Μachine Head

Από αυτούς τις ξεσήκωσε τις βλακειες που λέει

3 Likes

Να λέτε πάλι καλά που δεν βγήκε να πει ο Φλυνν ότι το άλμπουμ των Κορν με τίτλο Follow The Leader αναφέρεται στον ίδιο και τους Machine Head ε

7 Likes

O Flynn τα είπε όπως έπρεπε όταν έπρεπε για τον αρχιμαλάκα τον Anselmo, από εκεί και πέρα ας λέει ό,τι θέλει για τη μουσική του και πόσο γαμάει τους πάντες, couldn’t care less ¯_(ツ)_/¯.

7 Likes

Νομίζω έχουμε φτάσει σε σημείο απαξίωσης της μουσικής και της επιρροής των Machine Head, μόνο και μόνο επειδή ο Flynn ακούει πολύ hip hop και έγραψε τις παπαριές του ως ένας metal rapper σε ένα τραγούδι σκατά από την αρχή έως το τέλος. Να πω εδώ, ότι με το που τέλειωσε η νέα παπαριά που έγραψε (η δισολία σε κάθε τραγούδι έχει γίνει ο νέος μας βραχνάς), το youtube έπαιξε από μόνο του το επόμενο τραγούδι και αυτό ήταν το Imperium. Το αποτέλεσμα ήταν να ακούω από τότε το Through the Ashes και Blackening ατελείωτα. Αυτοί ναι, είναι ωραίοι γαμάτοι μεταγενέστεροι Machine Head.

Η λογική ότι οι Machine Head δεν επηρέασαν μπάντες, επειδή οι ίδιοι είναι επηρεασμένοι από άλλους προηγούμενους, με τον τρόπο που σκέφτομαι εγώ, μπορεί να σημαίνει απλούστατα και ότι “ποιοι Metallica, ποιοι Maiden, ποιοι Sabbath, ποιος Alice Cooper, ποιοι Rush, ποιος βάλτεόποιαμπάνταγουστάρετε”. καλά σας γαμάνε οι Beatles. Δεν έχει λογική όμως αυτό. Υπάρχουν μουσικά ρεύματα που στην Ελλάδα ΔΕΝ ΤΡΑΒΑΝΕ, αλλά γενικά έξω από τον μικρόκοσμό μας έχουν μεγάλο κοινό: ένα παράδειγμα είναι το Metalcore. ΟΛΕΣ αυτές οι μπάντες χρωστάνε στους Machine Head (οι οποίοι έχουν πάρει μουσικοδάνεια από hardcore, punk, metal μπάντες - οκ, αλλά έτσι συμβαίνει πάντα).

Σα να λέμε ότι οι Diamond Head επηρέασαν τους πάντες στο metal. Όχι, οι Metallica είναι υπεύθυνοι για αυτό, αλλά στην αρχή τους ακόμα και αυτοί προσπαθούσαν να παίξουν όπως κάποιοι άλλοι. Οι Machine Head είναι μπαντάρα, έχουν γράψει δισκάρες, έχουν τεράστια επιρροή σε μουσικά metal ρεύματα (που ίσως δεν αρέσουν σε πολύ κόσμο) σε όλους τους τομείς και αυτό δεν αλλάζει όσες μαλακίες και να πει ο Flynn.

3 Likes

ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΗ μπαντα. Το Νεμεσις ειναι 10ακι ακατεβατο. Αυτους τους λες ποστ θρας.

Τους μασιν χεντ οχι. Περισσοτερο αμερικανικό groove metal ξερω τω.

Εδω διαφωνώ. Το μεταλκορ εχει περισσοτερο ριζες σε σουηδικο ντεθ με ατελειωτα beatdowns, παρα στους machine head.

3 Likes

Σουηδικό ΜΕΛΩΔΙΚΟ death από τη μία, Machine Head (και άλλα) από την άλλη. Ρε μόνο ο ήχος της κιθάρας των Machine Head είναι επιρροή από μόνος του. Όπως ο ήχος των Entombed ένα πράγμα.

Grip Inc. ποτέ δε μου έκαναν κλικ, πολύ μονότονη φωνή για τα γούστα μου.

1 Like

Σεβασμός για τους Grip Inc. τεράστια μπάντα

μα και οι Machine Head από το hardcore τα πήρα τα beatdowns όπως και το σουηδικό ντεθ ( ; )

2 Likes

Eγώ προσωπικά δεν απαξιώνω τίποτα. Έχω ήδη αναφέρει ότι η επιρροή τους είναι υπαρκτή αλλά ότι αυτή υπάρχει κυρίως λόγω δημοφιλίας/exposure και ότι στην ουσία του πράγματος (“εξέλιξη του σκληρού ήχου”) οι Machine Head έπονται ΠΟΛΛΩΝ, όχι ενός και δύο. Δίνω πόιντ για τον ήχο του Burn My Eyes (ειδικά τύμπανα και κιθάρες) ως αφρόκρεμα της εποχής αλλά το κρέντιτ εκεί θα το δώσω προσωπικά στον τεράστιο Colin Richardson - και προφανώς έχει να επιδείξει ανάλογα δείγματα και προηγουμένως (…και με τους Fear Factory εννοείται). Δεν αισθάνομαι την ανάγκη να επαναλάβω γιατί οι Fear Factory είναι σπουδαιότεροι, εκεί έξω είναι η μουσική.

