13o Αντιρατσιστικό Φεστιβάλ

Ωχ μου είστε κλειστόμυαλοι και βαριέμαι να συζητάω.

Το Αντιρατσιστικό λοιπόν είναι ένα οποιοδήποτε φεστιβαλ με μουσική με ελληνικά και ξένα σχήματα, φαϊ, βιβλία και οπωσδήποτε όμορφη, φιλόξενη ατμόσφαιρα. Το παν η διασκέδασις. Έχει και όμορφους ξένους για αξιοθέατα.

Καμία πολιτική χρειά λοιπόν το φεστιβαλ. Μήπως δεν είναι τίποτα παρά ένα πανυγήρι;

Έλεος ρε συ Zafrock, ούτε ένα αστείο δε μπορούμε να κάνουμε… Είπε κανείς πως δεν έχει πολιτική και κοινωνική σημασία το φεστιβάλ? Έχει και παραέχει ασφαλώς.

Αλλά, είπαμε, καλό είναι να είματε και λίγο χαλαροί όταν πρόκειται για χιούμορ, ε? Όποιος το κατάλαβε το κατάλαβε στην τελική.

(μη με αναγκάσεις να εξηγήσω τι ήθελα να πω με το συγκεκριμένο, σαρκαστικό, αστειάκι, και γιατί το έγραψα, please)

Oκ δεκτό. Πάντως να ξέρεις ότι όσα είπα πριν περί εισιτηρίου κλπ, δεν τα είπα για τους λόγους που αναφέρεις. Δεν θέλω να κουράζω, μόνο αν επιμένετε θα συνεχίσω. :slight_smile:

Ναι ρε, οκ. Ούτε που θυμόμουν πως είχες μιλήσει εσύ για το εισιτήριο. Απλά είδα πιο πάνω που σχολιάστηκε η “ανισότητα” ανάμεσα σε έλληνες και μη λόγω του εισιτηρίου, και το σχολίασα με έναν χιουμοριστικό τρόπο. :slight_smile:

οτι εχει μπροστα το “ΑΝΤΙ-” με αηδιαζει ειναι αρρωστο και κομπλεξικο

Φοβερή και ψαγμένη άποψη…

προτείνω να δημιουργηθεί ένα Αντι-αντί φεστιβάλ. Θα δημιουργήσει λογικό αδιέξοδο στους αντι - αντιστές και θα μπαινοβγαίνουν συνέχεια. Ένα σύνολο δεν μπορεί να περιέχει τον εαυτό του, Αυτή η πρόταση είναι ψευδής, ποιός κουρεύει τον κουρέα κλπ κλπ

Καλα εισαι… Ενω αν λεγοταν “ρατσιστικο” καπως θα σε εφτιαχνε, δε θα ταν πια αρρωστο και κομπλεξικο!!!

πολυ monty pythons ακουγεται αυτο!!χααχχα!!!:smiley: :stuck_out_tongue: :lol: :lol:

σαν τα ακυρα σκετσακια που κανανε
και εβγαινε ενας ξεκαφωρτος
και ελεγε διαμαρτυρομαι για το ταδε σκετς
και μετα εβγαινε ενας αλλος και λεγε διαμαρτυρομαι για αυτον που διαμαρτυθηκε για το προηγουμενο σκετς
και ουτω καθεξης

μα ποσο θεοι ειναι?!?!?!

βγηκα οφ τοπικ το ξερω
μη βαρατε!!!

Μπορώ να κάνω μία ερώτηση παιδιά επειδή δεν κατέχω και πολύ το τι γίνεται με αυτά τα φεστιβάλ. Ομολογώ πως συνήθως αποφεύγω να πηγαίνω σε τέτοιου είδους φεστιβάλ γιατί έχω την καχυποψία ότι θα πέσει ξύλο (το αναγνωρίζω ότι είμαι λάθος αλλά αυτή την καχυποψία δεν μπορώ να την αποβάλλω).

