Album Exchange

Σορυ που σε ζορισα και δεν σου άρεσε, blame the photos :stuck_out_tongue:

Εγώ όντως βλέποντας την ασπρόμαυρη φωτογραφία αυτό σκέφτηκα γιατί το είχα ακούσει και πρόσφατα και μάλλον κάτι τέτοιο θα άκουγα αν περπατούσα σε τέτοιο σκηνικό ( και χωρίς μπάφο χαχα )

Είναι όντως σαουντρακικο , και μάλλον θα ήταν σε καμία ταινία από αυτές που παίζει ο Nicolas Cage με έναν Έλληνα σκηνοθέτη εδώ και λίγα χρόνια :rofl:

Μου άρεσε η γουεστερνιλα που βγάζει πάντως . Δεν τρελαίνομαι για drone, αλλά αυτό το βρήκα καλούλι και με σχετικο ενδιαφέρον στις κιθάρες για το είδος

Μακάρι να ξαναματσαριστουμε

1 Like

ΚΨΛ μπίτσεζ.

Πριν μπω στο ψητό, οφείλω να ομολογήσω ότι για αρκετό καιρό ενώ ήξερα το σχήμα, έμενα στο In Love With Dusk + ορισμένα χιτάκια + εκείνη την εμφάνιση στο ΚΕΧΡ. Κάποια στιγμή άκουσα τη Philokalia, απόρησα με τον εαυτό μου, άρχισα να χάνομαι στα περίπου άπειρα EPs/singles τους και γενικά δυνατό κόλλημα. Μέσα στην καραντίνα με έλιωσε και το At Home, γιατί duh, και κάπως έτσι

Now I’m Ready

Όποιος δεν έχει ιδέα ή επαφή με το ντουέτο, η ταμπέλα που τους ακολουθεί και τους ταιριάζει περισσότερο είναι εκείνη του chillwave. Πρακτικά παίζουν μία περίπου ambient ηλεκτρονική ποπ, με πιασάρικες μελωδίες φροντ εντ σέντερ και υπέρ χαλαρές ατμόσφαιρες. Με την καλύτερη δυνατή έννοια και τα δύο, προς αποφυγή παρεξηγήσεων.

Χώρος για εντάσεις και παραμορφώσεις με ροκ/μέταλ λογική δεν υπάρχει. Αμφιβάλλω αν θα ταίριαζαν κιόλας. Τα τραγούδια είναι γεμάτα hooks. Τα synths και η φωνή της Myrtha στέκονται δίπλα-δίπλα. Το Fractals είναι από τα χιτάκια που αναφέρθηκαν παραπάνω και ξεχωρίζει σχετικά εύκολα. Προσωπική αδυναμία η σειρά από ομώνυμο ως Benighted, αν και γενικά το άλμπουμ κυλάει νεράκι.

Ιδιαίτερη αναφορά στο μικρό σοκ της συνειδητοποίησης ότι κάθε LP τους είναι με διαφορετική τραγουδίστρια, και στο τέλειο επικό φανταστικό κλείσιμο του Hunter με το beat και τα scratches που μέστειλε αδιάβαστο.

Γενικά όσοι έχετε στα γούστα σας laid-back πραγματάκια τσεκάρετε είτε το συγκεκριμένο είτε τον κατάλογο της μπάντας με κλειστά μάτια. Cheers @Dr.Feelgood! (κράξε ελεύθερα το μαθ που σου έλαχε, μη ντραπείς)

10 Likes

Τετάρτη Βράδυ: My Chemical Romance ρε @nnnkkk;;!! Χμφ… Πολύ χαρούμενοι δεν είναι αυτοί ρε γμτ;; Τεσπά… [πλέι The End.] Ρε μαλάκα, ποιο του Bowie είναι αυτό;; Από Ζίγκυ;; ΑΠΟ ΠΟΙΟ ΔΙΣΚΟ;;;!!! Χα! Ενδιαφέρον πάντως… [πλέι Dead!] Να αυτά δεν μπορώ ρε γμτ… τα γαμημένα τα ανθεμικά ρεφρέν του κάθε Κρίσταλ Σπρίνγκς Άπλαντς Σκουλ Μπαντ! Έλα, πούλο βραδιάτικα!

Πέμπτη Πρωί: [πλέι Dead!] Cringe… τι λα-λα-λα ρε μαλάκες;;; Ουστ! [πλέι The End.] Ποιο είναι ρε πούστη μου;

Πέμπτη Βράδυ: [πλέι This is how I Disappear] Καλή εισαγωγή… Ωραία μπαίνει και η φωνή… και ευτυχώς δεν βρωμάει πομ-πομς σαν το προηγούμενο… Ωραία βαράει και το rhythm section… ωραίο γενικά. [πλέι The Sharpest Lives] Σώπα! Το καλύτερο μέχρι τώρα. Uplifting μεν αλλά τόσο όσο… [πλέι Welcome to the Mach… εεε Black Parade] A! Το χιτ… Τώρα εγώ που μάλλον διακρίνω κάτι σπέρματα Queen στην εισαγωγή μάλλον θα πρέπει να το κοιτάξω, ε;; Δυνατό κομμάτι, και είναι καλύτερο χωρίς το υπερστιλιζαρισμένο κλιπ που προσπαθεί πολύ… Νάτοι πάλι οι Queen!! Χαχα μια χαρά! [πλέι The Sharpest Lives] Δε σάρπεστ όνομα και πράγμα, γαμάει!

