Αντώνης καρπετόπουλος: aντικειμενικός ή λαμόγιο;

+1.000.000

Πραγματικά ενοχλούμαι να βλέπω τον Καρπετόπουλο, που κάποτε μιλούσε μόνο για ποδόσφαιρο και το γύρισε στα παρασκήνια όταν είδε πως αυτό πουλάει περισσότερο, να κάνει κύρηγμα στους υπόλοιπους. Δε λέει ψέματα στο κείμενο του σήμερα (τα ίδια λέω τις τελευταίες μέρες σε όσους ασχολούνται με τις διαιτησίες του ΠΑΟ και του ΟΣΦΠ), αλλά είναι υποκρισία να βγάζει την ουρά του έξω.

Πλέον οι αρθρογράφοι για το ποδόσφαιρο, εμένα μου φαντάζουν απίστευτα βαρετοί. Ασχολούνται μόνο με τις διαιτησίες και για αυτό, οι πρώτοι που διαβάζω σε μια εφημερίδα είναι τα άρθρα των μπασκετικών. Αυτοί μιλάνε για το άθλημα τους και τους χαίρομαι.

Κάρβου σήμερα είμαστε συνεδεμένοι :stuck_out_tongue:
ΠΕΣΤΑ αγόρι μου! Βασικά ο καρπετόπουλος, ο πανούτσος και οι λοιπόι έχουν ξεχάσει ότι είναι αθλητικογράφοι και νομίζουν πως είναι σταρ.

[…] τα τελευταία χρόνια γράφει το Pro-zone που “προβλέπει” διαιτησίες και τις σχολιάζει μετά…

Σημειωτέον ότι πέφτει μέσα το πολύ σε 2-3 ματς κάθε αγωνιστική αλλά πάντα βρίσκει τρόπο να πει “Τα έγραφα εγω!”. Γελοίος μέχρι αηδίας πλέον, φέτος το αγαπημένο του θέμα είναι να μας πείσει ότι ο Τεν Κάτε έιναι ίσως ο κορυφαίος προπονητής του 21ου αιώνα.

+1000

Με την μόνη διαφορά πως δεν διαβάζω τους “μασόνους”. Γιατί εκεί και αν υπάρχουν πράγματα να ειπωθούν για την διαιτησία αλλά επικρατεί η συνομωσία της σιωπής… :wink:

@Μοντε
Τώρα το είδα αυτό που είχες γράψει. Το καλοκαίρι του 2001 ο Καρπετ δεν ήταν στην αρχή της καριέρας του, έκανε ήδη την εκπομπή στον Σπορ εφ εμ με τον Πανούτσο πάνω από χρόνο και μόλις ξεκινούσαν να βγαίνουν και στη Nova. Απλά προσπαθούσε να τσεπώσει όσα περισσότερα μπορεί χαϊδεύοντας αυτιά.
Η οριστική του ρήξη με τον Κόκκαλη ήρθε εκείνη τη σεζόν 2001-2002 όταν έλεγαν με τον Πανούτσο διάφορα για τον Ολυμπιακό και ο Κόκκαλης έίπε σε δηλώσεις του στο Ρέντη πως “Δεν θα μου κάνουν στην ομάδα κουμάντο οι δημοσιογράφοι της τηλεόρασης” φωτογραφίζοντας αυτούς.
Στη συνέχεια βέβαια, ο Καρπετ δεν παρέλειψε να ξαναχτυπήσει εμμέσως την΄πόρτα του Ολυμπιακού γράφοντας διθυραμβικά σχόλια για το “νέο διοικητικό μοντέλο” των Πέτρου Κόκκαλη και Ιβιτς την περίοδο 2007-2008. Αλλά με την απόσυρση Πέτρου δεν του έκατσε οπότε επέστρεψε στην συνήθη του τακτική των τελευταίων ετών, να γλείφει τον Ντέμη (για να γουστάρει και ο συντοπιτης του μέντορας του ο Κωστόπουλος και να μένει ανοιχτή η πόρτα της ΙΜΑΚΟ)

δλδ αν γράψει κάτι καλό, το κάνει για να γλείψει κ αν γράψει κάτι κακό, γιατι “πολεμάει” τον θρύλο ?

edit: όποιος κάνει κριτική στο κόμμα, είναι αντικομμουνιστής κ όποιος κάνει κριτική στον γαύρο, είναι αντιολυμπιακός.

