Agua De Annique - Anneke van Giersbergen

Τί εγινε ωρέ.Για πείτε εντυπώσεις απο χθές γιατι δεν πήγα.

  1. Χάρηκα πολύ που την είδα μιας και την είχα χάσει το Φεβρουάριο με Gathering.
    Και έχω να πω ότι η Anneke είναι ο ορισμός της γλυκύτητας!! :smiley: Σε έκανε να χαμογελάς όλη την ώρα! Μία στην κιθάρα, μία στα πλήκτρα… και η φωνή υπέροχη και live. Θεά! Σε κάποια φάση τα έχασε και άλλαξε κομμάτι, αλλά δεν πειράζει! :roll:
    Επίσης χτες έμαθα επειδή το ανέφερε ότι το “Beautiful One” των Agua De Annique το έγραψε εμπνευσμένη από βόλτα με μηχανή στην Αθήνα…! :-k

  2. To Underworld είχε πολύ κόσμο, αλλά δε γέμισε κιόλας…

  3. Ο Arjen Lucassen βγήκε για 3 κομμάτια.

  4. Μετά τη μιάμιση ώρα που έπαιξε, η Anneke έκατσε για φωτος κλπ όπου μας έδειξε κι από ακόμα πιο κοντά πόσο γλυκιά είναι!! :smiley:

Αυτά περίπου…

Agua de Annique

Anneke

Anneke - Arjen

Anneke - Aloe

Η τελευταία φωτό θα δημοσιευθεί και στο Down town soon…:lol: :stuck_out_tongue:

Aloe ευχαριστούμε για το review.Εγώ την είχα δει το Φλεβαρη οταν ήταν ακομα με τους Gathering αλλα πιστεύω πως και χθές θα ήταν τελεια.Anekara ρεεε!8) :stuck_out_tongue: :smiley:

Πως γινεται να γουσταρω τρελα τις γυναικειες φωνες (και στη μεταλ και γενικα) και η Ανεκε να μη μου αρεσει ΚΑΘΟΛΟΥ?

Μονο ο Λιακο μπορει να το εξηγησει…

Θα του χτυπισω τελεφουνκεν να ρωτηξω

Εδω βιντεο συνεντευξη της Ανεκε στο metalzone.gr

http://myspacetv.com/index.cfm?fuseaction=vids.individual&videoid=23599097

Η Anneke είναι θεά,φοβερή φωνή και feeling,δεν το συζητάμε…
αλλά…
έπαιξε 1ώρα και 10λεπτά περίπου,νομίζω.
Λίγα από Gathering.
Είχε τόσα κομμάτια να επιλέξει που ακούγονται όμορφα ακουστικά,αλλά δεν…κρίμα.

Ποια Gathering επαιξε?:-k Για πεστε…

Aφού ποσταριστεί και εδώ πρώτα! :wink: :smiley:

πρωτη φορα πηγα σε ακουστικο show και ηταν καλυτερα απ’οτι περιμενα, δεν βαρεθηκα τοσο. η anneke φωναρα. το underworld, το οποιο επισκεφτηκα πρωτη φορα, ειναι ιδανικο πιστευω για τετοιου ειδους εκδηλωσεις, αλλα σιγουρα οχι για “κανονικες” συναυλιες.

Υ.Γ Η Αnneke αυτη στα δεξιά δεν είναι?:-k

Ήσουν ακριβώς πίσω μου. Ή δίπλα.:!:

Πολύ όμορφα ήταν, η Αννέκε ήταν για μια ακόμα φορά και χωρίς την “σιγουριά” των gathering τόσο πολύ ζεστή και φιλική όπως λίγοι στο χώρο. Και σίγουρα είναι η κορυφαία τραγουδίστρια τουλάχιστον από το 1001.:!:
Ο Λούκασεν οκ. Απλά ο τύπος είναι η προσωποποίηση της prog ιδιοφυϊας και η συνάντηση μαζί του ήταν απολαυστική. Να τον ξαναφέρετε.

