Album Exchange

Αρχικά αν δεν έχετε ιδέα για τον συγκεκριμένο δίσκο χέστε εμένα και το ποστ μου. Απλά βρείτε τον και ακούστε τον.

Επίσης αν σας έχει διαφύγει η αποθέωση/κριτική δια χειρός @Giasonas ξαναχέστε εμένα και το ποστ μου. Πάτε και διαβάστε τη. Όλη η αλήθεια είναι εκεί.

On any given day I’m a 6 of 10. Αν αυτή η καλημέρα μαζί με το κουπλέ και το let me ruin my guts tonight που ακολουθεί περάσουν και δεν ακουμπήσουν, το κρίμα στο λαιμό σας.

It won’t be this bleak forever; yeah right.

Τώρα που βγάλαμε τα απολύτως απαραίτητα από τη μέση, και σημειώνοντας ότι το δισκίο με έλιωσε σε βαθμό απελπισίας (χεχ) μέσα στη χρονιά, πάμε.

Spanish Love Songs - Brave Faces Everyone

Υπάρχουν άλμπουμ που ακούγονται αψεγάδιαστα, άλμπουμ φτιαγμένα για τσαρτς, άλμπουμ για υπόγεια, άλμπουμ που προχωράνε τον όποιον ήχο μπροστά, άλμπουμ που φωνάζουν τέχνη. Τούτο εδώ το άλμπουμ δεν προσπαθεί να κάνει τίποτα από όλα αυτά. Είναι απλά πέντε άνθρωποι που βγάζουν τα εσώψυχά τους στα μικρόφωνα, τις κιθάρες, τα πλήκτρα και τα ντραμς τους.

Say ‘keep your head up’ if you’re not okay, but not okay is what’s expected.

Δεν θυμάμαι ποιος είχε πει ότι κάθε καλλιτεχνικό έργο, σε μικρότερο ή μεγαλύτερο βαθμό, καθρεφτίζει την πραγματικότητα στην οποία δημιουργήθηκε. Στη συγκεκριμένη περίπτωση δε μιλάμε για καθρέφτη. Ούτε καν για φωτογραφία. Μιλάμε για γουστόζικο ανεξάρτητο ντοκιμαντέρ γυρισμένο σε ΙΜΑΧ. Με απρόσωπες πόλεις, θαμπά χρώματα, κοφτό pacing και μαρτυρίες προσώπων της διπλανής πόρτας πηγμένων στο άγχος και τις ανασφάλειες.

You know damn well there ain’t a promised land. The cost of living means, it costs to stay alive.

Αν έπρεπε ντε και καλά να περιγράψω τον ήχο, πιθανότατα θα κατέληγα κάπου ανάμεσα σε πανκ-ροκ και σοβαρευτείτε-μωρέ-τραγουδήστε-κλαίγοντας-με-χαμόγελο-και-μη-κολλάτε-σε-ταμπέλες. Ή θα πετούσα ένα ‘χαρμολύπη αλλά ροκ’ και θα έμενα εκεί. Γιατί σε τελική ανάλυση αυτό είναι που μου αφήνουν αυτά τα σαράντα λεπτά. Δεν υπάρχει τίποτα το σύνθετο, τίποτα το ποιητικό. Μόνο όμορφα, μπερδεμένα συναισθήματα και αλήθειες.

We were never broken, life’s just very long. Brave faces, everyone.

12 Likes

Πάτησα το play από περιέργεια, νόμιζα έβαλα κατά λάθος Frank Turner, ας κατεβάσω τον δίσκο, λες και δεν έχουμε άλλους λόγους να είμαστε κομμάτια :pensive:

2 Likes

Καλησπέρα σας.

2 Likes

Χαίρομαι που σου άρεσε, θα επανέλθω με τη δική μου κριτική στο Bring me the Horizon!

1 Like

Bring Me the Horizon - Post Human: Survival Horror (2020)
(πρόταση album από @LesAnTz)

Να ξεκινήσω ομολογώντας ότι οι Bring me the Horizon αποτελούν μεγάλη αγάπη που διαρκεί σχεδόν από τις πρώτες μέρες τους. Το κείμενο θα είναι μεγάλο. Ακόμα θυμάμαι να ακούω για τη μπάντα - της οποίας το όνομα προέρχεται από σεναριακή ατάκα του Jack Sparrow από τους Πειρατές της Καραϊβικής - με τα υπερφλώρικα emo κουρέματα και την άρνησή μου να ακούσω τη μουσική τους γιατί το 2006-07 παραήμουν μεταλλάς που δεν έβαζε νερό στο κρασί του. Παρόλαυτά, το 2008 κατά λάθος άκουσα 1-2 τραγούδια από τον δεύτερο δίσκο τους - το Suicide Season - και έτρεχα να βρω τρύπα να κρυφτώ που ήμουν τόσο μαλάκας και δεν τους είχα δώσει σημασία νωρίτερα. Για να είμαι δίκαιος βέβαια, ο πρώτος τους δίσκος είναι πολύ άγουρο deathcore, οπότε από τη μία δεν έχασα πολλά μεν, από την άλλη δε, αρκεί μόνο να συνειδητοποιήσουμε ότι τα παιδιά τότε ήταν πιτσιρίκια 20 ετών - όσο ήμουν και εγώ τότε - και συμπτωματικά ο πρώτος και δεύτερος δίσκος τους συμπίπτουν με τις τότε ισάριθμες κυκλοφορίες της δικής μου μπάντας. Ε, οι μεν άλλαξαν τον ρου της σκληρής μουσικής και εμείς συνεχίσαμε να παίζουμε όπου και όσο μπορούμε στην Ελλάδα, επηρεασμένοι όμως βαθιά από κάθε μετέπειτα βήμα τους.

