Album Exchange

Ήδη έχω ξεκινήσει και ακούω το δίσκο του @nnnkkk

Άπλετος ελεύθερος χρόνος καταλαβαίνετε…

Το Curtains που ακούω τώρα πολύ καλό, θα γράψω κριτική σε 3-4 μέρες για το δίσκο.

1 Like

Άπειρες καρδούλες για σχόλιο Γιάσονα, για πρόταση Protomen που είναι υπερδίσκος και για το Magic Circle που το λατρεύω και είναι στα τοπ της προηγούμενης δεκαετίας στον ήχο του. Ενδιαφέρουσες επιλογές και πάλι από όλους, υπάρχουν και διάφορα άλλα που έχω μια μυρωδιά τι παίζει αλλά δεν τα έχω πολυεξερευνήσει.

Όσο για την επιλογή του @tylerdurden , δεν έχω ιδέα τι είναι. 3 γύροι λοιπόν για εμένα, 3 άγνωστες μπάντες (άρα και δίσκοι). Ελπίζω να τα πηγαίνει καλά με τα 70ς ο συμφορουμίτης και να του κλικάρει το Spirogyra.

Σε ένα γενικότερο σχόλιο, παρατηρώ μια σαφέστατη τάση να προτείνουμε δίσκους από 00ς και πάνω, κάτι που μου κάνει ελαφρώς εντύπωση. Και τα 90ς έχουν την τιμητική τους, αλλά 80ς-70ς έχουν ελάχιστους εκπροσώπους προς το παρόν (καλά 60ς ούτε καν ως τώρα). Εν μέρει για αυτό διάλεξα κάτι τόσο παλιό, γιατί υπάρχουν διαμάντια τότε και γιατί τα 70ς νομίζω είναι η αγαπημένη μου δεκαετία μουσικά.

5 Likes

Δις σιτυ
Δις σιτυυυυ
Σηζ μπην ντεντ
Σηζ μπηηην ντεντ
Φορ γηαρς ναου
Φορ γηηηηηαρς ναου

Ναι τι λέγαμε?! :stuck_out_tongue:

Δεν έχω ιδέα τι είναι αυτό που θα ακούσω, γιει

@martian τι δισκαροδισκάρα έβαλες <3

επίσης, πέρα από το υπερέπος των High Tide, τι μουσικό είδος είναι το sea shanties?

και γενικά ό,τι είπε ο μαρσιαν από πάνω +1 στις καρδούλες του Γιάσονα.

2 Likes

Ρε φίλε, το ίδιο πράγμα σκέφτηκα όταν είδα το Sea Shanties ΚΑΙ ΕΠΙΣΗΣ, σκεφτόμουν και να το ρίξω σαν πρόταση στον γύρο αυτό γιατί το ξέθαψα τις προάλλες.

1 Like

Κι εγώ σκέφτηκα μόλις να το ακούσω εξ αφορμής, χαχα. Ωραία, να δούμε ποιός θα το πρωτοβάλει! ;p

1 Like

Πολύ χαίρομαι για το ματσαρισμα μου με τον @Achamian που έχουμε αρκετά κοινά γούστα ως επί το πλείστον και είμαι σίγουρος για την αξία της επιλογής του . Δεν μπορώ να πω το ίδιο και για εμένα προς αυτόν :rofl: :stuck_out_tongue: .

αν και θα βρει κάτι να του αρέσει ή να τον κρατήσει , πιστεύω .

1 Like

Αυτό που μου 'λαχε (Audrey Fall-Mitau), αν το γκουγκλάρεις, στην πρώτη σελίδα των αποτελεσμάτων θα βγει η κριτική μου χαχ

Αλλά είναι δισκάρα και έχω να το ακούσω πολύ καιρό, οπότε για να δούμε πώς θα μου φανεί τώρα. Άλλη μια καλή ευκαιρία για ξέθαμα.

2 Likes

@matia νορβηγικό prog metal με δοση Μπλάκ βλέπω έβαλες, κάτι μου θυμίζει αυτό :smile: καλή ακρόαση μαν, αν δεν το έχεις ακούσει ήδη!

Ps: Νορβηγία ρε συνανθρώποι

Ας μιλήσω για εμένα που νιώθω ακριβώς το ίδιο κι ας πω πως αν ανοίξω το κεφάλαιο 70s θα πάθω κάποιο πανικό και θα πνιγώ μέσα στις επιλογές, γι αυτό το προσεγγίζω ήρεμα, ήσυχα και μεθοδικά. :"""") 1/3 από 70’s για την ώρα και βλέπουμε πώς θα πάει/τι θα κολλήσει και με τα θεματικά.

