Aγαπημένος ήρωας της Disney

μεγαλωσα με μικυ μαους κομικς.ειναι μεσα στις 5-10 πιο ‘πιο’ παιδικες αναμνησεις μου

ον τοπικ

[B]ντοναλντ.[/B]

Φυσικά, ο Goofy…είναι ο αγαπημένος μου και αμέσως μετά ακολουθεί ο Donald…
Εκείνον που δε μπορώ να χωνέψω είναι ο Μίκυ Μάους, πολύ εξυπνάκιας και καλά και δεν τον πάω…:stuck_out_tongue: Οι άλλοι δύο μου ναι ιδιαίτερα συμπαθείς ο πρώτος γκαφατζής και αδέξιος, ενώ ο άλλος γκαντέμης…συμπάσχω με αυτούς τους δύο…αφήστε που τους έχω συνδέσει έντονα - κυρίως τον Γκούφυ - με τα παιδικά μου χρόνια…την Γκουφοταινία δεν χόρταινα να την βλέπω. Δυστυχώς, τώρα δεν έχω πλέον αυτές τις βιντεοκασσέτες - ξεχαρβαλώθηκαν - και δεν πολυασχολούμαι με παιδικά κινούμενα σχέδια και γενικότερα με ταινίες, τηλεόραση κλπ. Τώρα τελευταία, βέβαια, σα να μου 'ρχονται εικόνες απ’τα παιδικά μου χρόνια και το χω πάρει ‘βαρέως’ …θα το ‘ρίξω’ πάλι στα παιδικά…α, τα κόμιξ ‘Μίκυ Μάους’ τα θυμάμαι. Θυμάμαι ότι βαριόμουν να τα διαβάσω#-o(τα διάβαζε ο μπαμπάς μου), αλλά μ’άρεσε να χαζεύω τις εικόνες…πωωω ωραίες αναμνήσεις! Κυκλοφορούν ακόμα;

και εγω ψηφιζω ντοναλντ ντακ μεγαλη μορφη:)

Θα επιλέξω τον Ντοναλντ, αλλά μακάρι να μπορούσα να ψηφίσω και τον Σκρουτζ. Αυτοί οι δύο είναι ένα αχτύπητο δίδυμο.

Ο πιο γαμάτος είναι ο Ντόναλντ, αλλά θα πω Σκρουτζ γιατί είναι ο πιο ολοκληρωμένος και πολυδιάστατος, όπως μας τον έδωσαν ο Μπαρκς και (ειδικά) ο Ρόσσα.

^^ξερει:!:

εβαλα σκρουτζ γιατι μπορω και κανω ακριβως τη φωνη του χαχαχαχα!!!

δεν θα ηταν γαματο ενα τοπικ πιο πολυδιαστατο με επιλογες απο πιο πολλα κομικ οπως “μπακς μπανι”, “roadrunner” κλπ??? νομιζω θα ηταν κορυφαιο αλλα δεν μπορω να το κανω γιατι δεν τα θυμαμαι ολα… :frowning: αν καποιος μπορει ας το κανει!

Κάποιος να του εξηγήσει τη διαφορά ανάμεσα στα “κόμικς” και τα “καρτούνς” οκπλζθνξ.

+1000

Βίος και Πολιτεία φουτουγού ρε!

Ξέρεις γαμώ την πουτάνα μου ρε moonchild, ΞΕΡΕΙΣ.

Με συγκινείς όσο πάει και περισσότερο. <3 <3 <3

“Εσείς με ποιόν ήρωα κινουμένων σχεδίων μεγαώσατε και ποιος είναι ο αγαπημένος σας” δεν λεει το εισαγωγικο ποστ? τα κινουμενα σχεδια ειναι και σε κομικ και σε καρτουν. η μονη διαφορα ειναι οτι τα αλλα που λεω εγω ειναι της γουορνερ μπρος αλλα και παλι δεν ειπα οτι ειναι το ιδιο. εξυπνακια.

Λολ σωστός, το είχα ξεχάσει εντελώς εκείνο το εισαγωγικό ποστ.

ε γι αυτο σε λεω εξυπνακια :lol:
η προδιαθεση κανει κακο…

[SPOILER]και εγω δεν εχω.[SPOILER]αληθεια…[/SPOILER][/SPOILER]

ΣΚΡΟΥΤΖ ΜΑΚ ΦΑΚΙΝ’ ΝΤΑΚ

:oops: 8)

Μια που αναφέρθηκε, δωράκι για τους αδαείς και τους νοσταλγούς:
http://www.scribd.com/doc/992301/-

εισαι υπεροχος. Μπεστ κομικ ιν δε χιστορυ οφ δε γιουνιβερς

μαζι με τα χαμενα επεισοδεια βεβαια.

ενδεχεται να τοχω ξαναπει καπου, οτι το οντως γαματο Bιος και Πολιτεια, οφειλει κατα πολυ την γαματοσυνη του στα παιδια που κανουν τις μεταφρασεις. Βαζουν πολυ δουλεια, πολυ μερακι, και πολυ φαντασια. Εχοντας συγκρινει και το αγγλικο και το ελληνικο κειμενο, το ελληνικο ειναι πολλες φορες αρκετα ανωτερο, πραγμα σχεδον αφυσικο, αλλα τρου στορυ

εδω μπορειτε να διαβασετε ολες τις ιστοριες του Ροσσα, στα αγγλικα
http://disneycomics.free.fr/index_rosa_date.php

κοιταχτε απο ποτε εχει να γραψει ιστορια =(

Από το 2006…:frowning:
Μάλλον έχει παρακμάσει πια το είδος των ιστοριών με τις αγαπημένες μας πάπιες ε?
Εγώ πάντως θυμάμαι και τη Δυναστεία των Ντακ που διάβαζα μικρός…άλλο έπος από κει!

Παιδία εγώ είμαι συλλέκτης των [FONT=“Arial Black”]Κομιξ[/FONT] και σαν αγαπημένο ήρωα έχω τον Scrooge Mc Duck! Όποιος έχει διαβάσει τον βίο και πολιτεία του Σκρούτζ θα με καταλάβει γιατί ειναι ο αγαπημένος μου! Όποιος δεν το έχει διαβάσει καλά θα είναι να του ρίξει μια ματιά! :slight_smile:

Αν κάποιος έχει τα Κομιξ Νο. 37,93 και τα πουλάει ας με πει!!!