Για να μην κουράζω με τον πρόλογο, θα τελειώσω τη γρήγορη ιστορική αναδρομή λέγοντας πως δίσκοι όπως το Suicide Season και το Sempiternal βγαίνουν μια φορά στα 100 χρόνια, αλλάζουν ο καθένας με τον τρόπο του τη μουσική που αφορούν, η μπάντα αποκτά με το σπαθί της ένα υψηλό status και από εκεί και πέρα, ανάλογα με τον χαρακτήρα των μουσικών που την αποτελούν, ή συνεχίζεις στο δρόμο που σε έκανε διάσημο ή πειραματίζεσαι για να ανακαλύψεις νέους μουσικούς ορίζοντες (see what I did there?). Προσωπικά ανέκαθεν εκτιμούσα τις μπάντες που δεν εφησυχάζουν στις δάφνες του παρελθόντος, ειδικά τις νέες μπάντες όπως οι Bring me the Horizon. Και αυτό έπραξαν και οι ίδιοι, άλλωστε μετά το Suicide Season χωρίς τους πειραματισμούς που επιχείρησαν δε θα είχαμε ποτέ στα χέρια μας το μουσικό μνημείο του νεότερο σκληρού ήχου που ονoμάζεται Sempiternal. Και εδώ προκύπτει το εξής ερώτημα, οκ να πειραματιστείς κύριε Oli Sykes, αλλά μέχρι ΠΟΥ σε παίρνει;

Μετά το προαναφερθέν αριστούργημα της νεότερης ιστορίας του σκληρού ήχου λοιπόν, το παρεάκι των Bring me the Horizon κυκλοφόρησε δύο ακόμα δίσκους, το That’s the Spirit και το amo. Στο That’s the Spirit προσωπικά όχι απλά απογοητεύτηκα, μου έπεσαν τα μούτρα μέχρι το πάτωμα, αφού με πολλή βία μου άρεσαν 2-3 τραγούδια στον δίσκο, επειδή η μπάντα αποφάσισε να το γυρίσει στο pop rock, με περισσότερη έμφαση στο pop. Μη με παρεξηγείτε, δε θεωρώ την pop κακή, αρκεί να την κάνεις καλά. Εμένα δε μου άρεσε. Και στη συνέχεια… amo. Όπου γαμήθηκε το σύμπαν. ΟΛΑ ΛΑΘΟΣ. pop/electro/techno/rnb/trap/λίγο ροκάκι/chillάρισμα. Θέλω να είμαι δίκαιος όμως και να παραδεχτώ ότι στο amo υπήρχαν πολύ σοβαρές και μελετημένες μελωδίες, όπου έμενες με το γαμώτο, σκεπτόμενος τι θα γινόταν αν ο δίσκος έπαιζε μπάλα στα rock/metal πλαίσια. Αυτό δε θα το μάθουμε ποτέ. Παρολαυτά τον έχω επισκεφτεί πολλές φορές για να τον ακούσω, άσχετα με το ΚΡΑΞΙΜΟ που του έριξα όταν είχε πρωτοβγεί. Από την άλλη όμως, ακόμα και η ίδια η μπάντα κατάλαβε τι μαλακία έκανε - λόγω των υπερβολικά χαμηλών πωλήσεων υποψιάζομαι - και παραδεχόμενη εν μέρει το λάθος της, αποφάσισε να ξαναγυρίσει - μαζί με τους νεοτερισμούς που υιοθέτησε όλα αυτά τα χρόνια - στα παλιά της λημέρια με το Post Human: Survival Horror. Να πούμε εδώ ότι πρόκειται για EP και όχι για ολοκληρωμένη κυκλοφορία. Βέβαια, 9 τραγούδια περιέχει το EP (8 τραγούδια και 1 παπαριά κάτι σαν interlude), οπότε οκ, αν θες το λες και δίσκο. Σε γενικές γραμμές μου άρεσε αρκετά. Στο δίσκο λοιπόν συναντάμε ΟΛΑ όσα έκαναν τους Bring me the Horizon αυτό που είναι σήμερα. Υπερκολλητικά ρεφραίν - φόρος τιμής στους Linkin Park - γρήγορες ταχύτητες, καυλωτικά beatdowns, όμορφες μελωδίες, έξυπνους στίχους, πολύ groove και απρόσμενες φιλικές συμμετοχές με πιο τρανταχτές αυτές της Amy Lee και των Babymetal.

