις απεγνωσμενα τη συνεχεια… στη μεγαλυτερη διαρκεια του πολυ καλογραμμενο σεναριο
7. Για τις σκηνοθετικες ικανοτητες του JJ δεν αμφεβαλλα ποτε… ουτε ενα νομιζω lens flare και ΔΡΑΣΗ ΔΡΑΣΗ ΔΡΑΣΗ καθαρη, χωρις shacky μλκιες ή ποζεριες, καλογυρισμενη και στη πριζα… στον αντιποδα, τρομερα πλανα και ρυθμος στις πιο low tempo στιγμες, η σκηνοθεσια γνκ εδωσε στη ταινια ισως τη μιση της αξια
8. Ηταν μια ταινια πληρως αποκομενη απο οτιδηποτε θυμιζει prequel ή αναφορες σε αυτα… για καποιον που πχ δε τα γουσταρει ή οπως εγω, δεν τα θεωρει καν canon, αυτο ηταν ενα τεραστιο δωρο
9. Μου αρεσε πολυ η πορεια της Ray προς την Δυναμη… αν και ισως λιγο βεβιασμενα σε στιγμες, μου αρεσε πολυ πως ηταν τεζα Force sensitive εξαρχης και σιγα σιγα οσο προχωρουσε η ταινια, μονη της, το αντιλαμβανοταν και εμαθε οσο μπορεσε να το χρησιμοποιησει…ο Ρεν δεν ειχε φτασει ακομα να ολοκληρωσει την εκπαιδευση του και αυτο εκανε καραμπαμ απο την αρχη, που μονο στις ποζεριες ηταν καλος και σε θεματα ουσιας, πχ mind control σε αλλον force sensitive ανθρωπο ή ελεγχο των νευρων του ή στο φιναλε σε καθαρα lightsaber skills (που εκει οκ, τοχεις φτιαξει μονος σου ναι, αλλα ο καθενας που ξερει να χρησιμοποιει ενα σπαθι ή ενα ματσουκι μπορει να σου παιξει εξισου, αν δεν εχεις την Δυναμη σωστα κοντρολαρισμενη μεσα σου) ηταν πολυ πισω… γιαυτο και γουσταρα το ποσο μικρος και λιγος φανηκε απεναντι σε εναν νουμπα που αφησε την Δυναμη να ελεγξει τις κινησεις και το νου του)… η Ρεη μπορει να αποδειχθει μεγαλυτερος Jedi και απο τον Λουκ με το ολο μπουστ που τις δωσαν…
10. Μουσικη επος…επος.- οχι τα παλια themes, τα νεα…ο Williams εχει μια δεκαετια+ να γραψει soundtrack που να μπορω να χαρακτηρισω ‘‘υποφερτο’’ και εδω τα γαμησε ολα…ρα…
11. η ταινια ειχε επιτελους ΧΑΡΑΚΤΗΡΕΣ και ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑ μετα απο 3 prequel γεματα ξυλινες ερμηνειες, αδιαφορους ‘‘χαρακτηρες’’ και μηδενικο συναισθηματικο βαρος…αλλα για αυτο αλλη ωρα
12. ο Luke :’)
13. Han Solo, nooooooooo :’( θα μας λειψεις αγαπημενε λαθρεμπορε του Γαλαξια, εφυγες προσπαθοντας να σωσεις τον γιο σου, nooooooooo, οσο αδοξα μου φανηκε σε πρωτη αναγνωση, τοσο συγκινητικα ανθρωπινα σε δευτερη, δεν ηταν το τελος που του αξιζε αλλα ισως αυτο που ταιριαζε τλκ καλυτερα…
[/SPOILER]

τα cons

[SPOILER]

