13o Αντιρατσιστικό Φεστιβάλ

Θα μαι και γω εκεί! Αν με δεις σφύρα! 8)

Μια χαρά! Θα σφυρίξω κλέφτικα!

Εγω θα παω την Κυριακη…Ομως μηπως ξερετε να μου πειτε πως να φτασω εκει με συγκοινωνια?:wink: Ειναι κοντα στο μετρο σταση κατεχακη η κατι τετοιο?

Παντως τετοιες εκδηλωσεις ειναι σιγουρο οτι πρεπει να γινονται αν και ειναι περισσοτερο συμβολικου χαρακτηρα…Τωρα αν τρογωνται ειναι καταδικαστεο αλλα δεν πρεπει να αμαυρωνουμε ολοκληρες τετοιου ειδους εκδηλωσεις…Εκτος ακι αν εχουμε καποια αλλα πιστευω(εχμ κατλαβαινετε…)ρουλαχιστον τοτε δικαιολογειται αυτη η αρνητικη σταση…

Kiratzos:

είναι κατατοπιστικότατο.

Moυ είπαν για αυτούς τους Soul Rebel από την Νέα Ορλεάνη που παίζουν αύριο πως παίζουν σαν Dirty Dozen Brass Band και αρχίζω να ψήνομαι να έρθω. :trumpet: :trombone:

Ποιο ειναι το χειροτερο η αγνοια ή η ημιμάθεια??? Ακου εκει “μη- κυβερνητικές” το “Δικτυο για τα Πολιτικά και Κοινωνικά Δικαιώματα”, τα δικτυα Μεταναστων κλπ…χαχαχα…εδω γελανε και τα ψαρια… Καλό είναι οταν δεν ξέρουμε κάτι, να μην μιλαμε…

Ανεξαρτητα παντως απο αυτο, το φεστιβαλ αυτο ειναι θεσμός πια, 13 χρονια αλλωστε, με πολυ μουσική, πολυ φαί, ωραιο κόσμο, κλπ…και περνάει και καποιο μήνυμα…

εντιτ : και σε ωραιο ψβρο φετος , γιατι τα τελευταια χρονια γινοταν διπλα στην ευελπιδων σε ένα μέτριο χώρο.

Ναι σαφώς ο χώρος ήταν καλύτερος από την Ευελπίδων.

Όσο για χθες ήταν πολύ ωραία, αλλά ρε γμτ μετά από 6 τραγούδια των Sigmatropic (οι οποίοι βγήκαν τελευταίοι, και όχι τρίτοι, όπως έγραφε το πρόγραμμα) άρχισε να βρέχει και αναγκάστηκαν να σταματήσουν. ANyway, χάρηκα που τους απόλαυσα να παίζουν τραγούδια από το περσινό The Dark Τhird, έστω και λίγο. Ο Άκης Μπογιατζής τρελαμένος, η τραγουδίστρια μπορεί να αναστήσει και νεκρούς…

PS: Χάρηκα που τα 'παμε και με ellanor

:rockon:

Χαχα, έλα ρε συ, όλοι ξέρουμε πως η βροχή ξεκίνησε επειδή έφυγα εγώ! 8)

Και ύστερα απο αυτό το γεμάτο μετριοφροσύνη σχόλιο, να πω πως ήταν όντως ωραία, με αρκετό κόσμο, ουκ ολίγα ενδιαφέροντα ερεθίσματα (φαγητά, έργα τέχνης, και φυσικά μουσική) και γενικά μια όμορφη κατάσταση (πάντα με τράβαγε αυτό το πολυεθνικό). Χάρηκα που είδα και τον συμφορουμίτη panagiotis και απόλαυσα την πώρωση του με τους Sigmatropic!

http://www.migrantsingreece.org/links.asp

Καλό θα είναι να διαβάζεις και τίποτα άλλο πέρα από indymedia που το χρηματοδοτεί ο soros μέσω των μη κυβερνητικών οργανώσεών του αλλιώς θα μείνεις μια ζωή μπούφος!!:lol:

Ωραία! Το “υβριστικό” μου μήνυμα σβήστηκε, άρα δεν υπήρχαν ΜΚΟ και η ζωή συνεχίζεται…:lol: :stuck_out_tongue: 8)

Ωραίο φεστιβαλ ρε.

Είσαι ξένος; Αδερφέ μου για σένα δωρεάν!

Είσαι Έλληνας; Κατέβαινε τα 6 ευρώ.

Ρατσισμός προς τους μη έχοντας.

Δεν κατάλαβα που είναι το πρόβλημα.
Το φεστιβάλ έχει έξοδα, συνεπώς πρέπει να έχει και έσοδα.