1 Like

εεεεεννοειται οτι τον εχω λιωσει το δισκο που μου έτυχε αν και εχω αρκετο καιρο να τον ακουσω. Προπαγκαντι λατρεια.

Ημουν σιγουρος πως δεν θα αργουσε να προτεινει καποιος το Προτομεν.

Νομιζω ο @anhydriis - με βαση τα λιγα που ξερω για τα ακουσματα του - είτε έχει ηδη εντρυφήσει La Dispute είτε είναι ικανός να τους εκτιμήσει οπως πρεπει

Εδιτ: θενκς @martian edit 2 και @Sh_Wo_f

1 Like

Μη μου αγχώνεσαι :laughing:
Θα το ευχαριστηθώ πολύ πιστεύω

1 Like

@Giasonas έχοντας του touche amore στις top five ever μπάντες μου αυτή τη στιγμή οι La Dispute είναι θείο δώρο. Είχα ένα φόβο για το που θα πέσει το Propagandhi αλλά πλέον είμαι ήσυχος. Δεν υπάρχει το thread ειλικρινά!

1 Like

@Dr.Feelgood όλα καλά, ξέρω και τον δίσκο εννοείται, μην ζητάς συγγνώμη, απλά με έπιασε σε εποχή που δεν είμαι στο κλίμα, αλλά δεν λέει κάτι αυτό.

Όσο για αυτό που σου έτυχε, πιστεύω κάτι θα βρεις και θα το πιάσεις, δεν σε φοβάμαι :slight_smile:

Κατά τα άλλα, Khonsu, Propagandhi στον Ιάσονα (ό,τι καλύτερο), La Dispute, Slint (!!), πολλά και τέλος:

Ζηλεύω αυτόν που θα γράψει για το φετινό Enslaved ειδικά αν δεν το έχει ακούσει έως τώρα. Ακόμη θυμάμαι την πρώτη ακρόαση.

3 Likes

τοχεις ακουσει ή vibeαρεις γενικα με τη σχεση που εχουν με τους ΤΑ;

Same here, μου άρεσε υπερβολικα από την πρώτη φορά, και τώρα πια όλο και περισσότερο. Είναι πρόσφατος δίσκος για να λέμε μεγάλα λόγια, αλλά δεν τον βαριέμαι με τίποτα, ακόμα και με απανωτές ακροάσεις

1 Like

Martian διάβασα πιτόγυρα ρε συ! Δεν έχω ιδέα για τον δίσκο, πολύ ωραία!

3 Likes

Ως άλλος Internet Explorer, θα έρθω να δώσω μια καθυστερημένη απάντηση για τον δίσκο που πρότεινε ο @Sevek στον γύρο #2. Συγγνώμη γι’ αυτό, αλλά δουλειά και σκύλος βλέπετε (όλα καλά, για όποιον ρωτάει).

Μπάντα οι Periphery - ακουστά ως όνομα. Δίσκος το διπλό Juggernaut: Alpha


και Juggernaut: Omega

του 2015, τα οποία βγήκαν την ίδια μέρα και ουσιαστικά με το ίδιο εξώφυλλο, οπότε εντάξει, δεν έφαγα αναίτιο χώσιμο, δέχομαι ότι είναι ένας διπλός δίσκος :smile:. Δεν τον είχα ακούσει. Ως project μου ακούστηκε μεγαλεπήβολο, υπό την έννοια ότι κάτσανε γράψανε 80+ λεπτά μουσικής, τη χωρίσανε σε δύο δίσκους κλπ κλπ.

Μπορεί ο αλήτης @QuintomScenario αρχικά να με ενέπαιξε για τον δίσκο που μου έλαχε να ακούσω :stuck_out_tongue:, όμως τελικά έκανε λάθος. Ο δίσκος είναι μια χαρά και από τότε που δημοσιεύτηκαν οι αντιστοιχίες από τον @JTN και τον κατέβασα παράνομα :shushing_face:, τον άκουσα τουλάχιστον μια φορά κάθε μέρα. Δε μου αποκαλύφθηκε κάποιος καινούργιος κόσμος, το ομολογώ, όμως βρήκα πράγματα που με έκαναν να επιστρέφω σε αυτόν.