Το EP ξεκινά με το Dear Diary, ένα τραγούδι που θα μπορούσε να περιγραφεί απλά με μια λέξη: “ξεκαύλωμα”. Το γουστάρω πολύ, αλλά μου βγάζει μια επιτηδευμένη προσπάθεια των ίδιων να αντιτεθούν σε όλους αυτούς που τους έκραζαν για το amo και αντί για κωλοδάχτυλο να τους δώσουν αυτό το κομμάτι: “άνετα το έχουμε ακόμα, ΑΜΑ γουστάρουμε, οπότε βουλώστε το”. Από 'μένα είναι ΝΑΙ. Συνεχίζουμε με το Parasite Eve, νομίζω το πιο χαρακτηριστικό κομμάτι του EP που πραγματικά η μπάντα έχει βάλει ΟΛΑ τα στοιχεία που τη χαρακτηρίζουν και τότε και τώρα. Πολύ όμορφο ρεφραίν, λίγο τα trapοειδή κουπλέ δε με τρελαίνουν προσωπικά, αλλά σε γενικές γραμμές το κομμάτι είναι πολύ ωραίο. Teardrops το επόμενο, Linkin Park σας αγαπάνε τα παιδιά, και εμείς σας αγαπάμε, ok λίγο Faint η φάση, αλλά συνολικά ένα πολύ ωραίο μοντέρνο rock τραγούδι που δουλεύει παντού. Τόσο δύσκολο ήταν ρε μαλάκες να έχετε κάνει έτσι το amo? Άντε μαλάκες! Το επόμενο τραγούδι, το Obey, όπου συμμετέχει και ο YUNGBLUD (δεν έχω ιδέα ποιος είναι) είναι υπερκομματάρα. Τα έχει όλα, έχει και το pop που θέλει ο Oli και μας έχει σπάσει τα αρχίδια, έχει και γαμιστερό ρεφραίν, έχει μπολιασμένα και τα ηλεκτρονικά του στοιχεία, έχει και το σωστό το beatdown, γενικά πάρα πολύ καλό, εγκρίνω. Itch for the Cure, το ιντερλούδιο που είπα πιο πάνω, προσπερνάμε, ανούσιο intro του επόμενου τραγουδιού, το οποίο είναι… το Kingslayer! Δεν ξέρω πως μπορώ να παραμείνω ψύχραιμος για αυτό που ακολουθεί. Το τραγούδι είναι featuring Babymetal. Να πω μόνο ότι ΑΠΕΧΘΑΝΟΜΑΙ ΜΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΔΥΝΑΤΟΥΣ ΤΡΟΠΟΥΣ τις BABYMETAL. Δε με νοιάζει αν αυτό που κάνουν το κάνουν καλά ή κακά, σίγουρα ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ 'ΜΕΝΑ. Το Kingslayer λοιπόν, είναι το καλύτερο metal τραγούδι που έχουν γράψει οι Bring me the Horizon από το Sempiternal και μετά. Τα κουπλέ του είναι σεμιναριακού επιπέδου, μέσα στην καύλα, ο Oli ουρλιάζει όπως πραγματικά πρέπει και το απογειώνει. Όλα αυτά τέλεια, μέχρι να μπει το ρεφραίν όπου ΕΓΩ παθαίνω εγκεφαλικό. Δεν το αντέχω αυτό το Ιαπωνικό παιδιά sorry, είναι εκτρωματικό. Από τους Dying Fetus να πηγαίνουμε στο Dragonball μέσα σε δευτερόλεπτα, η απόσταση για 'μένα είναι όχι απλά τεράστια, όχι απλά αδύνατη, όχι, απλά ΟΧΙ. Λυπηθείτε με. Κρίμα για την κομματάρα που θα ήταν το Kingslayer σε ένα άλλο παράλληλο σύμπαν χωρίς τον derelicte (βλ. Zoolander) Oli. Μετά από ενέσεις αδρεναλίνης για να επανέλθω στην πραγματικότητα, συνεχίζουμε με το 1x1 (feat. Nova Twins), ένα γαμάτο μοντέρνο ραδιοφωνικής τεχνοτροπίας ροκάκι, μου άρεσε πάρα πολύ, με φοβερό ρεφραίν και αυτό. Να τονίσω ότι οι πούστηδες στα ρεφραίν το έχουν στον απόλυτο βαθμό και μπράβο τους. Επόμενο το Ludens, ένα από τα τραγούδια που το ξέραμε αρκετά πριν κυκλοφορήσει το EP, ένα ακόμα τραγούδι λογικής Parasite Eve, με πολλά νεοτεριστικά ηλεκτρονικά στοιχεία, πολύ ωραίο ρεφραίν για ακόμα μια φορά, αλλά και με χαρακτηριστικό beatdown με τον Oli να το τονίζει λέγοντας “give me a break”, σε περίπτωση που δεν το καταλάβαμε ότι θα ακολουθήσει ξύλο. Αισίως (σχεδόν), φτάσαμε στο τελευταίο τραγούδι του δίσκου/EP/πες το όπως γουστάρεις, το “One Day the Only Butterflies Left Will Be in Your Chest as You March Towards Your Death” με καλεσμένη την Amy Lee, η οποία επί εποχής amo τους είχε σκάσει μια μηνυσάρα επειδή της είχαν κατακλέψει ένα τραγούδι Evanescence - που ποτέ κανένας δεν άκουσε, αλλά αυτή τελικά το κατάλαβε, μαλακία - επειδή όμως εμείς θέλουμε να κοιτάμε on the bright side of life, τα παιδιά τελικά έγιναν φίλοι και ο Oli την παρακάλεσε να τραγουδήσει στο EP και αυτή το δέχτηκε. Στα του τραγουδιού λοιπόν, θα ήταν πολύ όμορφος τίτλος, αν ήταν Red Sparowes. Δεν είναι όμως. Όπως επίσης και το τραγούδι ψιλομαλακία είναι, για να μην πω χοντρό. Εκτός του ότι το τραγούδι δυστυχώς είναι πραγματικά άνευρο και ανούσιο, με εκνευρίζει απίστευτα και ο πρώτος στίχος του, στον οποίο η Amy μας λέει με την παθιασμένη φωνή της “On the verge of no return, why’d you keep fucking it up?”. Αλήθεια τώρα βρε μαλάκα Oli; Κάλεσες την κοπέλα να σου τραγουδήσει και τη βάζεις να βρίζει στην πρώτη πρόταση ρε αρχίδι; Αν ήμουν αυτή θα σου έσκαγα και δεύτερη μήνυση γιατί είσαι μαλάκας.

Τελευταίο άφησα επίτηδες αυτό που όλοι συνήθως βλέπουμε όταν πιάνουμε στα χέρια μας έναν δίσκο, το εξώφυλλο. Αλλά τι να πω, δε θέλω να πω τίποτα για αυτό, δε μου αρέσει καθόλου, φτάνει.

Αυτά τα λίγα, σε γενικές γραμμές μου άρεσε αρκετά το Post Human: Survival Horror, ελπίζω σε ανάλογη συνέχεια όταν με το καλό βγει ο επόμενος δίσκος.

11 Likes

Επικός σχολιασμός! Στην φάση που είμαι τώρα μετά από κάμποσο αλκοόλ στο αίμα μου, θέλω να σου πω πως σε λατρεύω και να μην γαμιεσαι, κομματάρα είναι το “όπως το λεν τέλος πάντων” άσμα με την Amy… Απαιτώ να το ξανακούσεις…

Υ.Γ. Αυτά που είπες για suicide και sempiternal είναι όλα όσα συνέβησαν στο μυαλό ενός 30 πάρα μεταλλα στα τέλη των 00’s αρχές των 10’s και ας προσπερασες την υπερδισκαρα “There is a hell believe me I’ve seen it, there is a heaven let’s keep it a secret”

1 Like

Εμένανε μου έλαχε ξανά quintom. Cheers mate!

Κάθε χρόνο ξεκοκαλίζω την ενότητα ‘εφετινοί δίσκοι’, οπότε εξαρχής το κονσεπτ με φόβισε πως θα μου τύχει κάτι που έχω ακούσει. Ευτυχώς, δεν έχω περάσει ούτε απ’ έξω απ’ τη μουσική που μου έλαχε.