  1. Snoke: εδω μιλησε η καρδια της Disney και της Marvel… ελπιζω αυτο το απαραδεκτο cgi gollum meets voldemort σκουπιδι που ειδα, να εξελιχθει αλλιως ή να του δωσουν κατι επιπλεον στη συνεχεια, γτ 2 φορες εμφανιστηκε και τις 2 φορες περιμενα απλα να τελειωσει η σκηνη του… απαραδεκτος, μη τρομακτικος, μη οτιδηποτε, δεν μπορω να καταλαβω γτ σε μια τοσο τεχνικα αρτια ταινια με ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ πραγματικους χαρακτηρες, πεταξαν κατι μεσα τοσο prequel-ly
  2. Υπερβολικα πολλα αστεια… οκ, εγω γνκ γουσταρα, αλλα σε μερικες φορες επρεπε απλα να μην το συνεχισουν με το τοσο χιουμορ… ξαναλεω ηταν καλοδεχουμενο στη βαση του αλλα οχι συνεχεια…μια δυο φορες λιγο μου θυμισε ‘‘χιουμορ’’ avengers και σια, δλδ μη χιουμορ :expressionless:
  3. Θα μπορουσαν να αποφυγουν το rehash του death star παλι… γαμουσε η φαση πλανητης-οπλο αλλα γνκ η φαση εχουμε τα σχεδια, πυραυλος εκει, καταστρεφετε ολοκληρο οκ, ναι, οχι.- Βσκ μονο αυτο βρηκα ως ισχυρο μειον του σεναριου περι rehash, η υπολοιπη ταινια προσωπικα δεν μου εκανε τπτ σε rehash ή κατι παρομοιο… οκ, στις παλιες ειχα επισης 2 death star που ψοφησαν με παρομοιο τροπο, δλδ οκ, κλαιν μαιν…
  4. Ηθελα λιγο παραπανω στορυ πανω στο ολο κονσεπτ του Πρωτου Ταγματος και της Αντιστασης… ηταν πολυ γρηγορα ολα και θα ηθελα less action, more talk ή more κατι τεσπα
  5. Oπωτε ειχε cgi χαρακτηρα με χαλουσε :stuck_out_tongue: snoke, katana, τερατα στο φορτηγο του Χαν (αν και γαμουσε η σκηνη :stuck_out_tongue: ), νταξ, λιγο out of κλιμα, οταν εχεις χτισει μια τοσο practical ταινια μεχρι τοτε…
  6. Snoke, ξανα…γτ; μα γτ;;;;
  7. O Fin σωθηκε κυριως απο την εξαιρετικη χημεια με Ray…γτ αλλιως ηταν αρκετα υποανεπτυγμενος σαν κεντρικος χαρακτηρας
  8. Θα μπορουσαν να κανουν λιγο πιο ιδιαιτερη την παρουσια της Δυναμης, των lightsaber και γνκ της μυθολογιας των Jedi… Fin με lightsaber ok, δεχομαι οτι ειναι απλα ενα σπαθι -που ειναι- και η επικινδυνοτητα του εξαρταται 100% απο τον Jedi user του, περαν των προφανων του δυνατοτητων για εναν εμπειρο hand combat dude, εξου και δεχομαι τον Fin να το κραδαινει και να παιζει και στον στορμτρουπερ και οσο αντεξε στον Ρεν…αλλα θα προτιμουσα να μην το ακουμπησει καθολου :stuck_out_tongue: χανει λιγο απο την ιδιαιτεροτητα του σαν οπλο Jedi και οχι του καθενος
    Επισης ξαναειπα, θα ηθελα λιγο πιο δυσκολη ή μαλλον καλυτερα χαμηλοφωνη πορεια της Ray προς την Δυναμη… με τα τωρινα στανταρντ που εθεσε, μπορει να ξεπερασει και τον Yoda σε full training mode :stuck_out_tongue: …δλδ θα προτιμουσα να μην δω το mind trick, να μην κανει force pull το lightsaber απο τα χιονια αντι του Ρεν -αν και ηταν γαμημενα επικο τοτε :stuck_out_tongue: - κτλ κτλ… θα ηθελα απλα να νιωθει το καλεσμα της Δυναμης σε ολη τη ταινια και μεχρι εκει…
    [/SPOILER]