Η ερώτηση λοιπόν είναι, γιατί πάντα πίσω από τέτοιες διοργανώσεις να βρίσκονται πολιτικές οργανώσεις από όπου και να προέρχονται αυτές? Θεωρώ τον εαυτό μου άκρως πολιτικοποιημένο άτομο αλλά προσπαθώ να μην είμαι κομματικοποιημένος. Αυτές οι πολιτικές οργανώσεις μπορεί να έχουν την καλύτερη διάθεση να συμβάλλουν σε τέτοιες εκδηλώσεις αλλά από τη δική μου πλευρά το βλέπω ότι προσπαθούν να τις καπηλευτούν για δικό τους πολιτικό συμφέρον.

Αναγνωρίζω ότι ο ρατσισμός είναι ένα κοινωνικοπολιτικό φαινόμενο και θα έπρεπε να αγγίζει την πολιτική ζωή της χώρας αλλά ρε παιδιά χάθηκε να βρεθεί μία ομάδα 5-10-20 ατόμων (με τη συβολή χορηγιών φυσικά) έξω από πολιτικές οργανώσεις για να διοργανώσει ένα τέτοιο φεστιβάλ? Γιατί δηλαδή θα πρέπει ο καθένας να διατυμπανίζει από ποιο πολιτικό χώρο προέρχεται σε τέτοιες εκδηλώσεις?

Για ορισμενους κολλημενους “κατμαν” που δεν νιωθουν
και αντι-αναρχικο η αντι-κομμουνιστικο να λεγοταν παλι το ιδιο θα ελεγα

πειτε το φεστιβαλ υπερ των ανθρωπινων δικαιωματων κλπ κλπ
αλλα το αντι" ειναι μεγιστο κομπλεξ και συμπλεγμα

υ.γ και φυσικα οι περισσοτεροι πιστευουν οτι ο “ρατσισμος” εχει σχεση 99,9% με τους μεταναστες και οχι φυσικα με διαφορες αλλες περιπτωσεις οπως π.χ ατομα με ειδικες αναγκες κλπ

Εγώ δεν θα είχα πρόβλημα να ήμουν “αντι” αν τα έπαιρνα από το κράτος…:smiley: :stuck_out_tongue:

Μιλησες για χορηγους…Ποσο υγιεςθα ηταν τοτε?Ποσο πιο καλοι θα ηταν οι χορηγοι απο τις παραταξεις?Πιστευω πως αν ξερεις γιατι πας σε ενα τετοιο φεστιβαλ δεν δινεις δεκαρα για την προπαγαναδα των κομματων…

Ποσο πραγματικα εφικτο το θεωρειτε το να υπαρξει καποιο φεστιβαλ χωρις χορηγους η χωρις να κρυβονται καποιες πολιτικες/κοινωνικες οργανωσεις; Αν ηταν ετσι θα πρεπει να δημιουργουνταν τοπικες συναυλιες των 2-3 ατομων. Μια χαρα κινηση την κοβω.
Οσο για το αντι κι εγω αυτης της αποψης ειμαι οταν το αντι κατανταει ολοκληρη η ιδεολογια σου και εναντιωση σου κι οχι ενα μερος της. Το να εισαι υπερ των ανθρωπινων δικαιωματων ειναι το ιδιο με το να εισαι κατα του ρατσισμου.
Καποιος ανεφερε κατι για χορηγηση απο το κρατος- δεν προσεξα ποιος… θα μπορουσες να το εξηγησεις λιγο;

@starbearer: Είναι φυσικό φίλε μου να θεωρείς πολιτικές οργανώσεις μόνο τα κόμματα, αφού αυτά προωθούν την οργάνωση σε κόμμα ως τον μόνο υπαρκτό τρόπο οργάνωσης και συμμετοχής στα κοινά.
Μάλλον δεν γνωρίζουν τι σημαίνει η λέξη “αυτοοργάνωση”, και αν την γνωρίζουν, βρίσκουν πολύ εύκολα τον τρόπο να διαστρεβλώνουν το τι σημαίνει αυτή η μορφή οργάνωσης.