Δύο ώρες μουσικής βαρβάτου OST απ’ τον Ludwig Goransson για το πολυσυζητημένο Mandalorian (σήζον του). Δεν το έχω δει ούτε ξέρω τι παίζει, καθώς δεν είμαι φαν star wars. Έχω δει αποσπασματικά τις 3 ταινίες των '70s-'80s και κάποιες από τις τρεις των '00s. Για το μανταλόριαν δεν ξέρω κάτι παραπάνω απ το meme με τον Μάνταλο ή τη λατρεία για κάποιο λόγο για τον baby yoda (αν είναι εδώ αυτό, αν όχι σχωράτε με).

Ομοίως, δεν γνώριζα ούτε τον κύριο Ludwig Goransson. Εν τέλει, αποδείχτηκε πως είχα ακούσει έμμεσα τη δουλειά του, καθώς έχει συν-γράψει το φοβερό This Is America, εκείνο το κομμάτι του αγαπημένου Childish Gambino με την βιντεοκλιπάρα ολκής. Είναι καινούργιο κουμάσι στον χώρο (εμφανίστηκε πριν 5 μόλις χρόνια!), έχει γράψει τα σάουντρακ των Creed, έχει πάρει προπερσι όσκαρ για το Black Panther και έκανε και τη μουσική του Tenet που έχω ούτως ή άλλως κατεβασμένο και πρόκειται να δω κάποια στιγμή πολύ σύντομα.

Στα της μουσικής τώρα, μιλάμε για δύο “δίσκους”, το “Volume 1” και το “Volume 2”. Όπως περίμενα, αποτέλεσαν ιδανικό background για να δουλεύω απ’ το σπίτι. Το “Volume 2” ήταν περισσότερο κινηματογραφικό και λιγότερο song-oriented, οπότε χάθηκε λίγο στο υπόβαθρο αλλά με διακριτικό τρόπο, που υποθέτω ότι είναι θετικό. Ωστόσο, πολύ ανώτερο ήταν το “Volume 1” που έδειχνε να έχει περισσότερη δυναμική και δυνατότητα να σε ταξιδεύει αυτόνομα στις περιπέτειες και τις κορυφώσεις του (το “Long Live The Empire” πολύ δυνατό), ενώ είχε μπόλικες ηλεκτρονικές επιρροές και μπλιμπλίκια, με αποκορύφωμα τα πριόνια στο “Ship o hoj, Mandalorians!”. Πολύ θετικές εντυπώσεις.

Αυτά σε μέσες άκρες. Περισσότερη κριτική δεν μπορεί να γίνει διότι ένα soundtrack - και ιδιαίτερα αυτής της μορφής - αποκτά νόημα και αξία μέσω των σκηνών που ντύνει. Μου φάνηκε, δηλαδή, πολύ καλοφτιαγμένο αλλά στο μεγαλύτερο μέρος του δεν ξέρω αν μπορεί να λειτουργήσει standalone, δίχως έστω να το έχεις δει για σωστότερο context. Χάρηκα που το άκουσα και ήταν πολύ καλή παρέα.

6 Likes

Το “όπως το λέν…” το έχω ακούσει αρκετές φορές, όπως όλο το EP από τότε που βγήκε - ακούω δίσκους κύριε, όχι σκέτα τραγούδια, έτσι μεγαλώσαμε εμείς - και δεν αλλάζει η γνώμη μου.

“There is a hell believe me I’ve seen it, there is a heaven let’s keep it a secret”: θες να γράψω και για αυτό μήπως? Δισκάρα είναι, δεν το προσπέρασα, άφησα να εννοηθεί ότι ήταν το σωστό απαραίτητο πειραματικό στάδιο έτσι ώστε να κυκλοφορήσει το Sempiternal. Αλλά για να είμαι ειλικρινής, ποτέ δεν το ένιωσα στα ίδια άπιαστα επίπεδα του προηγούμενου και του επόμενου.

1 Like

Η αληθεια ειναι πως για μενα το Volume 2 ειναι αρκετα ανωτερο, αλλα υποπτευομαι πως αυτο συμβαινει γιατι προφανως ντυνει τις κινηματογραφικες σκηνες μισης σεζον που αποτελεσε ενα απο τα καλυτερα πραγματα που εχουμε δει ποτε στο Star Wars. Ομως ειναι αρκετα πιο κινηματογραφικο indeed, και λογικο να μην λειτουργει αυτονομα τοσο καλα. Ηθελα να κανω μια προταση διαφορετικη αυτην την εβδομαδα ελπιζοντας πως θα πετυχω καποιον που να το εκτιμησει, και ευτυχως ετσι συνεβη.

Χαιρομαι που σου αρεσε αρκετα και που δεν βαρεθηκες ή κουραστηκες.

Παρε κι ενα μπονους απο την πρωτη σεζον, γιατι θεωρω οτι ειναι μια απο τις πιο ομορφες στιγμες του Ludwig Goransson και πως δεν χρειαζεται την συνοδεια του επεισοδιου για να το εκτιμησει κανεις (και νομιζω ολοι πρεπει να το ακουσουν το κατωθι):

1 Like

Δεν θα πάθετε τίποτα αγαπητέ αν ακούσετε ένα άσμα κάποιες φορές παραπάνω χωρίς τα υπόλοιπα :face_with_symbols_over_mouth:

1 Like

Λοιπόν, το ξέρω ότι έχω καθυστερήσει, αλλά είναι δύσκολη περίοδος για μένα πνευματικά παιδιά, ζητώ συγγνώμη. Απαντάω στον προηγούμενο γύρο λοιπόν, όπου κλήθηκα από τον @Dr.Feelgood να ακούσω (εντάξει, δε χρειάστηκε :stuck_out_tongue:) και να γράψω λίγα (;;:wink: λόγια για το The Raven That Refused To Sing (And Other Stories) του Steven Wilson. Τα λίγα λόγια είναι ότι πρόκειται για τον αγαπημένο μου δίσκο της τρέχουσας δεκαετίας (και όχι της τρέχουσας χιλιετίας @plex27, μιας και έχει βγει και Lateralus :stuck_out_tongue:). Πώς κατέληξε σε αυτή τη θέση; Πάμε να σας πω μερικές ιστορίες για τη σχέση μου με τον Wilson :joy:. Προσωπικές ιστορίες από τα παλιότερα χρόνια είναι, δε θα μιλήσω και πολύ μουσικά. Κάποιοι ίσως αναγνωρίσουν και τον δικό τους εαυτό σε αυτές. Όποιος θέλει να διαβάσει, πατάει και διαβάζει.