Καταρχάς, καλή η φωνή. Συνήθως αυτό είναι κοντά στο ήμισυ του παντός σε αυτό το στυλ μουσικής για μένα, αφού πέρασε ο τύπος ξεκινήσαμε καλά. Ορισμένες φορές φτάνω ακόμα και να γελάσω με τέτοιου στυλ τραγουδιστές, όμως ο Spencer Sotelo είναι ωραίος. Και τα πιο ήρεμα/καθαρά του είναι ωραία, χωρίς να ακούγονται φλώρικα, που είναι το βασικό μου θέμα με αυτού του είδους τα φωνητικά, αλλά και τα σκισμένα του όμως είναι ωραία και βγάζουν οργή και θυμό με επιδέξιο τρόπο. Χαρακτηριστικά παραδείγματα νομίζω είναι από το Alpha (ρε γαβ γαβ) τα “Heavy Heart” και “22 Faces”, στα οποία, ναι, θα το πω, ναι ναι ναι, παρουσιάζει κι αυτός διαφορετικά ερμηνευτικά πρόσωπα. Όχι 22, αλλά σίγουρα 2-3. Από το Omega θα έλεγα το “The Bad Thing” και το “Graveless”.

Οι κιθαρίστες Misha Mansoor και Jake Bowen είναι όμως οι βασικοί πρωταγωνιστές εδώ, μιας και ο ήχος της μπάντας μπορεί να χαρακτηρίζεται από τα αυτιά μου ως νεόκοπο (δεν το λέω με αρνητική χροιά) progressive metal κατά βάση που core-ίζει και λίγο, αλλά νομίζω ότι η ειδοποιός διαφορά είναι το στυλ της κιθάρας (από το οποίο προέρχεται άλλωστε και ο όρος djent). Οι φίλοι μας λοιπόν εδώ ξερνάνε από τα τάστα τους και τους ενισχυτές τους και τον λοιπό εξοπλισμό τους αρκετές ωραίες ρυθμικές ιδέες, ντυμένες πότε σκληρά (κυρίως στο Omega) και πότε με πιο pop θα έλεγα (κυρίως στο Alpha) περιτύλιγμα. Από το υπέρβαρο riff του Hell Below, μέχρι τις μελωδίες του The Scourge, θα έλεγα ότι το άκουσμα κύλησε πολύ ευχάριστα και έπιασα τον εαυτό μου να προσέχει σχεδόν πάντα και διαφορετικά σημεία.

Τα μπλιμπλικάκια που έχουν χωθεί στον δίσκο είναι πολύ καταλλήλως τοποθετημένα ώστε να δημιουργούνε συνοχή, μου ήταν πολύ ευπρόσδεκτα. Ωραίο άκουσμα για εκτόνωση, έχει τις μελωδικές του στιγμές, που δεν είναι και λίγες, τα Alpha (ρε γαβ γαβ είπαμε) και Priestess τα λες και hit, θετικό το πρόσημο και στον δεύτερο γύρο του παιχνιδιού.

Στον τρίτο θα βλέπω από την εξέδρα, τα λέμε πάλι στον 4ο. Δισκάρα έβαλε ο Clairvoyant, του Dr.Feelgood είναι πολύ ωραίος, μη μασάς δόκτορα. Έναν αξιοσημείωτο αριθμό δίσκων και πάλι δεν τον ξέρω, πόση μουσική υπάρχει πια ρε παιδιά :smile:.

Καλό ματς να έχετε, τα λέμε στον επόμενο γύρο :wink:

12 Likes

Αχαχα καλά το match ήταν θεικό, εντωμεταξύ το Enslaved ίσα που πρόλαβα να του ρίξω μια ψευτοαυτιά όταν βγήκε αλλά δεν ήμουν σε ανάλογο mood για να εντρυφήσω, οπότε ευκαιρία τώρα :slight_smile:

2 Likes

Ανησυχησα λιγο οταν ειδα match με @Clairvoyant αλλα τελικα οταν ειδα τον δισκο (που δεν τον εχω ακουσει) ανακουφιστηκα, αφου για τριτη συνεχομενη βδομαδα παιρνω genre που μου αρεσει. Θα μπορουσε να με τιμωρησει το καρμα αρκετα μετα απο 2 συνεχομενες βδομαδες καλου καρμα. Ελπιζω να σου αρεσει ο δισκος των Protomen που σου προσφερω Κλερβογιαν, ομολογω οτι ηλπιζα να τον παρει ο Παντελης και να αναγκαστει να τον ακουσει προσεκτικα αλλα ο ατιμος δεν συμμετεχει καν.

1 Like

Όχι δεν τον έχω ακούσει, έχω ακούσει σκόρπια κομμάτια από αυτούς, ξέρω ποιοι είναι και τι σημαίνουν για την σκηνή, ετοιμάζομαι για μεγάλη φαπα… ευχαριστώ :wink:

1 Like