Γενικα, το STAR WARS που θελαμε και αξιζει σε αυτη τη μαγικη τριλογια του '77-'83… με τα προβληματα του -οπως και οι παλιες ταινιες πλην του Empire που ειναι οκ, τελειο- και τις αρετες του, με το ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ απλο, παιδικο, ενηλικο, νοσταλγικο και παραμυθενιο του σεναριο και κεντρικο story και μεγαλη εκπληξη, με την τρομερη σκηνοθεσια του Abrahams να μετατρεπει ωρες ωρες μικρες σκηνες εδω και κει σε στιγμες ανθολογιας…

οι φανς των prequel, clone wars animaton, βιβλιων κτλ, μπορει να ξενερωσουν indeed γτ σχεδον δεν λαμβανει τπτ υποψιν απο αυτα και γνκ αρκετα επιδεικτικα τα προσπερνα σχεδον σα να μην υπηρξαν… προσωπικα πιο στα @@ μου δεν παει, χαρηκα και το φχαριστηθηκα :smiley:

Με κερδισαν ολοι οι χαρακτηρες σχεδον, με εκανε να θελω απεγνωσμενα να δω τη συνεχεια και αυτο μαλλον ειναι το πιο μεγαλο συν, επιτελους σαν Βασιλης ενδιαφερομαι για ταινια STAR WARS και θελω να δω παρακατω τι θα συμβει με αγωνια…

Με τα προβληματα και τις αρετες του, το FORCE AWAKΕΝS ειναι πληρως εναρμονισμενο στην νοοτροπια και στο υφος της κλασσικης τριλογιας και πιστευω οτι οι σκληροπυρηνικοι φαν αυτων των παλιων κλασσικων ταινιων θα ευχαριστηθουν με το παραπανω… Ηταν νομιζω μια εξαιρετικη πρωτη ταινια μιας επερχομενης τριλογιας και ο Τζονσον αναλαμβανει τεραστιο εργο με το επομενο…

υγ. αν και φουλ καβλωμενος, μπηκα στη ταινια με διαθεση να βρω τη παραμικρη μαλακια να γκρινιαξω :stuck_out_tongue: τλκ βρηκα καμποσες αλλα δεν γερνουν ουτε κατα διανοια τη ζυγαρια υπερ τους

χαρηκα που χαρηκες =’)

πιασε τωρα και βρισε τον ξαδερφο.

o μλκας μου ειπε σημερα οτι μου εριχνε επιτηδες σταχτη στα ματια για να καβλωσω περισσοτερο

τον αγαπω <3

My turn motherfuckers

[SPOILER]

  1. Εντάξει, το βασικό - ότι δηλαδή πρόκειται ουσιαστικά για ένα A New Hope του 21ου αιώνα σε λογική ιστορίας, εξέλιξη, ανάπτυξη κτλ. - έχει ήδη πιαστεί, οπότε δεν θα επεκταθώ.

  2. …έτσι κι αλλιώς, παρά τις ΠΟΛΛΕΣ ομοιότητες, είναι ταιριαστό ως σημείο εκκίνησης της νέας τριλογίας/συνέχισης του saga, και σίγουρα προτιμότερο από την όλη “αισθητική” του (@#$%@#$) Phantom Menace.

  3. Το καλύτερο στοιχείο του καινούριου επεισοδίου είναι ότι αποπνέει (από παντού) μια αίσθηση “Star Wars όπως παλιά”, φουλ παλιομοδίτικο και παραδοσιακό (ή εν πάσει περιπτώσει όσο θα μπορούσε εν έτει 2015) και με στόχο όχι να θέλξει κάποια MTV γενιά ή ό,τι σκατά άλλο, αλλά να ικανοποιήσει τους οπαδούς του saga.

  4. Οι πιο δυνατές στιγμές είναι προφανώς οι θριαμβευτικές επιστροφές των παλιών μας γνώριμων πρωταγωνιστών, ΑΡΧΙΖΟΝΤΑΣ από το Millenium Falcon, ΝΑΙ διάολε! Την ώρα που η Ρέι λέει “είναι απλώς ένα σαράβαλο” άρχισα αυθόρμητα να πανηγυρίζω μες στην αίθουσα.