Summary 1: το εξώφυλλο που δε μου άρεσε

Αυτή λοιπόν η σχέση κόντεψε να ξεκινήσει το 1996, αλλά ατύχησα λόγω ανωριμότητας :stuck_out_tongue:. Εκείνη τη χρονιά ξεκίνησα να σπουδάζω σε άλλη πόλη (Πάτρα) από τη δική μου (Αθήνα). Βρήκα λοιπόν ένα δισκάδικο-τρύπα, που ο τύπος που το είχε ήταν πολύ ωραίος και γενικώς αρκετά ενημερωμένος. Παιδί ήμουν τότε, τίποτα σχεδόν δεν ήξερα, κοίταζα να μάθω ό,τι περισσότερο μπορούσα. Χρόνος υπήρχε, ευκολία στην πρόσβαση στη μουσική ήταν αυτό που μας έλειπε. Τέλος πάντων, ο τύπος αυτός, ο Φάνης, μου είχε προτείνει το Signify ως τον καλύτερο δίσκο που είχε βγει εκείνους τους μήνες. Ο ίδιος είχε έρθει και Αθήνα στη συναυλία που έδωσαν τότε στο Ρόδον (δεύτερη φορά που είχαν έρθει) και είχε πάθει πλάκα, είχε επιστρέψει εκστασιασμένος. Εμένα λοιπόν δε μου είχε αρέσει καθόλου το εξώφυλλο, λέω “τι μαλακία είναι αυτή, μια γυναίκα να κρέμεται από σκοινιά” και είχα επιλέξει να αγοράσω άλλα πράγματα. Είπαμε, δοκιμή δεν μπορούσα να κάνω :grinning:.

Summary 2: τα χαμένα live

Πάμε μερικά χρόνια μετά. In Absentia, δισκάρα. Είχε βγει πρώτα Ευρώπη και μετά από μήνες Αμερική. Αυτό το είχα πάρει χαμπάρι στην ώρα του :hugs:, σ’ εμάς είχε βγει 2002, ήταν και πολύ ωραίο μείγμα prog με καλές δόσεις από metal, η συνταγή είχε πετύχει φοβερά. Τότε είχα επιστρέψει Αθήνα, είχα τελειώσει σπουδές. Οι Porcupine Tree λοιπόν θα ερχόντουσαν για δυο μέρες στο Ρόδον, αλλά ήταν τριήμερο 25ης Μαρτίου και είχαμε κανονίσει να πάμε με το τότε έτερο ήμισυ στη Θεσ/νίκη. Θα φεύγαμε την προηγούμενη μέρα από το πρώτο live, οπότε τα έχανα και τα δύο, δεν υπήρχε θέμα. Το κακό είναι πως όταν φτάσαμε Θεσσαλονίκη αργά το βράδυ, έμαθα από την παρέα μας εκεί ότι ακριβώς εκείνη τη μέρα οι PT έπαιζαν εκεί :stuck_out_tongue:. Φυσικά έχασα και αυτό το live, αλλά τα ενημερωτικά μέσα ήταν ακόμα σχετικά πενιχρά αν συγκριθούν με σήμερα. Δεν ήξερα καν ότι έπαιζαν. Είναι πολύ καλύτερα που με μερικά clicks μπορείς πια να ενημερωθείς για πάρα πολλά.

Summary 3: Λυκαβηττός

Το 2004 είδα Blackfield στο Ρόδον, μου είχαν αρέσει πολύ, ο πρώτος τους δίσκος ήταν ζηλευτή pop που ήθελε ταλέντο για να τη γράψεις. Το 2005 θα έβλεπα για πρώτη φορά το real thing όμως. Πρέπει να είχα πάει πρώτος από όλους στον Λυκαβηττό, ακόμα και από τους φύλακες :joy:. Ανοίξανε οι πόρτες, βρέθηκα στο κάγκελο κεντρικά, έφυγα για λίγο να πάρω ένα μπλουζάκι που υποστήριζε ότι είναι XXL αλλά δεν έχω φορέσει ούτε μια φορά μέχρι σήμερα γιατί στην πραγματικότητα είναι λίγο μεγαλύτερο από medium (ίσως είναι XXL για τον ίδιο τον Wilson) και επέστρεψα στη θέση μου. Blackfield και πάλι πολύ ωραίοι, Van der Graaf Generator μας είχαν πάρει στο σκαλπ (ειδικά ο εκπληκτικός drummer, τον θυμάμαι ακόμα και σήμερα), όμως ίσως για πρώτη φορά στην Ελλάδα εφαρμόστηκε curfew και τον ήπιαμε, οι Porcupine Tree είχαν παίξει μόνο 70 λεπτά. Εγώ ρε ήμουν αρρωστάκι ήδη τότε, δε μου είχαν φτάσει ούτε για ζήτω.

