Παιδεία

Για πλακα το ειπα αυτο…:smiley: :stuck_out_tongue:

Ναι το ξερω… Αναρχικοι συγγραφεις αποκυρησουνε τη βια… Κοιτα,με το σταυρο στο χερι τιποτα δεν εχει κατακτηθει, χωρις αυτο να σημαινει να σπας βιτρινες και αμαξια, μιλαω καθαρα για συγκρουση με την Αστυνομια… Οσο για τους προβοκατορες ουτε ο Καλτεζας, ουτε ο Τζουλιανι ουτε κανενας αλλος δολοφονημενος απο το κρατος ηταν προβοκατορας, ετσι?

Μα αυτό σου λέω. Το ότι δηλώνουν αναρχικοί, δε τους κάνει αναρχικούς…

ΥΓ. Μα πότε θα μπει αυτός ο Ντούντου? έχω δει 63 λεπτά και ακόμα δε τον έχουν βάλει… :-k

Γι’αυτο και εγω δεν τους αποκαλω αναρχικους…8)

χεχεχε,

στον Led απαντούσα… Εσένα δεν είχα προλάβει να σε διαβάσω:D

Sorry που βιαστηκα…:smiley: :smiley: 8)

Μπορεί να πρέπει να να ιδρύσεις ιδιωτικά πανεπιστήμια αλλά το πως θα το κάνεις διαφέρει…Αν θεωρήσεις την παιδείας εμπόριο φτάνεις σε ενα συστημα σαν την βρετανια που στηυν ουσια η δημόσια εκπαιδευση σε αυτό το επίπεδο δεν υπάρχει.Πόλλες όμως Ευρωπαικές χώρες που θέλησαν να διατηρήσουν την παιδεία δικαίωμα εφάρμοσαν τις οδηγίες της Ε.Ε. διαφορετικά.Δωσαν προσοχη στην δημόσια παιδεία πρώτα και θεσπισαν ενα πλαίσιο για την ίδρυση και τον έλεγχο των ιδιωτικών ώστε να μην μπαίνει το οικονομικό ως παράγοντας.Η φοιτηση σε όλα τα δημόσια(και πολλές φορές και στα ιδωτικά) πανεπιστήμια είναι δωρεαν και παρεχεται ίδιας ποιότητας εκπάιδευση ενώ η εισαγωγή των φοιτητών γίνεται πάντα με τα ίδια κριτήρια σε όλα τα ιδρύματα…

μεταφέρω τη συζήτηση εδώ γιατί είναι ενδιαφέρουσα. Τώρα δεν προλαβαίνω να απαντήσω γιατί φεύγω για να δώσω μάθημα, αλλά με την πρώτη ευκαιρία θα πω την άποψη μου. Όποιος άλλος θέλει, ας απαντήσει εδώ… :wink:

Νεος υπουργος Παιδειας ο Ε.Στυλιανιδης.Αντε να δουμε ποσο θα αντεξει αυτος.:-k

Μιας και δεν είχα αντιληφθεί το συγκεκριμένο thread, τσεκάρετε το παρακάτω άρθρο στο περιοδικό του πανεπιστημίου Πειραιώς, σε σχέση με τις καταλήψεις που έγιναν πέρυσι.

http://www.topapi.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=730&Itemid=250

Πρόκειται για την καταγραφή (από εμένα) ενός περιστατικού που πιστέυω ήταν χαρακτηριστικό της επικρατούσας κατάστασης. Ό,τι αναφέρεται είναι ακριβής εξίστορηση των γεγονότων.

ρε παιδιά γιατί έχω μπερδευτεί μπορει κάποιος υπεύθυνα να μου απαντήσει στην εξής σημαντική απορία??
είμαι στο 5ο έτος T.E.Φ.A.A μετά την εξεταστική αυτή πάω 6ο(Χρωστάω 2 μαθηματάκια) πόσα χρόνια ακόμα δικαιούμαι με τον καινούργιο νόμο να φοιτώ???:-k :-k :-k

βασικα εχει και αυτος πολυ αλαζονικο και υπεροπτικο υφος… δε μου φαινεται καθολου διαλλακτικος .:stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:
και συμφωνα με αυτα που συζητουσα σημερα με ηγετικα στελεχη της EAAK στο πολυτεχνειο,θα υπαρξει νεος γυρος καταληψεων απο Νοεμβριο

Αυτο θα πει προγραμματικες δηλωσεις.Αντιδραση πριν καν τη δραση.

Πωω κι εσύ!! Αμάν! Καταλήψεις θα γίνουν, σιγά μην κάτσουμε να περιμένουμε τη δράση κιόλας. Πρόληψη!!!

Σωστα!Καταληψεις.Η συνηθεια που εγινε λατρεια.#-o

οι ναυπηγοι δε κανουν καταληψη ποτε:p :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: p :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: …πιο πιθανο ειναι να βγει κυβερνηση το KKΕ

Xaxa!! Ακόμα θυμάμαι το δελτίο ειδήσεων: “Όλες οι σχολές της Αθήνας τελούν υπό κατάληψη εκτός από τη σχολή των Ναπηγών του Πολυτεχνείου!”