σταματάει το μυαλό του ανθρώπου

αναρωτιέμαι για δίνετε (αν το κάνετε) χρήματα στην γαυρόday όταν υπάρχει η PRAVDA του θέμου που γράφει τις αλήθειες για τις στροφές που ανεβάζει ο Ζαϊρί κ για το πως πολεμούν όλοι την ομάδα

Εγώ τα κείμενά του τα διαβάζω με άνεση. Έχει δομή και επιχειρηματολογία. Αυτό δε σημαίνει ότι συμφωνώ με όσα λέει, μπορεί να μη συμφωνώ και στα περισσότερα, αλλά αυτό δε λέει κάτι.

Προτιμώ τον Πανούτσο, μάλλον λόγω του χιούμορ και της κυνικής πολλές φορές προσέγγισης στο γραπτό του λόγο και αντιλαμβάνομαι ότι σε κάποια παρασκηνιακά πράγματα έχει λόγο και πρόσβαση ο Καρπετόπουλος, αλλά τουλάχιστον μου φαίνεται δημοσιογραφική η δουλειά του και στη μια δεκαετία που (όλο και πιο αραιά) τον παρακολουθώ δεν έχω διακρίνει κάποιο μεγάλο δόλο.

Μην τον κατηγορείτε ότι δεν μιλάει πάντως για ποδόσφαιρο. Έχει κατά καιρούς γράψει πάρα πολλά θέματα περί συστημάτων και τακτικής. Του αρέσει το παρασκήνιο και έχει καλές προσβάσεις σε αυτό και γράφει. Αλλά όταν άλλοι μιλάνει για ψυχάρες για να αναλύσουν ένα παιχνίδι ο Καρπετόπουλος μπορεί να παρουσιάσει και ένα αγωνιστικό τρικ.

Louk ο καρπετόπουλος δεν πολεμά το θρύλο αλλά έχει ένα βασικό χαρακτηριστικό στη γραφή του που με ενοχλεί. Προσαρμόζει τις καταστάσεις και τα γεγονότα στην σκέψη του . Πλάθει ένα ολόκληρο σύστημα στο οποίο τα τακτοποιεί όλα και αυτός είναι ο παντογνώστης παρασκήνιος θεός. Πολλές φορές δεν έχει σημασία τι έχει συμβεί. Αρκεί να κολλήσουν όλα στην εκάστοτε θεωρία του. Για αυτό πολλές φορές εκφράζει εντελώς διαφορετικές και αντικρουόμενες απόψεις σε σχέση με προγενέστερα κείμενα του. Για μένα απλά έχει χάσει το νόημα και έχει ξεχάσει ποιο είναι το επάγγελμα του.

Λοιπόν. Ούτε αντικειμενικός ούτε λαμόγιο. Χαζός Πασόκος είναι ο χαρακτηρισμός. Ο τύπος σε σημερινό άρθρο του δίνει ρεσιτάλ.Ανοίγει ένα θέμα το οποίο απλά δεν έχει τις δυνατότητες να αναλύσει. Καφενειακός με μια επικάλυψη γκλαμουροιντελεκτουελιάς.

Δεν νομίζω πως γράφω κάτι που να κάνει το μυαλό να σταματά: Απλά συμφεροντολόγος είναι, έχει γλέιψει προς πολλές κατευθύνσεις και έχει κολλήσει εκεί που βλέπει πως οι καλές του υπηρεσίες βρίσκουν ανταπόκριση.
Ο πρώτος είναι ή ο τελυταίος;
Eπίσης μπορώ να σε διαβεβαιώσω -σε περίπτωση που σου διαφεύγει :roll:- πως μόνο γαλουχημένος με ΚΚΕδικη νοοτροπία δεν είμαι. :wink:

Παρ’ όλα αυτά συμφωνώ με όλους όσους του αναγνωρίζουν ποδοσφαιρικές γνώσεις σε θέματα τακτικής (μεταφραστής του Αναστό δίπλα στον Λίπι ήταν, έχει ακούσει πολλά στο θέμα από έναν κορυφαίο). Είναι και ο λόγος που παλιά τον διάβαζα συστηματικά. Στη συνέχει εξελίχθηκε σε εξπέρ του παρασκηνίου και πλέον τον βαριέμαι αφόρητα…

Για την ιστορία, όπως πολλοί Ολυμπιακοί της ηλικίας μου που ξεκινήσαμε να διαβάζουμε αθλητικές πριν ο Θέμος και ο Χελάκης μπουν στον χώρο, διαβάζω Φως. Με τους τίτλους σε γραμματοσειρά για υπερπρεσβύωπα, με τις όποιες γραφικότητες και τις τακτικές πρωτοσέλιδες δηλώσεις του Αλέφαντου, αν μη τι άλλο ξέρεις τι διαβάζεις, με τα υπέρ του και τα κατά του, σε μία εφημερίδα που ο ιδιοκτήτης της είναι απλά παλιός (πολύ παλιός :roll:) γαύρος και δεν έχει άλλες περίεργες διασυνδέσεις και ατζέντες.