Summary 4: Metropolis

Σε όλα τα ενδιάμεσα διαστήματα, είχα προσπαθήσει και καταφέρει να βρω και να αγοράσω αρκετές από τις κυκλοφορίες τους. Τότε τα περισσότερα παλιά τους albums δε βρισκόντουσαν με τίποτα, ήταν από μικρές δισκογραφικές, βγαίνανε στην ώρα τους, τα έπαιρνε όποιος τα έπαιρνε, μπορούσες να τα βρεις για κάναν χρόνο και μετά, πάπαλα. Δηλαδή κάτι Stupid Dream, Up The Downstair τα είχα πάρει από ebay και μάλιστα σε ψιλοτσιμπημένες τιμές. Μέχρι και ρώσικα bootlegs κυκλοφορούσαν, μια φορά μάλιστα την πάτησα και είχα πάρει ένα τέτοιο, αλλά ευτυχώς μου είχαν επιστρέψει τα λεφτά. Τα πιο χαρακτηριστικά πάντως που θυμάμαι έχουν να κάνουν με το Metropolis. Μια φορά θυμάμαι είχε βάλει το Lightbulb Sun προσφορά 10 ευρώ και το είχα τσιμπήσει. Μια άλλη φορά θυμάμαι ότι ήταν περίοδος που τους είχα κυριολεκτικά λιώσει, άκουγα επί βδομάδες. Υπήρχαν τέτοιες περίοδοι τότε. Ένα απόγευμα λοιπόν πήρα το μετρό και πήγα στο Metropolis με σκοπό απλώς να αγοράσω όποιο CD τους βρω μπροστά μου και δεν το έχω. Πήγα εκεί και το μόνο που βρήκα και δεν είχα ήταν το Recordings. Ήταν ένα αντίτυπο που το είχαν εκεί πέρα καιρό και δεν έφευγε με τίποτα, το μπάνιζα, αλλά ήταν ακριβό, είχε πάνω από 20 ευρώ θυμάμαι, 20,70, κάτι τέτοιο. Το θέμα είναι ότι …δεν είχα τόσα λεφτά πάνω μου, είχα 10 λεπτά λιγότερα :joy:. Λέω “δε γαμιέται”, το πήρα, πήγα ταμείο, είπα ότι μου λείπουν 10 λεπτά, άδειασα ΤΑ ΠΑΝΤΑ από το πορτοφόλι, το πήρα κι έφυγα. Δεν το είχα καν ακούσει μέχρι τότε, οπότε το 14λεπτο Even Less με το που έβαλα το CD να παίζει ήταν ένα ωραίο σοκ. Ευτυχώς είχα ήδη εισιτήριο για το μετρό για να επιστρέψω.

Summary 5: διαβατήριο

Γενικώς τον Wilson τον παρακολουθούσα χρόνια. Έπαιρνα τα περισσότερα από τα πράγματα που έβγαζε και μου άρεσαν και σχεδόν όλα. Αυτό κλονίστηκε λίγο με το Deadwing (το οποίο σήμερα θεωρώ καλύτερο απ’ ό,τι το θεωρούσα τότε). Με το επόμενο όμως, πήραμε πάλι τα πάνω μας, πολύ ωραίος δίσκος το Fear Of A Blank Planet. Τότε δεν είχαν έρθει εδώ, αλλά τους είχα δει έξω. Μάλιστα, τότε ήμουν στρατό, ζήτησα άδεια, δε μου απαντήσανε ποτέ, ούτε θετικά αλλά ούτε και αρνητικά. Τους έγραψα και σηκώθηκα κι έφυγα έτσι :smile:. Είχα μεν παραδώσει την ταυτότητά μου στο ΥΠΕΘΑ, αλλά δεν είχα παραδώσει το διαβατήριό μου :shushing_face:. Όταν γύρισα δε με περιμένανε με τίποτα όπλα στο αεροδρόμιο. Ακούς γατάκι @QuintomScenario; Ακούω να λες.

Summary 6: υπογραφές

Πολύ ωραίο και το Insurgentes, ο πρώτος solo δίσκος του Wilson, που βγήκε το 2008. Πάρα πολύ ωραίο και το Schoolyard Ghosts των No-Man. Μάπα το The Incident. Πολύ. Ο χειρότερός τους δίσκος. Το άκουσα, το ξανάκουσα, δεν κατάφερε να με κερδίσει ποτέ. Συναυλιακά βέβαια εξακολουθούσαν να κεντάνε. Είχαν έρθει Αθήνα, όπου είχα κερδίσει σε διαγωνισμό του rocking και τους είχα συναντήσει για λίγα λεπτά backstage, λίγο πριν ξεκινήσει το live. Θυμάμαι ότι ο διαγωνισμός απαιτούσε απλώς να γράψεις τον αριθμό του εισιτηρίου σου (ήταν για meet and greet, όχι για πρόσκληση). Ο δικός μου ήταν εύκολος, μιας και ήταν ο νο.1 :joy:. Δεν είχαμε πολλή ώρα δυστυχώς, προλάβαμε να βγάλουμε μια φωτό και να πούμε δυο λόγια κι έφυγαν. Όμως, είχα κουβαλήσει το κουτί του live Anesthetize μαζί για να μου το υπογράψουνε. Το έδωσα στον manager λοιπόν και τους το πήγε πίσω και μου το έφερε με τις 4 υπογραφές. Του είπα λοιπόν ότι δεν είχε υπογράψει ο John Wesley, ο έξτρα κιθαρίστας που δεν ήταν μέλος, αλλά περιόδευε μαζί τους. Μου είπε “αφού δεν είναι μέλος” και του είπα “ναι, αλλά σε αυτό το live παίζει”, οπότε το ξαναπήρε, το ξαναπήγε πίσω και μου το έφερε και με την υπογραφή του Wesley :smile:. Την επόμενη μέρα είχα πάει και Θεσσαλονίκη. Όπου είχαν παίξει ένα τέταρτο περισσότερο, αλλά και τη full version του Even Less :partying_face:.

Το 2011 ο Wilson έβγαλε τη μεγαλεπήβολη συνεργασία του με τον Μιχαλάκη, τους Storm Corrosion. Δεν. Δε θα το πω “μούφα”, αλλά σίγουρα ήταν κάτι διαφορετικό από αυτό που περίμενα να ακούσω. Τρίτος δίσκος Blackfield. Μπααααα. Μετριούρα του κερατά. Οι αστοχίες είχαν αρχίσει να μαζεύονται και να είναι και συνεχόμενες, οπότε σκέφτηκα ότι αναπόφευκτα είχε επέλθει ο κορεσμός. Από εκεί που σχεδόν με κάθε κυκλοφορία γούσταρα και την έλιωνα (εντάξει, όχι Bass Communion ε, αλλά οι I.E.M. ήταν ωραίοι), είχα φτάσει οι περισσότερες να μη μου αρέσουν καν. Οπότε έκανα ένα (μόνιμο) διάλειμμα από το fanboyλίκι μου, το οποίο κάπου εκεί τελείωσε. Το Grace For Drowning, ο δεύτερος προσωπικός του δίσκος, πέρασε εντελώς ξυστά. Άδικα ίσως, αλλά δεν ήμουν πια σε φάση (αργότερα τον εκτίμησα).