Επικό το “Valley of The Queens” και η διασκευή στο “Blackbird” των Beatles. Α, και το “My Electricity” καλό ήτο.

μούντζα :stuck_out_tongue:

¶λλον εννοείς τότε.:slight_smile:
Αν και κάποια στιγμή πήγα για κουβέντα με τον Arjen.!

Παιδιά, να πω κι εγώ με τη σειρά μου πως το live ήταν καταπληκτικό και η ατμόσφαιρα υπέροχη. Μου άρεσε που η Anneke εδειχνε να έχει λίγο τρακ στην αρχή (ένδειξη ταπεινότητας). Δυστυχώς τον Arjen δεν τον απόλαυσα, καθώς εκείνη την ώρα δεν είχα καλή οπτική γωνία.

Κανείς να θυμάται setlist (έστω και κατά προσέγγιση)?

P.S. Τα ακουστικά shows είναι ιδιαιτέρως ξεχωριστά νομίζω. Συγχαρητήρια για την πρωτοβουλία και την οργάνωση.

Εμένα γτ μου φάνηκε λίγη η ώρα που έπαιξε ?
Ο τύπος που τον έλεγαν Joris ή κάτι τέτοιο, πως προέκυψε και τι είναι ? Δεν πιστεύω να ναι ο άντρας της αυτός έ ? Καλά ο άλλος ο Lucassen δεν μπορεί, μάλλον εξωγήινος θα είναι με βάση και αυτό http://www.youtube.com/watch?v=7YRektXgWYI .
Δεν μπορώ να προσδιορίσω τι είναι πιο γλυκό πάνω στην Anneke, η φωνή της ή το πρόσωπο της. Μεγάλο δίλημμα. Ευτυχώς την πρόλαβα και λίγο πριν φύγει από Gathering. Αξέχαστη εμπειρία.
Έχω ένα πολύ καλό βιντεάκι του Beatiful One από προχτες ενθύμιο. Συγκλονιστική φωνή.
Επίσης πολύ όμορφο και το folk Valley of the Queens, που παίξαν με τον Καριμ Αμπντουλ Τζαμπαρ.

Σχετικά με το playlist, εγω θυμάμαι τα “Valley Of The Queens”, “Beautiful One”, “Day After Yesterday”,“Yalin”, ίσως το “Lost and Found”, 3-4 καινούρια δικά της, ίσως το “Locked Away”. Σίγουρα ήταν κανά 5αρι ακόμα. Όποιος γνωρίζει ας συμπληρώσει/διορθώσει.

βάλε και το my electricity

sigoura axize ton kopo pou katevhka apo thesaloniki kai xalali ta 70 euro gia ta trena. h anneke sigoura einai oxi to pio glyko alla kai to pio etherio plasma pou yparxei authn thn stigmh ston planhth kai aisthanomai poly tyxeros pou vghka pic mazi ths :slight_smile: euxaristw to rock hard gia thn diorganwsh kai thn krathsh pou mporwesa na kanw wste na eimai sigouros gia thn eisodo ( oxi oti xreiasthke) . an kapios exei to video apo to my electricity ton iketevw na dwsei kapio link gt h kamera mou g*******e kai dn sygxronizete hxos me eikona :frowning: :frowning: :frowning: . Krima pou dn epexe pio polla gathering alla kai pali axize. Prosopika thewrw oti oi live emfaniseis ths einai kalyteres apo ta hxografhmena studio poly apla epeidh tis perissoteres fores ta hxosysthmata kai ta equalizer thn kovoun. exeretikh apo kathe apopsh :expressionless: syggnwmh gia ta greeklish gia teleutea fora elpizw kai xana euxaristw to periodiko gia thn diorganwsh.

P.S. Xarhka idietera pou kouvalhsa ta Cd twn gathering gia na mou ypograpsei anti gia ta eishtiria :smiley:

απέφυγε τα greeklish πλιζ.
τέικ κέαρ

η άννεκε ήταν θεά.