Μachine Head

Δεν ξέρω που το διάβασες αυτό από μένα.

Το διαβασα εκει που εκανες quote συγκεκριμενη μου ατακα, και απαντησες με το βιντεο.
Btw ok το Obsolete βγηκε 1 χρονο νωριτερα. Υπαρχει μια ΜΙΚΡΗ πιθανοτητα να το ακουσαν οι Machine Head πριν γραψουν τα δικα τους, αλλα πολυ αμφιβαλλω.

Κουιντομ δεν απογοητεύεις ποτέ!! Είσαι θεοτητα! Χωρίς δόση ειρωνείας, σε παραδέχομαι φουλ που υποστηρίζεις αυτό που λες γιατί το πιστεύεις, αλλά και εγώ που λατρεύω mh δεν θεωρώ ό,τι είναι τόσο επιδραστικοι

1 Like

Άρα διάβασες (between the lines) ότι εγώ είπα περί κλοπής και πρωτοτυπίας στο ποστ που έκανα που είχε μηδέν λέξεις αλλά ένα ποστάρισμα από τραγούδι των FF αλλά δε διάβασες ότι σου απάντησα: “Ορίστε μια μπάντα που ακούγεται έτσι, τότε”.

ΟΟΟΟΚΚΚ…

2 Likes

Ναι, ισως επειδη ημουν εκει και το 1995 και το 1996 και τα ακουγα ολα αυτα, και αυτοι που εκαναν το μπαμ ηταν οι Machine Head, οι οποιοι ηταν απο τα πιο hot νεα ονοματα στο μεταλ. Και μετα ειδα ολες τις μπαντες που απο το 1996-1997 και μετα αρχισαν ειτε να τους αντιγραφουν στεγνα μεχρι και στην εμφανιση (κι αυτους και αλλους ε) ειτε ειχαν επηρεαστει απο αυτους. Θα αλλαξουμε την ιστορια? Στο αγγλικο metal hammer οι Machine Head ειχαν φαει ΤΡΕΛΗ προωθηση και ολες οι μπαντες που εβγαιναν εκεινη την εποχη ηθελαν ενα μικρο κομματακι της πιτας. Και στο MTV η Βανεσσα τους επαιζε σε καθε εκπομπη. Αλλα νταξει μωρε, Φηρφακτορυ.

Το συγκεκριμενο σημειο στιξης: “/” δεν σημαινει “και”. Σημαινει “ή”.

Αρα μπορει να μην εννοουσες για κλοπη, αλλα σιγουρα εννοουσες για πρωτοτυπια, μιας και εκατσες και το εξηγησες τωρα. Διαβασα ακριβως αυτο που εννοουσες. Δεν ξερω γιατι κανεις διαγωνισμο εξυπναδας αυτην την στιγμη. Συγγνωμη που εγραψα “ειτε κλοπη ειτε πρωτοτυπια” και δεν διαβασα between the lines απο ενα βιντεο που εβαλες ακριβως αυτο που ηθελες να εκφρασεις, την αλλη φορα θα προσπαθησω καλυτερα να διαβασω το μυαλο σου και δε θα τολμησω να απαντησω σε απαντηση σου προς εμενα.

Αν και off-topic, εύκολο:

“Show no mercy” και “Hell awaits” απόλυτα χαρακτηριστικά της εποχής τους, αγνή, comic-άδικη σατανίλα που συμβάδιζε με τη μουσική πρόταση και πρόσθετε πόντους στην evilness πριν καν ακούσεις την πρώτη νότα.

“Reign in blood”-“South of heaven”-“Seasons in the abyss”, μακράν τα καλύτερα εξώφυλλα Slayer. Ξανά: διεστραμμένες μελωδίες πλέον οι Slayer; Διεστραμμένα όμορφα τα εξώφυλλα τους, όμορφα ζωγραφισμένα, απίστευτες λεπτομέρειες που σε κάνουν να ψάχνεις τις εικόνες χρόνια μετά, έξυπνες αναφορές σε Bosh και “Κραυγή”, γενικά ΤΟ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ.