Πάμε δηλαδή πάλι για καταλήψεις, επειδή μας ωφέλησαν τόσο πολύ. Ούτε ο Νόμος Πλαίσιο ψηφίστηκε. Ανατράπηκε και η ΝΔ άρα δεν κινδυνεύουμε να φάμε και την αναθεώρηση του 16. Πλήρης επιτυχία.

ΕΛΕΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΣ.

Και αυτά τα λέω έχοντας συμμετάσχει ενεργότατα στις κινητοποιήσεις. Αλλά ρε παιδιά, νταξ. Δυστυχώς το πράγμα ούτε τώρα θα τραβήξει. Κρίμα. Σε αυτή τη χώρα δε σπουδάζουμε, μόνο εξετάσεις δίνουμε. Μάθημα ούτε θυμάμαι από πότε έχω να κάνω.

Μα το γαμάτο ήταν ότι κάναμε καταλήψεις για το Νόμο-Πλαίσιο πριν καν παρουσιαστεί ο Νόμος-Πλαίσιο!!! #-o #-o

παντως υπαρχουν αρκετα θεματα ανοιχτα!!!Στα ηδη γνωστα ζητηματα προστιθενται και οι ρυθμισεις που θελει να περασει η κυβερνηση για τα μεταπτυχιακα και την ερευνα…
Διαφωνω παντως με την αποψη σου οτι οι κινητοποιησεις δεν καρποφορησαν…μπορει το επιθυμητο αποτελεσμα να μην επετευχθει αλλα οπως και να το κανουμε αναχαιτιστηκαν καπως οι προθεσεις τους…

Συγγνώμη που θα στο πω αλλά αυτό δε βγάζει και πολύ νόημα. Ο νόμος πλαίσιο ψηφίστηκε. Τέρμα, χάσαμε. Το 16 έχουν την πρόθεση να αναθεωρηθεί. Η μόνη μας νίκη είναι ότι καθυστερήσαμε την αναθεώρηση. Η οποία όμως δρομολογείται πάλι.

Δλδ με 4 μήνες κατάληψη, άπειρες πορείες, άπειρο ξύλο και χημικά, καταφέραμε μόνο να καθυστερήσουμε το 16. Ε άντε να γα**σουμε κάνα 2-3 εξάμηνα ακόμα, μπας και το ξανακαθυστερήσουμε.

Δυστυχώς οι καταλήψεις από ένα σημείο κι έπειτα έγιναν σαν πενταήμερη. Όλη μέρα pro, ποτά, πάρτυ κάθε βράδυ, ξύσιμο κτλ. Ειδικά το δεύτερο μήνα, το χειμωνα, είχα αηδιάσει. Κατάληψη για την κατάληψη, ήταν απόλυτα φανερό. Ακόμα κι εγώ που ήμουν υποστηρίκτρια κατέληξα να λέω ότι είναι γελοίο να κλείνουμε τη σχολή με διφορές 2-3 ψήφων. Σιγα σιγα παρήκμασε το πράγμα: καταλήξαμε από διαφορά 150 ψήφων από τα πλαίσια αντικατάληψης, να παίρνουμε οριακά με 7 ψήφους διαφορά. Να φανταστεις οτι καλα καλα τα ατομα που συμμετειχαν ενεργοτατα στις καταληψεις καμια φορα δεν παταγαν στη συνελευση :stuck_out_tongue: Με το ντουφεκι ψαχναμε ατομα για να ειναι καταστατικη η συνελευση.

Για μένα αυτά είναι τραγικα και δε λεγονται “κινημα”. Επρεπε να προλαβουμε την παρακμη. Οχι να “καιμε” ενα τοσο ισχυρο μεσο πιεσης με την επιμονη μας. Ετσι οπως καναμε, αποδυναμωθηκαμε απο μονοι μας και δωσαμε δικαιωμα να μας αποκαλουν μειοψηφιες. Ακουγοταν απο καποιους να ανοιξει η σχολη, δεν ειχε νοημα να βαυκαλιζομαστε μονοι μας πια. Αλλα τιποτα. Ισα ισα καναμε καταστατικες συνελευσεις, αυτο δεν μπορω να μην το αναγνωρισω. Αλλα επιτρεπεται, παρολο που ειναι καταστατικη η συνελευση, να συνεδριαζουμε 50 ατομα απο Συλλογο 600; Τραγικα νουμερα, το δευτερο μηνα. Ο κοσμος το ειχε δει διακοπες και ολοι ειχαν παει σπιτια τους, παιρναν τηλ και ελεγαν “να κατσω αλλη μια βδομαδα; Ξανακλεισαμε;”.

Εγω σε αυτους τους “αγωνιστες” δεν εχω πια εμπιστοσυνη. Πολυ κολλημα, πολλη πορωση και πεισμα. Αδιαλλαξια.