Χωρίς χορηγούς μπορεί να οργανωθεί κάποιο φεστιβαλ, αρκει στην οργάνωση του να συμμετέχουν πολλές συλλογικότητες οι οποίες θα μοιράσουν και τον φόρτο εργασίας. Αν προπαγανδιστεί καλά το φεστιβαλ και υπάρξει και μια συμβολική τιμή εισόδου, πιστεύω πως θα τα πήγαινε μια χαρά.

Με τετοιο “θεμα” και γενικοτερα αν ειναι δουλεια συλλογικοτητας, σημερα δεν νομιζω οτι θα μπορουσε να διαδωθει σε τοσο κοσμο οσο θα χρειαζοταν. Μακαρι βεβαια ε.

Έχει πλάκα να λέτε λόγια χωρίς να έχετε ιδέα πώς στήνεται το συγκεκριμένο φεστιβάλ και πόση δουλειά κάνουν μερικοί άνθρωποι (από μεταναστευτικές και πολιτικές οργανώσεις, κομματικές και μη). Πηγαίντε πείτε σε αυτούς που λιώνουν κάτω από τον ήλιο τι σημαίνει αυτοοργάνωση και αν τα παίρνουν από το κράτος και αν δεν σας πάρουν με τις πέτρες ίσως και να γελάσουν λίγο…

Αργία μήτηρ πάσης κακίας, έλεγαν κάτι αρχαίοι.
Ημιμάθεια, μήτηρ πάσης μαλακίας, συμπληρώνω εγώ.

Ναβούχο, κάνε κάτι ρε αγόρι μου. Πήγαινε στην παραλία, παίξε ρακετούλες, βρες καμιά γκόμενα. Στην τελική, έλα του χρόνου κι εσυ στο φεστιβάλ να τα πάρεις από το κράτος αφού είσαι τόσο σίγουρος. Μόνο κόψε τις ανοησίες. Ε, τι λες?

Eγώ στο προηγούμενο ποστ μου δεν αναφέρομαι στο συγκεκριμένο φεστιβαλ, αλλά γενικά. Για να ξηγιόμαστε.

Ναι για αυτοοργάνωση θα μιλήσω στο μετανάστη, όπως για αυτοοργάνωση θα μιλήσω και στον μικροαστό, και στον εργάτη, ακόμα και στον τεχνοκράτη. Δεν υποτιμώ τις συνθήκες ζωής των μεταναστών, ας μην μιλήσω όμως καλύτερα για το τι θα έπρεπε να είναι ο αγώνας για την επιβίωση και με πείτε γραφικό, ή ακούσω ότι “είσαι μικρός για να έχεις πολιτική συνείδηση”.

Το αφήνω για κάπου αλλού που αξίζουν οι κουβέντες.

Ωραια… θα κραξουμε τωρα την χρηματοδοτηση καποιων κοινωνικων οργανωσεων απο το κρατος ??? Ελεος. Οι οργανωσεις σωστα χρηματοδοτουνται απο το κρατος (οταν συμβαινει αυτο) και μαλιστα οι χρηματοδοτισεις ειναι ανεπαρκης και ελλιπεστατες αφου οι περικοπες στον κρατικο προυπολογισμο γινονται παντα σε μισθους και σε χρηματοδοτιση των κοινωνικων οργανωσεων αλλα και σε κοινωνικα προγραματα του ιδιου του υπουργειου, αντι να κοψουν απο αλλου…

Ζαφείρη αυτό που θέλω να σου πω είναι ότι το φεστιβάλ στήνεται από κόσμο από διάφορες οργανώσεις (πχ. το Δίκτυο για τα Κοινωνικά και Πολιτικά Δικαιώματα) και ουσιαστικά για αυτοοργάνωση πρόκειται. Δεν καταλαβαίνω γιατι σε ένα ΑΝΤΙρατσιστικό (τονίζω το αντί γιατί είμαι κομπλεξικός :)) φεστιβάλ να αποκλείονται οι κομματικές οργανώσεις. Και φαντάζομαι να ξέρεις ότι χώρους και τραπεζάκια έχουν ΚΑΙ οδιάφορες αυτόνομες ομάδες.