  5. Συγκίνηση σε όλους εννοείται, αλλά πρέπει να πω το εξής κι ας φάω κράξιμο: ενώ Φορντ/Φίσερ, λυπάμαι που το λέω, αλλά έχουν κακογεράσει λίγο (η Φίσερ δυσκολευόταν ακόμα και να σκάσει χαμόγελο, ενώ ο Χάρισον επιβλητική παρουσία σίγουρα αλλά ψιλοστεναχωρέθηκα όταν τον είδα να προσπαθεί να τρέξει με το ζόρι στις σκηνές δράσης, έμοιαζε λίγο με παρωδία), ο MARK MOTHERFUCKIN’ HAMMIL πάλιωσε - και ουχί “γέρασε” - ΣΑΝ ΤΟ ΚΑΛΟ ΚΡΑΣΙ. Απίστευτα πιο γαμάτος και επιβλητικός ως παρουσία απ’ όσο ήταν ποτέ, και, θα φανώ άκρως ιερόσυλος αλλά η αίσθηση που έβγαλε στο τέλος όταν εμφανίστηκε ήταν λίγο παρόμοια μ’ αυτή της πρώτης εμφάνισης του Alec Guinness ως Όμπι-Γουάν Κενόμπι στη Νέα Ελπίδα (…).

  6. R.I.P. Χαν Σόλο, you shall never be forgotten… :frowning:
    Πάντως, μετά την αρχική παγωμάρα και το δέον ράγισμα της καρδιάς, πρέπει να ομολογηθεί ότι μάλλον ήταν σωστή ή εν πάσει περιπτώσει εύλογη/κατανοητή/αποτελεσματική η εν λόγω - σοκαριστική αν μη τι άλλο - σεναριακή επιλογή… Έδωσε βαρύτητα και στο επεισόδιο, και στη σειρά εν γένει, αλλά και ειδικότερα στον χαρακτήρα του Κάιλο Ρεν (θα επεκταθώ παρακάτω).

  7. Πάμε τώρα και στους καινούριους:

  8. Έχω την αίσθηση ότι ο μαυρούλης είναι καλύτερος ηθοποιός από την κοπελιά.

  9. Προσοχή, δε συγκρίνω χαρακτήρες ε, είναι φανερό ότι η Ρέι θα παίξει κεντρικό ρόλο στα επόμενα επεισόδια και γενικά ΓΑΜΑΕΙ ως χαρακτήρας, και είναι και ΠΑΛΑΒΟ ΜΟΥΝΙ η ηθοποιός, αλλά δεν ξέρω, μου φάνηκε λίγο σα να μην ξέρει να παίζει και πολύ… μπορεί να αναθεωρήσω στο μέλλον, το ελπίζω κιόλας, αλλά αυτή η αίσθηση μου βγήκε. Anyway, το σημαντικό είναι ότι ο χαρακτήρας είναι ήδη άψογος, πολλά υποσχόμενος εν όψει συνέχειας και ναι, ποιος ξέρει, μπορεί να βρήκαμε εδώ τον καινούριο, απόλυτο Jedi Master (μη ληφθέντος υπόψιν - εκτός συναγωνισμού γαρ - του αείμνηστου Γιόντα εννοείται).

  10. Απ’ την άλλη το παλικάρι που παίζει τον Φιν μου φάνηκε ότι “το χει” αλλά του είπαν να κάνει λίγο overacting… Πάντως διαφωνώ πάνω στην ένσταση που διατυπώθηκε προηγουμένως, ότι είναι αχρείαστος comic relief χαρακτήρας, εμένα μου φάνηκε σαν ο κλασικός χαρακτήρας πρώτου επεισοδίου τριλογίας Star Wars που ακόμα ψάχνεται λίγο και ουσιαστικά θα βρει τον εαυτό του στα επόμενα. Συμφωνώ ότι θα μπορούσε να έχει δοθεί περισσότερη έμφαση στο backstory του σχετικά με first order, επιστράτευση κτλ., αλλά υπάρχει κι ο αντίλογος ότι μπορεί να μην ήθελαν να τραβήξουν περισσότερο το επεισόδιο σε διάρκεια με τέτοιου είδους πληροφορίες… άλλωστε there’s always next time, έτσι; Κάτι μου λέει ότι θα εμβαθύνουν (ή τουλάχιστον θα προσπαθήσουν) στον χαρακτήρα του στα επόμενα.