Και όμως με λίγο ψάξιμο μπορείς να βρεις άρθρα του στη διάρκεια των τελευταίων 5 χρόνων που εκθειάζει την προσωπική εντιμότητα του Καραμανλή και τον καλεί να “βάλει το μαχαίρι στο κόκκαλο” και να μας “απαλλάξει από τον Γκαγκάτση”… #-o

Τι να σχολιάσεις; Να βρω άρθρο του μετά το ματς με την ΑΕΚ (δηλαδή 10 μέρες πριν) που έλεγε πως ο Κόκκαλης δεν ασχολιέται με τη διαιτησία και βαρέθηκε να του φορτώνουν τα πάντα για τις βλακείες άλλων; Για γέλια είναι… Εκτίθεται εδώ και καιρό.

@ monte
1000 φορές εφημερίδες όπως το Φως και η Derby παρά “αντικειμενικές” φυλλάδες όπως το Goal, Sportday και Eξέδρα. Μιας και έχω διαβάσει τις εσωτερικές σελίδες και σε Φως και στις “αντικειμενικές” μπορώ να σου πω πως το ΦΩΣ λέει πάντα πολλά περισσότερα από τις στοχευμένες και κακόβουλες παπαρολογίες των “αντικειμενικών”

κουναβι

Kακώς βάζεις το Φως μαζί με το Ντέρμπυ, το αντίστοιχο του ντέρμπυ είναι ο πρωταθλητής. Το Φως μετά από νικηφόρα παιχνίδια του ΠΑΟ στην Ευρώπη πάντα θα έχει το θέμα στην 1η σελίδα (πολλές φορές αναγνωρίζοντας και την καλή απόδοση αν κάτι τέτοιο ισχύει). Το αντίστροφο δεν έχει γίνει ποτέ, το ντέρμπυ μεγαλώνει μία γενιά αφιονισμένων bad losers που έχουν πιστέψει πως πράγματι ο Ολυμπιακός ποτέ δεν έχει παίξει καλά αλλά πάντα ευνοείται κλπ.

Δεν έχω διαβάσει Derby, αλλά έχω ακούσει Γκόντζο και ο Γκόντζος μόνο αυτό δεν πρεσβεύει. Και οι 2 εφημερίδες εξειδικεύονται στα θέματα της ομάδας που ΔΕΝ κρύβουν πως υποστηρίζουν και μέσα κάνουν σοβαρή ανάλυση στα θέματα αυτής της ομάδας. Δεν περιμένω να διαβάσω στο ΦΩΣ σοβαρή ανάλυση για την ΑΕΚ ή τον ΠΑΟ κι έτσι δε θα περίμενα να έχει η Derby σοβαρή ανάλυση για τον Ολυμπιακό.

Κάποτε στη θέση της Derby ήταν η ηχώ, αλλά πλέον ουσιαστικά δεν υπάρχει η Ηχώ και είναι έρμαιο όποιου θέλει να κάνει politics στους βάζελους, οπότε το μόνο ανάλογο του Φωτός (αν και πολύ χαμηλότερο ποιοτικά) για μένα είναι η Derby. Η πράσινη είναι η Sportday των βαζέλικων εφημερίδων. “Το παίζουμε ποδοσφαιρόφιλοι, αλλά λέμε αυτό που πουλάει και που στηρίζει τους αδερφούς Γιαννακόπουλους”

Kαι όμως, το Φως έχει κανονικότατο ρεπορτάζ βάζελου (αυτό που λες σοβαρή ανάλυση - έστω περιορισμένη σε χώρο) από βάζελο συντάκτη (Βόγλης και παλιότερα Σακελλαρόπουλος). Το αντίστροφο ποτέ δεν ίσχυσε. :wink:

Μάλιστα. Έγραφε στο Φως ε; Και μου το είχαν πει και δεν το πίστευα.

Χέρι

Στα άλλα δύο ματς, στο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης και στο ματς της ΑΕΚ στην Ξάνθη, είχαμε κυρίως τζάμπα μαγκιές. Ο Κάκκος ακυρώνει ένα γκολ της ΑΕΚ και μετράει το συζητήσιμο γκολ του Πόι. Αν υπάρχει χέρι του Χέρσι, υπάρχει και χέρι του Πόι.