Στο προκείμενο: λίγα λόγια για τον δίσκο τώρα :joy:. Το 2013 ο Wilson αποφάσισε να φτιάξει πάλι μόνιμη μπάντα, την οποία στελέχωσε με μουσικούς που όλοι ήταν καλύτεροι από τον ίδιο. Ας μην ξεχνάμε, ο Adam Holzman έχει παίξει στη μπάντα του Miles Davis ας πούμε. Πήρε και τον Alan Parsons για μηχανικό, που για μένα ήταν μια ένδειξη ότι πήγαινε για κάτι “μεγαλύτερο”. Το μηχανιλίκι ήταν ίσως αυτό που περισσότερο απ’ όλα πίστευα ότι θα άφηνε να του το πάρουν from his cold dead hands, που έλεγε και ο Heston. Κλείστηκαν σε ένα studio με τις βδομάδες και γράφανε, γράφανε, γράφανε. Δεν μπορώ να πω, τα updates που έκανε τότε τακτικά, μου είχαν κινήσει την περιέργεια. Πρώτο θυμάμαι τότε είχαμε ακούσει το Luminol. Εκπληκτικός Minnemann. Μπασάρα. Παραγωγάρα. Πνευστά (είχε κλείσει και τον Theo Travis στο studio) και πλήκτρα που βαράνε ακριβώς εκεί που είσαι ευαίσθητος. Και ο ήχος είχε γείρει πολύ περισσότερο προς το prog παρά προς το metal (το οποίο ήταν ένα από τα κακά του Incident).

Με τα πολλά, βγήκε ο δίσκος, τον πήρα, τον άκουσα με ένα μέρος μου να δυσπιστεί κι ένα άλλο να ελπίζει για τα καλύτερα. Το πρώτο μέρος σύντομα εξαφανίστηκε και το δεύτερο κυριάρχησε. Μιλάμε για έναν συμπαγέστατο δίσκο, με ιδανική διάρκεια για άκουσμα μονορούφι, που είναι και αυτό που πάντοτε προτιμώ. Το Luminol το ήξερα από πριν. Στο έπος Drive Home υπάρχει το στολίδι, το κομψοτέχνημα του Govan στο τέλος, που το στέλνει σε άλλη διάσταση (@Rebel, αν δεν το έχεις ακούσει, σπεύσε). Το The Holy Drinker είναι επίδειξη μουσικών ικανοτήτων που όμως δεν είναι αυτοσκοπός. Jazz progressive θα το περιέγραφα με δυο λέξεις, με μια αύρα σεβεντίλας διάχυτη και με τα πνευστά να προσφέρουν το “κάτι” παραπάνω. Το Pin Drop θυμίζει λίγο Pink Floyd, δηλαδή θυμίζει λίγο Porcupine Tree, ας μην κρυβόμαστε, ο Wilson έχει εμπνευστεί ακόμα και από τις κλανιές τους, απλώς το έχει κάνει τόσο πετυχημένα που καταλήγει να μην έχει σημασία. Το The Watchmaker κλίνει το γόνυ και πάλι στη δεκαετία του '70 και στο progressive της, πρωταγωνιστές της οποίας ήταν μεταξύ άλλων οι Rush, για να πω ένα όνομα. Κι ένα άλλο όνομα είναι οι Pink Flοyd. Που είχαν βγάλει κι ένα τραγούδι που λεγόταν Shine On You Crazy Diamond, για να πω κι άλλο ένα. Αν ήθελα να γίνω λίγο ακόμα πιο γραφικός, θα έλεγα ότι η απόδοση των μουσικών στο συγκεκριμένο κομμάτι έχει την ακρίβεια ωρολογοποιού. Θέλω να γίνω λίγο ακόμα γραφικός. Η απόδοση των μουσικών στο συγκεκριμένο κομμάτι έχει την ακρίβεια ωρολογοποιού. Τέλος, το ομώνυμο τραγούδι, με το οποίο κλείνει ο δίσκος, είναι μάλλον ό,τι καλύτερο έχει γράψει τα τελευταία 20 χρόνια. Bonus τα πολύ ωραία video clips για τα Drive Home και The Raven That Refused To Sing.

Τι πέτυχε λοιπόν το The Raven That Refused To Sing (And Other Stories) για μένα, που έχω υπάρξει junkie του Wilson; Να ξαναπιστέψω ότι μπορεί να βγάλει αριστουργήματα. Να ανακτήσω την επιστοσύνη μου σε αυτόν και στον δρόμο που είχε πάρει μετά τη διάλυση των Porcupine Tree. Να βρω σε έναν δίσκο πάρα πολλά πράγματα από αυτά που αγαπώ όταν ακούω μουσική. Με σημαντικότερο όλων, το να μου δημιουργηθούν έντονα συναισθήματα. Γι’ αυτό ακούω μουσική, άλλωστε.

Δυο χρόνια αργότερα ανταμείφθηκα με έναν ακόμα εξαιρετικό δίσκο (το υπέροχο Hand.Cannot.Erase.) και στις 05/05/2016 μια από τις καλύτερες συναυλίες που έχω δει ποτέ στη ζωή μου. Μια συναυλία από την οποία δεν ξέρω ούτε έναν που να έφυγε λιγότερο από πολύ ικανοποιημένος.

Ορίστε, άριστα τα έχει γράψει εδώ και το ίδιο το site για τον δίσκο. Φοβερά και για το live. Και τι έγινε που καθόμασταν; Η παράκρουση που είχαμε πάθει είναι ανήκεστος. Πολύ ωραία και για τη δισκογραφία των Porcupine Tree, κι εγώ αυτούς τους 7 δίσκους θεωρώ τους καλύτερούς τους.