Παρασκευή Πρωί: [πλέι I Don’t Love You] Πλασιμπίζει ολίγον… not necessary a bad thing though… από την άλλη πάλι, β-α-ρ-ι-έ-μ-α-ι! Πούλο, 42 είμαι, δεν έχω χρόνο για μουσικά τρομπαρίσματα… [πλέι The End.] Ρε ποιο στο διάολο είναι;;;

Παρασκευή Βράδυ: [πλέι The House of Wolves] Ναι οκ, πιο lesser House δεν πρέπει να υπάρχει… Εντάξει, ίσως δεν είναι και τόσο κακό… But still… αυτό το ρεφρέν… μπρρρ ΟΧΙ ΓΑΜΗΜΕΝΟ ΚΡΙΣΤΑΛ ΣΠΡΙΝΓΚΣ ΑΠΛΑΝΤΣ ΣΚΟΥΛ, ΔΕΝ ΘΑ ΠΑΡΕΙΣ ΤΗ ΨΥΧΗ ΜΟΥ! [πλέι Cancer] Εδώ πρέπει να είχε ζωγραφίσει μουστάς Φρέντυ ο τραγουδιστής όταν το έλεγε, γκαραντί! Καλό νέβερδελές… [πλέι Mama] Ώπα τα καμπαρέ, δώσε Λάιζα!! Ή Λουσίλ. Ή Δημήτρη. Ή Αλέξη ή Θανάση ή Θάνο. Τη Χαρούλα την Πεπονάκη ρε μαλάκα; Τη Χαρούλα βρήκες για να παίξεις το πικρό σου παιχνίδι;; Καλό το τραγούδι πάντως. [πλέι Sleep] ΝΑΙ. ΠΑΩ.

Σάββατο Πρωί: [πλέι Sleep] Καλά αρχίζει το Σάββατο. Χα, ο Cornell του You Know My Name μόλις έκανε cameo ή μου φάνηκε;; Τίμιο. Πολύ τίμιο. [πλέι Teenagers] Για κάποιο απροσδιόριστα νοσηρό λόγο, μου αρέσει. Και οι μόνες εικόνες που μου έρχονται στο μυαλό είναι το clip του Smells Like Teen Spirit. Γιατί αυτό είναι το τραγούδι που του αξίζει και όχι το ομώνυμο του 27er…

Σάββατο Βράδυ: [πλέι Disenchanted] Μάλιστα… Λοιπόν, το συγκεκριμένο με J.Oliva στα φωνητικά και λίιιιγο διαφορετική ενορχήστρωση θα μπορούσε να είναι b-side στο Streets. And… that is one hell of a compliment. [πλέι Famous Last Words] Catchy εισαγωγή, generic συνέχεια. Skip. [πλέι Blood] Hidden track λέει… έτσι έπρεπε.

Overall, ένας αναπάντεχα τίμιος δίσκος. Ένας δίσκος που δεν υπήρχε περίπτωση να τον ακούσω αν δεν συμμετείχα σε αυτό εδώ το εξαιρετικό exchange. Hats Off to @JTN για την ιδέα κι ένα μεγάλο ευχαριστώ στον @nnnkkk για την πρόταση. Δεν είναι και λίγο, από το πουθενά να κονομάς 3-4 γαμάτα τραγούδια για να πορεύεσαι…

14 Likes

Γαμάει το άλμπουμ κατά την γνώμη μου.

πιστεύω αξίζει μια ακρόαση απ τους καλύτερους του μοντέρνου rock {άντε alt rock} :metal: :metal:

Fun fact:Έχει αποθεώσει τον δίσκο ο Gary ‘fookin’ Holt

3 Likes

The Afghan Whigs λοιπόν για μένα από τον @pantelis79, μια μπάντα που ήξερα μόνο σαν όνομα και δεν είχα ακούσει νότα.

Alt rock λοιπόν σύμφωνα με όσα διάβασα από εδώ και απο εκεί, μια χαρα, καθώς ναι μεν δεν είναι είδος που ακούω, αλλά είναι ευχάριστο. Το ότι είναι είδος που δεν ακούω, με κανει μεν ανυπόμονο να ακούσω, αλλά συγχρόνως έχω και μια επιφυλακτικότητα, καθώς δεν έχω υπόβαρθο να κρίνω ένα δίσκο με κριτήριο το είδος που είναι, παρά μόνο με τα αυτιά μου, οπότε δεν μπορω να εμβαθύνω πολύ.

Αυτό που άκουσα λοιπόν ήταν πολύ ευχάριστο. Απαλό σύγχρονο ίντι ροκ, χωρίς κάποιου είδους κορύφωση (στο στυλ τους τουλαχιστον δεν το βρίσκω ως αυτοσκοπό). Όντας άσχετος με το είδος, οι πρώτοι που μου ήρθαν στο μυαλό όταν τους άκουσα, ήταν οι Coldplay (μη βαράτε…), κυρίως λόγω φωνητικών, αλλά και γιατί η παραγωγή του δίσκου με πήγε προς τα εκεί.
Τα τραγούδια που ακούγονται εδώ μέσα, είναι ήρεμα(όχι υποτονικά ή μπαλαντοειδή) ροκ κομμάτια, που στηρίζονται πολύ στην μελωδία της φωνής και χρησιμοποιούν την μουσική περισσότερο ως υπόστρωμα, παρά σαν πρωταγωνιστή. Ο τραγουδιάρης είναι αρκετά καλός, χωρίς όμως να είναι κάτι το εντυπωσιακό.
Διάφορα όργανα, εκτός των γνωστών, εμφανίζονται όπως πνευστά, βιολιά, τσέλο, τα οποία δίνουν ένα μεγαλύτερο βάρος και ποικιλία στις συνθέσεις.