Αν δεν υπάρχει το ένα, δεν υπάρχει και το άλλο: ο διαιτητής πρέπει να έχει ένα ενιαίο κριτήριο, πόσω μάλλον όταν είναι μπροστά στη φάση, όπως ο Κάκκος στην Ξάνθη. Από τη διαιτησία του προκύπτουν δύο πράγματα. Το ένα είναι ότι στη διακοπή του πρωταθλήματος ο Βασάρας και η ΚΕΔ πρέπει να κάνουν κάτι, ενδεχομένως μια συνάντηση με όλους τους διαιτητές, ώστε να τους επισημάνουν αυτή τη διαφορά στο κριτήριο και στις κρίσεις.

Το δεύτερο που προκύπτει είναι η εύλογη απορία γιατί κάποιοι διαιτητές (ο Κάκκος είναι σίγουρα ένας από αυτούς) είναι εξαιρετικά προσεκτικοί στα ματς του Ολυμπιακού και του ΠΑΟ και με τους υπόλοιπους κάνουν ό,τι γουστάρουν για να γίνουν οι ίδιοι πρωταγωνιστές.

Αν αβάνταραν τον Ολυμπιακό και τον ΠΑΟ, θα 'λεγα ότι λειτουργούν έτσι βάσει οδηγιών, αλλά εγώ στην περίπτωση του Κάκκου π.χ. άλλα βλέπω: βλέπω ένα διαιτητή που παίζει τον Ολυμπιακό στη Λάρισα και στην Τούμπα καταπληκτικά, (με μια φανερή προσοχή να μην τον ευνοήσει και να μην τον αδικήσει) και στην Ξάνθη κάνει κανονικά την πλάκα του! Η ερώτησή μου είναι αν θα ασχοληθεί κανείς με την περίπτωσή του.

Τούμπα

Απίστευτα πράγματα γίνανε και από τον Παμπορίδη στην Τούμπα όπου καταργήθηκε η λογική των φάουλ, των καρτών και εν τέλει του ίδιου του ποδοσφαίρου. Ενα λάθος το καταλαβαίνω, ένα λάθος παιχνίδι (το οποίο μάλιστα περιμένει όλη η Ελλάδα) όχι.

Ομως εδώ τις τζάμπα μαγκιές τις κάνει ο Βασίλης Τεροβίτσας: ο Παμπορίδης βρίσκει και τα κάνει ή για την ακρίβεια τοποθετείται στην Τούμπα για να κάνει ό,τι χρειαστεί. Η ερώτησή μου δεν είναι γιατί ο Παμπορίδης μπήκε στο συγκεκριμένο ματς όταν όλοι γνωρίζουν την αδυναμία του να παίξει ένα ματς του ΠΑΟΚ (ο καθένας μπορεί κάποια πράγματα να μην τα αντέχει).

Αυτό που εγώ ρωτάω τον Τεροβίτσα είναι κάτι άλλο: θα τον έβαζε σε ένα ματς στην Τούμπα με αντίπαλο του ΠΑΟΚ τον Ολυμπιακό ή τον ΠΑΟ; Η απάντηση είναι απλή: δεν θα τον έβαζε! Και το γιατί το ξέρει καλύτερα από μένα.

Κατάθεση

Ο Κάκκος και ο Παμπορίδης δεν έκαναν κακό μόνο στην ΑΕΚ και στον Ηρακλή, αλλά και στην Ξάνθη και στον ΠΑΟΚ. Η Ξάνθη του Ματζουράκη κάνει ένα σπουδαίο τακτικά παιχνίδι, ακυρώνοντας τη μεσαία γραμμή της ΑΕΚ. Ο ΠΑΟΚ του Σάντος, παρά το προβλέψιμο και αργό του ποδόσφαιρο, κάνει μια αληθινή κατάθεση ψυχής για να κερδίσει με ένα σπουδαίο γκολ του Ιβιτς στο 88’. Αλλά?

Καρπετόπουλος σήμερα για τα χθεσινά ματς

Ποδόσφαιρο

Γιατί μια ελληνική ομάδα δεν μπορεί να παίξει το ποδόσφαιρο που παίζει η Αρσεναλ; Η απάντηση είναι γιατί δεν το θέλει. Οταν κάτι, το θέλεις, δηλαδή το έχεις στόχο, υπάρχει και περίπτωση να τα καταφέρεις. Οταν δεν το έχεις στόχο αποκλείεται το πράγμα να σου κάτσει.