Επειδή όμως γίνεται για να έρθουμε πιο κοντά με τις μεταναστευτικές κοινότητες και θέλουμε όσο πιο πολύ κόσμο από αυτές γίνεται, το να τους ζητάμε και εισιτήριο είναι αποτρεπτικό…

Eνταξει ναι τα 6ευρω ειναι καπως για ενα αντιρατσιστικο αλλα δεν θελω να ανοιξω συζητηση για το αν χρηματοδεοτειται απο το κρατος κλπ γιατι θα λεμε και θα λεμε και θα λεμε…Ωραια ηταν παντως…Θα ηθελα να ημουν και τις αλλες μερες…Ειδα και Αλκινοο αν και επαιξε 2 ωρες με το προγραμμα,αραξαμε και στο χορταρι,φαγαμε και σουδανικο φαγητο…Αντε και του χρονου…

Πήγα στην τελευταία μέρα και μου άρεσε πολύ η φάση. Αυτό που λέει ο zafrock δεν το ήξερα και για να είμαι ειλικρινής διαφωνώ αλλά δεν πειράζει γιατί το φεστιβάλ είχε πολύ καλές προθέσεις. Ίσως να ήταν λάθος αυτό αλλά δεν χρειάζεται να το συζητάμε και να χάνουμε το δάσος. Το θέμα είναι πως έγινε μια διοργάνωση η οποία πέρασε το μήνυμα “είμαστε όλοι ίσοι” και αυτό είναι που μετράει. Τα λαθάκια είναι μέσα στο πρόγραμμα και αν είναι και καλοπροέραιτα δεν τρέχει μία.

Χαχαχα αυτό είχα ξεχάσει να το αναφέρω!! Και που είσαι ακόμα!!! Ίσοι αλλά άνισοι! :stuck_out_tongue: :lol:

Και 'γω πήγα το Σάββατο και ήταν καλά.
Δε νομίζω ότι θα μας τιμούσε ιδιαίτερα αν βάζαμε και τους μετανάστες να πληρώνουν είσοδο, για να μπουν στη ‘γιορτή τους’, που εμείς τους διοργανώσαμε…

Nαι, μάθαμε ότι την πρώτη μέρα είχε τόσους πολλούς μετανάστες, ώστε να φτάσουν στο σημείο να ανακυρήξουν μετανάστη της χρονιάς κάποιον μετά από ώρες ψαξίματος! :lol:

(πλάκα κάνω)

Όσο για τα έξοδα, τόσες και τόσες συναυλίες και φεστιβαλ γίνονται αυτοοργανωμένα και μια χαρά καλύπτονται τα έξοδα, μην σου πω οτι βγάζουν κιόλας.

Συνήθως στις συναυλίες με χαμηλή είσοδο( π.χ. 6 ευρώ) μπαίνεις μέσα. Στην καλύτερη έρχεσαι στα ίσα σου. Τώρα η συζήτηση για τα 6 ευρώ θεωρώ πως είναι αστεία.

εγώ έχω να καταγγείλω ότι ο γκαντέμης ellanor έφυγε και άρχισε να βρέχει μετά από 6 τραγούδια Sigmatropic.
:stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:

Και ήταν και η Αννούλα επί σκηνής χάρμα οφθαλμών

δεν προλάβαμε να ακούσουμε ούτε αυτό:

Έλα τώρα που δε το απόλαυσες ακόμα και έτσι ~!

Και δωθείσης της ευκαιρίας, μια που μιλήσαμε για το εισιτήριο των 6 ευρώ, θέλω να προβώ και γω σε μια καταγγελία.

ΚΑΤΑΓΓΕΛΩ ΛΟΙΠΟΝ ΕΝΩΠΙΟΝ ΦΟΡΟΥΜ την απαράδεκτη εκείνη κατάσταση όπου βρεθήκαμε να πληρώνουμε χρήματα απο την ΤΣΕΠΗ μας και όλα αυτά για ένα φεστιβάλ το οποίο είχε συναυλίες (απο ελληνικά και ξένα συγκροτήματα), εκθέσεις, βιβλία, φαγητά, όμορφη ατμόσφαιρα, καθώς και λαούς απο όλο τον κόσμο. Αντί να τα δώσουμε εκεί που πιάνουν τόπο, σε έναν καφέ για παράδειγμα. Και αυτοί οι ξένοι, σα δε ντρέπονται, ούτε δεκάρα δε πλήρωσαν! Αντίθετα, είχαν την αξίωση να σκάσουμε λεφτά ακόμα και για να φάμε τα φαγητά τους! Αντί να μας τα δώσουν δωρεάν! Τα αξίζουμε εξάλλου!

Αυτά!

:stuck_out_tongue: