1980 - Αγαπημένο metal/hard rock album

τι να διαλεξεις?πλακα κανουμε?


:wink:

'Έχεις δίκιο, κακή επιλογή λέξης…

…διότι μετά από ένα συγκλονιστικό ποσοστό αλκοόλ στο αίμα μου είχα αποφασίσει πως το τρου κόλινγκ μου είναι το NWOBHM και οι Witchfynde μου είχαν φανεί εξαίρετοι!

οφ τόπικ - θεϊκή βραδιά! Είχα πάει κατευθείαν από δουλειά, φορούσα ταγερ και το βράδυ ήμουν τόσο τύφλα που πηγαίνοντας να πάρω ταξί (αντίθετα από εκεί που έτρεχαν όλοι οι υπόλοιποι) συγκρούστηκα μετωπικά με μία διμοιρία ΜΑΤ-ατζήδες που με κοίταξαν με ειλικρινή απορία πριν μου ρίξουν τη μολοτοφ…:roll:)

Album που ξεπέρασε τα όρια (μουσικά-εμπορικά-επιτυχίας-σπουδαίων κομματιών-αρτιότητας στην ίδια του τη δισκογραφία) και γενικά άλλαξε τα δεδομένα στη μουσική βιομηχανία και πως αυτή θα έβλεπε το hard rock-heavy metal στην δεκαετία του '80 είναι αυτό

και τα 22.000.000 αντίτυπα μόνο στην Αμερική.

Επειδή όμως το δικό μου αγαπημένο είναι το Powerage ,πάμε σε άλλη επιλογή.
Έχουμε και λέμε Iron Maiden ή Ace of spades.
Φορές που έχουν παίξει στο πικαπ : τις ίδιες
Πόρωση : την ίδια
Τα ακούω ακομά ? : Ναι , τα ακουώ ακόμα και πιο δυνατά
Εξώφυλλα : στο ένα μας αυτοπαρουσιάζεται ο Eddie , στο άλλο έχεις τον Lemmy με δέρματα και cowboyικα (yes)
Δεν βγαίνει άκρη με αντικειμενικά κριτήρια ,αρα ας το πάω με μεταφυσικά.
Οι Maiden είναι θεοί ? Για πολλούς φαντάζομαι πως ναι .
Αλλά όλοι ξέρουμε οτι ένας είναι και όχι πέντε και τώρα έξι .
LEMMY IS GOD .

κ αυτα που ειπες.το heaven and hell??ασε δεν ψηφιζω!!!:D:D

Αη γουοζ δεαρ άυπνος με ταξίδι αυθημερόν στη σπάρτη και τόσο ευτυχής που έβλεπα αυτή τη μπαντάρα σε αυτούς τους ύμνους και αυτό το υπερτέλειο (Strikelight).

Μη μου θυμίζετε εκείνο το live… :frowning:

Ο Κρις ΞΕΡΕΙ ΤΙ ΕΝΝΟΩ.

κ εγώ ήμουν εκεί με ταξίδι από το βόλο . απόλυτα ευτυχής π έβλεπα 2 μπάντες που γουστάρω πάρα πολύ . επίσης τα κτελ λιωσίων τον νοέμβρη είναι πολύ αφιλόξενα το βράδυ . :wink:

Eύκολο:
Heaven and Hell
Εδώ και αρκετά χρόνια το θεωρώ ως τo δεύτερο καλύτερο metal album όλων των εποχών. Πάντως αν δεν υπήρχε αυτό στη λίστα θα δυσκολευόμουν πολύ να ξεχωρίσω κάποιο, μιλάμε για την χρυσή εποχή του ατόφιου heavy metal/hard rock.

Έχω ένα πρόβλημα… Prowler, The Chase Is Better Than the Catch, Mr. Crowley, Have A Drink On Me ή It’s Electric? Λίγο βοήθεια…

το ριξα στους judas priest! καθαρα λογω κακογουστιας!! Γρακχε :stuck_out_tongue:

Δεν τσιμπάω ρε ψυχανώμαλε.

Που δεν προσκυνάς τους AngelWitch μου. [-X

:stuck_out_tongue:

  1. Mε διαφορα Iron Maiden
  2. λιγη διαφορα απο το πρωτο Black Sabbath
  3. πολυ πισω Angel Witch _ Motorhead

ANGELCRYGR Σ’ ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ!

Τα μπερδεύεις γέρο. :lol:

AngelCryGr

Βεντούζα ε. 8)

Χμ, british steel ή iron maiden? Δύσκολο αυτό.

Μάλλον iron maiden, γιατί το μέταλ μας το θέλουμε πανκ.

Ό,τι άλλο εκτός από angelwitch όμως.

Ωστόσο μουσικά το iron maiden δεν έχει καμία σχέση με το πανκ. Απολύτως καμία όμως

το running free και το iron maiden ας πούμε δεν έχουν τίποτα πανκ πάνω τους; και γενικά το όλο γιούργια φίλινγκ του δίσκου και του πρώιμου nwobhm από πού προέκυψε;

κατά τ’ άλλα τι δίλλημα είναι αυτό ρε ρεντραμ; δεν υπάρχει καν! το μεν είναι ο καλύτερος δίσκος των ΜΕΝ και το δε από τις πιο μέτριες στιγμές των ΔΕΝ (μέχρι τότε) :stuck_out_tongue:

Το Iron Maiden μπορεί να έχει μία Punk μυρωδιά αλλά αυτό πιστώνεται,και σε μεγάλο βαθμό μάλιστα,στον Ντιάννο.O Harris το punk δεν το είχε σε πολύ μεγάλη εκτίμηση γενικώς.

Πάντως Heaven And Hell ε