Εφόσον πάντως όλοι αναγνωρίζετε ότι ο Ρομπ λέει παπάτζες χιπχοπική αδεία, δεν καταλαβαίνω την έκρηξή σας! :stuck_out_tongue: Αλλά furor με σκότωσες με το σχόλιο για την μονότονη φωνή του Gus. :frowning: Δηλαδή ο Gus είναι μονότονος και αποτελεί τροχοπέδη και αυτό το λες σε ένα θρεντ Μασίν Χεντ, που το εύρος της ερμηνείας του Ρομπ είναι τόσο :grin:

Για να τελειώνω από την μεριά μου πάντως, εγώ επαναλαμβάνω ότι απλώς έχω εντυπωσιαστεί με την κατρακύλα (όπως την αντιλαμβάνομαι εγώ) στο στιχουργικό περιεχόμενο και το attitude γενικά του Rob. Τον είχα για πιο ευφυή. Τώρα με απωθεί η φάση του, μου βγάζει καθυστέρηση. Από εκεί και πέρα όλη η κουβέντα για τον ήχο και τις επιρροές και την ιστορία κλπ, εμένα μου φαίνονται πολύ ενδιαφέρουσες. Ε, αυτά.

2 Likes

Νομίζω πως απλά σπαταλάει πολύ χρόνο στα social media και αυτό είναι κακό. Ίσως να χρειάζεται μια βοήθεια ο άνθρωπος. Ίσως οι κοντινοί του πρέπει να ενδιαφερθούν περισσότερο.

edit: εντάξει παπάδες παίζουν…

3 Likes

Δηλαδή τώρα συγκρίνεις έναν τραγουδιστή (Flynn) που μπορεί να πει με την ίδια ευκολία metal (hardcore, thrash, nu metal κτλ), rap, pop, να κάνει δεύτερες φωνές, με τον Gus των Grip Inc. Ok, αλλα εδώ δεν είναι καν θέμα γούστου, είναι θέμα κλάσης, ε και ο Flynn μπορεί να είναι μαλάκας, αλλά αν μη τι άλλο είναι τραγουδισταράς. Χρειάζεται να παραθέσω τραγούδια των Machine Head? Στους Grip Inc. δεν ακούω τέτοια πράγματα στις φωνές.

1 Like

Βασικά, ναι, θα ήθελα τραγούδια Machine Head που κάνουν showcase ότι είναι τραγουδισταράς γιατί εκεί που λες “hardcore, thrash, nu metal”, δεν κατάλαβα τι διαφορές εννοείς, σαν ποπ τραγουδιστής ο Ρομπ είναι στην καλύτερη ΟΚ (βασικά αδιάφορος) και το “δεύτερες φωνές” δεν κατάλαβα τι προσόν είναι. Ότι φωνητικές αρμονίες έχω ακούσει στους MH είναι οι κλασικές ποπ/clean ρεφρέν που έχουν όλοι. Βασικά το peak του σε τραγούδι που έχω ακούσει είναι το Hallowed Be Thy Name, όπου δεν είναι κακός, δεν είναι και τραγουδισταράς όμως. Αλλιώς όποιος δεν είναι φάλτσος, είναι και τραγουδισταράς.

Το βασικό πόιντ όμως είναι ότι δεν καταλαβαίνω τι θέμα έχεις με τον Gus, τον οποίο παρουσιάζεις λες και είναι ένας φλατ τίποτας και μάλιστα λες ότι δεν είναι θέμα γούστου αλλά κλάσης, το οποίο δεν καταλαβαίνω καθόλου (καθόλου όμως) πώς προκύπτει.

Aλήθεια, το Incorporated το έχεις ακούσει; Είναι σπουδαίος δίσκος.

Θα σου στείλω τραγούδια όταν γυρίσω σπίτι. Βέβαια είμαι σίγουρος ότι τα έχεις ακούσει.

Ο Gus δε μου αρέσει, μου ακούγεται μονοτονος. Ίσως δεν είναι μονοτονία, είναι “αυτό που κάνουν όλοι”. Έχω δώσει ακροάσεις σε Grip Inc. κυρίως λόγω αυτής της θεοποίησης τους, αλλά δυστυχώς μου βγάζουν μια υπέρτατη αδιαφορίλα (οκ, αυτό ίσως είναι θέμα γούστου).