  11. Πάντως ο προσωπικά αγαπημένος μου απ’ τους καινούριους ήταν ΜΑΚΡΑΝ ο Κάιλο Ρεν. Αρχικά η παρουσία του (με τη μάσκα, το voice distortion και όλα αυτά) ήταν αν όχι απογοητευτική, τότε σίγουρα λίγο ούτε-κρύο-ούτε-ζέστη, κάτι σαν κακέκτυπο του Ενός και Μοναδικού Sith Lord του Σύμπαντος, στην πορεία ωστόσο μεγάλωσε τρομερά στη συνείδησή μου. Παρά την κάπως ανησυχητική ομοιότητά του, φυσιογνωμικά, με τον Δημήτρη Διαμαντίδη (…), έβγαζε τρομερή εσωτερική ένταση και διαπάλη, και έδωσε μια καινούρια διάσταση στο saga, όχι ως η καινούρια Απόλυτη Προσωποποίηση του Κακού όπως ίσως αναμενόταν (btw, σοφή η σεναριακή επιλογή να μην επιχειρηθεί καν κάτι τέτοιο) αλλά ως ένας villain εύθραυστος και ασταθής αλλά συνάμα όσο ισχυρός, ψαρωτικός και τρομακτικός έπρεπε, και με χαρακτηριστικά καθαρά τραγικού ήρωα (ενώ π.χ. για να φανούν τα πρώτα ανάλογα χαρακτηριστικά του Darth Vader έπρεπε να φτάσουμε στο τέλος της Αυτοκρατορίας, για να μην πω στα μισά της Επιστροφής). Anyway, προσωπικά εγκρίνω 1000% και έχω πολύ μεγάλες προσδοκίες από τον χαρακτήρα Μπεν/Κάιλο Ρεν εν όψει της συνέχειας.

  12. Ούτε λέξη δεν αξίζει για αυτό το πράγμα που υποτίθεται ότι συνεχίζει την παράδοση του Lord Palpatine/Emperor. Όχι, ψέματα, υπάρχει μία λέξη που αξίζει: όνειδος.

  13. Ό,τι και να πούμε για το νέο Έπος που συνέθεσε ο John Williams, είναι λίγο…

Και τώρα, spoiler within the spoiler - αποκλειστικά και μόνο για όσους ενδιαφέρονται για εικασίες επί της συνέχειας:

[SPOILER]Τι λέτε για τη Ρέι; Παίζει να είναι κόρη του Χαν Σόλο και της Λέια; Ή μήπως του Λουκ; Ή απλά τίποτα απ’ όλα αυτά; Πάντως θα μου φανεί κάπως “ζντουπ” αν δεν έχει καμία σχέση αλλά παρ’ όλα αυτά, έτσι μαγικά και ανεξήγητα, the Force is so strong with this one…[/SPOILER]
[/SPOILER]

Verdict (δεν περιέχει spoilers με την έννοια αποκαλύψεων κτλ., αλλά όποιος δεν το έχει δει ακόμα και δε θέλει να ξέρει ΤΙΠΟΤΑ, ούτε καν αξιολογήσεις από τρίτους - για να μπει στην αίθουσα πλήρως ανεπηρέαστος κι έτσι - μπορεί να μη θέλει να διαβάσει τα παρακάτω, οπότε είπα να τα βάλω κι αυτά σε spoiler):