Από εκεί κι έπειτα αδιάφορα (με την εξαίρεση του “Christ illusion”).

5 Likes

μαζι με ολα αυτα και τι ειναι επιδραστικο ξεχασαμε το ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟ soundtrack του Judgment Night

Συνεχιστε.

4 Likes

Βρε άσε τα mtv και τα hammer, λέμε σαν μπάντα έχεις ακούσει ποτέ κανένα καλλιτέχνη η απλά μουσικόφιλο, να λέει κάτι για τους ΜΗ σαν trademark?Εγώ προσωπικά οχι και δεν βρίσκω και ένα trademark! κάτι που να επηρεάσει μια ολόκληρη σκηνή… Παράδειγμα όταν κάποιος λέει για nu metal το μυαλό πάει σε korn μετά πάει σε επταχορδες μετά πάει στο μπάσο τους… Τρία trademark μανι μανι οι korn χωρίς καν να είναι καλύτερη μπάντα από τους mh…

Οι mh είναι πιο ευέλικτη μπάντα παίρνει στοιχεία από γκρουβ από nu από ότι θες και έχουν βγάλει δι σκα ρες…

3 Likes

Ενδεικτικά πάλι:

Αυτό που λέτε για την μεγάλη διαφορά αποδοχής Παντέρα/Μασίν Χεντ, ειλικρινά δεν ξέρω τι να σκεφτώ, πού ζούσατε ρε παιδιά; Μετά το θάνατο του Dime λέει εκτιμήθηκαν; Και το Chaos AD δεν εκτιμήθηκε και εκτιμήθηκε το Burn My Eyes; Και ποιοι περίμεναν τότε σαν βλάμμένοι την Tattoo the Planet περιοδεία; Και γιατί είχε πήξει ο τόπος μπλουζάκια Far Beyond Driven, αυτά τα ελεεινά από το μοναστηράκι, τις μούφες;

Tελικά δεν έχω να συμπληρώσω τίποτα. Απλά να πω ότι όταν σκέφτεστε “μεταλλάς, 90ς” για κάποιο λόγο σκέφτεστε τον Πρασούλα ή τον Σταματούκο ή έστω τον Χάκο ή ξέρω γω κανάν μαλάκα που είχατε στην παρέα σας. Το 1996. Ε, δεν φταίμε εμείς για αυτό όμως.

Τελικά θρασίζουν ή νου μέταλ οι Μασίν Χεντ; Και γιατί τους λέγανε οτι ξεπουλήθηκαν με το νου μέταλ δίσκο τους αν αυτοί διαμόρφωσαν αυτόν τον ήχο; (χιντ: τίποτα δεν διαμόρφωσαν)

Γενικά, ποστ/γκρουβ θρας τα λέω εγώ αυτά (=λιγότερο ριφ, περισσότερο γκρουβ). Και θεωρώ καλύτερη μπάντα μακράν της δεύτερης σε αυτό το στυλ τους Grip Inc. Που δεν επηρέασαν τόσο κόσμο, για να ξεκαθαρίσω ότι πρωτοπορία != “το καλύτερο”.

1 Like

Γνωστη η αγαπη σου για τους Grip Inc. Γκρουπαρα αλλα ισως λιιιιιγο πιο μακρυα απο τον αμερικανικο ηχο που περιγραφουμε.

κατα τα αλλα δεν διαφωνω.

Τρελη εκτιμηση για τους MH , δεν ειναι Η επιδραστικη μπαντα. Ακομη και για trivium. Δηλαδη οταν ακουμε trivium η πρωτη επιρροη (αντε δευτερη) που μας ερχεται στο μυαλο ειναι οι MH?
εντυπωση μου κανει.

και η σκηνη απο τα mid 90s ειναι τεραστια. Εχει παρα πολλες μπαντες που οντως ανηκουν ξεκαθαρα στο Numetal και εφαγαν “κραξιμο” απο τους πιο μεταλλαδες.
Σιγα - σιγα απλωσε το πραγμα .

Δεν λεμε οτι ειναι δευτεροτριτοι οι ΜΗ ως μπαντα. Λεμε ομως οτι ειναι δευτεροτριτοι στην επιρροη του σκληρου - γκρουβατου αμερικανικου ηχου.