Αυτό που θα ήθελα σε αυτόν τον δισκο, είναι μια λίγο πιο δυναμική(όχι δυνατή) παραγωγή, ώστε όλα τα παραπάνω όργανα να κάνουν πιο αισθητή την παρουσία τους και δίνουν μια παραπάνω τσαχπινιά στον ήχο.
Παρολαυτά ο δίσκος ήταν πολύ ευχαριστος και ευχαριστώ πολύ τον @pantelis79 για αυτό.

edit: Α, ναι, να σχολιάσω και το pantelws79 άσχετο εξώφυλλο με το περιεχόμενο του δίσκου(μουσικά).
edit2: Επίσης να σχολιάσω και το γεγονός ότι με βάση τις εικόνες ήταν ένας πολύ ταιριαστός δίσκος.

13 Likes

Sabbath

vol 4 by black sabbath λοιπόν. Ευχαριστώ τον @Clairvoyant για την πρόταση.

Τι να πω για δίσκο της 1ης εποχής Ozzy που δεν έχει ειπωθεί; Και εδώ έχουμε τα χαρακτηριστικά ριφ του γίγαντα Iommi που είναι ένα κλικ σημαντικότερα απ τα ντραμς κ το μπάσο {Χωρίς αυτό να σημαίνει πως Butler κ Ward δεν κάνανε καλή δουλειά}. Ο Prince of darkness προσφέρει απλόχερα ανατριχίλα και μαυρίλα με την χαρακτηριστική φωνή του {Ο ορισμός του love or hate φωνής, εγώ την λατρεύω}. Φυσικά παρουσιάζουν την μαυρίλα και τα προβλήματα τους σε συνδυασμό με την Σκατίλα του βιομηχανικού Μπέρνινγχαμ όπως μόνο αυτοί ξέρουν με βαριές μελωδίες και στοίχο ξυράφι.

Ειδική αναφορά σε:
Changes που είναι ότι πιο μελό βγάλανε οι Sabbath και έχει μια ωραία μελαγχολία {Αν βγάζει νόημα αυτό :sweat_smile: :sweat_smile: }
FX Περίεργο και trippy instrumental κομμάτι παίζει και το πιο περίεργο που έχουν βγάλει ποτέ
Supernaut που είναι το αγαπημένο μου γιατί είναι γρήγορο και για κοπάνησα
Laguna sunrise που είναι επίσης instrumetal ωραίο και ταξιδιάρικο.
Τα άλλα είναι κλασικοί αγαπημένοι Sabbath

Δεν μπαίνει σε σύγκριση με τα πρώτα 3 άλμπουμ αλλά είναι καλός δίσκος. 7.5/10

11 Likes

Δεν ξερω αν ειναι ο αγαπημενος μου σίγουρα παντως ειναι αυτος που εχω ακουσει περισσότερο.

Αυτο ακριβως σκεφτηκα οταν ειδα την φωτο.

1 Like

Αγγλία 2017 και ο @Ktn είπε να με πλασάρει ένα math core δίσκο των Employed to Serve. Η αλήθεια είναι ότι ένιωσα κάπως πριν καν πατήσω το play και ξεκινήσω ν’ ακούω. Είδα κοπέλα στα φωνητικά και σκέφτηκα ότι ίσως κάτι μπορεί να γίνει. Αλλά…

…δύσκολα τα ανήκουστα για χρόνια που δε με τράβηξαν ποτέ. Στα δύο πρώτα άσματα, πήγα να ψελλίσω Watch…(twoer), αλλά το εκμοντερνισμένο tech metal ή αλλιώς math core μπαίνει σε άλλα χωρία. Είναι δύσβατο για τ’ αυτιά μου. Δεν έχω κάτι με τα brutal φωνητικά των γυναικών (ένα “ΖΗΤΩ” για τους Allochiria), αλλά κάτι πρέπει να με τραβήξει. Και παρά το γεγονός ότι ο δίσκος έχει φοβερή παραγωγή δε μ’ έκλεισε το μάτι.

Ωστόσο… κατά την διάρκειά του, διαπίστωσα κάτι που άρχιζε να με κρατάει. Ο όρος math core το αδικεί. Υπάρχουν σημεία (βλ. “Lethargy”, “I Spend My Days”, “The Warmth…”) έως και ολόκληρο τραγούδι - το υπέροχο “Apple Tree” - που στρέφονται στον ήχο και τον προσδιορισμό του post metal. Υπηρετούν με ευταξία αυτό το μονοπάτι και σπάζουν την υπερτεχνικότητα της εισόδου του δίσκου.

Από 'κει και πέρα, όπως και πολλοί δίσκοι ιδιαίτεροι στην κατασκευή τους είναι διά συγκεκριμένους ακροατάς. Αυτός δεν είναι για μένα, αλλά το σημαντικό είναι ότι δεν ορίζεται ως “απλησίαστος”. Έχει στιβαρά ξεσπάσματα που γνέφουν ακόμα και προς τα metalcore πλήθη.
@Ktn συνέχισε να κάνεις το κομμάτι σου…

Κρατιέμαι σαν τον Balboa που ο Μικ του είπε να έχει δεμένο το αριστερό χέρι και να μην το χρησιμοποιήσει μέχρι εκείνος να του πει. Όταν θα 'ρθει η ώρα θα εξαπολύσω αριστερό “πύραυλο”. Μικ, περιμένω…

15 Likes

Ρίχνω την ευθύνη στα κτίρια και το πορτοκαλί της φωτογραφίας. Άντε και λίγο στο ότι την ώρα που πήγα να κατεβάσω υποψηφιότητα έπαιζε αυτό, είδα το εξώφυλλο κι έγινε η σύνδεση.

Γενικά το core των Employed To Serve είναι δύσκολο για κάποιον που δεν έχει ασχοληθεί με κάτι παρεμφερές και πολύ περισσότερο ξύλο απ’ ότι μελωδία, οπότε ναι.

