Μαδερφακιν star wars

:lightsabre:

εδω ειμαστε και φαινεται γαματο

πιπες λες τωρα.

ναβγαζαν τρεηλερ για τη σολο ταινια Χαν Σολο, να πω ναι, αλλα οχι για τουτο.

Τουτο εχει απειρο νοημα, γιατι ειναι ιστορια στο συμπαν SW που δεν γυρναει γυρω απο το Σκαηγουωκεηκο βραζιλιανικο σηριαλ.

Αρμεγματα μας λες και ουτε ΛΙΙΙΙΙΓΟ βεηντερ δε βαλανε.

Δεν ξερεις τιποτα, πισω στο bridge σου σκατενιε

Το star wars απο μια τριλογια επιστημονικης space opera φαντασιας γινεται ολο και πιο φθηνο και χαοτικα ευτελες οταν αρχιζεις να το μετατρεπεις σε franchise για να ξεκοκκαλισεις καθε του ‘‘ανειπωτη’’ λεπτομερεια

γίνεται τηλεοπτικό.-

δε χρειάζεται να είναι κανείς ούτε 30 χρονών ούτε να έχει iq μεγαλυτερο του 50 για να το καταλάβει αυτό.

προφανως θα ειναι καλο τουλαχιστον, γτ φαινεται καλο απο τη μια και απο την αλλη και το TFA ηταν καλο, το στουντιο το προσεχει πολυ το franchise του

αυτο δε σημαινει οτι χρειαζεται, οπως δεν χρειαζοταν και εξαρχης το TFA (οσο και αν μου αρεσε)

τωρα αν εσεις ξεροχυνεται με καθε νεα εικονα νεου star wars προιοντος, οκ, προφανως δεν μπορω να κρινω την καβλα του καθενος

ομως σα φιλος του star wars και γενικοτερα σαν μεσον νοημων θεατης, δε χρειαζεται και πολυ για να αποδοκιμασω την παραμικρη περαιτερω εκμεταλευση ενος διαστημικου επους που σημερα πιο πολυ θα το σχετιζει καποιος με τον ακραντο καπιταλισμο στο σινεμα και την υπερ-εμπορικη εκμεταλευση του, παρα με μια τριλογια που καποτε αλλαξε το σινεμα ή την μοναδικη εικονα του Λουκ να χαζευει τους διδυμους ηλιους του Τατουην…

οποτε μπα, δε νομιζω οτι ισχυει τπτ αποτι λες, σιγουρα θα ειναι καλο, σιγουρα θα το δω στο σινεμα γτ ειμαι θυμα δυστυχως της εποχης μου που χτυπαει κατευθειαν στη νοσταλγια αλλα δε γαμιουντε στο φιναλε φιναλε, δεν σου αφηνουν ιχνος νοσταλγιας ή αθωοτητας ανεκμεταλλευτο

θα μου πεις υπερβολες, λεω μλκιες κτλ… το θεμα ομως ειναι ξεκαθαρα ιδεολογικο και πραγματικα απορω -καλα δεν απορω και τοσο :stuck_out_tongue: , δεδομενου οτι δεν εχω εκτιμηση σχεδον κανενος την αποψη ή γνωμη που μπαινει στο συγχρονο εταιρικο τριπακι και ειναι γενικα πολυς κοζμος, mass culture που λεμε- πως καποιοι ξεπουλουν ετσι οτιδηποτε συναισθημα ή εμπειρια τους προσεφερε καποτε ή και τωρα που πρωτοβλεπουν μια ταινια παλαιοτερη για να την δουν να αποδομειτε μεχρι τα κοκκαλα της

δε νομιζω οτι λεω τιποτα παραλογο, η δυναμη της εικονας και του hype ακομα κανει το θαυμα της και θα ψαρωσουν ολοι αλλα με μια πιο ψυχραιμη και ωριμη ματια, ειναι τουλαχιστον εμετικο αυτο που γινεται

υγ. Οπως στα @@ μου το πως ο Βεηντερ εγινε απο Ανακιν ετσι, ετσι στα @@ μου το πως εκλεψαν τα σχεδια του Death Star
Μερικα πραγματικα ειναι καλυτερο να παραμεινουν στο πισω μερος του υποσυνειδητου μας, αυτος ουτως η αλλως ειναι και ενας εκ των σκοπων του καλου storytelling…
Το Star Wars κερδισε τη κινηματογραφικη μοναδικοτητα του αυτη την εικοσαετια που κινηματογραφικα εμεινε ανεπαφο… με τα πρηκουελ την εχασε αλλα σημερα που γενικα παιζουν μονο σηκουελς, πρηκουελς και ρημεηκς,θα φτασω 50 και θα εχουν βγει 30 ταινιες κοντα και αυτο ειναι τουλαχιστον στεναχωρο, για ενα εργο που ξεκινησε σαν μοναδικο και σταδιακα μετετραπει σε κατι αλλο…

αντε τωρα τρεξτε πισω απο το καροτο…

Ωραίο το trailer και θα είχα ενθουσιαστεί πολύ περισσότερο αν δεν είχαμε Gareth Edwards που για μένα έχει 0/2 ως τώρα και δεν είχα ξαναδεί πριν 2-3 μέρες το Force Awakes (πρώτη φορά μετα την μοναδική σινεμά) που συνεχίζει να μου φαίνεται μετριότατο δυστυχώς.