Οι δουλειες τους εχουν υπαρξει κορυφαιες και μετα το “comeback” και “επιστροφη” στις ριζες το 03 , ξαναεβαλαν το τρενο στις ραγες. Τωρα αν ειναι στην κορυφη της σκηνης (ποιας σκηνης ; του Bay Area? του Nu metal ? του groove metal ? crossover? ) και οι “ηγετες (Leaders)” … δεν το καταλαβα ποτέ.

2 Likes

Ωραία εξώφυλλα σλευερ, reign in blood, south of heaven, divine, god hate us. Χωρίς να είναι και έργα τέχνης έτσι? Ε τα άλλα είναι για σφαλιάρες ξεκάθαρα. Δηλαδή μου φαίνεται απίστευτο ότι ο ίδιος που ζωγράφισε το south of heaven, έφτιαξε και το seasons. Βέβαια έχω βάσιμες υποψίες ότι το έφτιαξε ο 5χρονος γιος του, οπότε δικαιολογείται η διαφορά.

1 Like

Ελλάδα +90’s =stratovarius :laughing:

5 Likes

+Grave Digger

4 Likes

2001 ήταν να γίνει το tattoo the earth και δεν ήταν μόνοι τους. Και είχαν ολοκληρώσει δισκογραφικά. Τουτέστιν τρία χρόνια πριν το θάνατο του dime και 11 από το ντεμπούτο τους. Επίσης τι συγκρίνουμε? Τον πέμπτο δίσκο συγκροτήματος (chaos) με το ντεμπούτο των ΜH? Και αφού ξεπουλήθηκαν από το ξεπουλήθηκαν?από ήχο άλλων?

Τώρα να φταίνε οι παρέες? Μπορεί… σίγουρα δεν φταίνε οι παρέες για το 8 στο burn my eyes από το metal hammer και τα μπουκάλια στους soad…

2 Likes

Μόνος του τα λέει ο Trivium… εγώ του τα βάζω στο στόμα?

1 Like

Απλά να σχολιάσω πως αυτό που έπαθε ο Trivium με το Silver το έπαθα και εγώ. Πρώτο τραγούδι που άκουσα και εγώ από αυτούς και σε παρόμοια ηλικία, να ναι καλά κάτι απαρχαιωμένα peer2peer. Πόσο μα πόσο τραγουδάρα.

Πάντως ακόμη και το εν λόγω άρθρο μιλάει για ήδη υπάρχουσα νου μεταλ σκηνή. Crossover οι MH που πιάσανε σε διάφορες κάστες.

Μιλάει και ο Φλυνν για την επιρροή του πανκ και ηρεμώ λίγο από τις προηγούμενες ουγκ δηλώσεις του.

2 Likes

Είπα εγώ αυτό;
Όταν βγήκαν οι trivium για νέους Metallica διαβάσαμε. Όχι για νέους MH.
Σαφώς είναι και επιρροή τους οι MH . Δεν είναι τυχαία μπάντα.

Η όποια “ένταση” υπάρχει είναι για το πόσο έχει επηρεάσει ο Flynn και η μπάντα του ΟΛΕΣ τις αμερικάνικες μπάντες και όλο τον αμερικάνικο χεβυ ήχο.
Πχ δεν βρίσκω και πολλά κοινά στοιχεία στους Disturbed ή Στους Godsmack που έχουν μεγάλο κοινό στις ΗΠΑ.

Θα μου έκανε τεράστια εντύπωση αν δεν ακούγαν Machine Head φανατικά οι Disturbed την εποχή που ξεκινουσαν. Και οι Godsmack βασικά. Αλλά ήταν πολύ λίγα χρόνια μετά.

1 Like

Εγώ τα έβαλα ενδεικτικά. Σιγά μην επηρέασε και τους πάντες ο Flynn. Γλίτωσαν οι maiden. Χαχαχχα Αυτό το not a single band είναι σαφέστατα ποιητική χιπχοπερικη αδεία. Έως και βλακεία.

2 Likes