Όπως και νάχει A for effort, έξτρα καρδούλα για Apple Tree κι άλλη μία για αναφορά σε Allochiria. :smiling_face_with_three_hearts:

1 Like

download (8)

Obscured By Clouds, από Pink Floyd το album που μου έτυχε από τον @SvenN. Γενικότερα δεν έχω ακούσει τα παλαιότερα κλασσικά συγκροτήματα εις βάθος. Μου αρέσουν πάρα πολλά τραγούδια, κατανοώ τη σημαντικότητα τους, απλά δεν είναι του γούστου μου. Αν μπουν στο ράδιο ή παίζουν κάπου, δε θα τα βγάλω αλλά δεν τα ψάχνω ποτέ, ούτε μου λένε και πολλά, προτιμώ πιο σύγχρονα (?) ακούσματα. Έτσι και με τους Pink Floyd, πρέπει να έχω ακούσει αρκετά τραγούδια αλλά όχι συνειδητά, ενώ με τη σύντομη εισαγωγή μου δεν πρέπει να φανεί περίεργο ότι αυτό, μ’αρέσει περισσότερο απ’το original. Αρκετά όμως, ας πω για το album.

Το πρώτο feeling, ήταν πως είναι ένα περίεργο album, με περίεργους ήχους. Not bad, not good, δε μου κάνει διαφορά, αν το τραγούδι μ’αρέσει ας έχει ό,τι θέλει μέσα. Λογικό να μην μου κάνει εντύπωση κάτι τέτοιο εν έτει 2020 αλλά 50 χρόνια πριν, προφανώς ήταν πρωτοπόρο.

Άκουσα πολλά πράγματα που τα έχω ξανακούσει, που είναι λογικό να σκεφτείς ότι τα επόμενα συγκροτήματα πήραν στοιχεία από τους Pink Floyd και ένα album που κυκλοφόρησε το 1972. Και ιδέες, και μελωδίες και μπορεί και τραγούδια ολόκληρα, πράγμα που ίσως εξηγείται από το ότι μάλλον έχουν παίξει μες στο σπίτι.

Ένα πράγμα που μου έκανε εντύπωση είναι ότι βρήκα κοινούς ήχους με άλλα συγκροτήματα, δηλαδή αν με ρώταγε κάποιος για ξεχωριστά τραγούδια, θα έλεγα ότι μπορεί να είναι είτε από τους Beatles, είτε από τους Deep Purple η Rolling Stones και Led Zeppelin. Όχι ότι έχω εντρυφήσει ιδιαίτερα, αλλά μου ακούγονται παρόμοιοι σε αρκετά σημεία, ειδικά με τα synth και τους Deep Purple. Μπορεί να κάνω και λάθος, αλλά είναι το γενικό feeling.

Δύο σημειώσεις συνολικά, είναι πως το album είχε 3 instrumental, περίεργο για 40 λεπτά μουσικής, και ότι η πλειοψηφία των κομματιών τελείωνε με fadeaway, έτσι το κάναν τότε?

Σε τεχνικά ζητήματα, ναι όλοι ξέρουμε τον Gilmour και τον Waters, μην περιμένετε να πω για το πόσο καλοί κιθαρίστες/ μπασίστες/συνθέτες/μουσικοί είναι, γράφω για το album που ακούω πρώτη φορά και τι μου έκανε εντύπωση στα τραγούδια ενώ τα άκουγα πρώτη φορά.

Συνολικά, το album μου άρεσε, όπως περιμένω να μου αρέσει κάθε τέτοιο album, των μεγάλων της rock μουσικής. Είναι εκεί που πάτησαν τα συγκροτήματα που ακούω, άρα είναι λογικό να βρίσκω πολλά σημεία και κομμάτια που μου κινούν το ενδιαφέρον. Θα συνεχίσω όμως να μην τα ψάχνω νομίζω, γιατί δε μου λένε και πολλά, καθαρά ηχητικά και λόγω ύφους.

Highlights τα The God It’s In The?, Chilhood’s End και Free Four, τα οποία τα έβαλα και στον πατέρα μου να τον ρωτήσω αν τα ξέρει και αν τα έχω ακούσει, και με προέτρεψε να πάω στο πατάρι να ψάξω στα βινύλια δω και μόνος μου, πράγμα το οποίο δεν έκανα αλλά φαντάζομαι θα είναι κάπου εκεί ο δίσκος. Είναι τραγούδια που θα βάλω στην classic rock playlist μου, όταν την ακούω μια στο τόσο, παρέα με τραγούδια όπως Babe I’m Gonna Leave You, Burn, Help Me, Gimme Shelter και τα συναφή, πράγμα που σημαίνει πως ακούγονται είτε Κυριακή πρωί χαλαρά, είτε Τρίτη βράδυ με φίλους και ουίσκι :sunglasses:

@Aldebaran χαζεύοντας στο wiki κατάλαβα το avatar σου, μπράβο μου, @SvenN πολύ ωραία πρόταση και κατάλαβα πολύ εύκολα γιατί σου ήρθε στο μυαλό αυτό το album.

Ξαναγράφω τις raw σημειώσεις μου καθώς άκουγα τα τραγούδια πρώτη φορά:

Obscured By Clouds: Μ’άρεσε το tribal στοιχείο και ο ήχος σαν feedback που ακούγεται από τα synth. Instrumental, oκ για intro.

When You’re In: Είναι η συνέχεια του προηγόυμενου, αλλά δε μ’αρέσει που λόγω του youtube υπάρχει μια ασυνέχεια. Τo riff σίγουρα το έχω ξανακούσει κάπου. Instrumental πάλι, αλλά σίγουρα πιο ενδιαφέρον.