ο edwards ειναi απο τους πολλα υποσχομενους στο χωρο πλεον, ο γκοτζιλας ηταν ταινιαρα με αξεχαστες στιγμες instant classic και γενικοτερα αψογη αισθητικη.

ωραιο φαινεται το teaser.

πολυ καλη επιλογη για τον κοσμο του star wars.

o επιφοβος της υποθεσης ειναι ο τυπος που εβαλαν να κανει το 9, που εδωσε τη μαλακιαρα που ακουει στο ονομα jurassic world.

Τον Colin Trevorrow λες. Πάντως έχει κάνει και το πολύ όμορφο Safety Not Guaranteed.

Ο μεγαλύτερος μου φόβος είναι πως θα δούμε άλλο ένα New Hope remake. Πάλι Death Star και πολλές εικόνες που παραπέμπουν στο New Hope. Δεν θα αντέξω άλλη μια ίδια ταινία.

Μας άφησε ο R2D2

Kenny Baker λεγόταν ο ηθοποιός και ήταν 81 χρονών. R.I.P.

Σε άλλα νέα φαντάζομαι όλοι είδατε το trailer του Rogue One. Δεν ξέρω σε πόσους άρεσε, εγώ αυτό που έχω να πω είναι ότι οι τύποι ξέρουν να δίνουν στο κοινό ακριβώς αυτό που θέλει να δει. Μένει να δούμε αν μπορούν να κάνουν και καμιά καλή ταινία. Αν δεν μου είχε μείνει η πικρίλα από Force Awakens θα είχα ενθουσιαστεί πολύ περισσότερο

ποια πικριλα βρε χλεμπουρα;

Listen to the original honest trailer voice :!:

https://www.youtube.com/watch?v=vs3sVrm_W4o

Πολυ καλο το The Force Awakens.

Πρώτη “κριτική” για το Rogue One που δημοσιεύτηκε στο imdb (μην μείνετε στον βαθμό διαβάστε την, έχει τρελό γέλιο).

Θα παω να το δω λογικα 2-3 φορες στο σινεμα, αρα θα δωσω τα λεφτα μου πολυ ευχαριστα :slight_smile:

Περυσι εκραξα Force Awakens, αλλα φετος θα πω οτι το Rogue One ηταν αναπαντεχα καλο. Σιγουρα καλυτερο κ με πολυ περισσοτερους λογους υπαρξης απο οτι το φορς. Μεγας φαν του φραντσαις δεν ειμαι, αλλα το ευχαριστηθηκα πολυ. Εχει κ κανα δυο φοβερες σκηνες ειδικα στο τελος που θα εκστασιασουν καθε σταργουορα κ οχι μονο. Ειχε καλη πλοκη κ το οτι ξερεις που θα καταληξει ενισχυει την δραματικοτητα κ την πωρωση. Μακαρι να το συνεχισουν ετσι

1 Like

εγω το αντιθετο εχω να πω, ψιλοξενερωμενος εφυγα απο το σινεμα, περισσοτερα με δευτερη προβολη

και γώ πήγα (γυναικείος δάκτυλος ξανά :pensive: ), καλά πέρασα, ευχάριστο και καθόλου βαρετό -με καλό ρυθμό + 2 δυνατές σκηνές που σεβάστηκαν τον μύθο του Βέηντερ + δυνατή σκηνοθεσία με ωραία φωτογραφία και εφε + συμπαθητικες ερμηνειες + δυνατη σκηνη μαχης 3rd act, ισως οτι πιο δυνατο μετα την μαχη του χοθ στην star wars μυθολογια (αφηνω εξω τις ps2 ‘‘μαχες’’ των 3ων prequels)…

αό την άλλη αναμενόμενο και προβλέψιμο σε όλα, χωρίς χαρακτήρες πλην την τζην, χωρίς ουσιαστικό δράμα, χωρίς ουσιαστικό λόγο ύπαρξης θα έλεγε ο πιο κυνικός, όπως και κάθετι που είναι να βγάλει η Disney σαν spin off movies για να παξει λιγο με το φανμποηλικη μας και να αποσβεσει την επενδυση της… πιο πολύ απο όλα όμως, μου έλειψε η παραμυθένια ατμόσφαιρα του STAR WARS των 4-5-6 και 7… ηταν λίγο κάπως το ολο μιλιταρε grounded σκηνικο για εμενα τουλαχιστον/αν και εκτελεστηκε καλα δλδ, κατι δεν…

overall καλα περασα, και να μην είχε βγεί δε θα με ένοιαζε στο φινάλε… αλλα ας μην ειμαι και απολυτος, τουλαχιστον δεν εφτυσε στη μαπα την μυθολογια οπως τα prequels (τελειως δλδ :stuck_out_tongue: ) και διαολε οκ, ηταν στιγμες που πορωθηκα…

υγ. σε μια βδομαδα που ειδα ‘‘arrival’’ και μονο μπουσουλοντας και κλαιγοντας δεν εφυγα απο σινεμα, πολλα ++ στο οτι το rogue one που δεν με εχασε τελειως αλλα τουλαχιστον με διασκεδασε…

Τι εννοείς μπουσουλώντας/κλαίγοντας;;;

Κ εγώ διαβάζω απροσδόκητα καλές κριτικές για το Rogue. Έλεγα να μην παω αλλα το ψήνω μαζί το Ariival, λογικά θα τα δω κ τα 2!