[SPOILER]Εν κατακλείδι: Οι δημιουργοί του καινούριου επεισοδίου έφτιαξαν μια ταινία η οποία πιθανότατα δε θα πει τίποτα απολύτως (στη χειρότερη) ή εν περιπτώσει όχι και πολλά πράγματα/θα περάσει ως άλλη μια μπλοκμπαστεριά (στην καλύτερη) σε όσους δεν τραβάνε και κάνα ιδιαίτερο ζόρι με Star Wars, αλλά πιστεύω ότι μακροπρόθεσμα θα αγαπηθεί από τους οπαδούς του saga. Είναι δηλαδή μια ταινία καθαρά για οπαδούς κι όχι για casual cinema goers κι έτσι. Και η εικόνα που έχω γι’ αυτήν με βάση αυτή την πρώτη προβολή (για συνολική άποψη μάλλον είναι λίγο νωρίς, ο χρόνος θα δείξει) είναι σίγουρα πολύ καλύτερη απ’ αυτήν που είχα σχηματίσει μετά την πρώτη προβολή του καθενός από τα prequels - καλός οιωνός. Δε χρειάζεται επιχειρηματολογία φυσικά για το ότι ποτέ και επ’ ουδενί λόγω δε θα φτάσει τα επίπεδα της συγκίνησης της αυθεντικής τριλογίας, αλλά ούτως ή άλλως κανείς μας, πιστεύω, δεν είχε τέτοιου είδους προσδοκίες. Οπότε κρατάμε το ότι οι δημιουργοί μας έδωσαν, λίγο-πολύ, αυτό που ΘΕΛΑΜΕ, ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ, και ατενίζουμε το μέλλον του saga με αισιοδοξία. :)[/SPOILER]

https://www.youtube.com/watch?v=cUBUlKgsNK8&list=PLWKXJQUwVcfexiFdxZDrFGCx7RGbsuQUV&index=23

τπτ αλλο.-

επίσης αγνά συγκινητικό και καβλωτικό να πηγαίνεις πρεμιέρα σε κινηματογράφο Ηρακλείου 12 το βράδυ για να μην έχεις κόσμο, να είναι τίγκα και 5-6 άτομα να έχουν σκάσει με φωτόσπαθα, μάσκες Βεηντερ και κάπες Jedi… :’)

[SPOILER]για την Ρει δεν ξερω αλλα ειναι αρκετα πιθανον ο Σνουκ να μας βγει κανας Darth Plagueis (τον αναφερει ως ‘wise’ σε ενα σημειο) [/SPOILER]

περι Kylo Ren

[SPOILER]όντως πολύ υποσχόμενος χαρακτήρας ,οπως ολοι βασικα ,μιας και τώρα τους μαθαίνουμε…αλλά αυτός ειναι ψυχάκιας…απο που να το πιασω …που του λεει η Ρεϊ ,οτι κρυβεται πισω απο τη μασκά και λεει οκ ,ας τη βγαλω ! (τον Vader ,τον περιμεναμε 3 ταινιες) …το οτι οταν τσαντιζεται ,κατευθειαν light saber και καταστροφες…το οτι σε ολες τις αποστολές ειναι εκει και ετοιμος να δρασει …αποκορυφωμα προφανως οτι σκοτωνει τον πατέρα του στην πρωτη τους επαφη στην ταινια…και γενικα ενω ο Vader παλευε με την dark side για να τον κερδισει η light , λογω της οικογενειας (προτιμησε τον Luke ,απο τον Palpatine), αυτός εδω , το εχει παρει αντίστροφα …ειναι της καλης πλευρας και θελει πασει θυσια να μεταβει στην dark side και σκοτωνει οικογενεια για χαρη της , σε αντιθεση με τον Vader…το παλικαρι εχει ξεφυγει , μακαρι να τον απόδωσουν ακόμα πιο παρανoϊκο…

και κατι αλλο ,καλα την Cap. Phasma την προωθουσαν πριν την ταινια με τη γαματη στολη της , τον ρολο της γενικα , με γνωστη πλεον ηθοποιο , συμμετοχες στα πανελ και τοσο λιγο χρονο (και ακυρο) χρονο προβολης ?
μαλλον θα δουμε περισσότερο και απ’αυτην στα επομενα…

επισης , γαματος ο General Hux , παλαβο-φασιστας του κερατα, πως το ειπε στο λογο του , να καταστρεψουμε την δημοκρατια !! και αυτος εκλεψε την παρασταση σε κακία μαζι με τον Ren ,απο το gollum (για το όποιο να περιμενουμε , μιας και ειδαμε hologram …στην αρχική τριλογια στο ‘‘Empire’’ πηραμε μια πρωτη ματια στον Emperor)[/SPOILER]

τα ειπαν ολα οι προηγουμενοι…απλα θα προσθεσω και εγω οτι ηταν ΓΑΜΑΤΗ!