Burning Bridges: Ωραία η μελωδία με το synth. Δε μ’αρέσει η φωνή του πρώτου που τραγουδάει. Μ’αρέσουν αυτά τα ουα ουα που ακούγονται σαν μια πέτρα που πέφτει στο νερό(πολύ φαντασία), η αρμονία με τις φωνές θα ταίριαζε καλύτερα σε όλο το τραγούδι.

The Gold It’s In The?: Πολύ καλύτερη η φωνή του εδώ. Και αυτό κάτι μου θυμίζει. Μ’αρέσει η βρωμιά στον ήχο της κιθάρας. Ακούγεται παλιό τραγούδι ( όχι με την κακή έννοια ). Πρέπει να το έχω ακούσει. Μ’αρέσει η βρωμιά στον ήχο της κιθάρας πάρα πάρα πολύ. Το έχω ακούσει 100%. Το μπάσο γαμάει και δέρνει λίγο? Τραγούδι που παίζει σε ταινία Austin Powers, εκεί το έχω ακούσει? :stuck_out_tongue: Γιατί πάλι fadeaway, ένα καλό κομμάτι θέλει και μαεστρία στο κλείσιμο του.

Wot’s… Uh The Deal: Και αυτό ακούγεται παλιό τραγούδι. Μια μπαλάντα? Δε με συγκινούν πολύ αυτά τα τραγούδια ιδιαίτερα. Χαχαχα, όταν τραγουδάει Wot’ssss the deal γέλασα πολύ.

Mudmen: Ώπα, μοιάζει με το Burning Bridges. Δε μ’αρέσει ο ήχος της κιθάρας τόσο πολύ. Ακούγεται φάλτσος, αλλά είναι ωραίο που ακούς απ΄το δεξί την κιθάρα και μετά με delay και άλλη τονικότητα στο αριστερό, δεν έχω ακούσει κάτι παρόμοιο.

Childhood’s End: Έβαλα ταινία να δω? :stuck_out_tongue: Κάτι ωραίο έρχεται. Αυτά τα μπαμ μπαμ, μπαμ μπαμ των synths σίγουρα τα έχω ακούσει κάπου. Φοβερό αυτό το χαλί ( percussion? μετρονόμος? που παίζει από την αρχή από πίσω ασταμάτητα ). Μ’αρέσουν αυτά τα τοινκτοινκ της κιθάρας που πετάει σαν το Love Me Two Times των Doors.

Free Four: One Two Free Four ΜΠΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΜ. Μ’αρέσουν πολύ αυτοί οι βαθείς ήχοι. Beatles? Αν με ρώταγες ποιοι το λένε το κομμάτι, αν δεν είχε το ΜΠΑΑΑΑΑΑΑΑΑΜ θα έλεγα Beatles. Μπορώ να φανταστώ το τραγούδι αυτό, στο τέλος μιας horror ταινίας, που ο πρωταγωνιστής κατάφερε να σκότωσει όλο το χωριό, και φεύγει χαλαρός με ένα ποδήλατο να συνεχίσει στο επόμενο χωριό.

Stay: Χμμμ, δε με συγκινούν αυτά τα τραγούδια ιδιαίτερα. Ο ήχος της κιθάρας στο σόλο, είναι αστείος.

Absolutely Curtains: Κλείσιμο του δίσκου, και αυτό instrumental το οποίο μου λέει ότι είναι concept album? Οκ, όχι κάτι ιδιαίτερο, τι φάση στο τέλος οι ψαλμωδίες???

15 Likes

Τα παρακάτω links νομίζω ότι θα λύσουν πολλές απορίες που σου δημιουργήθηκαν… :sunglasses:

p.s. Αν κάποιος με ρωτούσε “Τι εστί Floyd, μπάρμπα;” θα του απαντούσα "διαθέτεις περίπου 20 λεπτά;’’

και θα έβαζα να παίζει το παρακάτω τραγούδι:

Echoes part 1:


Echoes part 2:
8 Likes

Το live στην Πομπηία είναι αν όχι το καλύτερο ένα απ τα καλύτερα live όλων των εποχών κατά την γνώμη μου🤘

4 Likes

image

χριστέ μου.

γενικά, δεν εχω θέμα με καταθλιπτικούς δίσκους, συνήθως γουστάρω κιόλας, αλλά τούτο εδώ είναι σε άλλο επίπεδο.

Ο συνδυασμός της γενικότερης θεματολογίας (σπαραχτικό heartbreak), της lo-fi αισθητικής, της φαινομενικά ερασιτεχνικής προσέγγισης στη σύνθεση των κομματιών και φυσικά η νεοβλάχικη μιζέρια που αναβλύζει ασύστολα από το στόμα του Molina είναι που κάνει την ακρόαση του The Lioness εξουθενωτική διαδικασία. Με την καλή ( ; ) έννοια.

Όλα αυτά, πριν κάτσω και διαβάσω κάποια πράγματα για το δίσκο και τον άνθρωπο πίσω από αυτό, ο οποίος πέθανε λίγα χρόνια μετά μετά τη μάχη του με τον αλκοολισμό. Επίσης, το γεγονός ότι ηχογραφήθηκε ο δίσκος στη Γλασκώβη (το σπίτι μου) ενώ ο τύπος ήταν από το Ohio, το έκανε λίγο πιο προσωπικό απ’όσο θα ήθελα. Ευτυχώς δηλαδή που δεν περνάω κάποια ερωτική απογοήτευση αυτόν τον καιρό γιατί θα με ψάχνατε στον πάτο του Clyde.