Nαι μωρέ, όλα γούστο είναι :slight_smile: Aλλά ζορίζομαι να χωνέψω ότι κάποιος ακούει το Hostage to Heaven ή το Rusty Nail και σκέφτεται “αδιάφορα”. Πάντως πιστεύω τους αξίζει προσοχή και τριβή, έχουν καταπληκτικές συνθέσεις…

Εγώ είμαι φανμπόης και του Λομπάρντο και του Waldemar (τον θεωρώ ΤΕΡΑΣΤΙΟ κιθαρίστα και λατρεύω και τουςEnemy of the Sun για τον ίδιο λόγο, παρόλο που εκεί τα φωνητικά μου φαίνονται μετριότατα). Και μιας και είπα “Waldermar, Lombardo και μέτρια φωνητικά” να αφήσω και αυτή τηνκομματάρα του 1994 εδώ.

Για πείτε, να διαβάσω 77 !!! ποστ ή να προσπεράσω;;;

3 Likes

Εννοείται τα διαβάζεις… και ποσταρεις λιγακι να φτάσουμε στο μαγικό αριθμό :imp:

1 Like

Ισχύει, εν μέρει.

Το Metalcore έχει τις ρίζες του στις Proto-metalcore μπάντες (ή 2η γενιά hardcore) όπως Earth Crisis (άκου Destroy the Machine), Hatebreed (από το ντεμπούτο τους Satisfaction is the Death of Desire κιόλας), Biohazard και βεβαίως τους πιο “παλιούς” στη HxC σκηνή που άρχισαν να μεταλίζουν ακόμα πιο πολύ στα 90s: πχ Agnostic Front του One Voice, Madball και βέβαια στους Cro-Mags, τη μεγάλη επιρροή του Flynn (άκου πως “ραπάρουν” στο ντεμπούτο τους).

Ενδιάμεσα, άρχισε να μαλακώνει και να γίνεται πιο μελωδικός ο ήχος του (ήδη μελωδικού σε σχέση πχ με το αμερικάνικο) σουηδικού Death metal. Γνωστά αυτά, μιλάμε για Whoracle και μετά, Soilwork κτλ. Τότε βασικά μπήκε μέσα και η μίξη καθαρών και brutal φωνητικών (νομίζω πρώτοι ήταν πάντως οι Fear Factory -> άλλη καινοτομία τους αυτή).

Αυτά πήραν οι μπάντες της πρώτης γενιάς του Metalcore στα ξεκινήματα των 00ς κι από εκεί βγήκαν οι Killswitch Engage (νομίζω οι πρώτοι με αυτόν που εννοούμε ως αμερικάνικο metal core ήχο) και μετά οι Shadows Fall, οι As I Lay Dying, οι All that Remains και οι, προσωπικά αγαπημένοι μου, Unearth.

Edit: Ξέχασα να αναφέρω 2-3 σημαντικές HxC που επηρέασαν τον ήχο: Integrity, Botch και Snapcase (επίσης αγαπημένοι).
Επίσης δε συμπεριλαμβάνω στο metalcore μπάντες όπως τους (θεούς) Converge και τους Dillinger Escape Plan.

6 Likes

Btw, πηγα σημερα και δε μου ζητησανε. Πληρωσα με πιστωτικη χωρις προμηθεια. Πηρα 5 εισιτηρια, λεω “ειναι 150 ευρω;”, μου λενε “ναι”, λεω “με μετρητα”, μου λενε “…και με καρτα” αφου κοιταχτηκαν μια στιγμη. Πληρωσα με καρτα.

1 Like

Μπανταρα

1 Like

Να πω και γω την γνώμη μου για το συγκρότημα (στα τέτοια σας το ξέρω αλλά σε φορουμ είμαστε :P) Λοιπόν ξεκινάω λέγοντας πως δεν την παλεύω με τα φωνητικά. Τα βρίσκω κουραστικά και μονότονα. Αυτός είναι κ ο μόνος λόγος που δεν μπορώ να ακούσω έναν ολόκληρο δίσκο τους ή έστω ένα δίσκο τους στο καπάκι. Η μουσική τους απο την άλλη είναι τρομερή (προσωπικά χέστηκα αν είναι καινοτόμοι ή όχι) Αν μπορούσα να παίξω κιθάρα θα ήθελα να γράφω τραγούδια σε αυτό το στιλ. Το κομμάτι που με έκανε να ασχοληθώ μαζί τους είναι το Now wie die…το θεωρώ εξαιρετικό και με φωνητικά που επιτέλους παλεύονται. Να πω την αλήθεια προτιμώ τους μετά blackening δίσκους τους απ ότι τους πρώτους του συγκροτήματος.
Επίσης ο αρχηγός είναι τρομερός ποιητής :stuck_out_tongue:

1 Like

Εγώ πάντως τις τελευταίες μέρες έχω λιώσει Demanufacture και Digimortal. Ολα αυτά χάρις στον Φλυν, λιντερ ακόμα και σε αυτό. Γατακια.

5 Likes