[SPOILER] Όσο έπαιζε ήμουν τόσο χαμένος που όταν τελείωσε το πρώτο πράγμα που είπα ήταν ότι “γαμησε μάνες” - καλύτερα κι από Χριστόφορο για να μην ξεχνιομαστε.

Αλλά μετά άρχισα να το σκέφτομαι πιο καθαρά… Μέχρι να εμφανιστεί ο Han ήταν ΤΑΙΝΙΑΡΑ, μετά ήταν καλή αλλά όσο πιο πολύ το σκέφτεσαι τόσο συνειδητοποιείς ότι είδες μια άλλη βερσιόν του New Hope. Τουλάχιστον σώζεται από τη σκηνή “υιού-πατρος” και την εξέλιξη της Rey. Πολύ δυνατή για μένα. Επίσης εξαιρετικό κλείσιμο, θες να δεις το sequel χθες.

H Rey γενικά είναι τρομερός χαρακτήρας - προσωπικά μου θυμίζει την canonical Meetra Surik για όσους έχουν παίξει το KotOR 2, άκυρα force sensitive που θα εξελιχθεί γρήγορα. Αν το καλοσκεφτείς χτυπάει λίγο να κοντραρει στα ίσια τον Kylo που μέχρι εκείνη την ώρα παρουσιάζεται παντοδύναμος, χωρίς καμία μα καμία εκπαίδευση. Όσο για το αν σχετίζεται με την φαμίλια, σε ένα από τα τρέιλερ έριξαν μονταρισμένο το “My father has it, my sister has it, you have that power too” απ’το RotJ οπότε έχουμε πολύ δυνατό hint… Προσωπικά θα με εκπλήξει αν είναι τελείως ξεμπαρκη.

Ο Fin αδιάφορος για μένα… Kylo Ren γαμει μέχρι να βγάλει τη μάσκα, μετά φλωρευει αρκετά και το σώζει μόνο όταν αποφασίζει να γίνει πατροκτόνος… Το καινούργιο droid ΓΑ-ΜΑ-ΕΙ, οποίος το σχεδίασε είναι θεός του μάρκετινγκ.

Προφανώς σε οποία σκηνή σκάει κάτι απ’ την οριτζιναλ τριλογία, ρίγη συγκίνησης…

Για χιλιοστή φορά, υπάρχει κάποιος που έχει παίξει τα KotOR και δε ΧΥΝΕΙ_ΜΠΑΜΙΕΣ και μόνο στην σκέψη να τα κάνουν ταινίες; Έσβηναν ο,τι υπήρχε εγγυημένα κι ας είναι γνωστά το σενάρια ήδη… Φανταστείτε Darth Nihilus ας πούμε, ποσο σκατιφλωρας είναι μπροστά του ο Κylo Ren;[/SPOILER]

[SPOILER]ΝΤΑΙΖΗ ΣΕ ΣΚΙΖΩ[/SPOILER]

Πιο safe σενάριο δεν έχω δει στην ζωή μου.

-Οι ταινίες της marvel πρέπει να είναι πιο ώριμες και να περιορίσουν λίγο το χιουμορ
-χαχαχα ο bb8 είναι πολύ αστείος

Το ξέρω οτι είναι της μόδας ο φεμινισμός και οι δυναμικές αυτόνομες γυναίκες αλλά εδώ πόνεσαν τα μάτια μας. Υπάρχει ο σωστός τρόπος του mad max και το “μη μου κρατάς το χέρι” του star wars.

Περίμενα κάποιον να κάνει την πρώτη γκρίνια για να μη το χαλάσω εγώ. Χειρότερο star wars με διαφορά. Θα επεκταθώ αργότερα.