Σε γενικές γραμμές, δεν τον ακους το δίσκο, τον βιώνεις. Το γεγονός πως όλα τα κομμάτια ακολουθούν σχεδόν το ίδιο μοτίβο (και σα να είναι και γραμμένα στα ίδιο κλειδί - δεν ξέρω, το αυτί μου δεν είναι τόσο καλό) κάνουν το πέρασμα από το ένα κομμάτι στο άλλο χωρίς να το καταλάβεις.

Σαν βέβαια κατάλαβα το τι πραγματεύεται γενικά ο δίσκος, δεν έκατσα να τον ακούσω με τους στίχους από δίπλα μην με έπιανε κανένα επεισόδιο, αλλά η φωνή του είναι τέτοια που τα πιάνεις έτσι κι αλλιώς. Είναι φανερό ότι περιγράφει την χαμένη του αγάπη σαν διάφορα 'μοβόρικα ζώα που τον έχουν αφήσει μισοφαγωμένο και ατελείωτο, και μέσα σε αυτή την κατάσταση αρχίζει το μοιρολόι του. Εγώ προτιμώ το πιο άμεσο σπαραγμό, δίχως μεταφορές και φιλοσοφικά, αλλά αυτό ήταν ένα ωραίο ποιητικό/ποιοτικό διάλειμμα από αυτό που έχω συνηθίσει

Ευχαριστώ @tylerdurden για την πρόταση, έρχεται και δένει πολύ ωραία με το Σκωτσέζικο χειμώνα που έχει δειξει τα δόντια του για τα καλά και έβαλε άλλο ένα μίζερο βέλος στη φαρέτρα μου για όταν το έχω ανάγκη. :v:

αγαπημένο μου αυτό

edit: και στο πρωτο ρηβιου μιλησα για βελη και φαρετρες, τι σκατα

16 Likes

Δεύτερη εβδομάδα ζωής του thread και η κληρωτίδα είχε κέφια. Μου τυχαίνει λοιπόν ανταλλαγή με τον threadmaster @JTN. Νομίζω πως οι περισσότεροι από εμάς που παρακολουθούμε το forum, έχουμε καταλάβει πως το εύρος των μουσικών που ποστάρει κατα καιρούς ο @JTN τείνει το άπειρο. Έτσι η ανταλλαγή είχε τεράστιο ενδιαφέρον για το που θα κάτσει η μπίλια. Και έκατσε στους Δανούς Get Your Gun.

Get you Gun λοιπόν, ξεκάθαρα ένα όνομα που πρώτη φορά συναντώ. Ή μάλλον όχι, υπάρχει και το Get Your Gunn του αγαπημένου Marilyn, καμιά σχέση, ίσως και όχι. Δεν περίμενα κάτι περισσότερο απο ένα ταξίδι προς το άγνωστο (χχαχαχαχα).

Πρώτο τεστ google search, σχεδόν ανύπαρκτα αποτελέσματα για τα αδέρφια Andreas και Simon Westmark, σχεδόν μηδενικό feedback. Κάπου διαβάζω για το οτι η πιο κοντινή πόλη είναι το Άλμποργκ και συνειρμικά το μόνο που έρχεται στο μυαλό είναι το Παναθηναϊκός-Άαλμποργκ 2-0 πίσω στις 22 Noεμβρίου του μακρινού 1995 καθώς και οι επικές ανταποκρίσεις του Μενιου από το παιχνίδι του πρώτου γύρου στον απομονωμένο και παγωμένο Δανέζικο βορρά. Αλλού αναφέρεται η μουσική τους ως Alt-country, Gothic Country, Punk Blues καλά θα περάσουμε λέω. Στα λιγοστά που βρίσκω στο διαδίκτυο οι αδελφοι Westmark αναφέρουν την μουσική τους ως πρωτόγονο ροκ. Όλα τα παραπάνω επαληθεύονται από τη πρώτη στιγμή.

A-3087805-1392382953-8266.jpeg

Έχουμε λοιπόν 7 τραγούδια φουλ πειραματικά, μελαγχολικά και ατμοσφαιρικά που ανταποκρίνονται πλήρως στην εικόνα που έδωσε ο threadmaster ως σύνδεσμο με το album. Ξεκινάμε με τα νωχελικά Love Like Feathers και Stray, όπου δημιουργείται μια κατανυκτική ατμόσφαιρα, κάτι σαν ιεροτελεστία, μια διάχυτη μαυρίλα, όμορφα πράγματα. Ο τραγουδιστής δεν τραγουδά αλλά απαγγέλλει, ενάς Nick Cave με μια χροιά παρόμοια με του τραγουδιστή των Leprous, δεν τον εχω συνηθίσει ακόμη.

Στο τρίτο κομμάτι του δίσκου, το Haywire, έχουμε ένα ξέπεσμα που λίγο ανεβάζει το τέμπο κάτι που θα ξαναβρούμε στο πέμπτο κομμάτι το You are Nothing ενώ στο ενδιάμεσο θα περάσει το χαλαρό Joy of Recognition. Open Arms ακολουθεί ήσυχα και υποτονικά, κλείσιμο με Enough for Everyone και αρκετές Tool επιρροές.

Αναγνωρίζω το ήχο και την προσπάθεια που καταθέτουν οι Δανοί, δεν είναι κάτι πρωτότυπο, είναι όμορφο, αλλά είναι δύσκολο. Πρέπει να σε βρεί και να το βρεις. Τώρα που συναντηθήκαμε θα βρισκόμαστε συχνότερα.

16 Likes

Μου έλαχε, λοιπόν, δεύτερος σερί '90s δίσκος στο παιχνίδι μας. Δεν θέλει ερώτημα πως λατρεύω το Bleeding. Θενξ Martian.