Btw, ο Wilson πρόσφατα έφτιαξε bandcamp για τους Porcupine Tree, δεν είχε. Έβγαλε κι ένα EP με reworked τις ακουστικές εκτελέσεις που είχε παίξει στην τελευταία συναυλία (μέχρι σήμερα :stuck_out_tongue:) που έχουν δώσει ποτέ οι Porcupine Tree, στο Royal Albert Hall το 2010. Στο bandcamp δίνει διάφορες παλιές συναυλίες. Σα να τον τρώει λίγο ο κωλαράκος του, θα δείξει ο καιρός :stuck_out_tongue:.

Α, άντε, να σας πω κι ένα άχρηστο trivia. Ο Wilson είναι vegetarian εδώ και δεκαετίες. Σε μια από τις τελευταίες περιοδείες, δε θυμάμαι αν ήταν σε αυτή που ήταν να περάσει και από εδώ αλλά δυστυχώς δεν ήρθε λόγω των τραγικών γεγονότων με τις φωτιές στο Μάτι, είχε επιβάλ… ε σόρυ, είχε προτείνει σε όλους να ακολουθούν vegetarian δίαιτα και είχαν δεχτεί :joy:.

Caspian ελπίζω ότι θα κάνω στην ώρα μου.

15 Likes

:joy: :heart: :orange_heart:

εγώ από όλα αυτά κράτησα ότι έχεις δει vdgg :"( ;p

1 Like

Κι αυτους για λιγο τους χασαμε.

Ο Hammill τα ειχε πει ωραια εδω.

1 Like

Σε σένα το οφείλω και αυτό , παλιότερα βέβαια , αν και λογικά θα το άκουγα ούτως ή άλλως αφού έχει παίξει ο Guthrie Govan

Τα σολο σε Drive Home & Ancestral θεωρώ ότι είναι από τις καλύτερες εμπνεύσεις του

1 Like

Εγώ θα το πω, μουφα :rofl: Στις πρώτες ακροάσεις κααααπως μου άρεσε, από εκεί και πέρα όσες φορές έχω βάλει να το ακούσω με πήρε ο ύπνος. Μουφα με τον ίδιο τρόπο είναι και το τελευταίο του Μιχαλάκη, δεν έχει άσχημη μουσική αλλά είναι απλά βαρετό.

Το the raven μεγάλη δισκαρα

1 Like

Πίκρα μεγάλη αυτό, γιατί λογικά δεν είναι και από αυτά που αναπληρώνονται κάπως… :confused: Hammill είδα την τελευταία φορά πάντως έστω, την μία από τις δύο μέρες.

επιλογή του @anhydriis

Ούτως ή άλλως ποτέ δεν γράφω πολλά , αλλά νομίζω για το συγκεκριμένο δεν χρειάζεται κιόλας

Είναι αυτό που είναι , what you see ( και θα περίμενες ) is what you get

Την μπάντα την ήξερα φυσικά σαν όνομα, αυτό που δεν ήξερα είναι ότι είχε μπει για λίγο στον πάγο καθώς ο frontman Josh Middleton αντικατέστησε τον εκλιπόντα Tom Searle στους Architects

Οπότε ο δίσκος είναι ένα mini comeback

Αυτό που άκουσα είναι ένα υπέροχο και καλοπαιγμένο heavy metal album με πολύ ωραία παραγωγή , ωραία φωνητικά με στοιχεία thrash / metalcore . Μουσικά δεν περιορίζεται καθόλου σε ένα στυλ ακούς από thrash , metalcore , progressive , tech death τύπου Gojira ( οκ λίγο - σε πινελιές )

μου θύμισε και Trivium πάρα πολύ και μόνο θετικό είναι αυτό . Είναι τέλος πάντων τέτοιας σχολής μεταλ και αξίζει να τον ακούσετε . Είναι πολύ καλός δίσκος και ενώ τον είχα σταμπάρει τελικά δεν το είχα ακούσει οπότε thanks to @anhydriis γιατί έπρεπε

Καλή χρονιά να έχουμε με πολλές μουσικές και την δυνατότητα να βλεπόμαστε στα λαηβ επιτέλους

9 Likes

@matia μέχρι και ο παντελής έγραψε review πριν από εσένα!!!

γενικά μη σκέφτεστε “α έχουν γράψει είκοσι άτομα, δεν θα λείψει το δικό μου σε κανέναν” γιατί όντως λείπει σε κάποιον. Δες πώς σε κοιτάει ο sevek -> :pleading_face:

5 Likes

image

BOC λοιπόν εν έτη 2020. @osfp7 δεν καταλαβα αν τον συγκεκριμενο δισκο τον θεωρεις τον καλυτερο για το 2020 ή αν ηθελες να τον μοιραστεις γνωριζοντας οτι ελαχιστοι θα τον ειχαν ακουσει και κανενας δεν θα τον επέλεγε. Δεν εχει σημασια, σημασια εχει οτι ο δισκος ειναι εξαιρετικος. Hard rock που ολοι ( υποθετω) αγαπαμε, φωναρα, σολαρες υπεροχα τραγουδια. Hard rock που θελεις να ακους στα μπαρ οταν πινεις. Δεν θα ελεγα οτι ειναι ο καλυτερος δισκος της χρονιας που περασε αλλα τα tainted blood κ secret road ειναι σιγουρα απο τα καλυτερα τραγουδια.

15 Likes

Code orange μπήκε σε προηγούμενη γύρα και ήμουν σίγουρος πως psychotic waltz θα έβαζε σίγουρα κάποιος άλλος.

Μιας και είναι πολύ σπάνιο να βγει ατόφιο κλασικό hard Rock που λατρεύω ήταν η αυτό η power up. Τελικά πήγα με αυτό.

Απάντηση στους γνωστούς γκρινιάρηδες του ίντερνετ που έλεγαν τι μπορούν να προσφέρουν οι BOC στην μουσική εν έτι 2020

2 Likes