1980 - Αγαπημένο metal/hard rock album

Ρε σοβαρευτείτε και φτιαξτε ενα πολλ για το καλυτερο δισκο του '10 :stuck_out_tongue:

Saxon και απο μενα 8)

Αν δεν τραγουδούσε ο DiAnno δεν θα μιλούσε κανείς για πανκ στους Maiden.

τα τραγούδια που σου ανέφερα ντεντ τα έχεις ακούσει; nwobhm έχεις ακούσει; πανκ; και γενικά από πότε ο τραγουδιστής δεν αποτελεί μέρος του μουσικού πλαισίου μιας μπάντας;

Πρώτα από όλα, χαζεύοντας τις επιλογές του πολλ με πιάνει κατάθλιψη που αν στο 2011 έβγαιναν 2-3 έστω κυκλοφορίες ανάλογης ποιότητας θα μιλούσαμε για “μεγάλη χρονιά” κλπ… :roll:

Στην ουσία τώρα και αν πρέπει να επιλέξω μόνο ένα, παρά το γεγονός πως με την remastered επετειακή επανακυκλοφορία έχω “ξανα-ανακαλύψει” φέτος το μεγαλείο του British Steel δεν μπορώ παρά να ψηφίσω τον πρώτο δίσκο που αγόρασα ποτέ:

[SIZE=“6”]Βlizzard και τα μυαλά στα κάγκελα![/SIZE]

Ε κάτι ψιλά έχουμε ακούσει και εμείς σε αυτή τη ζωή. Σε ότι αφορά το θέμα πανκ στους Maiden δεν έχω να προσθέσω τίποτα άλλο.

Η δική μου γνώμη πάντως είναι πως ένα punk vibe το έχουν κ τα 2 πρώτα Maiden albums… Αυτό τα διαχωρίζει από τη συνέχεια της μπάντας που ήταν πιό epic κάπως κ πιό λυρικομελωδική… Μην ορμήσετε σαν τα κοράκια μερικοί… Είπα [SIZE=“4”]ΠΙΟ!!![/SIZE]. … άρα μιλάω [SIZE=“4”]ΣΥΓΚΡΙΤΙΚΑ!!![/SIZE]

Άντε γιατί μερικοί κουράζετε… :stuck_out_tongue:

(το punk δεν έχει τίποτα κακό… είναι στοιχείο που γουστάρω πολύ στα 2 πρώτα albums άλλωστε… :wink: )

Βασικά όποιος δεν βλέπει τις πανκ επιρροές στα πρώτα δυο μέηντεν (Prowler, ring a bell?), έχω την εντύπωση ότι εθελοκωφεύει. Δικαίωμά του πάντως.

Συμφωνώ και επαυξάνω: Γενικά η heavy metal κουλτούρα και αισθητική (μουσικά και στυλιστικά) όπως την μάθαμε στα early 80ς είναι μια μίξη των αντίστοιχων της Ηard & Heavy rock και Punk των 70ς. Η μουσική εξελίσσεται σπειροειδώς.

“Punk is heavy metal played the wrong way” (Steve Harris)

Τί νόημα έχει να το συζητάμε παραπάνω;

Μετά απο πολύ πίεση θα ψηφίσω Ozzy Osbourne… Ίσως γιατί ποτέ ο Ozzy δεν ξεπέρασε το ντεμπούτο του μουσικά… Ίσως γιατίι υπόλοιποι στο poll κατά την γνώμη μου πιστεύω ότι έχουν καλύτερες στιγμές. (εξαιρούντε Diamond Head και Angel Witch) αλλά όπως και να έχει το album με τον Rhoads μου έχει μείνει καλύτερα… Κύριο λόγο για την επιλογή μου έπαιξε το φαινόμενο Randy Rhoads και οι riffάρες που έβγαζαν τα χέρια του.

…R.I.P pal you left a diamond here…

Tα νεύρα μου! Μιλάμε για ΤΗΝ χρονιά στον heavy ήχο, τι να πρωτοψηφίσεις? Είμαι ανάμεσα σε πολλά αλλά η τελική μου ψήφος πάει σε Sabbath, απλά θεωρώ πως εδώ φτάνουν το απόλυτο σαν μπάντα. Θα μπορούσαν να είναι και οι Maiden μιας και ο πρώτος τους είναι και ο αγαπημένος μου δίσκος τους, αλλά αργότερα έβγαλαν και καλύτερα πράγματα. Θα μπορούσε να ήταν ο Ozzy, οι Diamond Head με τον καλύτερο NWOBHM δίσκο ever, θα μπορούσε…φτάνει πια! Τα νεύρα μου!!!

Τελικά θα ρίξω στο Blizzard, δεν είναι για τις τελευταίες θέσεις αυτό το άλμπουμ…

Βασικά δεν νομίζω να είναι κανένα για της τελευταίες θέσεις… Γιαυτό ψηφίστε λίγο απο όλα :lol:

Priest ψήφισα και ήμουν μεταξύ αυτού και του Angelwitch.Γαμάνε όλα πάντως.Α!Και καλύτερο άλμπουμ του Ozzy δεν είναι το Blizzard… που αναφέρθηκε.8)

Heaven and Hell.

Όταν στις επιλογές υπάρχουν οι Motorhead και το Ace Of Spades…δεν υπάρχουν άλλα…πάντως τι χρονιά κιαυτή όλα κλασικά είναι αλλά οι Motorhead είναι οι καλύτεροι:):!:

Ψηφιζω Back In Black μονο και μονο επειδη μου τη σπαει η επιλογη “Αλλο”.

Και γενικα απο τα του πολλ, νομιζω ειναι ο δισκος που κουβαλα τη μεγαλυτερη ιστορια και αυτος με τη μεγαλυτερη επιρροη στο χωρο του ροκ γενικοτερα.

Γενικα, μιλωντας, ενας δισκος που περιεχει το Natural Science (χωρις καν να μιλησω για τα υπολοιπα), δεν μπορει παρα να κανει πλακα σε ολους τους υπολοιπους.

Συγχωρεμενος ο θρεντσταρτερ, που δεν το προτιμησε στο πολλ, αλλα κυριοι,

[SIZE=“6”]Permanent Waves[/SIZE]

Φίλε μου το έβαλα στα spoiler sτο πρώτο post… Βέβαια δεν το ξέχασα αλλά μου αρκεί που με συγχωρείς που δεν το έβαλα στο poll γιατί σε καταλαβαίνω :slight_smile:

Nαι ρε παιδιά, λίγη κατανόηση…:lol::lol::lol:

heaven and hell…

αλλα απο αυτα που εχει το πολλ δεν εχω ακουσει το angelwitch…:tomato:
ισως αλλαξω την ψηφο αργοτερα…