Ίσως το εξώφυλλό του να είναι ο λόγος που ασχολήθηκα με τους PW. Θυμάμαι μου είχε τραβήξει πολύ την προσοχή όταν ήμανε ακόμα έφηβος. Κατέληξε να είναι το τρίτο αγαπημένο μου άλμπουμ από την μπάντα, απέχοντας κάπως εμφανώς από τα πρώτα δύο, μα παραμένοντας ένα τεράστιο άλμπουμ στη συνείδησή μου. Πολύ πιο απλό σε μουσική και στίχους, ωστόσο πιο πνιγηρό και δύσπεπτο. Στις αρχές, τότε, όταν με είχε δυσκολέψει πολύ, το “Northern Lights” ήταν πάντα το entry point μου με το επικό του ρεφραιν, έστω και αν δεν έμαθα ποτέ τι συνέβη στην Ολλανδία και το Άμστερνταμ, που αναφέρονται στους στίχους. Anyone;

Το “Bleeding” το είχα ξεθάψει νωρίτερα μέσα στη χρονιά με αφορμή τη φετινή αναπάντεχη δισκάρα της μπάντας μετά από δεκαετίες δισκογραφικής ανυπαρξίας. Το ξέθαμα για δεύτερη φορά μέσα σε τόσο λίγο χρονικό διάστημα δεν μειώνει ούτε στο ελάχιστο την απόλαυση του ακούσματός του. Σκοτεινό και απειλητικό, γεμάτο παραβολικές εικόνες και με την υπόνοια της παράνοιας του παρελθόντος να πασπαλίζει τρομαχτικά όμορφα το αποτέλεσμα, το “Bleeding” έθεσε τη βάση για την μετέπειτα πορεία του Buddy Lackey, μιας και οι υπόλοιποι λίγο πολύ παράτησαν το άθλημα.

Αυτός, ο συνδυασμός '90s πλήκτρων και βαριών prog/doom/grunge(?) riffs με την ανίερη φωνή του Lackey από πάνω, ακόμα μου δημιουργούν ένα βάρος κάθε φορά που το ακούω. Η ακρόασή του μοιάζει κάθε φορά να επιτυγχάνεται με προσπάθεια.

Τεράστιο άλμπουμ.

15 Likes

Ιδιαίτερη αναφορά σε αυτόν τον δίσκο, πιστεύω πρέπει να γίνει για το Drift, το οποίο ξεκινάει με τις ακουστικές του, πετάγεται lead-μελωδία από το πουθενά, πηγαίνει σε ονειρικό ΜπάντυΛακη και μετά μπαινει TO ρεφραιν, το οποίο είναι κατι μεταξύ ονειρεμένου, ψυχεδελικού, ζαλισμένου. Είναι από τις λίγες φορές που κάποιος λέει κάτι στο ρεφραιν(drift) και η μουσική έχει καταφέρει να το κάνει πράξη.

5 Likes

Από έναν υπέροχο δίσκο, έμφορτο από highlights όπως είναι το Bleeding εγώ ξεχωρίζω το Sleep!
Πάντα είχα αδυναμία στα κομμάτια που είναι κυρίως instrumental “με ολίγη από φωνητικά” όπως το συγκεκριμένο που περιφρονεί επιδεικτικά τους κανόνες της συμβατικής τραγουδοποιίας και καταφέρνει να ακούγεται δύσθυμο όσο και ευφορικό, τόσο πλήρες ιδεών και συναισθημάτων σε μόλις 3,5 λεπτά.

…και να σκεφτεί κανείς ότι ήταν όντως το πιο απλό album τους!

3 Likes

Οπως και ο @manos87 και μενα το Northern Lights ηταν αυτο που με τραβουσε αρχικα περισσοτερο απο τα υπολοιπα…Ενας δισκος μνημειο απο το πρωτο εως το τελευταιο λεπτο…Ακουστε και τους 2 δισκους των Darkstar…αν ειχαν στιχους καποια κομματια θα μπορουσαν ανετα να ειναι στο bleeding.

οπως αυτο πχ: https://www.youtube.com/watch?v=fVvAybOPVwA

2 Likes

Χαίρομαι Ιάσωνα που σου άρεσε το Lioness! Βάλε και το Hold on Magnolia που κλείνει πανέμορφα το τελευταίο album τους, πιστεύω θα έχεις και νέο αγαπημένο μετά το πανέμορφο coxcomb red.

Λοιπόν, Sleepmakeswaves για μένα και το πρώτο τους full EP (μέχρι πιο πριν είχαν ένα EP 2 τραγουδιών) με τίτλο In Today Already Walks Tomorrow.

Αρχικά να πω ότι και την μπάντα ήξερα και στον δίσκο είχα δώσει αρκετές ακροάσεις, αν και αρκετό καιρό πίσω.

Εδώ έχουμε να κάνουμε με ένα κλασσικό post rock, χωρίς πολλές εκπλήξεις, καλοπαιγμένο με αρκετές στιγμές ομορφιάς. Το ότι κινείται στα στενά όρια του όρου είναι το ταυτόχρονο πλεονέκτημα και μειονέκτημα του.

Ειδική μνεία στο καταπληκτικό εξώφυλλο (είχε τιμήσει για αρκετό καιρό το laptop μου σαν background image, κάποτε που έβαζα εξώφυλλα δίσκων - τώρα παίζει μόνο ο μικρός), καθώς και στους τίτλους των κομματιών, όπως “I Will Write Peace on Your Wings and You Will Fly Over the World

Το album ξεκινάει πολύ δυναμικά και όμορφα, το “Ι will write…” τα έχει όλα, δυναμικό μπάσιμο, ήσυχο πέρασμα που οδηγεί στην main μελωδία που σου κολλάει με την μία στο μυαλό και το μεγαλειώδες GIAA κλείσιμο που απογειώνει το κομμάτι.