Τι πουλάει η Αρσεναλ; Ποδόσφαιρο. Τι πουλάνε οι ελληνικές ομάδες; Πολλά άλλα εκτός από ποδόσφαιρο. Πουλάνε (πουλάμε) οπαδισμό, νίκες, πρωτοσέλιδα εφημερίδων, γκρίνιες για τη διαιτησία και μάλιστα πολύ ακριβά. Ποδόσφαιρο όχι.

Καρπετόπουλος πριν από 5 μέρες

Είχα πει πως θα το κάνω…

Λατρεία είναι ο πούστης:

Η διαιτησία είναι, άλλωστε, βολική. Αυτή την αγωνιστική γκρίνιαξε ο Αρης, που εδώ και τέσσερις αγωνιστικές τελειώνει ματς με παίκτη παραπάνω χωρίς να μπορεί να κερδίσει! Σαφώς και οι διαιτητές κάνουν λάθη. Αν κάποιος τους έχει στήσει, όποιος έχει στοιχεία πάει στον εισαγγελέα και τα καταθέτει. Αν έχει καμιά πρόταση για το πώς θα γίνει καλύτερη η διαιτησία, την παρουσιάζει. Αν δεν έχει τίποτε, ας κοιτάξει να λύσει τα προβλήματά του ?προβλήματα που εν πολλοίς μόνος του έχει δημιουργήσει στον εαυτό του.

Kαι ερωτώ ήταν άδικες οι αποβολές αντιπάλων παικτών του Άρη; Ασφαλώς όχι. (Μόνη αμφισβητούμενη αυτή στη Λάρισα).

Και για να δείξω πόσο άσχετος από ποδόσφαιρο είναι ο συγκεκριμμένος άνθρωπος παραθέτω:

  • Ο Σάντος δυσανασχέτησε με το ποδόσφαιρο του ΠΑΟΚ. Ομολογώ ότι δεν κατάλαβα την έκρηξη. Για μένα ο ΠΑΟΚ είναι βελτιωμένος σε σχέση με την αρχή της σεζόν. Δεν ξέρω τι περίμενε ο προπονητής του και από πού προκύπτει αυτού του τύπου η απαίτηση αλλά εγω ξαναβλέπω την περσινή εργατική ομάδα που δε συναρπάζει αλλά προσπαθεί και που δεν χαρίζει στον αντίπαλο τη μπάλα ? αρκεί να έχει τη βεβαιότητα ότι παίζει με κάποιο χειρότερο. Ναι ο ΠΑΟΚ δεν έκανε πολλές ευκαιρίες στην Κομοτηνή, αλλά που έκανε ευκαιρίες για να αρχίσει να κάνει τώρα; Ειλλικρινά δεν κατάλαβα το ξέσπασμα του Πορτογάλλου. Ακόμα κι αν έχει στο μυαλό του κάποιο ΠΑΟΚ με επιθετικό παιγνίδι και δυνατότητες και δεν τον βλέπει και για αυτό ανησυχεί, κάποιος πρέπει να τον καθησυχάσει. Αυτό που δε βλέπει αυτός δεν το είδε ποτέ στα τρία χρόνια που είναι στον ΠΑΟΚ κανείς?

O Καρπετόπουλος μάλλον δεν είδε το ματς. Αν το έβλεπε θα καταλάναινε ότι το ξέσπασμα του Σάντος ήταν για τις ευκαιρίες που έκανε ο Πανθρακικός και όχι για αυτές που δεν έκανε ο ΠΑΟΚ

To xθεσινό του άρθρο, για “το χαμένο κουράγιο του Ντέμη” ή κάπως έτσι, έχει πολύ γέλιο για όλους εμάς που τον κατηγορούμε πως τα τελευταία 5 χρόνια είχε ενταχθεί στο “ντεμοτεχνείο”.
Την λέει στον Ντέμη που δεν παίρνει θέση για τον Κοζώνη και του θυμίζει πως όταν ο Ψωμιάδης είχε εμφανίσει εκείνον τον απίθανο Σκλαβενίτη, ως παίκτης είχε μανουριάσει και δεν κατέβαινε στις προπονήσεις! #-o
Και αυτό κατά τον Καρπετόπουλο ήταν καλό…
Το να έχεις ένα παίχτη που ποτέ δεν ήταν φίλος της προπόνησης (και για αυτό άλλωστε έκοψε την μπάλα στα 30) να φέρεται σαν παράγοντας…
Δεν είναι δλδ ξεκάθαρο πλέον ποιές ήταν οι βλέψεις του Ντέμη και γιατί φερόταν έτσι από τότε;