… λολ
Χειρότερο από το αριστούργημα του Menace ε;

Τωρα που μιλάμε και ανοιχτά :

  • Snoke απαράδεκτος .
  • Τα lightsabers έχασαν λίγο τη μαγεία τους και το exclusivity τους .
  • Νέο Deathstar δε χρειαζόταν αλλά όταν κατέστρεψε πόσους πλανήτες ηταν λίγο γκαμπλα( αλήθεια ποσά δις πέθαναν σε μια ταινία ;;;
  • Η Λεια με τόσες πλαστικές μου χάλασε τη ταινία , ευτυχώς είχε λίγες σκηνές .
  • Μη ξεχνάτε ότι ειναι η αρχή ενός νέου έπους και με αυτή τη ταινία θέλουν να προσελκύσουν/πορωςουν και νέο κοινό, όποτε πολλά κλισέ και λίγη επανάληψη ειναι κατανοητή .

Thank you, γιατί το είπα σε ηλίθιο “φεμινιστή” (και το σύγκρινα και με Μαντ Μαξ ως προς αυτό) και έπεσε να με φάει ότι είμαι φερέφωνο της πατριαρχίας και αξίζω δημόσιο λιντσάρισμα για τον φαλλοκρατισμό μου.

Προσωπικά, αν εξαιρέσεις την political correctness που με τσάντισε, γούσταρα μέχρι αηδίας. Ήταν ακριβώς όπως πρέπει να είναι μια ταινία σύστασης ενός κόσμου και δη μιας επερχόμενης τριλογίας. Ναι, πατάει στο 4, αλλά οι ανατριχίλες ήταν διαρκείς, η σκηνοθεσία όπως πρέπει να είναι ένα ΜΟΝΤΕΡΝΟ Star Wars, ο σεβασμός στη σημειολογία του μύθου απεριόριστος και οι νέοι χαρακτήρες δύνανται να αποτελέσουν κάποιους από τους πιο ολοκληρωμένους που έχει δει ο blockbuster κινηματογράφος τα τελευταία χρόνια αν παιχτούν κάποια χαρτιά σωστά.
Αν κάτι μου έκανε την καλύτερη δυνατή εντύπωση, ήταν ότι όλα τα μοτίβο που αφορούν στον κόσμο της Δύναμης κλπ δεν δίνονταν μέσω επεξηγήσεων, αλλά μέσω σιωπής και ΑΠΕΙΚΟΝΙΣΗΣ. Καταλαβαίνεις τι παίζει και που, ακόμα κι αν δεν είσαι ψυλλιασμένος -υποθέτω-. Και για όλους τους παραπάνω λόγους, συν θεμάτων που αφορούν στην πλοκή και μόνο, μάλλον Δευτέρα πάω να το ξαναδώ.

[SPOILER]Ο Kylo Ren ίσως είναι ο villain που ήθελα με τον γκρίζο χαρακτήρα του και ο Adam Driver ο κατάλληλος ηθοποιός να τον υποδυθεί. Και μόνο η σκηνή με τον Han αρκεί για να δείξει σιωπηλά όλες του τις εσωτερικές μάχες, οι οποίες δεν καθοδηγούνται από το σενάριο, αλλά από την ερμηνεία.[/SPOILER]

Α, και επίσης, ενδιαφέρον trivia

[SPOILER]O Stormtrooper στη σκηνή του Jedi Mind Trick είναι ο Daniel Craig. Πήγε στο έτσι, uncredited, για την καύλα.[/SPOILER]

βαζεις και τα prequels μεσα?

ειμαι πολυ περιεργος να δω το σκεπτικο σου πραγματικα.

χειροτερο star wars ειναι το ΙΙ για μενα, το menace μες το χαλι του εχει μεσα μαχη-επος οτι και να λεμε απο καθε αποψη, με μουσικη υποκρουση την τελειοτητα που λεγεται duel of fates (που δυστυχως δεν ακουσαμε αντιστοιχο κομματι στο force awakens), και δεν το ειχαν γαμησει ακομα στην υπερβολη στις μαχες με τα lightsabers οπως εκαναν στα επομενα 2.

οσο για το χιουμορ ηταν σωστο και εκει που επρεπε, συγκρισεις με το σαπιο-πλαστικο τιγκα αμερικανικο που επικρατει στις ταινιες της μαρβελ ουτε καν. ο ββ δεν ειναι αστειος, ειναι γλυκας, εχει διαφορα