Όμορφα συνεχίζει και το “One day…” όπου εμφανίζονται και τα πρώτα έγχορδα (βιολί), ενώ νομίζω πως το “So that children…” είναι μάλλον το πιο αδύναμο κομμάτι, χωρίς βέβαια να χαλάει την ροή της ακρόασης, ίσα - ίσα.

Τα τελευταία 2 κομμάτια, αποτελούν και τα αγαπημένα μου, με το “It’s dark, It’s cold, It’s winter” να είναι ένα πολύ ξεχωριστό κομμάτι, υπέροχα όμορφο και ατμοσφαρικό, ενώ το “What we cannot…” είναι το ιδανικό κομμάτι για κλείσιμο, ένα κομμάτι που πραγματικά δεν του λείπει τίποτα για να έιναι ένα classic της μπάντας και του ιδιώματος.

Παραδόξως δεν έχω ακούσει νότα από άλλες δουλειές τους, χάρηκα που ξαναθυμήθηκα ένα αγαπημένο δίσκο από παλαιότερες εποχές αν και έχουν αλλάξει αρκετά από τότε, μαζί και οι μουσικές αναζητήσεις του σήμερα.

Πετυχημένο το πείραμα, θα ξανασυμμετέχω! :slight_smile:

15 Likes

Αρκετά ιδιαίτερος ο δίσκος που μου έτυχε, θένξ Μάνο, ωραία πρόταση.

Το “The indestructibility of the already felled” είναι λοιπόν ο τελευταίος δίσκος του ντουέτου των Dakota Suite και Quentin Sirjacq. Δεν τους είχα ούτε καν ακουστά, οφείλω να πω. Η μουσική τους είναι ως επί το πλείστον instrumental, ωστόσο σε μερικά κομμάτια υπάρχει και φωνή. Κυριαρχεί το πιάνο, όμως παρουσία δηλώνει και η ακουστική κιθάρα, ενώ αραιά και που συναντάμε με διακριτικότητα και κάποια κρουστά.

Ο δίσκος συνολικά έχει αργούς ρυθμούς και στοχεύει στο να χτίσει μια ενιαία ατμόσφαιρα καθόλη την διάρκειά του. Τα κομμάτια δεν αποτελούν ξεχωριστές οντότητες, αλλά είναι άρρηκτα δεμένα μεταξύ τους και οι καλλιτέχνες δημιουργούν μουσική έχοντας έναν κοινό, ξεκάθαρο στόχο και συγκέκριμενες θεματικές που θέλουν να αναπτύξουν μέσω της μουσικής τους.

Ας πάμε στο ζουμί τώρα, αφού προσπάθησα να δώσω μια γενική εικόνα του τι παίζει στον δίσκο τούτο. Το άλμπουμ ηχογραφήθηκε στην Yokohama της Ιαπωνίας (σημαντικό, κρατήστε το) και αποτελεί προϊόν αυτοσχεδιασμού. Οι δύο καλλιτέχνες (και στενοί φίλοι) δημιούργησαν αυτή την μουσική, έχοντας στο μυαλό δύο άξονες, πάνω στους οποίους ήθελαν να στηρίξουν το έργο τους. Να εξωτερικεύσουν σκέψεις και συναισθήματα τους όσον αφορά την ζωή τους και τις σχέσεις τους αφενός και αφετέρου να εκφράσουν την αγάπη τους για την Ιαπωνία και τον τρόπο ζωής εκεί. Αυτό το τελευταίο επιδιώκουν να το πετύχουν είτε προσπαθώντας να δώσουν “μορφή” σε αφηρημένες Ιαπωνικές έννοιες είτε παίρνοντας καθημερινές Ιαπωνικές πρακτικές (όπως το table sharing ή την Τέχνη της επιδιόρθωσης κεραμικών σκευών ονόματι Kintsugi), από τις οποίες αντλούν έμπνευση για την δημιουργία της μουσικής τους.

Προσωπικά δεν μπορώ να πω με σαφήνεια αν πέτυχαν ή όχι τον στόχο τους, γιατί ειδικά ένας δίσκος που βάζει τους στίχους σε δεύτερη μοίρα και δίνει προτεραιότητα στην μουσική, είναι ένας δίσκος που μπορεί να ακουστεί εντελώς, μα εντελώς διαφορετικός σε διαφορετικά αυτιά. Μπορεί εγώ να μην μπορώ να ταυτιστώ με τις έννοιες που είχαν στο μυαλό τους οι καλλιτέχνες, αλλά είμαι σίγουρος πως αυτοί κατέθεσαν την ψυχή τους και το δημιούργημά τους θα το κουβάλανε εφόρου ζωής.

Όσο για εμένα, ο δίσκος μου άρεσε πολύ. Μπορεί να υπήρχαν μερικά σημεία γλυκόπικρα εώς και μελαγχολικά, αλλα συνολικά μου έβγαλε μια ζεστασιά που την εκτίμησα δεόντως. Θα τολμούσα να πω πως σε πολλά σημεία η μουσική προσφέρει μια πολυπόθητη ηρεμία και γαλήνη και πως δημιουργείται μια ατμόσφαιρα που απορρέει ένα είδος ασφάλειας. Δεν είναι για όλες τις ώρες, δεν είναι κάτι που μπορεί να μου τυπωθεί στο μυαλό, ωστόσο είναι ένας δίσκος που ξέρω πως όποτε το θελήσω, μπορώ να τον βάλω να παίξει, θα επικεντρωθώ σε αυτόν για 40 λεπτά (ή οσα είναι τέλος πάντων) και θα νιώσω όμορφα.

2/2 για εμένα στο παιχνίδι, αναμένω τον επόμενο γύρο.

16 Likes